Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 11:04   #1
Najam stana - Q&A

čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?
AlinaIlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 11:22   #2
Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?
Nije ti to ništa, može najmoprimac i falsificirati tvoju osobnu i prodati tvoj stan

No šalu na stranu, najbolja zaštita ti je solemnizirani ugovor o najmu koji predstavlja ovršnu ispravu i temelje kojea, u slučaju da se najmoprimac ne pridržava odredaba ugovora o najmu, možeš odmah pokrnuti ovrhu radi njegovog iseljenja. Javnobilježnička nagrada za takav ugovor je viša nego za običnu ovjeru potpisa, možda i par tisuća kuna, ali ako ga imaš ne moraš voditi parnicu radi iseljenja, već odmah možeš krenuti u ovrhu.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 13:26   #3
neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?[/QUOTE]

Ne razumijem,sta nemas vlasnicki list,ona prijavit boraviste mora ali ti valjda imas osobnu na kojoj ti pise adresa,ili si i ti napravio isti trik sa bivsim vlasnikom
maple leaf rag is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 13:39   #4
Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?
ti samo trebaš potpisati da ona stanuje kod tebe, da ona može prijaviti boravište, pa da može dobivati poštu na tu adresu, to zakonski mora napraviti. to ti je standardno kad nekoga primaš u stan.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 14:05   #5
Ključeve od stana valjda imaš, pretpostavljam da brava nije promjenjena, ako i je da se razvaliti ili sačekati otvaranje vrata.
Uplatiš 500kn, dođu 2 lika, ona van, ti unutra, stvar rješena

Ak ti nemreš istjerat nju policijom, ona tebe može još manje.
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 15:13   #6
Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?

Ako se ona prijavi da stanuje kod tebe, to ne znači da stan glasi na njezino ime i da je njezin.
Kod iznajmljuješ stan, uvijek riskiraš da ti se to dogodi, bez obzira kakav ugovor potpisala.
Jedino što kod ovog ugovora koji ti Zomboni predlaže se možeš lakše naplatiti ako prestane plaćati najamninu i račune.
Ali, ako kategorički odbija izići iz stana, moraš na sud.
To ti je uvijek rizik, ali nemoj se s time pretjerano zamarati, nisu baš svi podstanari takvi.
Ja sam čula za dosta takvih slučajeva, doduše i mene je toga strah (ja isto iznajmljujem stan), ali tu si ne možeš puno pomoći, osim moliti boga da si naletjela na iole normalne ljude.

Ona tebi ne može oteti stan, u smislu da ostaneš bez njega i da on postane njezin, jednino ti može zakomplicirati život, da se moraš godinama vući po sudovima.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 15:25   #7
Quote:
HexMaster kaže: Pogledaj post
Ključeve od stana valjda imaš, pretpostavljam da brava nije promjenjena, ako i je da se razvaliti ili sačekati otvaranje vrata.
Uplatiš 500kn, dođu 2 lika, ona van, ti unutra, stvar rješena
ne bi išlo,nije po zakonu....nažalost ima svakakvih ljudi, budi jaako pažljiva,imala blizak susret i spas je bio da smo se izvukli u zadnjem trenu i solemnizacija obavezno...ima Zomboni pravo...
millk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 18:21   #8
Quote:
millk kaže: Pogledaj post
ne bi išlo,nije po zakonu....nažalost ima svakakvih ljudi, budi jaako pažljiva,imala blizak susret i spas je bio da smo se izvukli u zadnjem trenu i solemnizacija obavezno...ima Zomboni pravo...
Istina, nije po zakonu.
Ali, ja baš nisam čula da je netko izbacio podstanare koji nisu htjeli dobrovoljno otići i da su ih oni poslije toga tužili.
A slučajeve da ljudima godinama u stanu žive stranci, dok se vuku po sudovima da ih izbace sam čula mali milijun.

Već sam ovu priču negdje na forumu i napisala:

Znam ženu koja je imala slučaj da joj, nakon što im je dala otkazni rok od mjesec dana, podstanari nisu htjeli izići iz stana (imali su i potpisan ugovor).
Žena je pozvala policiju, koja je nju izbacila van.
Kako je dotična poznavala par sudaca, zamolila je jednog za savjet.
Sudac joj je rekao da to rješava kako god zna, samo ne preko suda.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 22:44   #9
Krasan sudac.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 00:21   #10
Gle, divno bi bilo sve ovakve probleme rješavati sudskim putem.
Ali, zamisli se u situaciji da ti u stanu bezobrazno netko živi godinama, a ti to na finjaka rješavaš sudski.
Kako bi se osjećao?

