Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2017., 21:01   #1081
Nema problema, evo fotke od prošlog i ovog mjeseca.

https://imgur.com/yFlAgSx
https://imgur.com/23np3UO
https://imgur.com/fwXF2uI
https://imgur.com/vyslPWW
thomann is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 21:43   #1082
Quote:
thomann kaže: Pogledaj post
Danas stigao račun za grijanje za 11. mjesec, 606 kn (686 impulsa), prošli mjesec potrošenih impulsa 362 i račun 591 kn. Primjetio sam i da su nam promijenili omjer sa 70/30 na 90/10. Kako sam podstanar u stanu nemam pojma koliko su računi prije bili, jedino me čudi ova razlika 20 kn a duplo više potrošenih impulsa. Vjerujem da bi po kvadraturi imao puno više jer je stan od 104 kvadrata.
Nekad davno je u Sisku bilo industrije, pa je velika većina Siščana kužila stvari, imali su industrijsko obrazovanje. Tada se računalo grijanje po kvadratu, baš kao i u Švedskoj, Finskoj i sličnim zemljama. Danas pak, Vaš odnos 90/10, je rođen za muljanje siromašnih stanara, recimo montiraju radijatore bez razdjelnika i nešto malo manje plate. Koliko manje? Pogledajte link koji tvrdi da utičete na 25% računa za grijanje, ukoliko vam je na njemu i PTV......

https://www.facebook.com/nerazdjelni...type=3&theater
minimegorky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 00:33   #1083
Quote:
thomann kaže: Pogledaj post
dakle ovako...

1) ti si na HEP-u i imas povoljnu cijenu grijanja, oko 0,21 kn/kWh... to u praksi znaci da za potrosenih 100 kWh placas (samo) 21 kn vise
2) na racunu su ti stavke pod 3 i 4 "snaga" i pod 5 i 6 "naknada" fiksne i iznose oko 186,50 kn + PDV = 233 kn... to je vec 40-45% racuna
3) u mjesecu s podjelom 70/30 se 30% obracunava po povrsini, a u drugom s podjelom 90/10 samo 10%, pa si je to islo na ruku

U principu ti trosis nesto vise od prosjeka i promjena omjera ti je pomogla da su racuni za ta dva mjeseca slicni... naprosto je slucajno tako ispalo
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 01:08   #1084
Ok hvala..koliko bi okvirno bio prosjek..jer realno jedan radijator radi na 2, i još dva se pale navečer u sobama za djecu..
thomann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 07:52   #1085
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Prije razdjelnika sam znao da sam trošio maksimalno, znači previše, a sa razdjelnicima znam da sam otišao u ćorsokak autom bez rikverca.
Ha, ha, ova ti je dobra.

Čitam sinoć Ćorićevu izjavu. Opet je mantra o tome da su ostvarene "značajne uštede". Da, samo pod koju cijenu. Tu mislim na to da je potrošnja energije smanjena jer ljudi prislino manje griju jer se boje ili već imaju velike račune. Bojim se da će nova "studija" opet uvažavati samo faktor "smanjenje energije" i pri tome banalizirati problem.

Ne sjećam se da li je o tome ovdje bila rasprava, ali zašto se ne bi uvela klauzula da su individualna mjerila (ili razdjelnici) obavezna samo ako zgrada ima energetski certifikat razreda B (npr).
To je kao i sa eko testovima na starim autima....
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 08:40   #1086
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Ha, ha, ova ti je dobra.

Čitam sinoć Ćorićevu izjavu. Opet je mantra o tome da su ostvarene "značajne uštede". Da, samo pod koju cijenu. Tu mislim na to da je potrošnja energije smanjena jer ljudi prislino manje griju jer se boje ili već imaju velike račune. Bojim se da će nova "studija" opet uvažavati samo faktor "smanjenje energije" i pri tome banalizirati problem.

