Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2017., 20:35   #1401
@Pero 7
Stvarno sam se iznenadio ovim saznanjem.
Kao prvo , trebalo bi eliminirati neke potencijalne pogreške:
a) utvrditi da su obje ruke potpuno čiste kod uzimanja uzorka krvi (oprane sapunom i osušene)
b)da je igla suha i čista i da nije dolazila u dodir s nekom otopinom
c) da nije mjesto uboda prethodno dolazilo u dodir s nekom tekućinom
(napr. nije potrebno močiti alkoholom ako je mjesto prethodno oprano i
osušeno).
d)rok upotrebe trakica nije prošao
Ako je bilo sve u redu onda treba testirati uređaj (postoji specijalna tekućina i
specijalna trakica za to ).
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 22:12   #1402
@ Telesve,

zahvaljujem na komentaru.
a.obje ruke su bile jednako čiste.
b.igla je bila ista za obje ruke.
c.nije.
d.trakice su nove.
Možda bi trebalo testirati uređaj ?

Od 150 dana mjerenja , 10 % sam mjerio dva puta isti dan (u istoj minuti), 15 puta .
A očitano je bilo : 13,0/6,3 . 9,0/6,3 . 6,4/6,9 . 7,0/6,4 . 7,4/6.0 . 10,0/6,5 ...itd
Šta bi bilo da sam mjerio još češče isti tren (a nije to baš jeftino) ?
Pa sam trebao uzeti srednju vrijednost ?
Ako je uređaj neispravan trebao je dojaviti grešku kao što i ima neke opcije...
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 23:11   #1403
Thumbs up

Pero,vidim da si uložio puno truda i da te s razlogom zaintrigirao slučaj.
Budući da su neke subjektivne pogreške isključene , izgubio si povjerenje u
svoj uređaj i rezultate.
Ja bih (na tvom mjestu) direktno kontaktirao proizvođača i sve mu to izložio.
Ovdje se ipak radi o renomiranom imenu i oni će ti sigurno predložiti
rješenje (mislim da će čak i zamijeniti aparatić-besplatno).
Nemaš što izgubiti-ionako je tvoj uređaj sada beskoristan.
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 12:14   #1404
Quote:
Telesve kaže: Pogledaj post
Ja bih (na tvom mjestu) direktno kontaktirao proizvođača i sve mu to izložio
Hvala.
Nazvao sam ih i oni su mi preporučili da odnesem aparat na testiranje u Zeus.
I odnesao sam ga.
Rekli su mi da je test pokazao da je aparat ispravan (?) .
Dobio sam novi aparat (?) .
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 08:33   #1405
Pozdrav.

Trudnica sam na inzulinu, uveden mi je prije 10 dana zbog jutarnjih povisenih vrijednosti secera (5,4 5,7 na Guk profilima ). Na Vuk Vrhovcu dali su mi glukometar i uputu da si dajem svaku vecer u 22h 4j Levemira i 3x dnevno mjerim secer. Nakon tj dana davanja inz. 4j pa 8j. nista se nije promijenilo, povecala sam na 10j i ujutro je secer 5,4 ili evo danas cak 5,7, iako je sinoc bio 5,4. Dnevne vrijednosti su uvijek u normali. Nije mi jasno zasto mi ni 10 j. ne snizuje jutarnji.. jel grijesim u necemu, cini mi se da si ga pravilno dajem.. Dr.je rekla da ga moram sniziti ispod 5, dok to ne postignem da povećavam dozu Levemira. Medutim ne znam do koliko amijem povisiti... i kako je moguce da 10j ne utjece uopce... Frustrirana sam zbog toga i pod stresom, prvi put se susrecem sa dijabetesom inzulinom, na prehranu pazim maksimalno, informiram se na sve moguce nacine... Ako netko ima savjet molim za pomoc! Hvala 🙂
tibs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:47   #1406
na ovom forumu imate i doktora

