Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 11:58   #3361
zvuk kasni

ovako, imam jedno pitanjce,

jucer su mi stigli zvucnici i stereo reciver koje koristim u dnevnom boravku kao centralnu audio jedinicu (za radio, tv, laptop i sl...)

e sada kako sam tv spojio na reciver optickim kablom (tv nema analogni audio out) desava mi se da je zvuk koji izlazi iz zvucnika nesto nesinkroniziran sa zvukom iz zvucnika tv-a, kao neka jeka se cuje, kao da kasni, nije to nesto znacajno, ali dovoljno da se prilikom slusanja preko zvucnika tv mora mutirati, ili obrnuto...

e sada zbog cega se to dogadja???

da ne kazem da me zivcira sto moram tv mutirati kada ukljucim reciver, i tv ima dobar zvuk pa mi nije problem da sa cuje i zvuk sa tv-a, ne kvari ukupnu zvucnu sliku... odnosno zelim da imaju sinkroniziran zvuk i da mogu radit zajedno, zbog cega se desava kasnjenje???

opticki kabal je duzine 4 ili 5 m, moze li biti zbog toga, mada ne vjerujem, kabeli za zvucnike su 5 m duljine...

Inace imam vec nekog malog iskustva s spajanjem tv-a s pojacalom, ali nikad mi se nije desavalo da zvuk kasni...

neznam dali je bitno, tv je LG55701V
reciver ONKYO TX 8020
zvucnici JAMO S526
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 17:23   #3362
Ne vidim nigdje u uputama da taj Onkyo 8020 ima A/V Sync gdje bi mogao probati to podesiti u Audio postavkama.

Isto vrijedi i za Audio postavke TC-V-a...pogledaj malo....

Tv ima samo Optički Audio Out, nema Coax... !?
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 17:48   #3363
@spoljc: imati zvučnik TV-a i AV reca je super za štelanje audio delaya ali ja kad slušam preko AV reca gasim zvuk na TV-u

vidi da li imaš pod sound opcijama u TV-u štelanje delaya na SPDIF-u...

@olif: zašto misliš da bi bilo drugačije s coaxom?
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 18:15   #3364
zahvaljujem, na onkiu nema, ali nevjerovatno na tvu u audio postavkama ima bas za to stelat, i probao sam ja to postelat ali uvijek nekako cudno zvuci, no medjutim pokraj sam upalio bajpas tog svega i onda je zvuk postao bas onakav kakav treba biti, znaci problem rijesen... samo bajpas i nema stelanja...

iako me cudi zasto bi uopce netko zelio to stelati, tko zeli nesinkroniziran zvuk??

to da prilikom gledanja iskljucim zvuk na tv-u objasnit mojoj zeni ili klincu nije moguce... zena se pita zasto su uopce potrebni ti veliki zvucnici, dobar je sasvim i zvuk sa tv-a... klinac je jos mali.... on samo upali i gleda

sad sam okrenuo tv, nema coax audio izlaz, ima jos hdmi, ali onkio to nema, a nisam htjeo neku kompliciraniju verziju recivera sa sto zvucnika, u boravku samo dva... znaci stereo i to je to...
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 18:38   #3365
@spoljc: meni je neprihvatljivo da mi se zvuk iz TV-a miješa i unosi svoju neku svoju dodatnu neželjneu boju u zvuk sa AV reca...

taj delay u Tv-u mislim da služi da poništi delay koji si postavio u AV recu kad ti slika iz plejera ide direktno u TV a zvuk ide odvojeno direktno u AV rec...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 19:08   #3366
@MytByte,

Nisam mislio da Coax ne bi imao problema s kašnjenjem zvuka....ne....
....Coax je kao dio SPDIF "gulaša" ipak (večinom) slušno kvalitetnija veza.
Provjereno na dosta uređaja koji su imali i jedno i drugo.

Ne zbog kvaliteta kabela i razlika u kabelima Optika/Coax, već zbog toga što se u implementaciji TOSLINK-a predajnog ili prijemnog dijela (uvijek) ne potrude, to napraviti stvarno kvalitetno.

Tak da mi je nekad Coax bil bolji od Optike na Arcam preampu, na Sony CDP-u na Pioner CD/SACD PLAYERU, na Pioneer BDP su ionak stavili samo Coax, AV receiveru, na Tri DAC-a ...itd......