Ne sjećam se da li je o tome ovdje bila rasprava, ali zašto se ne bi uvela klauzula da su individualna mjerila (ili razdjelnici) obavezna samo ako zgrada ima energetski certifikat razreda B (npr).
To je kao i sa eko testovima na starim autima....
U vašem upisu je točno samo to da čitate Čorićevu izjavu.
1. Potrošnja energije je u Zagrebu koji je 70% Hrvatskog CG je smanjena po ekonometrijskom modelu 23,6%, za što je najzaslužniji prelaz na Dinamički sustav, oko 20%, ostatak je strah od računa i ostali faktori, nova stolarija, zatvaranje lođe, fasada itd.
2. Energetski razred nema blage veze s razdjelnikom, koji nije funkcionalan, protivan je Hrvatskom Ustavu i Zakonu o obaveznim odnosima......
https://www.facebook.com/nerazdjelni...type=3&theater
minimegorky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 08:49   #1087
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Ha, ha, ova ti je dobra.

Čitam sinoć Ćorićevu izjavu. Opet je mantra o tome da su ostvarene "značajne uštede". Da, samo pod koju cijenu. Tu mislim na to da je potrošnja energije smanjena jer ljudi prislino manje griju jer se boje ili već imaju velike račune. Bojim se da će nova "studija" opet uvažavati samo faktor "smanjenje energije" i pri tome banalizirati problem.

Ne sjećam se da li je o tome ovdje bila rasprava, ali zašto se ne bi uvela klauzula da su individualna mjerila (ili razdjelnici) obavezna samo ako zgrada ima energetski certifikat razreda B (npr).
To je kao i sa eko testovima na starim autima....
Slažem se s tobom!Tako je u Francuskoj,moglo bi se i kod nas nešto slično uvesti,to bi bio neki kompromis,samo je problem šta bi se onda za sve zgrade trebao raditi energetski certifikat,a to košta dosta...

http://www.mzoip.hr/doc/ekonomska_is..._hrvatskoj.pdf

Pročitaj si na strani 29.

A ovog iznad nemoj uopće doživljavat,on lupa bezveze i ikakvih činjenica...
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 09:52   #1088
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Ha, ha, ova ti je dobra.

Čitam sinoć Ćorićevu izjavu. Opet je mantra o tome da su ostvarene "značajne uštede". Da, samo pod koju cijenu. Tu mislim na to da je potrošnja energije smanjena jer ljudi prislino manje griju jer se boje ili već imaju velike račune. Bojim se da će nova "studija" opet uvažavati samo faktor "smanjenje energije" i pri tome banalizirati problem.

Ne sjećam se da li je o tome ovdje bila rasprava, ali zašto se ne bi uvela klauzula da su individualna mjerila (ili razdjelnici) obavezna samo ako zgrada ima energetski certifikat razreda B (npr).
To je kao i sa eko testovima na starim autima....
Jel mi vjeruješ da kad uđeš u zgradu Here na zidu u prizemlju ti stoji da zgrada ima energetski certifikat E.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:53   #1089
Quote:
minimegorky kaže: Pogledaj post
U vašem upisu je točno samo to da čitate Čorićevu izjavu.
1. Potrošnja energije je u Zagrebu koji je 70% Hrvatskog CG je smanjena po ekonometrijskom modelu 23,6%, za što je najzaslužniji prelaz na Dinamički sustav, oko 20%, ostatak je strah od računa i ostali faktori, nova stolarija, zatvaranje lođe, fasada itd.
2. Energetski razred nema blage veze s razdjelnikom, koji nije funkcionalan, protivan je Hrvatskom Ustavu i Zakonu o obaveznim odnosima......
https://www.facebook.com/nerazdjelni...type=3&theater
Da bi zatvorio lođu moraš imati građevinsku dozvolu a to košta.Nadalje povećava ti se kvadratura grijanja a s tim i ostali računi.Jednom riječi ne isplati se.Ako zatvoriš lođu na crnjaka takav stan nikad nećeš prodati po pravoj cijeni.
__________________
Ignore :JOHABI,miramare,GemsBond,rezon@tor,plavobili,Krvn ik,Mortal Kombajn
Poštarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:53   #1090
Dobio i ja račun. Prosjek 130MWh, a na računu 120MWh, za PTV je isto 43MWh. Prosjek impulsa za zgradu je 78839, na računu piše 78226. Prosjek mojih impulsa je 450, očitao sam 342, a na računu piše 324. Račun je 368kn.
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 15:44   #1091
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Dobio i ja račun. Prosjek 130MWh, a na računu 120MWh, za PTV je isto 43MWh. Prosjek impulsa za zgradu je 78839, na računu piše 78226. Prosjek mojih impulsa je 450, očitao sam 342, a na računu piše 324. Račun je 368kn.
Sa iznosom racuna uspio si ostati ispod iznosa koji bi platio po kvadratima.
Sto se tice razlike u ocitanja impulsa tvog i njihovog, ocito su oni ocitali i zapisali dan prije kraja mjeseca, razlika od 18 impulsa uci ce ti u obracun za 12. mjesec.
Tih 18 impulsa povecale bi ti racun za cca 3 kn.

