Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2017., 16:22   #1
Suicid - etički aspekt

Je li čovjek "svoga tela gospodar"? Ako je, zašto mu to zakoni osporavaju? Zašto se za suicid ne može imati legalnu asistenciju u drugoj osobi kroz npr. nabavu sredstava potrebnih za taj čin?

Za abortus, u kojem se likvidira druga jedinka s drugim DNK - to je moguće, ali tu, gdje se zaista izvan svake sumnje radi samo o vlastitom tijelu - to je protuzakonito i tabuizirano. Zašto, s kojim etičkim argumentima?

Jeste li ikad u životu pomišljali na suicid?
Je li itko od vaših prijatelja ili vama bliskih osoba počinio suicid?
Kakva su vaša razmišljanja o tom pitanju?
Najviše me zanima etički aspekt...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 16:29   #2
Errr.... koji ti to zakon brani da se samoubiješ?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 16:36   #3
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Errr.... koji ti to zakon brani da se samoubiješ?
Zakon ti brani da npr. u apoteci dobiješ sredstvo za počinjenje suicida, dok sredstvo za počinjenje abortusa (likvidacije druge jedinke s drugom DNK) možeš dobiti (ona pilula za "dan poslije").

Isto tako, u klinikama postoji legalna asistencija u činu abortusa, ali ne postoji legalna asistencija suicida (kako bi npr. bio što bezbolniji, bez eventualnih kolateralnih žrtava i tsl.) iako se tu izvan svake sumnje radi samo o vlastitom tijelu.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 16:42   #4
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Zakon ti brani da npr. u apoteci dobiješ sredstvo za počinjenje suicida, dok sredstvo za počinjenje abortusa (likvidacije druge jedinke s drugom DNK) možeš dobiti (ona pilula za "dan poslije").

Isto tako, u klinikama postoji legalna asistencija u činu abortusa, ali ne postoji legalna asistencija suicida (kako bi bio što bezbolniji, bez eventualnih kolateralnih žrtava i tsl.) iako se tu izvan svake sumnje radi samo o vlastitom tijelu.
Ta pilula nije sredstvo za abortus, ali to je debeli off... možemo o tome na Ženskom zdravlju, recimo, ako te baš bude zanimalo.

To što ti HZZO ne pomaže u tome da si skratiš muke, ne znači da ti uskraćuje pravo da svoju posve legitimnu odluku provedeš u djelo. Koliko će to biti brzo i bezbolno ovisi o metodi - na internetu stvarno ima i više nego dovoljno informacija da bi odrasla, zrela i informirana osoba pronašla onu koja najviše odgovara njezinim estetskim i etičkim kriterijima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 16:49   #5
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ta pilula nije sredstvo za abortus, ali to je debeli off... možemo o tome na Ženskom zdravlju, recimo, ako te baš bude zanimalo.
Nego što je, ako je za nakon začeća, onda je sredstvo abortivno... nije off jer je paralela...


Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To što ti HZZO ne pomaže u tome da si skratiš muke, ne znači da ti uskraćuje pravo da svoju posve legitimnu odluku provedeš u djelo. Koliko će to biti brzo i bezbolno ovisi o metodi - na internetu stvarno ima i više nego dovoljno informacija da bi odrasla, zrela i informirana osoba pronašla onu koja najviše odgovara njezinim estetskim i etičkim kriterijima.
Ne možeš doći u apoteku ili kod liječnika i dobiti informaciju kako npr. počiniti suicid na način koji nije pretjerano mučan, a da pri tome organi ostanu upotrebljivi za transplantaciju...

Liječnik ili apotekar koji bi ti davao takav savjet - bio bi izvan zakona. A zašto, ako si "svoga tela gospodar"? S kojim etičkim argumentom?

(Pitanje plaćanja je irelevantno, nitko ne kaže da treba biti besplatno...)
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 16:54   #6
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Liječnik ili apotekar koji bi ti davao takav savjet - bio bi izvan zakona. A zašto, ako si "svoga tele gospodar"? S kojim etičkim argumentom?
Mogu samo pretpostavljati da se radi o etičkom kodeksu struke, budući da nisam ni liječnik ni apotekar.