Naravno, Optika je bolja na veće udaljenosti (gubici, smetnje i sl.), ajde , treba paziti na savijanje, ali opet je onda tu AESEBU veza kao Profi dio.... (tak povezujem SPDIF konverter s DAC-om ).
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 19:42   #3367
@olif: ne kažem da sam uspoređivao (a i sumnjam da bih čuo razliku tj da li bih, kao ateist, prihvatio da je ima, osim jittera ), ali teoretski govoreći, optički kabel je manje podložan tj otporan je na eletričke smetnje (doduše, ne na crnu rupu u blizini), time znači da jest bolji, kao i cijeli TOSLINK sustav, kako ja to gledam...ne vidim zašto bi TOSLINK sklop morao inherentno biti lošije izveden od eletričkog, a danas prevladava ...a spiku s dvostrukom konverzijom kod toslinka neću ni spominjati
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 19:55   #3368
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
@MytByte,

Nisam mislio da Coax ne bi imao problema s kašnjenjem zvuka....ne....
....Coax je kao dio SPDIF "gulaša" ipak (večinom) slušno kvalitetnija veza.
Provjereno na dosta uređaja koji su imali i jedno i drugo.

Ne zbog kvaliteta kabela i razlika u kabelima Optika/Coax, već zbog toga što se u implementaciji TOSLINK-a predajnog ili prijemnog dijela (uvijek) ne potrude, to napraviti stvarno kvalitetno.

Tak da mi je nekad Coax bil bolji od Optike na Arcam preampu, na Sony CDP-u na Pioner CD/SACD PLAYERU, na Pioneer BDP su ionak stavili samo Coax, AV receiveru, na Tri DAC-a ...itd......

Naravno, Optika je bolja na veće udaljenosti (gubici, smetnje i sl.), ajde , treba paziti na savijanje, ali opet je onda tu AESEBU veza kao Profi dio.... (tak povezujem SPDIF konverter s DAC-om ).
sto ovo znaci??
dali je problem ako je visak kabla od 2-3 m blago namotan iza recivera?? treba li ga odmotati da bude komotan??? ili treba paziti da se ne presavine??
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 19:57   #3369
@spoljc: ne, ne smiješ ga prelomiti pod "L" ili "V"
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 20:01   #3370
ma to sam i mislio, reko, nije valjda da mora bit skroz razmotan da mu i to smeta...

hvala vam, rijesio sam sto me mucilo...
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 20:07   #3371
Ma kakva dvostruka konverzija.....

Nigdje nisam pisao o Konverziji, već o ustroju (SPDIF) TOSLINK sklopa/modula (na bilo kojem dijelu/strani prijenosa).

Jest, da sam predmet "Impulsnu i digitalna elektronika" u Ruđeru, prvi put imao tamo još 1973 g, al valjda nisam toliko zahrđao.....

Lijepo si rekao....nisi probao..... !

Kod Audia teorije "trebalo bi" i sl. nikako ne drže vodu....

A neki izvori kažu da Toslink stvara veči Jitter.... .

https://www.stereophile.com/content/...l-or-optical-1
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 20:23   #3372
Dvostruka konverzija se zna navoditi kao navodni nedostatak toslinka, nisam ti to ni mislio staviti u usta...

P.S. pazi ovo: http://archimago.blogspot.hr/search?q=coaxial

"In general, we can say that indeed TosLink is worse (remember however TosLink is immune to electrical noise with galvanic isolation so there are some positives in this regard). Interestingly this is very clear with the Transporter! However, increased jitter with TosLink is not a given because the SB3 and Receiver seem to behave in the opposite fashion and show less jitter artifacts with the TosLink interface."

Znači toslink može biti i bolji po pitanju jittera, ali uvijek ima prednost nepodložnosti električkim smetnjama (vjerojatno presudno za veće duljine/daljine)...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 20:37   #3373
Ma, nema problema, sve pet !
Barem ti kužiš vrlo dobro tu digitaliju....

Zapravo, krivo napisah tamo za probe, jer je Acam preamp imao npr. vrlo dobro implementirani TOSLINK modul (i DAC) i tamo je, kada je to išlo sa SACD Pioneera (isto dobar) bilo isto (ak ne i bolje) kvalitete nego Coax.
A i SACAD plejer je skoro istovjetnom kvalitetom to slal na neki DAC ili AV receiver.

Dakle, najvažnije je je kak su Hajvani napravili te TOSLINK module, negdje odlično, a negdje (kod mene večinom) malo lošije.

Ali, vidiš, kad sam nabrajao te moje nekdašnje (večinom) uređaje, svi su imali obje SPDIF veze (i Optku i Coax), a kojeg vraga danas šparaju....

Mada, rekoh; i Optika i Coax su mi zvučali čujno bitno lošije od AESEBU veze; SPDIF konverter vs DAC...balansirana veza,,,još i srebrom....

Meni je nekad davno kolega (maher za DIY, tweak i elektroniku) rekao baš za te lošije implementacije Toslinka, pa sam od onda malo više pažnje dao na to....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 16:46   #3374
Himedia Q10 Pro - 4K UHD Media Player - osvrt

Kao što sam i obećao, danas mi došao u pohode solidan 4K UHD Media player.
Himedia Q10 Pro je kineski proizvod (i europski dizajniran High End Hifi se danas proizvodi u Kini; jedan dio) vrlo solidna vanjske izrade i nenametljivog i jednostavnog dizajna.

