Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2016., 19:17   #1
HZZ Potpora za samozaposljavanje - prihvatljivi troskovi?

Zanima me sto se sve tocno moze staviti u troskovnik poslovnog plana za potporu samozaposljavanja?
Posto mislim otvoriti autoservis od tih novaca bi uzeo neki jeftiniji teretni caddy ili slicno i od ostalog da uzmem nesto od alata sto nemam npr., no neki kazu da se vozilo ne moze kupiti s tim novcima.
I dal se moze takoder uzeti nesto od polovnog alata tj. opreme, npr nova dizalica bi me izasla 15-16000kn a mogu naci polovnu koja je kao nova za skoro u pola jeftinije.

I jos jedno pitanje, dal zna netko sto tocno pise u tom ugovoru koji se potpisuje s njima kada se dobije potpora ili ako netko mozda ima primjer tog ugovora?
max1101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 21:12   #2
Trebaju ti računi, dakle obavezno sve novo, i obavezno plaćanje karticom (jer u izvješće o namjenskom utrošku upisuješ račun s kojeg je plaćeno) :/ A priznaje se sve što ti treba za poslovanje..ne znam što tebi točno treba, al na primjer, ako netko otvara frizerski, priznaje se sušilo za kosu, stolice, metle i sl, al ne i boja za kosu, šamponi i sl. Paziti na otvaranje obrta/tvrtke jer to ide nakon predaje prijave.. i onda čekaš..mjesecima! Najbolje što prije otići u nadležni ured i tamo na licu mjesta dobiti sve, od prijave do odgovora

Edit: ugovor koji potpisuješ dobiješ tamo, a potpisuješ i bianco zadužnicu na 50.000 kn
__________________
April skies and white lies

Zadnje uređivanje enie : 05.02.2016. at 21:14. Reason: Dodatno
enie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 21:40   #3
Quote:
enie kaže: Pogledaj post
Trebaju ti računi, dakle obavezno sve novo, i obavezno plaćanje karticom (jer u izvješće o namjenskom utrošku upisuješ račun s kojeg je plaćeno) :/ A priznaje se sve što ti treba za poslovanje..ne znam što tebi točno treba, al na primjer, ako netko otvara frizerski, priznaje se sušilo za kosu, stolice, metle i sl, al ne i boja za kosu, šamponi i sl. Paziti na otvaranje obrta/tvrtke jer to ide nakon predaje prijave.. i onda čekaš..mjesecima! Najbolje što prije otići u nadležni ured i tamo na licu mjesta dobiti sve, od prijave do odgovora

Edit: ugovor koji potpisuješ dobiješ tamo, a potpisuješ i bianco zadužnicu na 50.000 kn
Ne mora biti sve karticom, ako su mislila placanje sa ZR?
Moze biti gotovina i uz taj racun se prilozi blagajnicka isplatnica.


Moji su cekali svega misec dana na potpisivanje i uplatu sredstava
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 22:37   #4
izrada web stranice je prihvatljivi trosak... da li baš firma mora izraditi web stranicu da bi to bio prihvatljiv trošak? ako bi mi fizička osoba mogla povoljnije izraditi web stranicu, ne bi došlo u obzir da s tom fizičkom osobom sklopim ugovor o djelu ili autorski ugovor i da bruto trošak izrade web stranice ulazi u prihvatljivi trošak?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 00:00   #5
Quote:
max1101 kaže: Pogledaj post
Zanima me sto se sve tocno moze staviti u troskovnik poslovnog plana za potporu samozaposljavanja?
- troškovi otvaranja obrta ili društva (bez PDVa)
- troškovi doprinosa za prva tri mjeseca (dobivena sredstva moraju biti utrošena u roku 90 dana od dobivanja sredstava)
- najamnina prostora ali ne može najam od roditelja ili da sam sebi iznajmiš
- troškovi preuređenja prostora (ovlaštena građevinska tvrtka treba izvoditi radove)

Quote:
max1101 kaže: Pogledaj post
...
I dal se moze takoder uzeti nesto od polovnog alata tj. opreme, npr nova dizalica bi me izasla 15-16000kn a mogu naci polovnu koja je kao nova za skoro u pola jeftinije.
naravno da može, napravi se kupoprodajnu ugovor, ovjeri kod javnog bilježnika, isplatu napraviš na tekući račun ali može i gotovinom iz blagajne


