Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 21:26   #1
Poduzetnik-početnik (wannabe)

Evo,situacija je takva da moramo otvarati radna mjesta,kao simpatizer libertarijanske misli,odlučio sam stvar uzeti u svoje ruke,do sada promijenio dosta firmi,vidio stanje na tržištu u svojem području i u budućnosti razmišljam o investicijama gdje bi ja otvorio radna mjesta. Jedan moj prijatelj je otvorio firmu sa 25 000 Kn (tri vlasnika) i digao kredit od 17 000 za jedan stroj,plaća 5000,radnici na minimalcu. On mi je tvrdio da je spomenut iznos od otvaranja minimalan za legalizaciju.

Ok,uzmimo u obzir da sam odlučio nešto otvoriti npr. prijevozničku firmu obzirom na struku. Koliko ja moram novaca dati za legalizaciju firme i gdje ići za to? Za početak imam viziju da bi se sam zaposlio. Ono što mene zanima je da li ja smijem imati npr. kombi na javnoj površini ako je moj ili moram imati garažu,neko mjesto za parking?

Da li je bolje imati poseban račun za isplatu plaća ili sve na jedan? Kako napraviti oglas na HZZu? Naravno da ove odgovore mogu saznati i da se sam potrudim,svjestan sam toga ali ipak bi me zanimao taj početni korak,dakle sama registracija,počeci ulaska na tržište,postoje li karteli,klanovi koji se dogovore za cijenu? Trebam li biti obavezan član HGK? Pitanje svih pitanja je koliko me košta papirologija a da nisam ni počeo? Da li smijem raditi duže od 12 sati formalno? Ako ne,onda pišem po zakonu satnicu dana a radim duže? Npr. Rimac kaže da radi još doma po 16 sati.

E sad,pitanje poticaja. Kako ih dobiti i jesu li mi uopće potrebni tj. postoji li neka prednost ne uzimanja poticaja? Da li to ima ograničen broj koliko ili postoji jedan fiksni iznos?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:37   #2
Puno si pitanja postavio, a zakonska regulativa nam je , blago rečeno, katastrofa. Imamo zakona da te glava zaboli.
Da bi se snašao u svemu tome, najprije si izgooglaj besplatne radionice za poduzetnike početnike. Nekad organizira HGK, nekad gradovi, županije, razne udruge. Vidi što je tebi najbliže

Onda malo prouči: http://www.hitro.hr/Default.aspx?sec=28
A kad bar malo znanja stekneš, nađi dobar knjigovodstveni servis koji ti može pomoći savjetima za dalje.

Što se radnog vremena poduzetnika tiče.. tu ograničenja nema. Radno vrijeme ti je od - do. Za radnike je ograničeno, za vlasnike firme nije.

I nemoj se zamarati uspoređivanjem biznisa različitih struka. Samo će ti se stvorit zbrka u glavi. Koncentriraj se na ono što ti želiš otvoriti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 23:54   #3
Za prijevoznicku djelatnost zaboravi na poticaje.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:34.