Kad se primi u ruku, Himedia player prvo impresionira težinom.
To je prije svega zbog unutra ubačenog HDD-a od 2 TB (stane 6 TB) od strane vlasnika (susjeda).
Ali i taj gornji poklopac je od brušenog aluminija, a i zadnja strana je metalna.
Činč priključci su pozlaćeni i uvjerljive kvalitete, a kvalitetno su izvedene i ostale konekcije.
Praktično je što su tri USB priključka sa ljieve bočne strane, pa nije potrebno zaokretanje uređaja kada se mijenjaju vanjski HDD izvori.
Ali, sve te vanjske impresije su i na slikama, pa tko želi nek gleda...

Ono najvažnije što me zanimalo je:
- kako taj player šiba 4K HDR na moj F7000 Samsung koji podržava samo FHD !?

Odmah da kažem, "šiba" glatko, bez ikakvih zastajkivanja i artefakata ili ti ga
(ne daj Bože!) nekih excesa u zvuku !
Od dvadesetak raznoraznih 4K HDR filmova isprobanih na tom playeru, nije bilo nikakvih problema.

Kao što sam već i prije naveo pri osvrtu na Samsung QLED Q7 (od susjeda) i kod mene je (iako nemam 4K tV) prisutan kod ponekih naslova malo veći ntenzitet boja ili (kod ponekih naslova) malo veća zatamnjenost.
Naravno, ovdje govorim samo o 4K naslovima.

Inaće je kvaliteta slike vrlo dobra i u tom UHD formatu, a također kvalitetna i u FHD formatu.
Naravno, to isto ovisi o kvaliteti pojedinih naslova i to je već znana priča.

Daljinski od Himedia playera je vrlo jednostavan i prikladne veličine.
Upravljanje ide brzo (malo bi brži mogao biti pristup naslovima na vanskom HDD-u, al to je već picajzlasto ).
Osnovni izbornik je jednostavan i praktičan (vidi prvi link), tak da tu nemam zamjerki.
Wifi nisam nešto probavao jer me to previše ne zanima, ali sam to već par puta probao kod susjeda i to radi sasvim ok.

Kakav je taj player u odnosu na ostalu pleejadu playera koja mi je dostupna ?

Pa, s onim interrnim u mom TV-u ga nisam ni uspoređivao, jer to ne smatram nekim osobitim hardverom.

Naspram plejanja preko PC Lenovo Thimk centra (Pop player/displayport / hdmi active konverter/ HDMI na tv ) je Himedia vidno bolji.
Preko PC-a je malo lošija rezolucija slike, a boje su malo prenaglašene i tamnije, a i kontrast mi se čini slabijim.

Najbolja je slika preko mog Blu Ray Pioneer BDP 450 playera.
Još je malo prirodnija, s malkice boljom rezolucijom i boljim kontrastom.
Naravno, on je bio i dosta skuplji od Himedia Q10 Pro.

Zaključno, Hifimedia je vrlo dobar 4K player za tih cca 1.500 kn i nije kupljen napamet.
Do odabira nekog još jačeg BD playera (OPPO je opcija) ili sl. (obavezno sa dva HDMI izalza; jedan za sliku, drugi za zvuk), ovaj Media player je pouzadn izvor FHD i 4K HDR zapisa.

Sustav:
Izvori: PC Lenovo/Pot player, Pioneer BDP 450, Himedia q10 Pro
DAC : SPDIF konverter M. Fidelity V-Link 192, C.E.C. DK-71 MK2 DAC
Coax kabel: Yapanese Co, Optički HQ
HDMI Kabeli: Supra HF1000 1.4, Monster Higsped Gol2.0, ICIDU
RCA interkonekti: Marohei Reference Silver, Silver by Roko
Preamp: Audio Note M2 Phono Custom
Izlaz: Pass Labs Aleph 5, 60 W A klasa
Zvučnički kabeli : Sumić Overture
Zvučnici: Vandersreen 2CE Signature

Silke koje ću kasnije staviti odražavaju samo okvirnu informaciju da je nešto odgledano/setupirano je r je to ipak slikano samo sa Samsung S5 Neo...

Naravno, sve donja slike su 4k HDR, sa Himedia playera, prezentirane na Samsuhg F7000 FHD tv....