Quote:
enie kaže: Pogledaj post
Trebaju ti računi, dakle obavezno sve novo, i obavezno plaćanje karticom (jer u izvješće o namjenskom utrošku upisuješ račun s kojeg je plaćeno) ...
potpuno NETOČNA informacija
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 00:46   #6
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
- troškovi otvaranja obrta ili društva (bez PDVa)
- troškovi doprinosa za prva tri mjeseca (dobivena sredstva moraju biti utrošena u roku 90 dana od dobivanja sredstava)
- najamnina prostora ali ne može najam od roditelja ili da sam sebi iznajmiš
- troškovi preuređenja prostora (ovlaštena građevinska tvrtka treba izvoditi radove)



naravno da može, napravi se kupoprodajnu ugovor, ovjeri kod javnog bilježnika, isplatu napraviš na tekući račun ali može i gotovinom iz blagajne




potpuno NETOČNA informacija
Tako sam i ja mislio da se moze kupiti nesto polovno i da se napravi kupoprodajni ugovor, jer u samom troskovniku pise da se u roku od 180 dana (vise nije 90) moraju dostaviti dokazi o utrosenim sredstvima (racuni, izvadci sa ziro-racuna, blagajnicki zapisi i kupoprodajni ugovori). A kod mene u HZZ kazu da sve mora biti novo.

Citiram email "Poštovani,
Sva što kupujete od opreme i alata mora biti novo. Polovne stvari se ne mogu pravdati u troškovniku i sve mora biti kupljeno u RH.
Lijep pozdrav"

max1101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 18:52   #7
Naisao sam na popis prihvatljivih i ne prihvatljivih troskova na stranicama HZZa koje su ocito nedavno stavili jer prije to nisam mogao naci, i sudeci po tom popisu izgleda da je istina da se vozilo ne moze (moze, ali samo novo ), niti ista od polovne opreme.

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=29410
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=29411
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=29412
max1101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 20:54   #8
Od ove godine, apsolutno sve što kupiš mora biti NOVO, neovisno o tome da li možeš dobiti račun ili ne.

Sve što to staviš u troškovnik to moraš i kupiti. Toleriraju +/- 30% cijene od od one planirane jer naravno cijene na tržišištu variraju.
Novo pravilo je i da od sada možeš tražiti iznos do 25 000. Dakle, ako ti je potrebno, možeš tražiti i 12 000 kn.
Također, ukinuto je i korištenje gotovine. Sve što kupiš moraš platiti karticom ili preko internet bankarstva jer uz R1 račun moraš priložiti i dokaze o transakcijama.

Na potpisivanje ugovora po novom moraš donjeti i bjanko zadužnicu između tebe i punoljetne osobe (ne mora biti zaposlena) koja nema nikakvu ovrhu. Neovisno o tome da li ti imaš ovrhu ili ne od ove godine svi moraju imati "jamca".

Ugovorom se obvezuješ da ćeš biti godinu dana prijavljen na puno radno vrijeme i prihvaćaš kamatnu stopu koju ćeš morati vratiti uz sredstva koja su ti isplaćena ukoliko se ne pridržavaš stavki iz ugovora. Ne pridržavanje ugovora odnosi se i na trošenje poticaja na stvari koje nisu bile navedene u troškovniku. Dakle ukoliko kod predavanja plana staviš iznos od 23 000 kn, taj iznos u lipu moraš i potrošiti i opravdati.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 00:08   #9
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Ne mora biti sve karticom, ako su mislila placanje sa ZR?
Moze biti gotovina i uz taj racun se prilozi blagajnicka isplatnica.


Moji su cekali svega misec dana na potpisivanje i uplatu sredstava

Od ove godine apsolutno ništa osim onih sudskih pristojbi na početku ne smije biti gotovina. Kako tada još uvijek poslovni subjekt nije registriran dobije se običan račun i sa time se pravdaju sredstva koja ćeš podići u gotovini kasnije kada ti uplate poticaje.

Sve mora ići preko računa.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 08:44   #10
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Od ove godine apsolutno ništa osim onih sudskih pristojbi na početku ne smije biti gotovina. Kako tada još uvijek poslovni subjekt nije registriran dobije se običan račun i sa time se pravdaju sredstva koja ćeš podići u gotovini kasnije kada ti uplate poticaje.

Sve mora ići preko računa.
Da preciziram, za sredstva koja će biti uplaćena u 2016.godini?
Moji su nosili sad za sredstva isplaćena u 2015. i gotovina nije bila problem.

Al budući da stalno nešto uvjetuju, više me ništa ne iznenađuje
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 11:36   #11
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Da preciziram, za sredstva koja će biti uplaćena u 2016.godini?
Moji su nosili sad za sredstva isplaćena u 2015. i gotovina nije bila problem.

Al budući da stalno nešto uvjetuju, više me ništa ne iznenađuje
Ukoliko je ugovor sklopljen u 2015. onda su i kriteriji isti kao i u godini kada je sklopljen ugovor.

Ove godine je priča dosta drugačija. Između ostalog rok za potrošiti sredstva je duplo duži (180 dana).