No, imam dovoljno znanja iz područja fitoterapije da bih te mogla uputiti u osnove spravljanja napitaka od lako dostupnih sastojaka. Morala bih jedino prvo baciti oko na forumska pravila, da vidim hoću li biti kartonirana ako to učinim.


E: Pogledala sam, no nije mi jasno bi li to predstavljalo kažnjivo djelo po točki br. 2, odnosno "kršenje opće prihvaćenih civilizacijskih normi".

Tako da molim moderatore da mi pojasne bi li opskrbljivanje Sizifa potrebnim informacijama bilo protumačeno kao poticanje istoga na samoubojstvo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:05   #7
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mogu samo pretpostavljati da se radi o etičkom kodeksu struke, budući da nisam ni liječnik ni apotekar.

No, imam dovoljno znanja iz područja fitoterapije da bih te mogla uputiti u osnove spravljanja napitaka od lako dostupnih sastojaka. Morala bih jedino prvo baciti oko na forumska pravila, da vidim hoću li biti kartonirana ako to učinim.
Eh, pa da to objaviš - to bi bilo protuzakonito. Zašto, s kojom etičkom argumentacijom u podlozi?

Pretpostavka je da bi svaki zakon u podlozi trebao imati neki etički element.

Sasvim sigurno ne možeš legalno prodavati sredstvo za suicid. Ako je čovjek "svoga tela gospodar" (i nakon provjere da se radi o punoljetnoj osobi) zašto?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:11   #8
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Eh, pa da to objaviš - to bi bilo protuzakonito. Zašto, s kojom etičkom argumentacijom u podlozi?

Pretpostavka je da bi svaki zakon u podlozi trebao imati neki etički element.

Sasvim sigurno ne možeš legalno prodavati sredstvo za suicid. Ako je čovjek "svoga tela gospodar" (i nakon provjere da se radi o punoljetnoj osobi) zašto?
Što je najbolje, nije protuzakonito reći - ta i ta biljka (latinskog naziva tog i tog) raste po našim parkovima i grobljima a njezini su plodovi smrtno otrovni. Doza od toliko i toliko grama može ubiti odraslog čovjeka na taj i taj način. Zapravo, ne moram ni napisati, dovoljno je da ti linkam.

Suzdržavam se od toga samo zato što mislim da bi to mogao pročitati netko tko mi je simpatičan (ili prema kome ne gajim nikakve emocije), a ne želim se osjećati odgovornom za njegovu eventualnu smrt.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:18   #9
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što je najbolje, nije protuzakonito reći - ta i ta biljka (latinskog naziva tog i tog) raste po našim parkovima i grobljima a njezini su plodovi smrtno otrovni. Doza od toliko i toliko grama može ubiti odraslog čovjeka na taj i taj način. Zapravo, ne moram ni napisati, dovoljno je da ti linkam.

Suzdržavam se od toga samo zato što mislim da bi to mogao pročitati netko tko mi je simpatičan (ili prema kome ne gajim nikakve emocije), a ne želim se osjećati odgovornom za njegovu eventualnu smrt.
Želiš implicitno reći da iz navedenih razloga ne možeš iznijeti javno, ali možeš meni osobno poslati na pm jer meni želiš smrt? Pa dobro, bar si iskrena...

Ipak, mene na ovoj temi zanima etički aspekt, a ne tvoj osobni animozitet...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:25   #10
Ne radi se tu ni o kakvom animozitetu - iz tvog je forumskog opusa razvidno da duboko patiš, da je riječ o nerješivom problemu i da razmišljaš o tome da pođeš za Generalom. A ja samo želim pomoći.

Zalažem se za dekriminalizaciju asistiranog samoubojstva koje je trenutačno dostupno, ali se nalazi u zoni sive ekonomije (praktični razlozi - moguća zloupotreba). Ako iz nekog bizarnog razloga poželiš uštedjeti na tom zahvatu, pošalji mi PP i dobit ćeš potrebne linkove pa čak i popis korisne literature.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:27   #11
Ako se robovi pocnu ubijat tko ce radit?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:31   #12
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ako se robovi pocnu ubijat tko ce radit?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Rossumovi Univerzální Roboti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:36   #13
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne radi se tu ni o kakvom animozitetu - iz tvog je forumskog opusa razvidno da duboko patiš, da je riječ o nerješivom problemu i da razmišljaš o tome da pođeš za Generalom. A ja samo želim pomoći.
Ja sasvim sigurno nisam netko tko bi se povodio za generalom, po prirodi sam antivojnički, buntovan tip osobe. (Buntovnici nisu kompatibilni s hijerarhijama.)

