Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2017., 16:18   #41
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Naše zgrade nemaju termofasadu, a većina nema ni prozore sa izo staklima... Ali trošio bi manje energije i da nemaš razdjelnike, a napravili ste termo fasadu...
Broj od 1200kn sam dobiop tako što sam izračunao koliko bih plaćao da je obračun po starom, neovisno o paušalu. A paušal je počeo 2014, to je točno. I što se tiče tvoje/vaše uštede to nije zbog razdjelnika, nego zbog termofasade i izo stakla. Jer i da nema razdjelnika trošio bi manje energije, zar ne?
Djelomicno tocno,
Smanjena je potrosnja nakon sto se postavila termofasada
2012/2013 potrosnja zgrade 582 MWh a nakon termofasade 2013/2014 potrosnja zgrade 433 MWh, znaci manja potrosnja ali onda dolaze razdjelnici i jos manja potrosnja 2015/2016 potrosnja zgrade 354 MWh a 2016/2017 potrosnja zgrade 390 MWh, znaci ima ustede i zbog razdjelnika.
Konkretno moj primjer i ima ih jos stanara u zgradi koji rade slicno, ja ne grijem uopce jednu spavacu sobu, temperatura u njoj od 19 do 22 stupnja (najcesce 20 a kad dignem rolete i sunce obasja sobu bude i 22 pa cak i 23 stupnja), termoventil na radijatoru u kupaoni ukljucim kad se idem kupati, termoventil na radijatoru u hodniku stoji na 3 (to je 20 stupnjeva ukljuci se ujutro kad se pali grijanje radi par sati i onda se ugasi i cjeli dan drzi u hodniku 20 stupnjeva, u dnevnom boravku sa kuhinjom drzim termoventil na 3,5 a kad se kuha temperatura se malo dodatno digne. U drugoj spavacoj sobi radiajator se pali po potrebi i temperatura je cca 19 stupnjeva (za spavanje izvrsna temperatura).
Ocu reci i da manja potrosnja energije ovisi i od samog ponasanja stanara, nafrljiti termoventile na 5 i luftati putem otvaranja prozora ili koristiti termoventile pametno svakom ponaosob prema potrebama.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 22.09.2017. at 16:39.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 16:41   #42
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
"pausal" je bio uvijek... samo je malo koga zanimao
Sve mi se cini da si ti to nesto krivo izracunao.
U pravu si, krivo sam izračunao.

01/2016: 53
02/2016: 295
03/2016: 197
04/2016: 248
05/2016: 204
06/2016: 120
11/2016: 75
12/2016: 212
07, 08, 09 i 10/2016: 0

Ukupno: 1404kn više sa razdjelnicima nego bez njih!
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 17:54   #43
Vidim svuda po Zagrebu plakate kojima se vodi kampanja protiv razdjelnika. Osvanuli su nedavno i u mojoj zgradi i to 3 - protiv razdjelnika, fasade i energetskih certifikata. Nisam siguran koliko su dobro prenijeli poruku, meni su dosta konfuzni.

Koga zanima, mogu se pogledati ovdje -> Susjed je susjedu Vuk
sethdot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 21:10   #44
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
05/2016: 204
06/2016: 120
a u 5 i 6 mjesecu vi se jos uvijek grijete? Nije ni cudo sto imate vece racune...

Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
2014: 1654MWh
2016: 1699MWh
realno nemate ni preduvjete za manje racune kad vam je potrosnja veca
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 22:32   #45
Quote:
sethdot kaže: Pogledaj post
Vidim svuda po Zagrebu plakate kojima se vodi kampanja protiv razdjelnika. Osvanuli su nedavno i u mojoj zgradi i to 3 - protiv razdjelnika, fasade i energetskih certifikata. Nisam siguran koliko su dobro prenijeli poruku, meni su dosta konfuzni.