https://www.tim-studio.net/Forum/index.php?board=4.0

čitao sam slične probleme
Poz
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 21:48   #1407
ispričavam se ako ovo nije mjesto za postaviti ovo pitanje, ali zanima me gdje mogu prodati bayerove contour next trakice, freestyle optium i accu-chek lancete? da li postoje neke facebook grupe ili gdje to ljudi prodaju osim na njuskalu? da li je dozvoljeno oglasiti to u plavom oglasniku?
exxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 22:05   #1408
Bolje biti živ bolestan , nego mrtav zdrav.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 14:16   #1409
Pozdrav svima. Nadam se da ne smeta sto ovdje pisem jer nema otvorenog foruma za transplantirane.
Suprug od 16-te godine imao dijabetis Tip 1, 3 godine bio na peritonejskoj dijalizi i prije dvije godine transplantiran (bubreg i gusteraca). Za sada je sve ok ali ima jedan veliki problem,ustvari meni ogroman problem koji se vuce vise od 8 godina. Problem je analna inkontinencija. Odbija ici neurologu ili vec kome treba ici, doktorima uvijek govori da je stolica uredna a uvijek je proljevasta. Uvijek vjesto izmanipulira i mene i doktore a mene dovede do toga da se sramim sto sam mu ista rekla. Njemu je sasvim normalno da se ukaki u krevetu i isprlja poslije sve do kupatila. Ocajna sam i ne znam vise sta da radim. Za pelene nece ni da cuje. Znam da je i njemu to psihicki tesko prihvatiti iako to ne pokazuje. Ali ja vise ne znam sto ciniti. Ima li iki slican problem?
AnaLuna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 16:55   #1410


pozdrav,
imam 24godine i oko 11god dijabetes.. bez komplikacija, ali hb i nije najbolji..

Jutros sam se probudila sa utrnutim dijelom na lijevoj nozi kako sam oznacila na slici. Utrnutost nije ona bodljikava niti oni mravi, nego jednostavno mi je taj dio utrnut .. mislim da malo prodje pa se opet pojavi..
Sad me to malo brine, da li mislite da bi moglo biti povezano sa dijabetesom?


Inace u zadnje vrijeme jako puno provodim vremena za kompjuterom, vise od 8h dnevno.. da li bi to mogao biti razlog?
Kontrolu kod dijabetologa imam tek sredinom 2mj pa reko da pitam ovdje, prije nego sto se vidim sa svojim doktorom.
Bebe Rexha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:30   #1411
Pozdrav svima.. Ispricavam se odmah ako tema nije postavljena na dobrom mjestu..
Evo ovako.. meni draga osoba je pala u komu( najvjerojatnije u dijabeticku)jer je vec 5 godina na inzulinu. Zanima me dali itko ima sličnih iskustava?
Zelena oaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 14:20   #1412
Osoba na inzulinu u komu može pasti zbog dugotrajne hiperglikemije koja je dovela do dijabetičke ketoacidoze i tada se osobu polako izvlači iz tog stanja, na intenzivnoj njezi u bolnici. Neće svaka dijabetička ketoacidoza završiti komom, ali događa se.
I kod tzv dobro reguliranih dijabetičara dijabetička ketoacidoza i eventualna posljedična koma može se razviti u nekoliko dana ako npr. dobiju neku jaku infekciju zbog koje je standardna "samobriga" za zdravlje jednostavno nedovoljna da se održi kakvo-takvo normalno stanje glikemija.

Drugi razlog zašto inzulinovisni dijabetičar može doživjeti komu je slučajno predoziranje inzulinom. Tu se, dakle, radi o HIPOglkemijskoj komi, za razliku od onoga (HIPERglikemijska koma) što sam gore spomenula. Predoziranje ne mora biti drastično ali koma svejedno može biti opasna, čak i fatalna. Tu se jako brzo može pomoći injekcijom glukagona, hormona koji mobilizira zalihe glukoze koje su inače pohranjene u jetri, ili direktno otopinom glukoze u venu.

Ne znam što je bilo kod tvoga prijatelja, ali nadam se da će mu doktori pomoći i da će se izvući.
Javi ako imaš novosti i pitaj ako imaš pitanja.

Sretno!

Nevezano za tvoga prijatelja, uvijek se silno naživciram kada u filmovima pokažu osobu na inzulinu koja padne unesvijest, zatim dotrči netko s injekcijom inzulina i spiči mu je u guzicu ili gdje već, a dijabetičar se za par sekundi potpuno oporavi. Potpuno krivo, relativno brzi (ali ne u sekindama nego minimalno 5-10 minuta) izlazak iz nesvijesti može se desiti jedino ako je osoba pala unesvijest zato što joj je šećer bio prenizak pa joj daju glukagon ili glukozu. Ako se osobi koja je u hipoglikemijskoj komi da inzulin, ona će umrijeti jer će joj šećer pasti još niže. Ali kogabriga, bitno da je drama