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zalažem se za dekriminalizaciju asistiranog samoubojstva koje je trenutačno dostupno, ali se nalazi u zoni sive ekonomije (praktični razlozi - moguća zloupotreba). Ako iz nekog bizarnog razloga poželiš uštedjeti na tom zahvatu, pošalji mi PP i dobit ćeš potrebne linkove pa čak i popis korisne literature.
No, pa ovdje je pitanje zašto je to uopće kriminalizirano i koji etički principi su u podlozi te kriminalizacije koja se kosi s Kolarovim naslovom "Svoga tela gospodar".
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:40   #14
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ako se robovi pocnu ubijat tko ce radit?
To bi značilo da je u podlozi koristoljublje, sebičnost (dijela) okoline?

Ne zvuči baš kao nešto što je 'etično'...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 18:02   #15
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što je najbolje, nije protuzakonito reći - ta i ta biljka (latinskog naziva tog i tog) raste po našim parkovima i grobljima a njezini su plodovi smrtno otrovni. Doza od toliko i toliko grama može ubiti odraslog čovjeka na taj i taj način. Zapravo, ne moram ni napisati, dovoljno je da ti linkam.

Suzdržavam se od toga samo zato što mislim da bi to mogao pročitati netko tko mi je simpatičan (ili prema kome ne gajim nikakve emocije), a ne želim se osjećati odgovornom za njegovu eventualnu smrt.
To je širenje znanja o biljkama. Kako će tko koristiti znanje koje dobije od tebe nije tvoja odgovornost.

Jednome može spasiti život, drugome dati sredstvo da ubije sebe, trećem da ubije nekog drugog.

Međutim, to nema veze sa samoubojstvom, samoubojica može koristiti različita dostupna sredstva, recimo štrik (vješanje) ili gradski plin ili nešto treće.

Mislim da u našoj državi samoubojstvo nije protuzakonito (neće se kazneno goniti nekoga tko je pokušao samoubojstvo i nije uspio), međutim znam da je prije bilo protuzakonito u mnogim državama svijeta.

To je vezano uz religiju, pa će se tako katolik teže ili vrlo teško odlučiti na samoubojstvo, dok je na Istoku ono moralni čin (harakiri).

Samoubojstvo je individualni čin i kao takvog ga treba promatrati. Dakle, ako se govori o samoubojstvu treba govoriti o konkretnom činu konkretne osobe, njenim životnim prilikama, zdravstvenom stanju i svemu ostalom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 18:11   #16
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
To je širenje znanja o biljkama. Kako će tko koristiti znanje koje dobije od tebe nije tvoja odgovornost.

Jednome može spasiti život, drugome dati sredstvo da ubije sebe, trećem da ubije nekog drugog.

Međutim, to nema veze sa samoubojstvom, samoubojica može koristiti različita dostupna sredstva, recimo štrik (vješanje) ili gradski plin ili nešto treće.

Mislim da u našoj državi samoubojstvo nije protuzakonito (neće se kazneno goniti nekoga tko je pokušao samoubojstvo i nije uspio), međutim znam da je prije bilo protuzakonito u mnogim državama svijeta.

To je vezano uz religiju, pa će se tako katolik teže ili vrlo teško odlučiti na samoubojstvo, dok je na Istoku ono moralni čin (harakiri).

Samoubojstvo je individualni čin i kao takvog ga treba promatrati. Dakle, ako se govori o samoubojstvu treba govoriti o konkretnom činu konkretne osobe, njenim životnim prilikama, zdravstvenom stanju i svemu ostalom.
Protuzakonito je za sudjelovanje druge osobe koja u tu svrhu asistira, prodaje sredstva i tsl.