__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 14.12.2017. at 15:59.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 16:04   #1092
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom!Tako je u Francuskoj,moglo bi se i kod nas nešto slično uvesti,to bi bio neki kompromis,samo je problem šta bi se onda za sve zgrade trebao raditi energetski certifikat,a to košta dosta...

http://www.mzoip.hr/doc/ekonomska_is..._hrvatskoj.pdf

Pročitaj si na strani 29.

A ovog iznad nemoj uopće doživljavat,on lupa bezveze i ikakvih činjenica...
Hvala na linku, nisam do sada pročitao. Ovo "dvoje" klonova ne doživljavam. Već sam im mu/joj napisao što mislim o njihovim postovima. Mazohist u meni mi ne da da ih stavim na ignore


Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Jel mi vjeruješ da kad uđeš u zgradu Here na zidu u prizemlju ti stoji da zgrada ima energetski certifikat E.

Katastrofa . A da se njima u sobama stave razdjelnici pa da svatko od zaposlenih sudjeluje u nekom trošku. Onda bi i kod njih pala potrošnja energije....
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 16:06   #1093
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Sa iznosom racuna uspio si ostati ispod iznosa koji bi platio po kvadratima.
Sto se tice razlike u ocitanja impulsa tvog i njihovog, ocito su oni ocitali i zapisali dan prije kraja mjeseca, razlika od 18 impulsa uci ce ti u obracun za 12. mjesec.
Tih 18 impulsa povecale bi ti racun za cca 3 kn.

Cilime, jel ti naplaćuješ ovo ?
U zgradi od staraca razmišljaju o ukidanju razdjelnika, pa me baš zanima koliko bi bio trošak "po starom"
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 16:14   #1094
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Cilime, jel ti naplaćuješ ovo ?
U zgradi od staraca razmišljaju o ukidanju razdjelnika, pa me baš zanima koliko bi bio trošak "po starom"
Slikaj njihovu prednju i straznju stranu uplatnice za 11 mjesec, i ako mozes za 01/2017 kad je bilo najhladnije i dostavi mi na PP, dobit ces odgovor gratis.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:13   #1095
Quote:
thomann kaže: Pogledaj post
Ok hvala..koliko bi okvirno bio prosjek..jer realno jedan radijator radi na 2, i još dva se pale navečer u sobama za djecu..
prema zadnjem racunu si nesto sitno iznad prosjeka... to je kod tebe samo par kuna

Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Ne sjećam se da li je o tome ovdje bila rasprava, ali zašto se ne bi uvela klauzula da su individualna mjerila (ili razdjelnici) obavezna samo ako zgrada ima energetski certifikat razreda B (npr).
To je kao i sa eko testovima na starim autima....
to bi bilo kontra produktivno... zgrade B razreda stede vec same po sebi te bi usteda bila minimalna

Bolje je obavezu (o)staviti u slabije izolirane zgrade, one trose ko parne lokomotive... da imaju obvezu ugradnje razdjelnike pa da im to bude poticaj da se obnove

Recimo u njemackoj pasivne kuce, one inace trose izuzetno malo, nemaju obvezu ugradnje razdjelnika.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:24   #1096
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Slikaj njihovu prednju i straznju stranu uplatnice za 11 mjesec, i ako mozes za 01/2017 kad je bilo najhladnije i dostavi mi na PP, dobit ces odgovor gratis.
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:29   #1097
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post

to bi bilo kontra produktivno... zgrade B razreda stede vec same po sebi te bi usteda bila minimalna

Bolje je obavezu (o)staviti u slabije izolirane zgrade, one trose ko parne lokomotive... da imaju obvezu ugradnje razdjelnike pa da im to bude poticaj da se obnove

Recimo u njemackoj pasivne kuce, one inace trose izuzetno malo, nemaju obvezu ugradnje razdjelnika.
Hm, i to je za razmisliti. Iako, ja sam u svoj dio fasade i prozora ulupao cca 50000 kunića, grije me toplinska stanica, ali većina u zgradi niti čut o razdjelnicima.
Siječanj ove godine, meni račun 670, a kod staraca sa razdjelnicima 515. Kod mene +25 uz zatvorene radijatore, a kod njih +22 uz full otvorene. Prije razdjelnika je i kod njih bilo +25.

