Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2016., 18:54   #1
Unhappy Fibromialgija i sindrom kroničnog umora

Zanima me da li itko pati od ovih poremećaja i kako se liječite?


https://hr.wikipedia.org/wiki/Sindro...C4%8Dnog_umora

http://www.cybermed.hr/clanci/fibromialgija
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 19:21   #2
Nemam dijagnosticirane navedene poremećaje, ali sam nedavno čitala jednu jako dobru knjigu, čiji bi sadržaj (vjerujem) mogao biti od velike pomoći:

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/2514/
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 20:00   #3
Quote:
Pigsy kaže: Pogledaj post
Nemam dijagnosticirane navedene poremećaje, ali sam nedavno čitala jednu jako dobru knjigu, čiji bi sadržaj (vjerujem) mogao biti od velike pomoći:

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/2514/
o, hvala na preporuci, ovo ću svakako potražiti i pročitati.

iako mi se čini, budući da govori o velikom postotku ljudi, govori o nekom uobičajenom stresu koji proživljava većina zaposlenih ljudi (pogotovo u ovom našem pičvajzu od zemlje).
al mene zadnjih tjedan dana baš skršilo - ne mogu živjeti od bolova koji se sele po svim zglobovima i mišićima, i takav umor da nakon i najmanjeg napora moram leći i odmoriti. iscrpljenost kakvu do sad nisam iskusila.
radila krvne pretrage - i krvna slika savršena. tako da sam odmah posumnjala u fibromialgiju. doktorica se složila s mojom dijagnozom. :klap:
al kod nas je to sindrom o kojem se jako malo zna. i uglavnom kad spomeneš tak nešto pitaju te kako napreduje s psihoterapijom. ono, nikako da ih uvjeriš da su bolovi i umor stvarni, a ne plod tvoje hipohondrijske mašte... frustrirajuće.
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 20:06   #4
Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
iako mi se čini, budući da govori o velikom postotku ljudi, govori o nekom uobičajenom stresu koji proživljava većina zaposlenih ljudi
Ne, govori i baš o ovom što opisuješ. Ja sam je isto posudila zbog kroničnog umora kojeg doduše povezujem i s anksioznošću...

Btw, ja sam knjigu posudila u gradskoj knjižnici (Zagreb) i imam je sada doma. Spremam je se vratiti u knjižnicu. Ako si i ti član i želiš je posuditi, javi mi se na pp da ti dojavim u koju knjižnicu i kad ću je vratiti (da je ti možeš odmah preuzeti).
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 20:13   #5
Quote:
Pigsy kaže: Pogledaj post
Ne, govori i baš o ovom što opisuješ. Ja sam je isto posudila zbog kroničnog umora kojeg doduše povezujem i s anksioznošću...

Btw, ja sam knjigu posudila u gradskoj knjižnici (Zagreb) i imam je sada doma. Spremam je se vratiti u knjižnicu. Ako si i ti član i želiš je posuditi, javi mi se na pp da ti dojavim u koju knjižnicu i kad ću je vratiti (da je ti možeš odmah preuzeti).
imaš poruku.

pa da, anksioznost i depra su glavni trigger za ove poremećaje. nije dosta što mi je duša depresivna. nego mi sad mora i tijelo to biti.
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 20:18   #6
Da, to nažalost zna ići u kompletu
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 21:27   #7
Upoznat sam s tim stanjem, ne znam na kojoj si terapiji, ali SNRI (Cymbalta i Velafax) mogu biti od velike pomoći, također diazepam i clonazepam, te razno razni opiodi tipa zaldiar.
Nekome nešto pomogne.
Moj savjet ti je jedino da budeš oštra u stavu i ne trpiš bolove nego tražiš isključivo lijekove kako bi umanjila nesvrsishodnu i nepotrebnu bol.

Postoji gro lijekova koji mogu pripomoći u ovom stanju, al kod nas je malo toga dostupno i registrirano.
Da, zaboravio sam da nekima i Lyrica može pomoći.

No, u biti ovisi što je trigiralo to stanje.
witt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 18:07   #8
Quote:
witt kaže: Pogledaj post
Upoznat sam s tim stanjem, ne znam na kojoj si terapiji, ali SNRI (Cymbalta i Velafax) mogu biti od velike pomoći, također diazepam i clonazepam, te razno razni opiodi tipa zaldiar.
Nekome nešto pomogne.
Moj savjet ti je jedino da budeš oštra u stavu i ne trpiš bolove nego tražiš isključivo lijekove kako bi umanjila nesvrsishodnu i nepotrebnu bol.

Postoji gro lijekova koji mogu pripomoći u ovom stanju, al kod nas je malo toga dostupno i registrirano.
Da, zaboravio sam da nekima i Lyrica može pomoći.