Ja osobno, sve da i mogu to riješiti preko suda u roku od 24 sata bih najrađe ubila boga u takvim ljudima.
Lijepo je sve htjeti rješiti na pošten i zakonit način, ali em to traje i traje i traje...a račune moraš plaćati, jer su na tvoje ime i elektra sigurno neće te pare potraživati od tvog podstanara, nego od tebe.
Gamad može fino proživjeti par godina kao bubreg u loju - na kraju kad ih i uspiješ izbaciti i nadoknadiš si svu prouzročenu štetu (a u međuvremenu sve rasprodaš da podmiriš sve troškove), zreo si za Vrapče.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 00:35   #11
Best part. Ne smiješ podstanarima ni struju ni vodu isključiti (ne bi li ih nagnao na odlazak) jer onda podstanari tuže tebe. Čuo sam da tu ima caka da ne plačaš račune par mjeseci, nakupi se dug, i onda ih elektra ili vodovod isključi sama.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 00:39   #12
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Best part. Ne smiješ podstanarima ni struju ni vodu isključiti (ne bi li ih nagnao na odlazak) jer onda podstanari tuže tebe. Čuo sam da tu ima caka da ne plačaš račune par mjeseci, nakupi se dug, i onda ih elektra ili vodovod isključi sama.
Da, isključi ih, a od tebe se ovrhom naplate.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 00:50   #13
Ma i to je glupost "rješenje" jer podstanari troše, a tebi stižu trošovi, računi, ovrhe. Praktički im poklanjaš komunalije par mjeseci. Na kraju ih isključe, oni odu, a iz osvete ti stan ostane kao zgarište. IMHO čim se više odgađa iseljenje, riskira se veće s*anje.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 00:57   #14
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Ma i to je glupost "rješenje" jer podstanari troše, a tebi stižu trošovi, računi, ovrhe. Praktički im poklanjaš komunalije par mjeseci. Na kraju ih isključe, oni odu, a iz osvete ti stan ostane kao zgarište. IMHO čim se više odgađa iseljenje, riskira se veće s*anje.
Potpuno se slažem. Što tebi znači sve da se i na kraju naplatiš (ako se uopće ikada i naplatiš) kada ti naprave takvo sranje od živaca i financija dok ti doživiš da naši sudovi išta poduzmu.
Mogu ti nabiti ogromne račune, rasturiti pola stana, a tek stanarine koliko se skupi... To može narasti do ogromne cifre.
Od kuda ćeš se naplatiti? Pa, nisu ljudi podstanari zato što imaju milijune!
Šta, sjest će njima ovrha na plaću? Na koju plaću, 1500 kn?
Koliko dugo ćeš se tako naplaćivati od njih, ako ništa nemaju, a rade (odnosno prijavljeni su) za siću?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 01:04   #15
Pa ne mogu virovat da je ovo pitanje tako neuređeno u Zakonu
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 01:14   #16
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pa ne mogu virovat da je ovo pitanje tako neuređeno u Zakonu
U tom slučaju, po našem dragom Zakonu, ti ne smiješ na silu izbaciti podstanare, niti to smije učiniti policija.
Zato što o tome ne odlučuje policija, niti tvoj eventualni sklopljeni ugovor, već sud.
A svi znamo kako su naši sudovi ekspresni u rješavanju ičega.

A do tada, stan i svi računi glase na tebe - dakle elektru, toplanu, plinaru, vodovod, telekom itd. ne zanimaju tvoji problemi s podstanarima, oni će se uredno od tebe naplatiti (ako ne milom, onda silom).
A ti se sudi 5 godina.

A ugovor (zapravo niti ne ugovor kao ugovor, već prijava podstanara) ti pomaže u smislu da ti na sve to neće još i porezna sjesti na vrat.

Tako da, možeš ti potpisati ne znam kakav ugovor, ali od ovakvog sranja te nijedan ne štiti, što god pisalo u njemu.
Sud ćeš dobiti, ali dok to doživiš, bit ćeš na par vrsta tableta za smirenje i spavanje, te na prosjačkom štapu (ako, kao ja, na primjer, ne zarađuješ masno).
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 01:29   #17
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
ti samo trebaš potpisati da ona stanuje kod tebe, da ona može prijaviti boravište, pa da može dobivati poštu na tu adresu, to zakonski mora napraviti. to ti je standardno kad nekoga primaš u stan.
da, i onda kada ode i ne odjavi se sama onda ju isusbog nece moci odjaviti, a svi problemi koja bi doticna mogla vuci za sobom stizati ce na adresu tvog stana.
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 01:34   #18
a šta ako sud presudi da mi je taj najmoprimac dužan isplatiti neku cifru a on nema novaca i ništa nije na njemu. odakle bi se ja trebao naplatiti???
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 09:13   #19
Cool

Quote:
AlinaIlina kaže: Pogledaj post
čula sam već za slučajeve gdje netko iznajmi vlastiti stan , a onda ti se najmoprimac više ne da van, prisvoji stan i neće ti otvorit vrata.

policija kaže da nema ništa s tim, i kažu ti da moraš dat slučaj na sud!

a svi znamo koliko se godina rasteže nešto po sudu i tko će plaćat taj sud za ništa?!!!

prijava kod javnog bilježnika izgleda nema nikakav značaj

pitanje je: kako se ja mogu osigurat protiv ovakvih opasnosti kod iznjamljivanja stana??

neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako, mislim da se želi prijavit da mi lakše uzme stan, ono, da kaže da je stan na njeno ime..znači njezin?

Iskreno, meni se čini da ti ustvari želiš prisvojit nečiji stan, pa se sad raspituješ kak to najbezbolnije izvesti. Samo si malo zakamuflirala pitanje. Ne, ne možeš samo tak trajno prisvojiti nečiji stan.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 09:22   #20
Thumbs down

Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
... nisu baš svi podstanari takvi.

Prekrasne li izjave...
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:00.