Zadnje uređivanje ssm : 14.12.2017. at 18:50.
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 19:57   #1098
Quote:
thomann kaže: Pogledaj post
Danas stigao račun za grijanje za 11. mjesec, 606 kn (686 impulsa), prošli mjesec potrošenih impulsa 362 i račun 591 kn. Primjetio sam i da su nam promijenili omjer sa 70/30 na 90/10. Kako sam podstanar u stanu nemam pojma koliko su računi prije bili, jedino me čudi ova razlika 20 kn a duplo više potrošenih impulsa. Vjerujem da bi po kvadraturi imao puno više jer je stan od 104 kvadrata.
Malo si mi dao za razmisljanje, imate ugradjen vodomjer za toplu vodu u stanu i PTV - pripremu tople vode (grijanje tople vode) placate prema svojim utrosenim kubicima tople vode a ne prema broju osoba u stanu. Znaci cca 40% stanova ima ugradjene vodomjere za vodu u stanovima, a cca 60% stanova vodu placa prema broju osoba u stanu podjelom i preracunavanjem potrosnje tople vode sa glavnog vodomjera.
Koliko tocno imate stanova u zgradi, iz uplatnice-obracuna je vidljivo da svi stanovi imaju ugradjene razdjelnike.

Ne, u krivu si po kvadratima bi imao manje racune.

Konkretno racun za 10/2017 po impulsima po obracunu UR/UPOV - 70/30 iznosi tocno 589,75 kn, dok bi po kvadratima dobio racun od 483,31 kn.

Za 11/2017 ste dobili racun u iznosu od 606,00 kn, dok bi po kvadratima dobili racun od 550,00 kn
.
To sto ste presli na obracun UR/UPOV - 90/10, nije vam previse pomoglo kod racuna za 11/2017, pomoglo je to sto ste imali utroseno 1 m3 tople vode manje nego mjesec prije a onda i automatski manji racun s naslova energije za grijanje tople vode za 71 kWh. I kao sto vam je napisao kolega stikla jednostavno su se mjeseci poklopili-izjednacili.
Da vam je i 11/2017 obracunat po omjeru UR/UPOV - 70/30 dobili bi racun od 594,00 kn.

Za primjetiti je da kao zgrada imate jako veliku "Snagu SUC-a" za obracun "Snage za distribuciju toplinske energije" i "Snage za proizvodnju toplinske energije" od 14,172, za usporedbu vas susjed iz Siska quadral ima "Snagu SUC-a" od 7,633.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 14.12.2017. at 20:29.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 21:01   #1099
Ali,ljudi,treba shvatiti da ljudi sada i gase radijatore(kad oh nema doma npr.),smanjuju grijanje,otkad su stavljeni razdjelnici!Ako se vrati na kvadrate,neće više biti tako,i onda ce biti veći računi zbog povećane potrošnje cijele zgrade,kao i prije...Grijat će se parkirališta i parkovi oko zgrada opet!
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 07:41   #1100
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Sa iznosom racuna uspio si ostati ispod iznosa koji bi platio po kvadratima.
Sto se tice razlike u ocitanja impulsa tvog i njihovog, ocito su oni ocitali i zapisali dan prije kraja mjeseca, razlika od 18 impulsa uci ce ti u obracun za 12. mjesec.
Tih 18 impulsa povecale bi ti racun za cca 3 kn.

Fulao si. Grijanje je skuplje za 43kn. Kaže grijanje 518KWh, a PTV 539kWh. To je ukupno 1057kWh. Račun kaže da nas je 319 u zgradi (zgradama). Iznos računa je 368kn.
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.