Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2012., 15:00   #1
Nagomilavanje otpada i krize koje uzrokuje takva praksa

Upravo je u blokadi najveće odlagalište otpada grada Zagreba, Jakuševec. Stanovnici Jakuševca su se organizirali i blokirali kamionima čistoće dovoženje novih količina otpada na deponiju. Očito je kako bismo uskoro mogli imati pravu krizu, a i otriježnjenje koliko smeća dnevno odlazi iz naših privatnih ili poslovnih okruženja...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...u-/632984.aspx

Kako pomoći u ovom konkretnom slučaju?
Kako reducirati količinu otpada kojeg šaljemo u kontejnere, a zatim na deponiju?
Ideje? Prijedlozi?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 15:11   #2
sortiranje. dio reciklaža, dio spalit, dio u humus.... samo takve stvari koštaju.....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 16:09   #3
sortirati mogu ljudi u domaćinstvu = besplatno
reciklažu nek preuzmu oni koji će koristiti tu sirovinu = čak i profitabilno
spaljivanje = košta
humus = košta, ali može se odmah odvojiti u domaćinstvu što ide za to

pa zapravo, gnoivo iz otpada trebale bi preuzimati zainteresirane tvrtke koje se bave poljoprivredom. Dakle, moglo bi ići na njihov trošak, a za njihov gospodarski rast i eko proizvodnju!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 17:25   #4
izvozit otpad u BiH, platimo im, a oni nek zakopavaju, znam tipa koji je tako rjesavao vojni otpad SFOR-a iz njihovih baza u Hrvatskoj krajem 90-tih
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 18:28   #5
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
izvozit otpad u BiH, platimo im, a oni nek zakopavaju, znam tipa koji je tako rjesavao vojni otpad SFOR-a iz njihovih baza u Hrvatskoj krajem 90-tih
a mi ćemo na primjer zbrinjavati nečiji otpad iz EU tj. iz neke daleko razvijenije i bogatije zemlje koja će imati čime platiti "zbrinjavanje"?

Jel to duuuuuugoročno rješenje?!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 18:48   #6
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
a mi ćemo na primjer zbrinjavati nečiji otpad iz EU tj. iz neke daleko razvijenije i bogatije zemlje koja će imati čime platiti "zbrinjavanje"?

Jel to duuuuuugoročno rješenje?!
svatko moze prihvatit smece za novac, stvar je volje, bosanci bi to uradili, makar i u tajnosti.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 18:55   #7
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
a mi ćemo na primjer zbrinjavati nečiji otpad iz EU tj. iz neke daleko razvijenije i bogatije zemlje koja će imati čime platiti "zbrinjavanje"?