S druge strane, ako je koma HIPERglikemijska, inzulin (koji je tad indiciran) neće dovesti do toga da osoba izađe iz kome unutar nekoliko sekundi-minuta. Iz te kome izlazi se vrlo vrlo polako, ciljano i kontrolirano od strane doktora, jer prebrzo spuštanje šećera može izazvati druge probleme, npr. oticanje mozga i smrt.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 14:31   #1413
Quote:
Telesve kaže: Pogledaj post
na ovom forumu imate i doktora

https://www.tim-studio.net/Forum/index.php?board=4.0

čitao sam slične probleme
Poz
Na tom forumu nema liječnika i savjeti NISU medicinski.
Ali može koristiti.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 17:52   #1414
Quote:
Honey Dorian kaže: Pogledaj post
Osoba na inzulinu u komu može pasti zbog dugotrajne hiperglikemije koja je dovela do dijabetičke ketoacidoze i tada se osobu polako izvlači iz tog stanja, na intenzivnoj njezi u bolnici. Neće svaka dijabetička ketoacidoza završiti komom, ali događa se.
I kod tzv dobro reguliranih dijabetičara dijabetička ketoacidoza i eventualna posljedična koma može se razviti u nekoliko dana ako npr. dobiju neku jaku infekciju zbog koje je standardna "samobriga" za zdravlje jednostavno nedovoljna da se održi kakvo-takvo normalno stanje glikemija.

Drugi razlog zašto inzulinovisni dijabetičar može doživjeti komu je slučajno predoziranje inzulinom. Tu se, dakle, radi o HIPOglkemijskoj komi, za razliku od onoga (HIPERglikemijska koma) što sam gore spomenula. Predoziranje ne mora biti drastično ali koma svejedno može biti opasna, čak i fatalna. Tu se jako brzo može pomoći injekcijom glukagona, hormona koji mobilizira zalihe glukoze koje su inače pohranjene u jetri, ili direktno otopinom glukoze u venu.

Ne znam što je bilo kod tvoga prijatelja, ali nadam se da će mu doktori pomoći i da će se izvući.
Javi ako imaš novosti i pitaj ako imaš pitanja.

Sretno!

Nevezano za tvoga prijatelja, uvijek se silno naživciram kada u filmovima pokažu osobu na inzulinu koja padne unesvijest, zatim dotrči netko s injekcijom inzulina i spiči mu je u guzicu ili gdje već, a dijabetičar se za par sekundi potpuno oporavi. Potpuno krivo, relativno brzi (ali ne u sekindama nego minimalno 5-10 minuta) izlazak iz nesvijesti može se desiti jedino ako je osoba pala unesvijest zato što joj je šećer bio prenizak pa joj daju glukagon ili glukozu. Ako se osobi koja je u hipoglikemijskoj komi da inzulin, ona će umrijeti jer će joj šećer pasti još niže. Ali kogabriga, bitno da je drama

S druge strane, ako je koma HIPERglikemijska, inzulin (koji je tad indiciran) neće dovesti do toga da osoba izađe iz kome unutar nekoliko sekundi-minuta. Iz te kome izlazi se vrlo vrlo polako, ciljano i kontrolirano od strane doktora, jer prebrzo spuštanje šećera može izazvati druge probleme, npr. oticanje mozga i smrt.
Hvala puno😁
Zelena oaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 21:14   #1415
Molio bih Vas objašnjenje nalaza specijalista interne medicine…. Pišem za oca, 60 god.
Dijabetes mellitus typ 2
Hypertensio arteralis
Hyperlipidaemia

Nalaz:
Godine 2009 otkrivena šećerna bolest uz povišen krvni tlak i hiperlipidemiju. Od lijekova uzima Gliclada 60 mg, Ramed, Artovox, Indometacin.
TM 70 kg, TV 175 cm, BMI 22.8 kg/m2.
U lab HbA1c 9.3%, GUK nije kontroliran, kol 5.4, tg 0.9, urea, kreatinin, urati, transaminaze, GGT, AF, PSA, urin, CKS, Trb uredni, SE 28, L14.4

Preporučam u th uvesti Belformin 500 mg nakon večere tjedan dana, potom dozu postupno u tjednim intervalima povećati na 2x 1000 mg, Saxotin 1 x 50 mg, za sada nastaviti Gliclada u dozi od 30 mg prije doručka.
Samokontrola GUK, u slučaju nižih vrijednosti glicladu izostaviti iz th, nastaviti Atorvox u istoj dozi. Učiniti pregled oftamologa i UZV abdomena. Kontrola za 3 mj, po potrebi i ranije s nalazom HbA1c, GUK, urea, kreatinin, transaminaze, GGT, urin albumin u jednokratnom urinu i GUK u profilu.