A zašto, s kojim argumentom?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 00:47   #17
Pokusaj samoubojstva kosta HZZO.

Kako mravac kaze, samoubojstvo je individualni cin tj. ovisi o kontekstu. Eto Praljakovo samoubojstvo neki nazivaju herojstvom i plemenitim. Geringovo kukaviclukom a neki pak usporedjuju to dvoje . Romeo i Julija u tragicnoj ljubavi... Branitelj se zapali benzinom iz protesta... tinedjer popije tablete da kazni roditelje ili privuce paznju. Ili odbacena ljubavnica. Netko se ubije jer misli da je u nekakvoj bezizlaznoj situaciji ili jednostavno odustane itd... pobuda i zabluda i cinova ima hrpa..

Drustvo uglavnom univerzalno cijeni ljudski zivot, u tom smislu ne moze se ocekivati pasivnost drustva prema samoubojstvima, pogotovo bilo koje vrste. Aktivnost po tom pitanju se temelji u nekom stavu da su ljudi koji zele pociniti suicid psihicki rastrojeni ili bolesni jer zdrav covjek ne bi donio takvu odluku ili pak trebaju nekakvu pomoc itd. Slijedom toga, covjeku se ide pomoci da ne pocini suicid, izuzev terminalno bolesnih, to je posebna prica. U nekim drustvima postoji odredjena tolerancija na samoubojstva u odredjenim okolnostima (harakiri..) ali generalno samoubojstvo je potresno za drustvo, pogotovo bliznje, pokusaji samoubojstva takodjer, osim sto kostaju i mozda rezultiraju trajnim ozlijedama i invalidnoscu. Uspjesno samoubojstvo pojedinca je potresan poraz za duh drustva. Mozda drustvo koje vrsi pritisak protiv samoubojstava lakse skriva svoje mane..

Religije takodjer imaju svoje stavove, krscanstvo brani samoubojstvo, rekao bi u kontekstu bijega od patnje zivota. Kad razmislim u kojem vremenu je tako sta propovijedano (masovnog ropstva) asocira me na foxconn tvornice i mreze s vanjske strane zgrade koje hvataju radnike koji iz ocaja skoce kroz prozor... U islamu pak u nekim tumacenjina slave kamikaziranje za vjeru..

Religije, krcanstvo zasigurno, mislim da su sprijecile mnoge suicide kroz vrijeme..neke su pak inspirirale suicid. Drzavni propisi, pak, vrlo vjerojatno nisu nikog sprijecili u tom naumu.

My 2 cents..

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 03:27   #18
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Pokusaj samoubojstva kosta HZZO.

Kako mravac kaze, samoubojstvo je individualni cin tj. ovisi o kontekstu. Eto Praljakovo samoubojstvo neki nazivaju herojstvom i plemenitim. Geringovo kukaviclukom a neki pak usporedjuju to dvoje .
Praljak bi bio slobodan (odslužio je 2/3), a ovome je predstojala smrtna kazna, tako da nema sličnosti u tom aspektu, a još manje sličnosti ima u aspektu dokazane krivnje jer Praljku konkretna krivnja nije dokazana (nego se onda išlo na taj bizarni, rastezljivi konstrukt tzv. "UZP-a" koji inače u takvom obliku ne postoji, o tome je govorio poveći broj pravnika...)

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Romeo i Julija u tragicnoj ljubavi...
To je iz patnje i gubitka smisla života...

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Branitelj se zapali benzinom iz protesta...
To je sličnije Praljku, reakcija na doživljenu nepravdu...


Quote:
addx kaže: Pogledaj post
tinedjer popije tablete da kazni roditelje ili privuce paznju. Ili odbacena ljubavnica. Netko se ubije jer misli da je u nekakvoj bezizlaznoj situaciji ili jednostavno odustane itd... pobuda i zabluda i cinova ima hrpa..
...pa ima, ali to su sve psihološki motivi, a ne etički aspekt.