Jel to duuuuuugoročno rješenje?!
Smeče nije otpad nego sirovina na kojoj se može dobro zaraditi....
Kad god odeš u neki vrtni centar i kupiš zemlju za cviječe kupio si nečije smeče...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 21:19   #8
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Smeče nije otpad nego sirovina na kojoj se može dobro zaraditi....
Kad god odeš u neki vrtni centar i kupiš zemlju za cviječe kupio si nečije smeče...
ma znam... ali sam mislio na neke druge otpade tipa nuklearni otpad...
od njega samo Ameri mogu nešto proizvesti (municiju za pucanje po civilima u Afganistanu)
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 21:56   #9
Treba dati natječaj da se javi firma koja će riješiti pitanje zbrinjavanja otpada. Stvar je hitna i komunalna poduzeća moraju napraviti plan kako da se reorganiziraju i saniraju štetu. Ured Pavla Kalinića bi trebao biti nadležan za izvanredne situacije. Pomoć koja se može očekivati od tzv. nevladinih udruga je zanemariva, a i njima treba platiti. Moglo bi se kontaktirati predstavnike Cigana, to jest Roma, kako bi se možda oni dosjetili što se može učiniti, jer im je ta tema bliska. Osim ovoga, trebalo bi organizirati propagandne aktivnosti prema ljudima da pojme razmjere katastrofe i prestanu bacati toliko otpada i da nešto sami spale, zakopaju, unište na druge načine. Moglo bi se nešto plaćati ljudima koji bi to činili, kao što se plaća za skupljanje plastične ambalaže. Trebalo bi i angažirati stranačke mladeži da se pozabave ovim pitanjem, to jest da se organiziraju i pokažu primjerom što se može učiniti.
Pera Obarač is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 22:39   #10
Quote:
Pera Obarač kaže: Pogledaj post
Treba dati natječaj da se javi firma koja će riješiti pitanje zbrinjavanja otpada. Stvar je hitna i komunalna poduzeća moraju napraviti plan kako da se reorganiziraju i saniraju štetu. Ured Pavla Kalinića bi trebao biti nadležan za izvanredne situacije. Pomoć koja se može očekivati od tzv. nevladinih udruga je zanemariva, a i njima treba platiti. Moglo bi se kontaktirati predstavnike Cigana, to jest Roma, kako bi se možda oni dosjetili što se može učiniti, jer im je ta tema bliska. Osim ovoga, trebalo bi organizirati propagandne aktivnosti prema ljudima da pojme razmjere katastrofe i prestanu bacati toliko otpada i da nešto sami spale, zakopaju, unište na druge načine. Moglo bi se nešto plaćati ljudima koji bi to činili, kao što se plaća za skupljanje plastične ambalaže. Trebalo bi i angažirati stranačke mladeži da se pozabave ovim pitanjem, to jest da se organiziraju i pokažu primjerom što se može učiniti.
A što je sa proizvođačima koji više pažnje posvećuju ambalaži nego samom proizvodu? Njih bi trebalo ili ne bi trebalo uključiti u sve ovo oko otpada?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:01   #11
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
A što je sa proizvođačima koji više pažnje posvećuju ambalaži nego samom proizvodu? Njih bi trebalo ili ne bi trebalo uključiti u sve ovo oko otpada?
Trebalo bi, ali i opet ne može se ako smo u tržišnoj ekonomiji. Može se donijeti zakone koji bi to mijenjali, a za to moraš imati vlast. Mirela Holy ne može pomoći.
Pera Obarač is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:14   #12
Quote:
Pera Obarač kaže: Pogledaj post
Trebalo bi, ali i opet ne može se ako smo u tržišnoj ekonomiji. Može se donijeti zakone koji bi to mijenjali, a za to moraš imati vlast. Mirela Holy ne može pomoći.
Čini mi se kako si taknuo u samu bit problema: tržišna ekonomija

odonud i dolazi svo smeće, zar ne?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 09:24   #13
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
sortirati mogu ljudi u domaćinstvu = besplatno
reciklažu nek preuzmu oni koji će koristiti tu sirovinu = čak i profitabilno
spaljivanje = košta
humus = košta, ali može se odmah odvojiti u domaćinstvu što ide za to

pa zapravo, gnoivo iz otpada trebale bi preuzimati zainteresirane tvrtke koje se bave poljoprivredom. Dakle, moglo bi ići na njihov trošak, a za njihov gospodarski rast i eko proizvodnju!
Od navedenog, jedino što radim jest odvajanje organskog otpada za humus, tj, kako mi Zagorci kažemo, gnoj.

Ostalo, ne.

Zašto?

Iz vrlo prozaičnog razloga. Lokalno komunalno poduzeće (Varkom, koji je, usprkos i baš zato što je monopolist, ubilježio sitnih 10 mil kuna dobiti) mi računa odvoz smeća (i zbrinjavanje te baliranje, iako gradi u isto vrijeme planinu bala smeća) 4 kante mjesečno, bez obzira da li su pune ili ne, bez obzira da li je izvadim iz dvorišta ili ne.

Tek kad će mi računati odvoz prema stvarnim količinama smeća, pobrinut ću se za ozbiljno razdvajanje i redukciju smeća.

Dotada, nek se fućkaju.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 16:50   #14
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Od navedenog, jedino što radim jest odvajanje organskog otpada za humus, tj, kako mi Zagorci kažemo, gnoj.

Ostalo, ne.

Zašto?

Iz vrlo prozaičnog razloga. Lokalno komunalno poduzeće (Varkom, koji je, usprkos i baš zato što je monopolist, ubilježio sitnih 10 mil kuna dobiti) mi računa odvoz smeća (i zbrinjavanje te baliranje, iako gradi u isto vrijeme planinu bala smeća) 4 kante mjesečno, bez obzira da li su pune ili ne, bez obzira da li je izvadim iz dvorišta ili ne.

Tek kad će mi računati odvoz prema stvarnim količinama smeća, pobrinut ću se za ozbiljno razdvajanje i redukciju smeća.

