Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2016., 20:32   #81
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Nisu li se raznoraznim promjenama zakona, ne samo kod nas, mnoge državne/inspekcijske kontrole koje su prije bile obavezne i redovite ukinule i prenijele na same proizvođače, distributere i druge u tom lancu?
Jesu. HACCP diktira sustav samokontrole.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 00:13   #82
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Jesu. HACCP diktira sustav samokontrole.
samo se kod nas HACCP jako slabo provodi i jako slabo se ga pridržava . sjećam se kad se u hotelu di sam radio tek uveo i kad sam htio na dostavnom vozilu jedne naše vrle prehrambene industrije izmjeriti temperaturu u hladnjači kako je burno vozač reagirao . A što da sam mu rekao tek da mu neću primiti robu jer mu je hladnjaća prljava ??? a to bi oboje po tom Haccapu trebao.
Ajd sad ti nekome vrati 100 kg pilečeg filea ( kojeg taj dan trebaš) zato jer temperatura mesa kad ju izmjeriš ubodnim termometrom je 9 stupnjeva a smije biti najviše 4 . a sad zamisli kako će to meso vratiti Kaufland koji nije naručio 100 kg nego 1000 kg
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 09:00   #83
Preživjet će svijet bez piletine taj jedan dan. U svakom slučaju bolje to nego da netko završi sa salmonelom.

Uostalom, ako se radi takva samokontrola, i ti si sam odgovoran za distribuciju tog nekog sumnjivog proizvoda. Naravno da ima, i bit će zaraženih kad ima ljudi kojima je žao vratitit 100, 1000, 10000 kila mesa koje je neispravno čuvano. I naravno da se ništa neće promijeniti dok svi samo šute i klimaju i kažu okej je, pa nije 5 stupnjeva više ništa strašno.
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 17:54   #84
Quote:
L3go kaže: Pogledaj post
Preživjet će svijet bez piletine taj jedan dan. U svakom slučaju bolje to nego da netko završi sa salmonelom.

Uostalom, ako se radi takva samokontrola, i ti si sam odgovoran za distribuciju tog nekog sumnjivog proizvoda. Naravno da ima, i bit će zaraženih kad ima ljudi kojima je žao vratitit 100, 1000, 10000 kila mesa koje je neispravno čuvano. I naravno da se ništa neće promijeniti dok svi samo šute i klimaju i kažu okej je, pa nije 5 stupnjeva više ništa strašno.
L3go, misliš li da je prije mjesec, dva, bilo manje salmonele nego proteklih desetak dana ?

Sustav samokontrole funkcionira kod discipliniranog Nijemca, Austrijanca ili Nizozemca. Kod Balkanaca... Najbolji primjer za to je Lidl koji je sam sebe prijavio. Također, za kvalitetno provođenje sustava samokontrole moraju funkcionirati službe koje kontroliraju one koji provode samokontrolu, a to je sanitarna inspekcija. I mi je imamo i to vrlo dobru ali da bi ona funkionirala treba novaca, puno novaca, kojih za to nema.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 18:53   #85
Quote:
L3go kaže: Pogledaj post
Preživjet će svijet bez piletine taj jedan dan. U svakom slučaju bolje to nego da netko završi sa salmonelom.