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Drustvo uglavnom univerzalno cijeni ljudski zivot,
Uglavnom, ali u slučaju abortusa tolerira likvidacije (iako, nije svaki abortus ubojstvo, abortus se ponekad i preživi - link)


Quote:
addx kaže: Pogledaj post
u tom smislu ne moze se ocekivati pasivnost drustva prema samoubojstvima, pogotovo bilo koje vrste. Aktivnost po tom pitanju se temelji u nekom stavu da su ljudi koji zele pociniti suicid psihicki rastrojeni ili bolesni jer zdrav covjek ne bi donio takvu odluku ili pak trebaju nekakvu pomoc itd. Slijedom toga, covjeku se ide pomoci da ne pocini suicid,
Tko (i na temelju čega, konkretno) može reći da zdrav čovjek ni u kojim okolnostima ne bi počinio samoubojstvo? To se često čuje, ali to je zapravo šuplja fraza, nije li?

Osim toga, ako se krene i od pretpostavke da čovjek nije zdrav, tko ga ima pravo prisilno tjerati na liječenje i forsirati u tom smislu? Po čemu bi to forsiranje, nametanje volje od strane drugih osoba bilo etično?


Quote:
addx kaže: Pogledaj post
izuzev terminalno bolesnih, to je posebna prica. U nekim drustvima postoji odredjena tolerancija na samoubojstva u odredjenim okolnostima (harakiri..) ali generalno samoubojstvo je potresno za drustvo, pogotovo bliznje, pokusaji samoubojstva takodjer, osim sto kostaju i mozda rezultiraju trajnim ozlijedama i invalidnoscu. Uspjesno samoubojstvo pojedinca je potresan poraz za duh drustva. Mozda drustvo koje vrsi pritisak protiv samoubojstava lakse skriva svoje mane..
Možda je to pitanje za društvo preteško pa ga iz nemoći gura pod tepih...

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Religije, krcanstvo zasigurno, mislim da su sprijecile mnoge suicide kroz vrijeme..
...i produžile mnoge patnje.

Je li to etično?

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Drzavni propisi, pak, vrlo vjerojatno nisu nikog sprijecili u tom naumu.
Državni propisi priječe sve ono što je povezano s tim. Nigdje ne možeš na zakonit način naručiti sredstvo za suicid, da tako sročiš oglas (tražiim sredstvo za počinjenje suicida s takvim i takvim osbinama...), ne bi ti ga objavili.

Da si žena, mogao bi likvidirati plod (druga jedinka, drugi DNK) uz asistenciju liječnika, ali doslovno svoje tijelo (suicid) - ne bi mogao.

U isto vrijeme, u društvu se propagira teza da svatko ima pravo odlučivati o svojem tijelu. No, kada se zaista izvan svake sumnje radi upravo o svojem tijelu - onda to nije tako, onda to društvo sprečava. Nije li to licemjerno i lažljivo predstavljanje stvari?


Quote:
addx kaže: Pogledaj post
My 2 cents..
...zanimljiv doprinos temi...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 13:24   #19
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Praljak bi bio slobodan (odslužio je 2/3), a ovome je predstojala smrtna kazna, tako da nema sličnosti u tom aspektu, a još manje sličnosti ima u aspektu dokazane krivnje jer Praljku konkretna krivnja nije dokazana (nego se onda išlo na taj bizarni, rastezljivi konstrukt tzv. "UZP-a" koji inače u takvom obliku ne postoji, o tome je govorio poveći broj pravnika...)
Taj konstrukt UZPa je doista jest malo bizaran, kad bi ga se islo prenijeti npr. na sukobe oko sirije prakticki svi ukljuceni spadaju u tu optuznicu -> ISIL, al kaida, "umjereni kozojebi", amerikanci+kurdi, erdogan, svi redom imaju svoje UZPe kojima pokusavaju ostvariti etnicke ciste dijelove sirije koje bi otkinuli siriji. Mozda jedino ne rusi, iranci i Assad a paradoksalno, njima bi vjerojatno jedino pokusali suditi za nekakve ratne zlocine tamo.

No, ako stavimo na stranu tu konstrukciju UZPa, mora se reci: organiziranog ratnog zlocina sa strane HVOa je bilo, po zapovjednoj odgovornosti ga (ih) ide krivnja - za *to*. Mislim da nitko od njih ne moze tvrditi da nije znao za to ili da nije imao autoritet da to u velikoj mjeri zaustavi. Ako se dobro sjecam mislim da oni to nisu ni poricali.