Dotada, nek se fućkaju.
ali... to na koncu ide na račun onima koji će se tek roditi :/ neovisno o tome koliko milijuna kuna bezobzirnošću zaradili komunalci...
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 13:38   #15
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
ali... to na koncu ide na račun onima koji će se tek roditi :/ neovisno o tome koliko milijuna kuna bezobzirnošću zaradili komunalci...
A kome ide na račun ono što se baci uz cestu, u rijeke, potoke i šume?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 18:29   #16
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A kome ide na račun ono što se baci uz cestu, u rijeke, potoke i šume?
ide svima na račun koji danas žive baš kao i svima koji će se tek roditi...

sve što se (od)baci, zapravo ostaje u dvorištu (ovo je premalena planeta da bi bilo drugačije...
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 08:28   #17
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
ide svima na račun koji danas žive baš kao i svima koji će se tek roditi...

sve što se (od)baci, zapravo ostaje u dvorištu (ovo je premalena planeta da bi bilo drugačije...
Znam; pitanje je bilo retoričko.

Upravo zato mi je pomalo licemjerno naricati nad (ne)odvajanjem otpada dok se enormne količine kemikalija, smeća i otrova nekontrolirano odbacuju u prirodu naočigled sviju i bez imalo sankcija za krivce.

Koliko puta sam prijavio čak i registraciju vozila iz kojeg se je izbacilo smeće inspektorici zaštite okoliša... I ništa. Jednom mi je čak rekla da ona tako ne radi (!).

TU su osnovni problemi, a ne u tome da li neki Stjepan baci limenku u plavu ili zelenu kantu.

Meni je nevjerojatno da još uvijek,u 21. stoljeću, postoji domaćinstvo koje nema kantu za organizirano odvažanje otpada (dakle, javno priznaje da smeće baca unaokolo) i nikom ništa. A ima takvih, naročito po selima.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:32   #18
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Znam; pitanje je bilo retoričko.

Upravo zato mi je pomalo licemjerno naricati nad (ne)odvajanjem otpada dok se enormne količine kemikalija, smeća i otrova nekontrolirano odbacuju u prirodu naočigled sviju i bez imalo sankcija za krivce.

Koliko puta sam prijavio čak i registraciju vozila iz kojeg se je izbacilo smeće inspektorici zaštite okoliša... I ništa. Jednom mi je čak rekla da ona tako ne radi (!).

TU su osnovni problemi, a ne u tome da li neki Stjepan baci limenku u plavu ili zelenu kantu.

Meni je nevjerojatno da još uvijek,u 21. stoljeću, postoji domaćinstvo koje nema kantu za organizirano odvažanje otpada (dakle, javno priznaje da smeće baca unaokolo) i nikom ništa. A ima takvih, naročito po selima.
Da tako je, nažalost...

A može li se to ikako promjeniti tj. trebamo li čekati da netko drugi učini promjenu?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 08:37   #19
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Da tako je, nažalost...

A može li se to ikako promjeniti tj. trebamo li čekati da netko drugi učini promjenu?
Jedino mi na pamet padaju drastične mjere - straže sa batinama, pa udri po bagri...

Inače, jučer prolazim jednom gradskom ulicom prema Dravi, u Varaždinu.
Ulica ima jednan 500 m dug nenastanjeni dio. Uz cestu je vegetacija na koju se nadovezuju livade, pa se dolazi do Roma i Kanala. Tom ulicom prolazim često, s obzirom da puno trčim.
Dakle, gotovo svakog dana u vegetaciju uz cestu odbačeni su novi primjeri ljudske gluposti - i to, najčešće, obično smeće, kućno, koje bi trebalo završiti u kanti.
Sve napravljeno pod zaštitom mraka.
Dakle, takav bi trebao dobiti batinom po leđima, i malo po autu.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 17:09   #20
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Jedino mi na pamet padaju drastične mjere - straže sa batinama, pa udri po bagri...

Inače, jučer prolazim jednom gradskom ulicom prema Dravi, u Varaždinu.
Ulica ima jednan 500 m dug nenastanjeni dio. Uz cestu je vegetacija na koju se nadovezuju livade, pa se dolazi do Roma i Kanala. Tom ulicom prolazim često, s obzirom da puno trčim.
Dakle, gotovo svakog dana u vegetaciju uz cestu odbačeni su novi primjeri ljudske gluposti - i to, najčešće, obično smeće, kućno, koje bi trebalo završiti u kanti.
Sve napravljeno pod zaštitom mraka.
Dakle, takav bi trebao dobiti batinom po leđima, i malo po autu.
mislim kako smo već svi pozaboravljali na što su ličili odvodni kanali prije otkupa plastične ambalaže

izgleda bi se trebala uvesti naknada i za obični, kućni otpad...
i svakako ga onda inteligentno prerađivati, reciklirati što se reciklirati dade
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:00.