Uostalom, ako se radi takva samokontrola, i ti si sam odgovoran za distribuciju tog nekog sumnjivog proizvoda. Naravno da ima, i bit će zaraženih kad ima ljudi kojima je žao vratitit 100, 1000, 10000 kila mesa koje je neispravno čuvano. I naravno da se ništa neće promijeniti dok svi samo šute i klimaju i kažu okej je, pa nije 5 stupnjeva više ništa strašno.
te 2009 godine kad je hotel u kojem sam radio uvađao to američko s.... ( Haccp) jedini dobavljač koji je poštivao temperaturne standarde bila je jedna mala ludbreška ribarnica, njoj je smrznuta riba uredno bila ispod -20 stupnja a svježa do + 2 . sve ostale mesne industrije nisu poštivale standarde . dvje najveće mesne industrije u zemlji meso uvijek iznad 4 stupnja, industrija koja ima puretinu ( jedna od tada dviju vodečih na tom polju) svježe meso je bilo ispod 4 stupnja, znači zadovoljavalo je kriterije ali bi smrznuto dovezli u toj istoj hladnjači koja je bila na +2 stupnja .stvarno ne znam što bi bili kuhali gostima da smo sve vračali
ja sam prva dva mjeseca od uvađanja haccapa bio zadužen za prijem robe, da objasnim dostavljačima pravila i da naučim druge kuhare proceduru i to su mi bila dva najstresnija mjeseca u životu. Mjeriti temperaturu komore uv dostavnom vozilu i provjeravat čistoću te komore i vozila nisam uopće pokušavao jer bi mi netko od dostavljača valjda " napisao uputnicu za kirurgiju" .
mada , da se razmemo, nisu samo dostavljači krivi, ima i kuhinja kojima je oprema za čuvanje ( frižideri, komore ) u takvom stanju da nikako ne mogu postiči zadane temperature a sanitarna inspekcija ne radi ništa u vezi toga . naravno da ako imaš onaj stari lth frižider kojemu je brtva na vratima sprhnuta da taj ne može ohladiti na +4 stupnja . a ima kuhinja koje još koriste te frižidere iz 50tih ili 60tih
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 20:18   #86
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
dvje najveće mesne industrije u zemlji meso uvijek iznad 4 stupnja, industrija koja ima puretinu ( jedna od tada dviju vodečih na tom polju) svježe meso je bilo ispod 4 stupnja, znači zadovoljavalo je kriterije ali bi smrznuto dovezli u toj istoj hladnjači koja je bila na +2 stupnja .stvarno ne znam što bi bili kuhali gostima da smo sve vračali
ako gost pokupi kakvu boleštinu od zdravstveno neispravne hrane koju je pojeo u restoranu,
tko je odgovoran: restoran ili dobavljač?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 20:33   #87
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
L3go, misliš li da je prije mjesec, dva, bilo manje salmonele nego proteklih desetak dana ?

Sustav samokontrole funkcionira kod discipliniranog Nijemca, Austrijanca ili Nizozemca. Kod Balkanaca... Najbolji primjer za to je Lidl koji je sam sebe prijavio. Također, za kvalitetno provođenje sustava samokontrole moraju funkcionirati službe koje kontroliraju one koji provode samokontrolu, a to je sanitarna inspekcija. I mi je imamo i to vrlo dobru ali da bi ona funkionirala treba novaca, puno novaca, kojih za to nema.
Mislim da nitko nije naivan po pitanju salmonele (baš! ).
Ministar Kujundžić je staloženo dao izjavu upravo u tom smjeru - salmonele je uvijek bilo, bit će je i dalje, poanta je u adekvatnoj termičkoj obradi hrane.
Što nikako ne abolira sve one, koji rade protiv propisa, protiv zdravog razuma i na štetu zdravlja ljudi.

Činjenica je, da na naše tržište dolazi svašta (neću tvrditi, kako se često radi o smeću koje je trebalo završiti u EU-kafilerijama, ali je jeftinije dat pinkicu balkanjezeru koji je distributer za velik dio centara, jer za to nemam dokaza).

Oni koji si bliže veterinarskim institucijama imaju bolji uvid u to kakva roba dolazi, iz kojih zakutaka EU i koja to firma distribuira iste.

Zlonamjerni teoretičari zavjere će ustvrditi, kako sad samo treba vidjeti, čiji proizvodi će se početi više prodavati na konto ove situacije sa neispravnom hranom.

Srećom, ovdje nema takvih.
Niti bi se ovdje dopustila oporbena situacija
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 22:08   #88
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Mislim da nitko nije naivan po pitanju salmonele (baš! ).
Nije u pitanju samo salmonela, radi se o začaranom krugu.

Pogledajte video, razgovora s ministrom Tolušićem



Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ministar Kujundžić je staloženo dao izjavu upravo u tom smjeru - salmonele je uvijek bilo, bit će je i dalje, poanta je u adekvatnoj termičkoj obradi hrane.
Dijelom se slažem s ministarom Kujundžićem u smislu da ćemo se tako najsigurnije sami zaštititi ali to ne smije biti zamjena za stalne kontrole zdravstvene ispravnosti namirnica.

