Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2017., 14:14   #1
Početci investiranja

Pozdrav svima, imam 21. godinu i ozbiljno razmisljam o stednji te investiranju u dugom roku no medjutim posjedujem vrlo malo znanja. Mozete li mi preporuciti neku literaturu s kojom bi trebao poceti da mi malo pojasni cijelokupan mehanizam navedenoga?
chopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 18:51   #2
What Works on Wall Street - James P. O'Shaughnessy
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:35   #3
Burton G.Malkiel, Random walk, Uspješna strategija burzovnog trgovanja. Odlična knjiga, što je najvažnije primjenjiva. Izdavač, Masmedija, poslovni.hr
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 09:42   #4
Psihologija je tu jako bitna. Prati susjednu temu Bitcoin, idealna prilika da vidis kako bubble utjece na ljude, pohlepa, strah, iracionalnost, naivnost, nadanja...
Bitcoin je cini se najgluplji bubble od tulipomanije, igra je cini se gotova a ovi ne mogu prihvatiti istinu.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 23:02   #5
Quote:
chopy kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, imam 21. godinu i ozbiljno razmisljam o stednji te investiranju u dugom roku no medjutim posjedujem vrlo malo znanja. Mozete li mi preporuciti neku literaturu s kojom bi trebao poceti da mi malo pojasni cijelokupan mehanizam navedenoga?
"Biblija" za investicije - The Intelligent Investor, Benjamin Graham
Graham je bio profesor W. Buffettu koji je bog u investicijskom svijetu. Knjige o Buffettu isto bi trebao pročitati, ja sam recimo pročitao "The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life".

Ako kreneš ulagati ubrzo nakon što pročitaš "par članaka" onda ti šansa da ti se uložena lova poveća ili ostane ista ravna je dobitku na lutriji. Investiranje ti je cjeloživotno učenje i čitanje ne samo knjiga nego i financijskih izvještaja.
Blinko Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 11:26   #6
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
Psihologija je tu jako bitna. Prati susjednu temu Bitcoin, idealna prilika da vidis kako bubble utjece na ljude, pohlepa, strah, iracionalnost, naivnost, nadanja...
Bitcoin je cini se najgluplji bubble od tulipomanije, igra je cini se gotova a ovi ne mogu prihvatiti istinu.
Čini se da si i ti novi u tome kad te impresionira balon kriptovaluta. To se ni po čemu ne razlikuje od dot com balona ili real estate balona. Posljedično i našeg balona kad je svaka baba kupovala paket HT dionica misleći da se radi o fizičkom paketu.

Ako ti misliš da je po nečemu BTC najgori i da je usporediv s tulipanima to je otprilike na razini babe koja misli da se paket dionica uzme i nosi doma
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 13:28   #7
I internet kladionice ulaze u BTC
http://www.internet-kladionice.com/online-kladionice/
__________________
Bitcoin Sports Betting
pravimpecenjaru is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 13:47   #8
Quote:
Blinko Black kaže: Pogledaj post
"Biblija" za investicije - The Intelligent Investor, Benjamin Graham
Graham je bio profesor W. Buffettu koji je bog u investicijskom svijetu. Knjige o Buffettu isto bi trebao pročitati, ja sam recimo pročitao "The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life".

Ako kreneš ulagati ubrzo nakon što pročitaš "par članaka" onda ti šansa da ti se uložena lova poveća ili ostane ista ravna je dobitku na lutriji. Investiranje ti je cjeloživotno učenje i čitanje ne samo knjiga nego i financijskih izvještaja.
Jest, u pravu si. Graham i Buffet su dobra literatura i to je dobro znati, ali je to ujedno i overkill za obične ljude i početnike.

Ne bi bilo loše prije toga proučiti literaturu o osobnim financijama za obične ljude koji žive od plaće, točnije na koji način oni moraju investirati i čime se voditi prilikom životnih stvari kao što su kupnja nekretnine, automobila, običnih troškova, štednje i sl.

I sam Buffett običnim ljudima savjetuje ulaganja u pasivne investicijske fondove koji se baziraju na indexima.

Ulaganje temeljem vlastitog odabira pojedinih vrsta financijske imovine je pogrešno za više od 99% ljudi.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 14:15   #9
Osnove na engleskom
http://www.wallstreetsurvivor.com/pd...g101_eBook.pdf
i hrvatskom
http://www.alkascript.hr/index.php/k...wnload&fid=167

prilično lako za čitat
Verter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 09:38   #10
Upute/tutorijali za početnike

Počinjem dobivati plaću prvi puta pa bih htio ulagati dio. Ne znam ništa o ulaganju pa mi treba neki kratki intro. Naglašavam, kratko nešto, ne želim duboko ulaziti u tematiku.