A treca stvar, ne moze se Praljak niti itko od njih braniti tvrdnjom da je s druge strane bilo vise zlocina. Pa to je van pameti, taj dio je trebalo odvojeno tuziti Haagu a ne time pokusavat opravdat ove zlocine, to je suluda ideja koja nikad nije mogla proci.

Cetvrta stvar primjetio sam da neki dovode ovu presudu u vezu s novim braniteljskim zakonom koji daje braniteljska prava i HVOu, kao da je ovo presuda cijelom HVOu iako je cini mi se i haaski tribunal a i sami bosnjaci istaknuli da je postojala znacajna pozitivna uloga HVOa u ratu u federaciji i ocuvanju cjelovite BIH, osim toga hrvati u Hrvatskoj ipak trebaju ispostovati cinjenicu da je HVO branio zaledje Hrvatskoj - to trebaju postovati i oni anacionalni kojima nije bitno to sto je u pitanju hrvatski narod van granica Hrvatske i u mnogo tezoj i kompliciranijoj situaciji nego hrvati u Hrvatskoj. Vjerujem da postojalo mnogo postenih branitelja u redovima HVOa koji su prosli posten ratni put i njih ne treba zaboraviti radi ove presude.

Kao hrvatu porijeklom iz bosne i jos je redovito posjecujem, mene je izuzetno sram toga sto se desilo u "herceg-bosni". Moji su iz bos. posavine, moji rodjaci i prijatelji od tamo su branili domove zajedno s "bosnjacima" rame uz rame, ostali bez udova i zivota, zavrsili po sprskim logorima itd. I sve ostalo sto su hrvati ucinili za BIH kad zbrojimo..ti zlocini u herceg bosni su pljunuli na sve to i apsolutno ih treba osuditi.

Quote:
...pa ima, ali to su sve psihološki motivi, a ne etički aspekt.
Psiholoski aspekt i kontekst cina suicida odredjuje po meni njegovu eticnost u drustvu u kojem je pocinjeno. Hocu reci, ja nisam neki poklonik "apsolutnih morala" i jednostavnih rigidinih moralnih pravila da mogu prihvatiti "samoubojstvo je neeticno. tocka."

Quote:

Uglavnom, ali u slučaju abortusa tolerira likvidacije (iako, nije svaki abortus ubojstvo, abortus se ponekad i preživi - link)
Ako zanemarimo DNA pripadnost vrsti, fetus ima obiljezja covjeka koliko i covjecja ribica. Fetus naprosto nije pripadnik ljudskog drustva.

Quote:

Tko (i na temelju čega, konkretno) može reći da zdrav čovjek ni u kojim okolnostima ne bi počinio samoubojstvo? To se često čuje, ali to je zapravo šuplja fraza, nije li?
I dalje ostaje mogucnost promjene okolnosti da se spasi zivot...

Quote:
Osim toga, ako se krene i od pretpostavke da čovjek nije zdrav, tko ga ima pravo prisilno tjerati na liječenje i forsirati u tom smislu? Po čemu bi to forsiranje, nametanje volje od strane drugih osoba bilo etično?
Po istoj liniji po kojoj roditelji namecu volju djeci. Drzi se da nisi ubrojiv pa te drugi "preuzmu" za tvoje dobro.

Quote:
Možda je to pitanje za društvo preteško pa ga iz nemoći gura pod tepih...
Da, to sam u principu i rekao. Iako mozda ne samo iz nemoci, nego i naprosto - radi sebe, ljepse je zivjeti u drustvu u kojem se ljudi ne bacaju sa zgrada na plocnike nego svoje probleme drze skrivene. Ali jos ljepse je zivjeti u drustvu koje se tim problemima bavi.

Zato kazem, poraz je za drustvo da neki problem eskalira do toga da netko pocini suicid, no zapravo nisu svi problem koji generiraju suicide siredrustveni, ni blizu, rekao bi da ih dosta dolazi od losih odnosa sa "bliznjima", a mozda je vecina ima u podlozi kombinaciju toga.

Quote:
...i produžile mnoge patnje.

Je li to etično?
Sad zvucis kao DavMla...