Ja sam jeo pačja prsa iz Lidla. Onako kako ih ja spremam sigurno nisu postigla 70 C u sredini. Ništa mi nije bilo. Možda sam imao sreće, a možda su mi dvije buteljice Rebule dovoljno spustile pH pa su gadure krepale u mukama. A gle, i Špic je živ i zdrav, a on jede žive patke.

U svakom slučaju namirnice moraju biti pod strožom kontrolom nego kakva je sada, a da će se salmonela ponekad provući toga smo svi svjesni.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 22:15   #89
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ako gost pokupi kakvu boleštinu od zdravstveno neispravne hrane koju je pojeo u restoranu,
tko je odgovoran: restoran ili dobavljač?
ne kužiš poantu . ako je nama dolazilo meso koje nije zadovoljavalo temperaturne režime , isto takvo meso je dolazilo i u trgovačke centre.

Hm, da , privlačna mi je bila zamisao da lijepo svo meso vratim pa da nam gosti otiđu jer im nemamo što kuhati pa ću silom prilika biti na odmoru ali sam se tad sjetio da mi neće moći poslodavac izvršiti onu uplatu na račun koju čekam cijeli mjesec i da neću moći platiti struju, telefon, plin, vodu i odjednom sam od utjecaja silnog stresa vidio na ubodnom termometru mnogo niže temperature.
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 22:18   #90
Želiš reći da je (barem u Varaždinu) to uobičajena praksa, i da svi to rade?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 23:04   #91
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Želiš reći da je (barem u Varaždinu) to uobičajena praksa, i da svi to rade?
da ,i ne samo u Varaždinu. jer ak velike mesne industrije voze po cijeloj Hrvatskoj , dali baš slučajno hladnjača koja vozi za Varaždin dobro ne hladi ?? a rotiraju šofere i kamione . ili je slučaj i s ostalim hladnjačama .
A nedavno sam čuo da j edan proizvođać toaletnog papira sa tim papirima prevozi i ni manje ni više nego sir jer je potpisao ugovor o distribuciji sa proizvođaćem. znaći ne da vozi u komori koja ne hladi najbolje nego bez ikakve komore
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 10:32   #92
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
L3go, misliš li da je prije mjesec, dva, bilo manje salmonele nego proteklih desetak dana ?
Ma ne zavaravam ja sebe da se salmonela sad odjednom pojavila.

Samo mi nije baš jasan ovakav stav kakav ima ivica gdje on neće vraćati robu jer mu je neugodno, jer ljudi neće imati što jesti, jer će ga netko zbog toga napasti i ne znam što sve ne. Naravno da je to moje neko idealističko gledanje i da to ne funkcionira sve kako je zamišljeno, ali nakon što bih 3 puta odbio primiti ne znam koliko kila piletine ili bilo već čega što je neispravno skladišteno, valjda bi se netko zapitao što se događa. Naravno pod uvjetom da šef razumije kako i zašto to radim. Ali i da ne razumije, ne znam kako bih se usudio svojim potpisom prilikom preuzimanja garantirati nešto što nije ni približno točno, pogotovo kad se radi o ovako ozbiljnim stvarima.
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 12:10   #93
Quote:
L3go kaže: Pogledaj post
Ma ne zavaravam ja sebe da se salmonela sad odjednom pojavila.