Zadnje uređivanje olif : 05.01.2018. at 17:21.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 18:10   #3375




Ovo je isti film, na istom disku.
Prva slika je FHD reza, a druga slika je 4K, koliko uopće mogu slike te kvalitete biti relevantne.
Tu nema neke velike razlike u intenzitetu boja.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 20:44   #3376
@olif: jako lijepo, malo mi je dizajn "dated" ali za razliku od kineskih Androida, ovaj radi HDR->SDR korekciju

već sam bio govorio da 90% HDR materijala nema boje van Rec.709 gamuta, možda koja tu i tamo iskoči...zato ti izgleda da nema razlike u dubini boje...

samo nisam ubrao, kako točno plejaš HDR s PC-ja?
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 21:07   #3377
Kada s PC-a plejam HDR, zvuk periodički malo šteka, tak da to ne koristim.
Zato sam i posudil Hifimediu, da vidim kak ide 4K HDR na FHD tv, prek nje.

One usporedbe ( Interni player Tv, PC Pot player, Himedia, BDP 450) su bile sa FHD ( Blu Ray) materijalom.

Ta Himedia je stvarno vrlo ok player za tu lovu.
Najviše me iznenadila kvaliteta izrade, slika, a bome i zvuk.

Sutra ga bum još probal kak šiba flac i hires glazbu.

Najveća mana tih dostupnih ( nama) Media playera je da imaju samo 1 HDMI izlaz.
I onda, kad ti npr. AV receiver ne podržava 4k HDR 10 bit ( a star je tek godinu - dvije) nemreš s SPDIF šibati D. ATMOS, DD+, Master Audio i buduće nove điđamiđe.....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 10:23   #3378
Za sad izgleda da nema ništ takvog, no trebali bi se uskoro pojavit...
Navodno novi Realtek RTD1296 dozvoljava 2 x Sata (dakle 2 HDD-a) i dual HDMI out (posebno zvuk, posebno video) + HDMI in...

E sad trebali bi se pojaviti Zidoo X20 pro, Dune HD pro 4K ultra i vjerojatno se bu pojavil i Zappiti...
Za sad kakti valjda postoji Dune s obzirom da se nalazi na njihovim stranicama, samo kaj dolje veli da košta 800 $ i da bu dostupan 01.2018/02.2018

E sad i ovaj sadašnji Zidoo X10 sa RTD1295 procom ima dva fizička HDMI konektora, samo kaj je jedan ulaz, a drugi izlaz...
Pitanje je može li se to uz nekakvu preradu firmwarea eventualno sredit da oba rade kao izlaz, vjerojatno nemre no možda i nije potpuno nemoguća misija

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 06.01.2018. at 10:41.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 12:04   #3379
Ili jednostavije od prerade firmwarea, nabaviti HDMI splitter...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 14:38   #3380
II Himedia Q10 Pro - Media player u Hifi stereo glazbi - osvrt

Gore sam već opisao kako navedeni player radi kao video/audio izvor za filmove.
Radi vrlo dobro !

Kak velika večina korisnika želi u jednom izvoru imati i onaj preko kojeg će moći reproducirati i svoju flac kolekciju glazbe na HDD-u ili Stiku, odlučih i to probati.

Pogledom na uređaj (u Manualu nema nešto detaljno) vidjeh da iza ima i jedan USB 3.0, B ulaz (plavi).
Pomislih (samo pomislih !); da to nije možda (kao na USB DAC-evima) ulaz za USB kabel sa PC, pa da se tu šiba mjuza preko PC-a ((foobar, Jriver...) ?

Zato sam i skinuo, kao neki Firmare, nadajući se da ima Asio ili Wasapi drivere.
Međutim, ništa od toga !
Preko toga ulaza možeš sa PC-a očitavati samo flac datoteke na HDD-u, ali ne i plejati npr. preko Foobara.

Ima Himedia i R/L činč Audio izlaze, ali s obzirom na cijenu, sigurno nije neki kvalitet (interni DAC je Hi3798C V200 embedded ADAC), pa to nisam ni probao spojiti na svoje predpojačalo.

Dakle, ostaje se na tome da se Himedia za audio reprodukciju (kao izvor/transport) koristi sa Optičkim ili Cax izlazom (klasika).
Ja sam se odlučio za Coax vezu (neki japanski Coax kabel, koji je došao sa SPDIF konverterom).

Nije to zvučalo nimalo loše. Malo glasnije je bilo nego plejanje glazbe sa PC-a
(Foobar/ USB kabel Sumić/ SPDIF konverter/ AESEBU srebrni/ C.E.C DAC )
I bilo je malo "grublje", s manje finoće i s manje ponekog detalja u izvedbi.
Naspram Pioneer BDP playera ( preko istog Coaxa), je bilo također mrvicu manje rezolutno (i glasnije), ali ništa značajno ; dakle čujna razlika samo u drito usporedbi.

Zaključno: Himedia i kao izvor/transport stereo glazbe nije za odbaciti, pače.
To nudi komfor; da ti Audio/video zapis filma ide preko HDMI (u AV receiver ili Tv), a Optički ili Coax Audio izlaz, da ti (za Hifu) ide u externi DAC ili AV receiver ili sl.










Zadnje uređivanje olif : 06.01.2018. at 15:13.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.