Ne uzimas u obzir mogucnost da je mnogo ljudi nakon pokusaja samoubojstva ipak ostvarilo zivot koji bi im kasnije bilo zao da su terminirali tj. da su odustali od daljnjih pokusaja zivota. Znaci, evidentno, zelja za samoubojstvom ne mora trajat beskonacno, a kao takva moze biti i predmet psihoterapije. Ako se psihoterapijom ili promjenom okolnosti ili oboje moze dobiti to da ta zelja splasne, da covjek prestane fantazirati o samoubojstvu - je li eticno od drustva koje cijeni zivot da to ne pokusa?

Quote:
Državni propisi priječe sve ono što je povezano s tim. Nigdje ne možeš na zakonit način naručiti sredstvo za suicid, da tako sročiš oglas (tražiim sredstvo za počinjenje suicida s takvim i takvim osbinama...), ne bi ti ga objavili.
A pogotovo koliko bi bilo eticno od drustva da u tim teskim trenucima koji mogu proci olaksa taj cin dostupnoscu alata, metoda i pribora za samoubojstvo? Umjesto da osigura nekakvu pomoc, psihoterapiju itd? Opet da podsjetim da drustvo gotovo univerzalno cijeni ljudski zivot, jasno je onda sta je eticno od te dvije opcije.

U tom i jest poanta koju trebas ubrati. Neeticno bi bilo od drustva uciniti nista ili asistirati samoubojstvu. To stoji i s tim se slazem. Ali da je samoubojstvo kao takvo apsolutno neeticno, s tim se ne slazem, mislim da je to stav koji nastaje prebacivanjem ove prijespomenute odgovornosti drustva da ucini nesto na pojedinca - u smislu da pojedinac ima obavezu sam sprijeciti svoje samoubojstvo (da ne bi ispao neetican iako naravno sta ga briga kad je mrtav...) i tako drustvo postediti truda oko toga tj. da ne opterecuje drustvo svojim samoubijanjem. To je po meni naopako, ali isto tako ne apsolutno. Ne mogu pojedinci drzat drustvo taocem prijetnjama samoubojstvima, tako da rekoh, bitan je kontekst pojedinog cina. No sa strane drustva neeticno bi se bilo postaviti apsolutno indiferentno prema samoubojstvu.

Quote:
Da si žena, mogao bi likvidirati plod (druga jedinka, drugi DNK) uz asistenciju liječnika, ali doslovno svoje tijelo (suicid) - ne bi mogao.

U isto vrijeme, u društvu se propagira teza da svatko ima pravo odlučivati o svojem tijelu.

No, kada se zaista izvan svake sumnje radi upravo o svojem tijelu - onda to nije tako, onda to društvo sprečava. Nije li to licemjerno i lažljivo predstavljanje stvari?
Recimo... to su nekakvi narativi kojima se pokusava uokviriti generalno prevladavajuci stav oko toga. Taj generalno pravladavajuci stav ima neke svoje realne temelje koji nisu tako romanticni ni konfliktni kao ti narativi.

Zadnje uređivanje addx : 02.12.2017. at 13:50.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 13:56   #20
Postoji ona zamisao "liberalnog paternalizma", za koju mislim da je prikladna u slučajevima kad netko sam sebi čini neku štetu. Najočitije je to na tretmanu pušača: s jedne strane se na svakakve načine ukazuje na štetnost, a s druge ipak ne postoji zabrana, odnosno, tko unatoč cijeloj toj kampanji ipak hoće pušiti, taj i može pušiti. Dakle, zamisao je ta da društvo kolektivno pokušava utjecati na ljude da ne rade sebi nešto što se smatra nepoželjnim, ali ipak se to ne zabranjuje - otud taj dvodjelni naziv "liberalni paternalizam". Ja bih neku varijantu toga primijenio (osim na razne droge i druge štetne supstance) i na suicid (uključujući potpomognuti suicid, odnosno eutanaziju): koliko god treba savjetovanja sa psiholozima, dušebrižnicima (i s kime god tko misli da je pozvan spašavati ljude u tim situacijama), ali ako čovjek i dalje odluči, onda nema zabrane.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.