Samo mi nije baš jasan ovakav stav kakav ima ivica gdje on neće vraćati robu jer mu je neugodno, jer ljudi neće imati što jesti, jer će ga netko zbog toga napasti i ne znam što sve ne. Naravno da je to moje neko idealističko gledanje i da to ne funkcionira sve kako je zamišljeno, ali nakon što bih 3 puta odbio primiti ne znam koliko kila piletine ili bilo već čega što je neispravno skladišteno, valjda bi se netko zapitao što se događa. Naravno pod uvjetom da šef razumije kako i zašto to radim. Ali i da ne razumije, ne znam kako bih se usudio svojim potpisom prilikom preuzimanja garantirati nešto što nije ni približno točno, pogotovo kad se radi o ovako ozbiljnim stvarima.
Mislim da je moj najveći problem kaj vam ja tu na forumu neke stvari iz prakse napišem onakve kakve jesu,u praksi bez uljepšavanja , i onda se vi zgražate nad time. e sad, taj vozać K plus mesne industrije osim mene taj dan na ruti ima i dva staračka doma , dječji vrtić, bolnicu i još par restorana . Ako moj termometar pokazuje da meso nije dovoljno hladno onda pokazuje i ovim drugima tj ne pokazuje im jer oni temperaturu ne mjere uopće.
a opet,prema Haccapu, imaš i mogučnost primiti meso koje nije skladišteno u transportu na dovoljno niskoj temperaturi i samo ispuniti rubliku nesukladnost.
Nego, kad ste toliki idealisti, ako ste gledali onaj dokumentarac s Goranom Kočišem dok je još bio u Bistro Apetit ? kako vas nije zasmetalo kad je na Dolcu kupio svježu ribu, stavio ju u svoj osobni auto( nije po Haccapu) a temperatura u autu pokazuje 27 stupnjeva ? To vjerojatno ako ste i skužili nikome nije zasmetalo jer je u pitanju bio fansy restoran
I samo da velim , na sadašnjem poslu nemam problema da bi meso dolazilo nedovoljno hladno , mada su neki dostavljači isti ko u bivšoj firmi, očito su nabavili bolja rashladna vozila ili servisirali stara .
I da, sad bi mi bio još veći problem vratiti 100 kg piletine jer sada ne radim sa gostima punog novčanika ko prije koji ako neće jesti u mojem restoranu otići će u bilo koji drugi nego s onima koji su ovisni o obroku u mom restoranu
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 15:46   #94
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
taj vozać K plus mesne industrije osim mene taj dan na ruti ima i dva staračka doma , dječji vrtić, bolnicu i još par restorana . Ako moj termometar pokazuje da meso nije dovoljno hladno onda pokazuje i ovim drugima tj ne pokazuje im jer oni temperaturu ne mjere uopće.
Zar taj k+ kamion nema svoj termometar, i ne postoje kontrolori koji bi trebali njih provjeravati?
I svi šute: starački dom, dječji vrtić, bolnica i par restorana samo preuzmu meso?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 15:57   #95
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Zar taj k+ kamion nema svoj termometar, i ne postoje kontrolori koji bi trebali njih provjeravati?
I svi šute: starački dom, dječji vrtić, bolnica i par restorana samo preuzmu meso?
tko će provjeravati "Gazdu"
očito svi samo preuzmu
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 15:59   #96
Ali ti kad preuzmeš robu potpišeš nekakav papir, ako bude problema u restoranu ti si taj koji je odgovoran
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 16:34   #97
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Ali ti kad preuzmeš robu potpišeš nekakav papir, ako bude problema u restoranu ti si taj koji je odgovoran
da, odgovoran sam za to da je roba organoleptički onakva kakva treba biti. Znači boja miris okus , opip. i da količina odgovara .
nisam vidovit da mogu znati ima li salmonele u mesu.
čak je i stav nekih sanitarnih inspektora koje znam da za dva stupnja više ne treba raditi probleme .
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 19:17   #98
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
da, odgovoran sam za to da je roba organoleptički onakva kakva treba biti. Znači boja miris okus , opip. i da količina odgovara .
nisam vidovit da mogu znati ima li salmonele u mesu.
čak je i stav nekih sanitarnih inspektora koje znam da za dva stupnja više ne treba raditi probleme .
Nisi li, slucajno, odgovoran i za to da je temperatura mesa bila onakva kakva treba biti?

Tu ti nije potrebna vidovitost nego termometar sa sondom, kojeg se bojis upotrijebiti, kako si i sam spomenuo...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 20:03   #99
napokon su se oglasili s detaljima.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/u-ov...papira-1130893
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 20:37   #100
Quote:
U cilju postizanja što boljih efekata u nadzoru tržišta ministar Tomislav Tolušić odlučio je da će ubuduće češće rotirati mjesno nadležne inspektore radi njihove osobne zaštite, ali i zaštite cijelog sustava sigurnosti hrane u Republici Hrvatskoj.
što ovo znači, korupcija?
jel neko dobivao postotak u kešu da poštambilja papire mada roba nije bila u redu?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.