Molio bih vas pojašnjenje, vezano uz Belformin na koji način povećati dozu do 2x 1000 mg, odnosno nije pojašnjeno u koje vrijeme, koliko puta (osim nakon večere) ga uzimati? Također iza Saxotin, kada se uzima? Do kada nastaviti piti Glicladu, da li do uvođenja pune terapije Belformina i Saxotina ili i uz njih.

Ako možete objasniti potrebne pretrage prije kontrole. Hvala unaprijed

Ivan
traderfx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 21:58   #1416
Quote:
traderfx kaže: Pogledaj post
Molio bih Vas objašnjenje nalaza specijalista interne medicine…. Pišem za oca, 60 god.
Dijabetes mellitus typ 2
Hypertensio arteralis
Hyperlipidaemia

Nalaz:
Godine 2009 otkrivena šećerna bolest uz povišen krvni tlak i hiperlipidemiju. Od lijekova uzima Gliclada 60 mg, Ramed, Artovox, Indometacin.
TM 70 kg, TV 175 cm, BMI 22.8 kg/m2.
U lab HbA1c 9.3%, GUK nije kontroliran, kol 5.4, tg 0.9, urea, kreatinin, urati, transaminaze, GGT, AF, PSA, urin, CKS, Trb uredni, SE 28, L14.4

Preporučam u th uvesti Belformin 500 mg nakon večere tjedan dana, potom dozu postupno u tjednim intervalima povećati na 2x 1000 mg, Saxotin 1 x 50 mg, za sada nastaviti Gliclada u dozi od 30 mg prije doručka.
Samokontrola GUK, u slučaju nižih vrijednosti glicladu izostaviti iz th, nastaviti Atorvox u istoj dozi. Učiniti pregled oftamologa i UZV abdomena. Kontrola za 3 mj, po potrebi i ranije s nalazom HbA1c, GUK, urea, kreatinin, transaminaze, GGT, urin albumin u jednokratnom urinu i GUK u profilu.

Molio bih vas pojašnjenje, vezano uz Belformin na koji način povećati dozu do 2x 1000 mg, odnosno nije pojašnjeno u koje vrijeme, koliko puta (osim nakon večere) ga uzimati? Također iza Saxotin, kada se uzima? Do kada nastaviti piti Glicladu, da li do uvođenja pune terapije Belformina i Saxotina ili i uz njih.

Ako možete objasniti potrebne pretrage prije kontrole. Hvala unaprijed

Ivan
Redom.
Belformin
1.tjedan 1tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere)
2.tjedan 1tbl. 500mg ujutro u sredini doručka (ili nakon doručka) + 1tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere)
3.tjedan 1tbl. 500mg ujutro u sredini doručka (ili nakon doručka) + 2tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere)
4.tjedan 2tbl. 500mg ujutro u sredini doručka (ili nakon doručka) + 2tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere) i tako nastaviti do kontrole.

Eh sad - (Saxotin) vildagliptin uvoditi istodobno sa metforminom (Belformin) uz to što je i Gliclada u igri - hm, u isto vrijeme uvoditi dvije varijable u "jednadžbu" po meni nije baš najpametnija stvar (iako je vrlo popularna shema).
Predmnijevam kako je kolega/-ica htio dati lijek u jutarnjem terminu.