Možete li me referirati na nešto jako kratko i osnovno što mi može odgovoriti na pitanje koji su mogući oblici ulaganja za nekog tko ne traži veliki povrat i želi što manji rizik, plus neka malo rizičnija varijanta koja ima šanse dati veći povrat?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 15:35   #11
Hahaha
Veliki povrat i mali rizik? I onda jos veci povrat uz malo veci rizik? Dobar si.
Pocni sa stambenom stedionicom ako nemas svoj dom jos. To je 5000kn godisnje. Ako mozes odvojit jos, udi u treci mirovinski stup. To je jos 5000kn, ukupno 10000kn godisnje.
Ako mozes jos, udi u neki investicijski fond. Ja preferiram obveznicke, ti ces mozda mjesovite. Tu uplacuj sav visak.
Uz sve to, u svakom trenutku imaj sest mjesecnih placa na orocenju, kao backup ukoliko ostanes bez primanja.
I nema visokog prinosa bez visokog rizika. A ljudi kao ti uglavnom zavrse na gubitnickoj strani kod igranja visokim rizikom.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 23:00   #12
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Hahaha
Veliki povrat i mali rizik? I onda jos veci povrat uz malo veci rizik? Dobar si.
Pocni sa stambenom stedionicom ako nemas svoj dom jos. To je 5000kn godisnje. Ako mozes odvojit jos, udi u treci mirovinski stup. To je jos 5000kn, ukupno 10000kn godisnje.
Ako mozes jos, udi u neki investicijski fond. Ja preferiram obveznicke, ti ces mozda mjesovite. Tu uplacuj sav visak.
Uz sve to, u svakom trenutku imaj sest mjesecnih placa na orocenju, kao backup ukoliko ostanes bez primanja.
I nema visokog prinosa bez visokog rizika. A ljudi kao ti uglavnom zavrse na gubitnickoj strani kod igranja visokim rizikom.
Nigdje nisam rekao veliki povrat i mali rizik.
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 18:00   #13
Inače ti je neko nepisano pravilo da rizik raste sa većom stopom profita(ne mora biti pravilo), pa su ti zapravo najmanje rizični oročena i stambena štednja. DMF(iliti 3.mirovinski stup) je ok stvar, ali jako dugoročno ulaganje. Prvu lovu možeš vidjeti kad napuniš 50. Također, u prosjeku su u plusu, iako i oni imaju godina kada posluju negativno.

Tu negdje su i novčani fondovi, sa zanemarivim prinosima, gdje se eventualni rizik/profit više primjeti kroz razliku u tečajevima(ako je devizni fond).

Nakon toga idu investicijski fondovi, mješavina svega i svačega, kako bi se maksimizirao profit, uz veću disperziju rizika. Obično dio portfelja bude u stabilnim dionicama i obveznicama, a dijelom se "igraju", zavisno od politike fonda.

Nakon svega toga idu dionice. Najveća mogućnost profita, najveća šansa za gubitak love(ili njenog velikog dijela). Naravno, i tu postoje stabilnije i manje stabilne kompanije. Prednost je što(makar mislim) se na temelju pozitivnog rezultata poslovanja isplaćuje dividenda dioničarima.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 18:08   #14
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Počinjem dobivati plaću prvi puta pa bih htio ulagati dio. Ne znam ništa o ulaganju pa mi treba neki kratki intro. Naglašavam, kratko nešto, ne želim duboko ulaziti u tematiku.

Možete li me referirati na nešto jako kratko i osnovno što mi može odgovoriti na pitanje koji su mogući oblici ulaganja za nekog tko ne traži veliki povrat i želi što manji rizik, plus neka malo rizičnija varijanta koja ima šanse dati veći povrat?
Najiskreniji savjet. Drži ušteđenu lovu u čarapi, zakopanoj škrinji u dovrištu ili eventualno u banci (uz veću dozu opreza). Dok ti naučiš sve načine na koji se može izgubiti lova (ima ih nemjerljivo) ostat će ti gaće na štapu.

Nakon što ti se nakupi love u škrinji, eventualno možeš razmišljati kako je oploditi. Uvijek imaj na umu da lovu žele oploditi puno iskusniji i umješniji igrači koji se međusobno tuku jer ih je previše a profita premalo. Za amatere rezultat u toj tučnjavi je gotovo uvijek gubitak. Suprotno razmišljanju, ne zarađuju svi nego jedni moraju izgubiti (većina) da bi drugi zaradili (manjina).

Kao što ti intuicija (koju pokušavaš potisnuiti) govori, zaraditi lovu nije lako i treba uložiti puno truda, umijeća i vremena, kao i u svaki ozbiljan posao. Kako ti ništa od toga nemaš, savjet je vratiti se na početak posta.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 06:47   #15
Sjećam se da se ovdje na forumu spominjala jedna online knjiga za učenje o osnovama ulaganja. Ako netko zna na što mislim može mi reci kako se zove?
PassionLaugh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 13:05   #16
Pomoć oko literature koja bi mi pomogla oko tradanja kriptovaluta

Pozdrav,
Zanima me postoje li neke dobre, korisne literature vezane za kriptovalute i tradanje općenito. Trenutno čitam od Thomas N. Bulkowskog "Getting started with chart patterns". Ako itko može pomoći, puno hvala!
Standalone is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 22:42   #17
ako nemas znanja nemozes nudit uslugu nekog servisa. znanje se ne dobiva s preporukama, vec se trgni i pocni od skratcha. izaberi podrucje i kreni redom. provedi puno sati ne samo citajuci vec pokusaj i radit to dok ne savladas i budes svjestan logike i funkcije.

ako nemas novaca kreni kao frelancer. na netu nadi nesto sto mozes i radi na tom da steknes reputaciju. ako zaradis sto baci se na kriptovalute. ne u smislu ulaganja i trejdinga. vec nadi platforme di s svojim trudom mozes povecat svoju dobit. kriptovalute su samo maska za igraonice. umjesto da se igra za free, igra se digitalnim parama. budi u tom, jos malo pa ce svaka net platforma imat svoju kovanicu koju ces u konacnici moc u btc zamjenit. to im je jedini nacin da zobidu legalnu ne trpljivost.

to je sto se tice neta. ako ne uzmi plavi oglasnik i uhvati se nekog posla di radis za drugog. prestani trosit na tvari koje su kratkotrajnog vijeka.unovci sav fokus na jedno. vrijeme ce pokazat rezulat
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.