No, u biti ovisi što je trigiralo to stanje.
a 9 godina anksioznosti je trigger.
jako slabo podnosim sve lijekove. velafax je na neki način i započeo ovo stanje kod mene. za lyricu sam već čula da pomaže, hvala na savjetu, baš ću pitat šrinkicu na idućem sastanku.
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 22:07   #9
Wink

Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
a 9 godina anksioznosti je trigger.
jako slabo podnosim sve lijekove. velafax je na neki način i započeo ovo stanje kod mene. za lyricu sam već čula da pomaže, hvala na savjetu, baš ću pitat šrinkicu na idućem sastanku.
Ja se trenutno također jako patim s tim stanjem. Može Velafax to i pogoršat, kao i Cymbalata koja je čak indicirana za fybro. Well, crazy meds.

Osjetio sam na vlastitoj koži, od velafaxa pečenje i bol u mišićima i jaka bol u zglobovima, no fybro mi nije počela od njega. To ti pišem samo u slučaju da ti šrinkara veli da to nije čula, niko od njezinih pacijenata to nema itd...

Clonazepam je dobar lijek.

Sretno, javi što te savjetovala.
witt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 00:12   #10
Meni se zadnjih mjesec dana počeli jako grčiti mišići leđa, baš kao muskulfiber ili sl. I ujutro se budim kao "potrgan" i izmoren ... Spada li ovo u opis navedenog oboljenja?

(dijagnoza anksiozno - depresivni poremećaj, između ostalog....)
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 19:38   #11
Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
Zanima me da li itko pati od ovih poremećaja i kako se liječite?


https://hr.wikipedia.org/wiki/Sindro...C4%8Dnog_umora

http://www.cybermed.hr/clanci/fibromialgija


Bok, ja sam dobila dijagnozu sindrom kr.umora i uz to terapiju deanxit i rivotril za san/ tremor
ventilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 18:34   #12
Quote:
witt kaže: Pogledaj post
Ja se trenutno također jako patim s tim stanjem. Može Velafax to i pogoršat, kao i Cymbalata koja je čak indicirana za fybro. Well, crazy meds.

Osjetio sam na vlastitoj koži, od velafaxa pečenje i bol u mišićima i jaka bol u zglobovima, no fybro mi nije počela od njega. To ti pišem samo u slučaju da ti šrinkara veli da to nije čula, niko od njezinih pacijenata to nema itd...

Clonazepam je dobar lijek.

Sretno, javi što te savjetovala.
znajući moju šrinkicu, ona će prije vjerovat u fibro nego u nuspojave lijekova. tu uvijek misli da ja malo pretjerujem. a nije istina. zbilja sam hipersenzitivna na svu kemiju.

lyrica je clonazepam, pretpostavljam?

Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Meni se zadnjih mjesec dana počeli jako grčiti mišići leđa, baš kao muskulfiber ili sl. I ujutro se budim kao "potrgan" i izmoren ... Spada li ovo u opis navedenog oboljenja?

(dijagnoza anksiozno - depresivni poremećaj, između ostalog....)
može bit. a i ne mora. možda te samo *ebe ova vlaga u zraku.
meni se ta bol seli s jednog mišića na drugi, iz jednog zgloba u drugi. malo koljena, pa bedra, pa stopala, gležnjevi, leđa, zglobovi prstiju... užas. a iscrpljenost takva da odem do dućana i vratim se ko da sam bila u osvajanju Himalaje. samo padnem u krevet. i sljedećih sat-dva nemrem niš.

Quote:
ventilator kaže: Pogledaj post
Bok, ja sam dobila dijagnozu sindrom kr.umora i uz to terapiju deanxit i rivotril za san/ tremor
ja sam mislila da to kod nas uopće ne dijagnosticiraju. navodno ne postoji šifra za ta dva sindroma. uopće nemam pojma kaj mi je doktorica pisala pod šifru kad sam bolovanje otvorila. što je deanxit?
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 20:37   #13
Sindrom kr. umora

Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
znajući moju šrinkicu, ona će prije vjerovat u fibro nego u nuspojave lijekova. tu uvijek misli da ja malo pretjerujem. a nije istina. zbilja sam hipersenzitivna na svu kemiju.

lyrica je clonazepam, pretpostavljam?



može bit. a i ne mora. možda te samo *ebe ova vlaga u zraku.
meni se ta bol seli s jednog mišića na drugi, iz jednog zgloba u drugi. malo koljena, pa bedra, pa stopala, gležnjevi, leđa, zglobovi prstiju... užas. a iscrpljenost takva da odem do dućana i vratim se ko da sam bila u osvajanju Himalaje. samo padnem u krevet. i sljedećih sat-dva nemrem niš.



