Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2012., 10:41   #41
1. Postoji više načina, ukratko, ako ne postoji jasna fizička podjela nekretnine (koja uglavnom kod stanova nije moguća), brat bi trebao prvo tražiti diobu vlasništva sudski putem. Obično se prvo ide na dogovor, a ako on nije moguć sud može odrediti da stan proda na javnoj dražbi i onda isplati vlasnicima koliko im pripada. Moguće je i tražiti od suda da odredi vrijednost i da se isplati jedan od suvlasnika.

2. Može, trebalo bi poništiti ugovor o darivanju i napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju. Mama mora biti prisutna kod potpisivanja ugovora, ako fizički nije sposobna, može se platit i da javni bilježnik dođe u starački dom.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 15:58   #42
pravo na nuzni dio

Imam jedno pitanje,naime moj pokojni otac je od svoje nekadasnje firme dobio stan solidarnosti,trosoban,ima nas tri kceri i kada je umro,majka je donijela odluku,naravno sve na ocev racun,da je tata odlucio sav stan ostaviti mojoj sestri(najmladjoj)i da ja i starija sestra nemamo nikakvih prava na taj stan,Ja i starija sestra vise nismo zivjele sa njima(u doba oceve smrti),a mladja zivi i radi u inozemstvu.Uzasno mi je uopce da o tome moram i pisati,a kamoli se informirati,ali majka je bila toliko bezobrazna da joj to ni danas nemogu oprostiti.Ostavinske rasprave nije bilo,kakav su ugovor slozile majka i mladja sestra,neznam,ali htjela bi znati imamo li starija sestra i ja pravo na svoj nuzni dio,bez obzira sto su mama i mladja sestra navele u ugovoru.Da,znam samo da je taj stan sada u otkupu,ali neznam tko ga od njih dvije kupuje.Ako imamo prava na nuzni dio,molim vas da mi napisete kakav je postupak dalje i sto nam je ciniti,hvala!

Zadnje uređivanje myandra : 19.02.2012. at 16:06.
myandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 17:59   #43
Nuzni dio?

Tata je ziv i prije dvije godine prepisao mom bratu kucu i jos nekoliko zemljista. Takodjer je tatina zena upisana :Na temelju Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju od 07.09.2010. br.xxxx uknjižuje se pravo plodouživanja, stanovanja i uporabe na nekretnine u A i to na kč.br. xxxx za korist..

Moj brat nema djece a i nece se nikada zeniti. A ja ima 2 dijece. Mislim da bi ipak nuzni dio trebao pripasti

Sta to znaci za mene? Dali ja nema nikavih prava na nuzni dio?
otocan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 12:26   #44
Zamolioh bih da mi odgovorite na moje pitanje....Hvala vam puno!!!
otocan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:57   #45
Darovni ugovor i pravo na nasljedstvo

Pozdrav, imam jedno pitanje pa me zanima koje su mogucnosti.

Dakle, majka ima tri sina i jednome od ta tri sina darovnim ugovorom za zivota ostavi sve sto ima, kucu i neku zemlju.

Ona je jos ziva a tom sinu je sve darovala i on je to valjda preko suda stavio na sebe. Za to ova druga dvojica nisu znali i ne zna se kad je to tocno napravljeno.

Da li ova druga dvojica sinova imaju pravo na nesto od toga sto je majka ostavila jednom sinu ili je to to? Postoji li neki nuzni dio na koji ovi imaju pravo i kako doci do toga? Jer kuca i zemlja su sad na tom jednom bratu, on tamo ne zivi ali u buducnosti valjda planira to srediti. Majka je do nedavno tamo zivjela i sad je u domu.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:58   #46
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno pitanje pa me zanima koje su mogucnosti.

Dakle, majka ima tri sina i jednome od ta tri sina darovnim ugovorom za zivota ostavi sve sto ima, kucu i neku zemlju.

Ona je jos ziva a tom sinu je sve darovala i on je to valjda preko suda stavio na sebe. Za to ova druga dvojica nisu znali i ne zna se kad je to tocno napravljeno.

Da li ova druga dvojica sinova imaju pravo na nesto od toga sto je majka ostavila jednom sinu ili je to to? Postoji li neki nuzni dio na koji ovi imaju pravo i kako doci do toga? Jer kuca i zemlja su sad na tom jednom bratu, on tamo ne zivi ali u buducnosti valjda planira to srediti. Majka je do nedavno tamo zivjela i sad je u domu.
koja je vrsta darovanja? ako je darovanje za slučaj smrti, onda taj ugovor stupa na snagu tek nakon smrti darivatelja. ugovor kao ugovor je nemoguće srušiti, jedino što vi možete tražiti je nužni dio od imovine koja nije obuhvaćena tim ugovorom.i ta imovina se opet dijeli na tri dijela,tako da najviše što možete dobiti je trećina. ako je stvarno baš sve ostavljeno onda vjerojatno tu ne možete ništa. opoziv ugovora o darovanju moguć je samo iz dva razloga- oskudnost darivatelja i gruba nezahvalnost odbarenika. ali sve je to još kompliciranije, ali nadam se da je ova osnova pomogla.
__________________
joga je stil života.
slinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 17:32   #47
mogu li tražiti nužni dio nakon smrti bake ukoliko moj otac isto traži svoj nužni dio?
rrre is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 18:03   #48
Ne, ti u tom slučaju nisi nasljednik.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 03:38   #49
postoji red nasljedivanja i ne može se preskakati generacija. ti od bake možeš dobit samo ako ti ona nešto u oporuci ostavi, ali nikakav nužni dio ti nemaš.
__________________
joga je stil života.
slinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 14:51   #50
Quote:
slinky kaže: Pogledaj post
koja je vrsta darovanja? ako je darovanje za slučaj smrti, onda taj ugovor stupa na snagu tek nakon smrti darivatelja. ugovor kao ugovor je nemoguće srušiti, jedino što vi možete tražiti je nužni dio od imovine koja nije obuhvaćena tim ugovorom.i ta imovina se opet dijeli na tri dijela,tako da najviše što možete dobiti je trećina. ako je stvarno baš sve ostavljeno onda vjerojatno tu ne možete ništa. opoziv ugovora o darovanju moguć je samo iz dva razloga- oskudnost darivatelja i gruba nezahvalnost odbarenika. ali sve je to još kompliciranije, ali nadam se da je ova osnova pomogla.
Ugovor o darivanju je potpisan i sve sad glasi na jednog brata. Majka je ostavila SVE(kucu i komad zemlje) jednom bratu i druga dvojica to nisu ni znala. Jos je majka ziva i sad joj je krivo za to sve jer su ovi to izveli malo pokvareno.