Koga zanima, mogu se pogledati ovdje -> Susjed je susjedu Vuk
sprdačina.
pod 1. od 30.09. se uvodi nikad konkretnija kontrola izdanih cetifikata.
pod 2. toplinska izolacija vanjske ovojnice zgrade, odnosno fasade i stolarije nema veze s "dotacijama sržavi i certifikatorima" već računski iskazana dobrobit u smislu uštede energije. tko neće ne mora.
pod 3. ukoliko ne želite povući novce koje osigurava EU, niste dužni izraditi certifikat za cijelu zgradu... nek svako radi za sebe...sto eura po sto eura... i imat će certifikat za prodaju ili iznajmljivanje stana... za cijelu zgradu ne morate raditi... to se treba raditi samo ako ste zainteresirani za stvarnu uštedu. i ispravan certifikat će vam reći da li se isplati ulaziti u investiciju obnove fasade... ako niste zainteresirani za uštede, ne treba vam.
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 07:42   #46
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
a u 5 i 6 mjesecu vi se jos uvijek grijete? Nije ni cudo sto imate vece racune...
U svibnju plaćam račun za travanj, u lipnju račun za svibanj. Ne mogu platiti unaprijed... A sezona grijanja je do 15.05.

Quote:
realno nemate ni preduvjete za manje racune kad vam je potrosnja veca
Biseru, ovo je povećanje energije od 3,3%. A račun je veći za 25%. A bilo je govora da će se trošiti i manje energije nakon uvođenja razdjelnika, kad gle čuda, potrošnja energije je porasla nakon uvođenja razdjelnika...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 11:36   #47
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
U pravu si, krivo sam izračunao.
01/2016: 53
02/2016: 295
03/2016: 197
04/2016: 248
05/2016: 204
06/2016: 120
11/2016: 75
12/2016: 212
07, 08, 09 i 10/2016: 0
Ukupno: 1404kn više sa razdjelnicima nego bez njih!
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Biseru, ovo je povećanje energije od 3,3%. A račun je veći za 25%. A bilo je govora da će se trošiti i manje energije nakon uvođenja razdjelnika, kad gle čuda, potrošnja energije je porasla nakon uvođenja razdjelnika...
Ako je tako kao sto pises i ako mislis da ces bolje proci ako cete imati obracun po kvadratima pokreni kampanju u svojoj zgradi, skupi potpise stanara i vratite se na obracun po kvadratima.
Koliko je stanova u tvojoj zgradi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 12:11   #48
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
20+14+12+8=54 članaka i 56,6 kvadrata grijanog prostora (kaže toplana)...

Meni se to čini previše... Znam da tu ima još opcija, fasada, prozori, možda i kat (jer toplina ide prema gore), možda i strana stana i položaj, ali svejedno mi se čini da je to previše...

Dakle, zgrada(e) ima ukupno 10216,7 kvadrata. Od toga 134 kvadrata bez razdjelnika o 10083 kvadrata s razdjelnicima.
Za 01/2017 kažu da smo potrošili 325MWh (265 za gijanje i 60 za vodu). Ukupno impulsi 193849. Moji impulsi 1951.
Za 02/2017 235MWh (180+55). Ukupno impulsi 106578. Moji impulsi 1021.

Znači to je oko 1%. Ali po kvadraturi stana ja učestvujem sa 0,56%. Ima 140 stanova... (0,72% po stanovima).
Evo nasao sam znaci 140 stanova - 8 ulaza - od toga samo 2 stana nema ugradjene razdjelnike, tvoj stan cca 57 m2. Po ovome ispada da imate dosta stanova preko 85 m2, pa kolike racune su onda oni placali.
Vi ste samo u 01/2017 potrosili 325 MWh, a moja cjela zgrada (53 stana) u sezoni grijanja 2016/2017 - 390 MWh
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 12:52   #49
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
U svibnju plaćam račun za travanj, u lipnju račun za svibanj. Ne mogu platiti unaprijed... A sezona grijanja je do 15.05.
dobro ne mogu ti citati misli... racun za 4. mj. je racun za 4. mj., pa gatrebas tako i napisati... kada ces ga ti platiti to je vec tvoj problem... mozes i u 8. mj. ako bas zelis... no to nama nije bitno


Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Biseru, ovo je povećanje energije od 3,3%. A račun je veći za 25%. A bilo je govora da će se trošiti i manje energije nakon uvođenja razdjelnika, kad gle čuda, potrošnja energije je porasla nakon uvođenja razdjelnika...
nije bas moj stil, ali da se nadovezem na tvoj... biseru imat ces najmanje iste racune i bez razdjelnika, dapace u sampanjac se kladim da cete imati jos i vece racune nego do sada jer nitko, ali bas nitko nema interesa niti malo stediti.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 12:59   #50
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
20+14+12+8=54 članaka i 56,6 kvadrata grijanog prostora (kaže toplana)...

Meni se to čini previše... Znam da tu ima još opcija, fasada, prozori, možda i kat (jer toplina ide prema gore), možda i strana stana i položaj, ali svejedno mi se čini da je to previše...

Dakle, zgrada(e) ima ukupno 10216,7 kvadrata. Od toga 134 kvadrata bez razdjelnika o 10083 kvadrata s razdjelnicima.
Za 01/2017 kažu da smo potrošili 325MWh (265 za gijanje i 60 za vodu). Ukupno impulsi 193849. Moji impulsi 1951.
Za 02/2017 235MWh (180+55). Ukupno impulsi 106578. Moji impulsi 1021.

Znači to je oko 1%. Ali po kvadraturi stana ja učestvujem sa 0,56%. Ima 140 stanova... (0,72% po stanovima).

Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
gledaj... ovako ti stoje stvari...

Uzmimo 01/2017... prosjek potrosnje zgrade je 193849 / 10083 = 19 impulsa/m2
Tvoj stan ima ca. 56 m2, a potrosio si 1951 impuls, odn. 35 impulsa/m2

Drugim rijecima trosis/grijes skoro duplo vise od prosjeka zgrade. Zbog toga, i samo zbog toga, imas racun kakav imas.

S podjelom 50/50 ce te drugi subvencionirati, jer ta podjela ne odgovara stvarnosti, i imat ces nesto manje racune... no ne za badava... jer ce ostalima racun biti slicno veci.
Kada to sljedece godine skuze... ponovno cete mijenjati omjer

Dakle nista se bitno nece promijeniti ako i dalje nastavis trositi ko i do sada.
kao odgovor na post iznad... trosis ko parma lokomotiva
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:30   #51
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
kao odgovor na post iznad... trosis ko parma lokomotiva
Evo citirati ću sam sebe kao odgovor na tvoje... Ne trošim...
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
I meni je stigao račun. Ja sam sa razdjelnika očitao 2 impulsa, iako su radijatori bili ugašeni non-stop. I to zadnji impuls pred kraj mjeseca, kad je sistem potpuno ugašen. A na računu imam 12 impulsa. Znači 6 puta više. To je samo još jedan dokaz da je ovo stvoreno i zamišljeno s ciljem pljačke naroda. Tko zna koliko je onda nabio impusla u zimskim mjesecima... Treba što prije vratiti na staro...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 18:15   #52
o trosis trosis... samo jos uvijek ne razumijes zasto
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 19:07   #53
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
o trosis trosis... samo jos uvijek ne razumijes zasto
Eto ti ćeš mi reći...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 19:23   #54
ma gledaj... meni ni u dzep ni iz dzepa... no ako ti nije jasno zasto imas vece racune nego drugi... to je vec tvoj problem