ja sam mislila da to kod nas uopće ne dijagnosticiraju. navodno ne postoji šifra za ta dva sindroma. uopće nemam pojma kaj mi je doktorica pisala pod šifru kad sam bolovanje otvorila. što je deanxit?
Dijagnosticira se sindr.kr umora ali tesko...vise neurologa mi je samo usmeno reklo za dijagnozu ali sam dobila i napismeno disautonomija i sin. kron.umora ( sifru ne znam jer je napisao pismeno te dijagnoze.Deanxit je antidepresiv ali kaze neurolog da se oni ne prepisuju samo kod aneks.depresivnih bolesnika vec pomazu i kod drugih bolesti...takoder sam cula da lirika pomaze kod fibromijaglije
ventilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 21:38   #14
Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
znajući moju šrinkicu, ona će prije vjerovat u fibro nego u nuspojave lijekova. tu uvijek misli da ja malo pretjerujem. a nije istina. zbilja sam hipersenzitivna na svu kemiju.

lyrica je clonazepam, pretpostavljam?
Clonazepam je rivotril, navodno su postrožili propisivanje lyrice, kao samo kod GAD-a ide.

Fybromialgija se mislim slabo dijagnosticira kod nas, čak mislim da je to u domeni reumatologa.

Postoje boli koje slamaju i najjaču volju i karaktere, a vecina šrinkova baš i ne mari za taj fizički aspekt boli koji utječe na apsolutno sve.
witt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 20:54   #15
Quote:
witt kaže: Pogledaj post
Clonazepam je rivotril, navodno su postrožili propisivanje lyrice, kao samo kod GAD-a ide.

Fybromialgija se mislim slabo dijagnosticira kod nas, čak mislim da je to u domeni reumatologa.

Postoje boli koje slamaju i najjaču volju i karaktere, a vecina šrinkova baš i ne mari za taj fizički aspekt boli koji utječe na apsolutno sve.
moja šrinkica mari. i vjeruje. i razumije. al vjerojatno zna da se takve stvari teško liječe. jer to su ipak neke neuropatske boli. ona kaže da se to gubitak javlja korz bol. sugerirala da krenem na vježbanje, masaže, promijenim stil života... LOM-ica mi je dala neke antireumatike. meni se to neda pit. oooogromna lista nuspojava. hipersenzitivna sam za lijekove. vjerojatno sam to već rekla. između ostalom muči me i zaboravljivost.
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 05:28   #16
Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
moja šrinkica mari. i vjeruje. i razumije. al vjerojatno zna da se takve stvari teško liječe. jer to su ipak neke neuropatske boli. ona kaže da se to gubitak javlja korz bol. sugerirala da krenem na vježbanje, masaže, promijenim stil života... LOM-ica mi je dala neke antireumatike. meni se to neda pit. oooogromna lista nuspojava. hipersenzitivna sam za lijekove. vjerojatno sam to već rekla. između ostalom muči me i zaboravljivost.
Iskreno, onda nemaš niti približno jake i neizdržive bolove, i srinkica ti je dala vrlo dobar savjet.
witt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 11:26   #17
meni se od strane LOM-a na ljeto insinuiralo da je u pitanju somatizacija, no ispostavilo se da imam neku užasno rijetku neuralgiju. došla sam u ludilu guglanja i do fibromialgije, no mojoj je patnji nakon nekoliko mjeseci ipak došao kraj. uglavnom, pomogla mi je fizikalna...lijekovi nula bodova (a nakljukali su me bili protuupalnim kortikosteroidima)
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 19:16   #18
Quote:
witt kaže: Pogledaj post
Iskreno, onda nemaš niti približno jake i neizdržive bolove, i srinkica ti je dala vrlo dobar savjet.
nemam isti intenzitet bolova neprekidno. trenutno plačem koliko me bole stopala, gležnjevi, koljena i donji dio leđa.


Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
meni se od strane LOM-a na ljeto insinuiralo da je u pitanju somatizacija, no ispostavilo se da imam neku užasno rijetku neuralgiju. došla sam u ludilu guglanja i do fibromialgije, no mojoj je patnji nakon nekoliko mjeseci ipak došao kraj. uglavnom, pomogla mi je fizikalna...lijekovi nula bodova (a nakljukali su me bili protuupalnim kortikosteroidima)
ko ti je na kraju dijagnosticirao tu neuralgiju? mislim, meni ovo nije normalno. da me toliko boli. danas se jedva krećem...
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 19:18   #19
Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
nemam isti intenzitet bolova neprekidno. trenutno plačem koliko me bole stopala, gležnjevi, koljena i donji dio leđa.
Da ti nije od kralježnice? Spominješ donji dio leđa, a donji ekstremiteti znaju boljeti od toga...
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 19:26   #20
Quote:
Pigsy kaže: Pogledaj post
Da ti nije od kralježnice? Spominješ donji dio leđa, a donji ekstremiteti znaju boljeti od toga...
to me boli danas. ponekad me bole koljena. ponekad šake. seli se bol, u intenzitetu od mučke i potihe, do razarajuće, ko što me danas bole pete i stopala cijela. kičmu sam slikala, nije baš naj sjajnija, al nebi dovela do ovoga.
__________________
Trućserkenjblaaaa.
fafenštajnka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.