Autor ove teme očito još uvijek nije predao zahtjev, pa za njega vrijede kriteriji za ovu godinu.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:08   #12
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Ukoliko je ugovor sklopljen u 2015. onda su i kriteriji isti kao i u godini kada je sklopljen ugovor.

Ove godine je priča dosta drugačija. Između ostalog rok za potrošiti sredstva je duplo duži (180 dana).

Autor ove teme očito još uvijek nije predao zahtjev, pa za njega vrijede kriteriji za ovu godinu.
Dobro je znati novosti, budući u 2016 nisam imala nikoga tko je podnosio zahtjev
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:50   #13
Nedavno sam čuo da se može platiti 6 mjeseci doprinosa i ta me informacija ugodno iznenadila.
Osim toga i plaćanja preko računa, ima li još kakvih novosti?
Hvala unaprijed na informaciji.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 02:30   #14
Sve informacije su ovdje:
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=29410
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=29411
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=29412


Ja cu kroz nekoliko dana predati zahtjev pa cu vas obavijestiti kakvi su sada uvjeti i sve
max1101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 13:58   #15
Hvala na info, ovo uopće nisam primijetio, ili prije toga nije bilo?!?
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:27   #16
Za doprinose ćete već nekako skucati novce, rađe si kupite nešto što vam treba, a inače si to ne bi priuštili. Ja većinu stvari nabavljenih preko potpora ne bi kupio niti sada kad je situacija stabilna jer "nikad ne znaš što može biti", a doprinosi ionako idu svaki mjesec.

To možda i govori dosta o tim poticajima i besmislu istih kad ljudi plaćaju doprinose, pa to je doslovno iz državnog proračuna u državni proračun nazad . Čemu se onda gnjaviti s poslovnim planovima, nek država oslobodi svakog samozaposlenog godinu dana doprinosa i to je to.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 20:28   #17
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Nedavno sam čuo da se može platiti 6 mjeseci doprinosa i ta me informacija ugodno iznenadila.
Osim toga i plaćanja preko računa, ima li još kakvih novosti?
Hvala unaprijed na informaciji.
5 mjeseci za doprinose i knjigovodu, a 180 dana za sve ostalo
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:28   #18
Plan

Ako vam treba pomoc ili usluge oko plana javite se na [email protected]
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 15:18   #19
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Od ove godine, apsolutno sve što kupiš mora biti NOVO, neovisno o tome da li možeš dobiti račun ili ne.

Sve što to staviš u troškovnik to moraš i kupiti. Toleriraju +/- 30% cijene od od one planirane jer naravno cijene na tržišištu variraju.
Novo pravilo je i da od sada možeš tražiti iznos do 25 000. Dakle, ako ti je potrebno, možeš tražiti i 12 000 kn.
Također, ukinuto je i korištenje gotovine. Sve što kupiš moraš platiti karticom ili preko internet bankarstva jer uz R1 račun moraš priložiti i dokaze o transakcijama.

Na potpisivanje ugovora po novom moraš donjeti i bjanko zadužnicu između tebe i punoljetne osobe (ne mora biti zaposlena) koja nema nikakvu ovrhu. Neovisno o tome da li ti imaš ovrhu ili ne od ove godine svi moraju imati "jamca".

Ugovorom se obvezuješ da ćeš biti godinu dana prijavljen na puno radno vrijeme i prihvaćaš kamatnu stopu koju ćeš morati vratiti uz sredstva koja su ti isplaćena ukoliko se ne pridržavaš stavki iz ugovora. Ne pridržavanje ugovora odnosi se i na trošenje poticaja na stvari koje nisu bile navedene u troškovniku. Dakle ukoliko kod predavanja plana staviš iznos od 23 000 kn, taj iznos u lipu moraš i potrošiti i opravdati.

HZZ priznaje troškove bez uključenog PDV-a. Šta to znači za obrtnika paušalca koji PDV ne može odbiti?! Kako će on pravdati plaćanje nabave stroja 5000 kn+1250 PDV što je ukupno 6250 kn ako HZZ priznaje samo 5000kn.?!
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 16:38   #20
Quote:
jmima kaže: Pogledaj post
[/B]
HZZ priznaje troškove bez uključenog PDV-a. Šta to znači za obrtnika paušalca koji PDV ne može odbiti?! Kako će on pravdati plaćanje nabave stroja 5000 kn+1250 PDV što je ukupno 6250 kn ako HZZ priznaje samo 5000kn.?!
HZZ ne sufinancira troškove pdv-a bez obzira da li ti ušao u sustav PDV ili ne. Taj dio troška mora se snositi samostalno. Što znači da na ovih 5000 što ti burza daje moraš imati svojih još 1250 kn.
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.