Zgrada ti nema prosjecno vece racune, nego vrlo slicne ko i prije bez razdjelnika, svidjalo se to tebi ili ne.
To ne kazem ja, nego to kazu gornje brojke.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 01:43   #55
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
I meni je stigao račun. Ja sam sa razdjelnika očitao 2 impulsa, iako su radijatori bili ugašeni non-stop. I to zadnji impuls pred kraj mjeseca, kad je sistem potpuno ugašen. A na računu imam 12 impulsa. Znači 6 puta više. To je samo još jedan dokaz da je ovo stvoreno i zamišljeno s ciljem pljačke naroda. Tko zna koliko je onda nabio impusla u zimskim mjesecima... Treba što prije vratiti na staro...
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Tocno razdjelnik mu je sigurno ispravan ali ne zato da ga uvjeravam kao sto si napisao u postu iznad vec zato sto je samo pitanje ocitavanja razdjelnika od strane firme koja im ih ocitava, moguce da su ocitali 29.04. a on je jos grijao i nabi jos tih navedenih 12 impulsa koja su mu na kraju obracunali.
Kod mene je ono sto sam si ja zapisao kao utroseni impulsi svaki put na kraju mjeseca poslje ponoci kad su se radijatori ohladili i ono sto sam dobivao u racunu zapisano od strane HEP Toplinarstva (a ocitano od firme koja nam ocitava) pri obracunu za taj mjesec uvjek je bilo par impulsa razlike u plusu ili minusu (zavisi kad je ocitano) ali na kraju kad se grijanje ugasilo 15.05., kad saberem sve impulse koje sam ocitavao i one koje mi je HEP Toplinarstvo obracunavao dobijem potpuno isti zbroj tocno u impuls.
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Na mojim računima kao datumi očitanja su navedeni 30.04. i 31.05.
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
To su uglavnom zadnji dani u mjesecu i njima se HEP Toplinarstvo sluzi i vjerojatno je dobio takav podatak od vaseg ocitavaca razdjelnika, zar vjerujes da je ocitavac cucao ispred tvoje zgrade na dan 30.04. i 31.05. izmedju 23,00 i 24,00 sata kako bi tocno na minutu ocitao tvoje razdjelnike, ko zna kojeg datuma i u koje doba ih je on ocitao.
Ali ih je na kraju ogrjevne sezone 15.05 to jest 31.05. lijepo uskladio i zaracunao, HEP nije na gubitku, ocitavac uskladio nije na gubitku i ti nisi na gubitku, i stvar ide dalje.
Mislim da smo to rijesili jos u 5 mjesecu i mislim da niko tebe ne pljacka, samo naplacuje ono sto si ti i tvoji ukucani potrosili na svoje grijanje i kao sto ti je stikla napisao brojke govore sve, trosis.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 13:11   #56
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Možda me nisi dobro skužio. Kod nas u Sisku toplu vodu plaćamo vodovodu. Potrošenu toplu vodu. A zagrijavanje vode plaćamo toplinarstvu. Znači ovo je samo ono što oni griju vodu. A broj članova u domaćinstvu mi je isti bio i 2012. i 2016., četiri člana. E sad kako je samo grijanje tople vode naraslo za skoro 100kn? Sa 129 na 221?
Ono sto ti kazes da toplu vodu placate Vodovodu ustvari placate hladnu vodu ocito imate dva vodomjera jedan za hladnu vodu a drugi za vodu koja ide na grijanje u toplinskoj podstanici, a pripremu tople vode - grijanje (PTV) placate Toplinarstvu.
Nekad se placalo po kvadratu stana pa si tako placao za svojih cca 57 m2 a imas 4 clana kucanstva, s druge strane neki penzic koji je sam i zivi u stanu od cca 90 m2 placao je skoro duplo vise od tebe PTV.
Od kad su uvedeni razdjelnici uvedeno je i placanje pripreme tople vode po osobama, tako sad ti placas PTV za cetri osobe a susjed penzic koji je sam u velikom stanu sad placa 1/4 od tebe, sto je i pravednije.
Normalno da je sad tvoj trosak za PTV porastao.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 00:43   #57