Dakle, druge imovine nema. Sve je na jednom bratu. Znaci ova druga dvojica nemaju pravo na nikakav nuzni dio? Ovaj na kojem je sve je vlasnik i to je to? Na ostavinskoj kad bude majka nece imati nista na sebi, znaci da nuzni dio ne postoji?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 15:26   #51
Slinky vas je krivo savjetovao.

Budući da je vaša majka darovala sve jednom bratu, vi ćete na ostavinskoj raspravi tražiti nužni dio, te će radi njegovog namirenja umanjiti darovanje tom jednom bratu u korist drugih zakonskih nasljednika. Jedini je problem što ćete na taj način dobiti manje dijelove, jer je nužni dio polovica od onog koji vam pripada po zakonu... Ali bolje išta nego ništa.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 09:33   #52
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Slinky vas je krivo savjetovao.

Budući da je vaša majka darovala sve jednom bratu, vi ćete na ostavinskoj raspravi tražiti nužni dio, te će radi njegovog namirenja umanjiti darovanje tom jednom bratu u korist drugih zakonskih nasljednika. Jedini je problem što ćete na taj način dobiti manje dijelove, jer je nužni dio polovica od onog koji vam pripada po zakonu... Ali bolje išta nego ništa.
Hvala.

Da li taj brat na kojem je sad ta kuca i zemlja ima pravo tamo graditi i nadogradjivati nesto bez pristanka ostale brace?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 18:56   #53
Moze, jer je on stvarni i jedini vlasnik za sada.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 22:33   #54
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Moze, jer je on stvarni i jedini vlasnik za sada.
Ok, i onda kad majka umre ide podjela imovine ako ovi dvoje zele nuzni dio?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 19:37   #55
Da, otprilike - vrača se dar u ostavinu u onoj mjeri koji je dovoljan za namirenje nužnog dijela.

Najčešće to u praksi izgleda tako, da se utvrdi određena novčana vrijednost koju je ta osoba kojoj je darovano nešto dužna isplatiti nužnim nasljednicima, zbog povrede nužnog dijela.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 15:30   #56
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Da, otprilike - vrača se dar u ostavinu u onoj mjeri koji je dovoljan za namirenje nužnog dijela.

Najčešće to u praksi izgleda tako, da se utvrdi određena novčana vrijednost koju je ta osoba kojoj je darovano nešto dužna isplatiti nužnim nasljednicima, zbog povrede nužnog dijela.
Sve jasno, zahvaljujem
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 18:50   #57
Ne mogu naći neku temu koja bi bila bliže mom problemu. Mamam je umrla prije 15 godina i ja više nemam rješenje ostavinske rasprave - jedinica sam, no nisam razmišljala o grobu, kako su tamo baka i deda, moji roditelji i sestra, pred nekoliko godina i mamina sestra i njen muž - sad zbog ulaska u EU to mora biti preneseno na sestrične i mene. Traže da na raspravu donesemo rješenje one prve ostavine - gdje to mogu podignuti, tražiti prepis...........kako do toga doći.
Hvala na odgovoriu!
japuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 18:21   #58
Isprika ako se ponavljam!
Moj deda je susjedu potpisao ugovor o uzdržavanju i prepisao mu svoju kuću.
Da li ja imam pravo na nužni dio? Kako da to svoje pravo ostvarim ako ga imam?

Hvala!
ana.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 10:03   #59
Ja imam pitanje, malo mi je nejasno sto bi trebao biti nuzni dio.

Naime meni je nedavno umrla baka. Deda je umro još prije, za to stvarno ne znam kako se imovina raspodjeljivala jer sam bila premala.

Iza bake je ostala kuća i nešto zemlje. Njen jedini živući nasljednik bi bili moj otac i ja. S tim da otac živi u drugoj državi i koliko ja znam nije nikad nista ni pitao za to nasljedstvo.

Baka je bila u vezi s jednim čovjekom kojem je ostavila to sve. Stvar je u tome da to nije bas zakonski provedeno kako treba (ne znam detalje), pa koliko se meni čini, on polaže pravo na to, ali mu to prolazi zato sto ni je ni otac nismo nikad tražili nista...

Zanima me imam li ja kao unuka pravo tražiti neki nužni dio i na koji se način to računa, tj kako znam što je moj nužni dio.
__________________
"vi ste se zabunili, on nema ženu!"
shae is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 13:26   #60
Quote:
shae kaže: Pogledaj post

Zanima me imam li ja kao unuka pravo tražiti neki nužni dio
Ne, jer je tvoj otac nasljednik, ne ti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:31.