S obzirom na poprilično loše reguliranu šećernu bolest, ideja ja pretragama utvrditi stupanj oštećenja ciljnih organa (bubrezi, jetra, oči...).
Kad smo već kod očiju - u oči upada izostanak preporuke za ultrazvuk krvnih žila vrata s obzirom na brojne rizikofaktore (tlak, šećer, masnoće...).
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 10:12   #1417
Trebam savjet,za mamu 85 god,koja je zadnjih 8 god na inzulinu.Do nedavno dobrog zdravlja i kondicije,ali se razboljela i to se odrazilo na visine šećera.Koristi Novomix,do sad si je davala otprilike 10 jedinica 2 puta na dan,uz fizičku aktivnost i dijetu to je bilo ok.Sad je šečer počeo ludovati,zbog novog lijeka kojeg pije ( diuretik),pa je tako jučer skočio na 30,dala si je sama po svojoj procjeni više inzulina i šečer je pao na 1,7...onda smo pretjerali sa zašećerenom vodom i sendvičem...pa opet na 30.Pitanje,da li si smije inzulin davati u tri doze,jedna doza ujutro,oko ručka i zatim navečer?Bilo bi najbolje otići do bolnice,ali to odbija.Pa ćemo probati doma titrirati doze.Svaki savjet je dobrodošao
keine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 12:31   #1418
Nije mudro davati tri puta dnevno predmiješani inzulin da se postigne korekcija hiperglikemije, jer Novomix je smjesa kratkodjelujućeg i dugodjelujućeg inzulina. Kratki odradi posao spuštanja odmah, a dugi se rastegne i poklopi se s peakom djelovanja od doze koja se da kasnije, pa se padne u hipoglikemiju naknadno.

Svakako joj treba dijabetolog koji bi odlučio kako promijeniti terapiju. Pomoglo bi, za prvu ruku, i povećanje doza (ali da broj doza ostane isti)

Ali to je jako teško napamet procijeniti.

Ovo nije medicinski savjet, samo govorim iz iskustva:
Napravite dnevni profil tako da mjerite GUK svakih 2 sata (preko dana), noću ga također ulovite barem dva puta, npr. u 23h, zatim poslije oko 2 ili 3, zatim oko 5-6, svaki podatak zapišite (glukometri imaju memoriju, ali u ovakvoj situaciji dobro je zapisivati u dnevnik i vrijednost GUK-a, i kad je jela i koliko čega, kad je i koliko žustro hodala i bila fizički aktivna, i što se još sve zbivalo - npr. ako je imala povišenu temperaturu, ili je doživjela neku drugu vrstu stresa)
Tako ćete dobiti jasniju sliku što se zbiva, kakve su potrebe za inzulinom kroz dan.
S tim podacima, možete se javiti njenom dijabetologu, ne mora ona ni ići na pregled, i pitati ga za savjet oko prilagodbe terapije.

Sretno.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 20:10   #1419
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Redom.
Belformin
1.tjedan 1tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere)
2.tjedan 1tbl. 500mg ujutro u sredini doručka (ili nakon doručka) + 1tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere)
3.tjedan 1tbl. 500mg ujutro u sredini doručka (ili nakon doručka) + 2tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere)
4.tjedan 2tbl. 500mg ujutro u sredini doručka (ili nakon doručka) + 2tbl. 500mg navečer u sredini večere (ili nakon večere) i tako nastaviti do kontrole.

Eh sad - (Saxotin) vildagliptin uvoditi istodobno sa metforminom (Belformin) uz to što je i Gliclada u igri - hm, u isto vrijeme uvoditi dvije varijable u "jednadžbu" po meni nije baš najpametnija stvar (iako je vrlo popularna shema).
Predmnijevam kako je kolega/-ica htio dati lijek u jutarnjem terminu.


S obzirom na poprilično loše reguliranu šećernu bolest, ideja ja pretragama utvrditi stupanj oštećenja ciljnih organa (bubrezi, jetra, oči...).
Kad smo već kod očiju - u oči upada izostanak preporuke za ultrazvuk krvnih žila vrata s obzirom na brojne rizikofaktore (tlak, šećer, masnoće...).
Hvala puno na odgovoru. Možete li reći nešto više samo, o prehrani / preporučiti kako najbolje organizirati obroke i koje namirnice su poželjne...dok traje prilagodba na tablete, i dok se povećava doza, da ne dođe do naglog pada šećera u krvi?

hvala unaprijed
traderfx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 21:07   #1420
Molim Vas, kada je bolje piti metformin: nakon večere, uz glavni obrok ili je svejedno? Prije mi je bio preporučen nakon večere, novi internista preporuča uz glavni obrok. Dijabetes nemam, pijem za inz.rezistenciju.

Također me zanima postoji li razlika u podnošenju metformina (gi nuspojave) ovisno o proizvođaču ili je to sve isto? Dr opće prakse mi ne smije prepisati ako nemam dijagnosticiran dijabetes pa ću morati kupovati na privatni recept.

Unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:45.