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ono sto ti kazes da toplu vodu placate Vodovodu ustvari placate hladnu vodu ocito imate dva vodomjera jedan za hladnu vodu a drugi za vodu koja ide na grijanje u toplinskoj podstanici, a pripremu tople vode - grijanje (PTV) placate Toplinarstvu.
Nekad se placalo po kvadratu stana pa si tako placao za svojih cca 57 m2 a imas 4 clana kucanstva, s druge strane neki penzic koji je sam i zivi u stanu od cca 90 m2 placao je skoro duplo vise od tebe PTV.
Od kad su uvedeni razdjelnici uvedeno je i placanje pripreme tople vode po osobama, tako sad ti placas PTV za cetri osobe a susjed penzic koji je sam u velikom stanu sad placa 1/4 od tebe, sto je i pravednije.
Normalno da je sad tvoj trosak za PTV porastao.
Zavisi... Kaže ovako: "Na pripremu potrošne tople vode (PTV) u prosječnom kućanstvu u kontinentalnom dijelu RH otpada otprilike 20% ukupne godišnje potrošnje toplinske energije, dok se ostatak troši na grijanje prostora (oko 73%) i kuhanje (oko 7%)..."
http://www.enu.fzoeu.hr/ee-savjeti/p...sne-tople-vode
Susjed penzić ipak će trebati 50% više tople potrošiti da zagrije svojih 90 kvadrata, nego nas 4 da zagrijemo 60 kvadrata...
Ima tu više varijabli...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 08:10   #58
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Zavisi... Kaže ovako: "Na pripremu potrošne tople vode (PTV) u prosječnom kućanstvu u kontinentalnom dijelu RH otpada otprilike 20% ukupne godišnje potrošnje toplinske energije, dok se ostatak troši na grijanje prostora (oko 73%) i kuhanje (oko 7%)..."
http://www.enu.fzoeu.hr/ee-savjeti/p...sne-tople-vode
Susjed penzić ipak će trebati 50% više tople potrošiti da zagrije svojih 90 kvadrata, nego nas 4 da zagrijemo 60 kvadrata...
Ima tu više varijabli...
pa na racunu se vide pojedinacni iznosi za PTV i grijanje
istrazivac xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 09:54   #59
Quote:
istrazivac xx kaže: Pogledaj post
pa na racunu se vide pojedinacni iznosi za PTV i grijanje
Da, ali računa mi po broju članova, a ne po kvadratu. Grije prostor, što je veći stan, treba više vode, tople vode, da se taj stan ugrije, neovisno bilo jedan, dva ili dvadeset ljudi u stanu. A toplu vodu koju potrošim to platim vodovodu. Više vode treba za ugrijati stan od 90 kvadrata nego stan od 60 kvadrata, neovisno koliko ljudi bilo u njemu. Zato je logičnije da se plati po kvadratu, a ne po broju članova. Kakve veze ima grijanje stana i broj članova? Bitni su kvadrati, a ne broj članova.
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:02   #60
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Zavisi... Kaže ovako: "Na pripremu potrošne tople vode (PTV) u prosječnom kućanstvu u kontinentalnom dijelu RH otpada otprilike 20% ukupne godišnje potrošnje toplinske energije, dok se ostatak troši na grijanje prostora (oko 73%) i kuhanje (oko 7%)..."
http://www.enu.fzoeu.hr/ee-savjeti/p...sne-tople-vode
Susjed penzić ipak će trebati 50% više tople potrošiti da zagrije svojih 90 kvadrata, nego nas 4 da zagrijemo 60 kvadrata...
Ima tu više varijabli...
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Da, ali računa mi po broju članova, a ne po kvadratu. Grije prostor, što je veći stan, treba više vode, tople vode, da se taj stan ugrije, neovisno bilo jedan, dva ili dvadeset ljudi u stanu. A toplu vodu koju potrošim to platim vodovodu. Više vode treba za ugrijati stan od 90 kvadrata nego stan od 60 kvadrata, neovisno koliko ljudi bilo u njemu. Zato je logičnije da se plati po kvadratu, a ne po broju članova. Kakve veze ima grijanje stana i broj članova? Bitni su kvadrati, a ne broj članova.
PTV je topla voda iz slavine (energija za zagrijavanje u kWh), zato je po broju osoba.
Racuna se prema ljetnoj potrosnji kWh, kad nema grijanja.
istrazivac xx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.