Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2006., 00:45   #21
Il Bestione is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 10:06   #22
Imas nesto na ovom linku o vezi kreativnosti i mentalnih poremećaja ...
http://www.sciencedaily.com/releases...1001061055.htm

No, koliko se ja sjećam vježbi iz psihopatologije (davno je to bilo), većina mentalno oboljelih s kojima smo kontaktirali su bili ispodprosječne inteligencije. Doduše bila je nekolicina i s iznadprosječnim.
U svakom slučaju ta povezanost nije jednoznačna, a sigurno ovisi i o tome o kojoj je mentalnoj bolesti riječ.
Nisu iste osobe s depresijom ili anksioznim poremećajem ... znači poremećaji kod kojih manje-više postoji kontakt s realnosti, i osobe s shizofrenijom, gdje je taj kontakt ozbiljno narušen (deluzije, halucinacije).
S druge strane ti su poremećaji puno "egzaktniji", manje-više je jasno koji su fiziološki mehanizmi u podlozi, dok je Inteligencija još uvijek poprilično nedefiniran pojam. U svakom slučaju u puno je većoj mjeri hipotetski konstrukt nego mentalne bolesti (barem neke poput shizofrenije).
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 10:44   #23
Ja imam u obitelji ekstremno inteligentnu osobu..
Kad je bila dijete receno je od strane psihologa majci da se s tom osobom mora ekstra pazhljivo upravo zbog sklonosti mentalnim oboljenjima kod ovakve djece..tj koliko znam da postoji spona izmedju genijalaca u djetinstvu i psihickih problema..
No, s druge strane, 60% svjetskog stanovnistva su potencijalni sizofrenicari.. pitanje je samo hoce li se dogodit ikakav dogadjaj u njihovm zivotu koji ce trigger tu bolest
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 10:45   #24
Quote:
Ona007 kaže:
Ja imam u obitelji ekstremno inteligentnu osobu..
Kad je bila dijete receno je od strane psihologa majci da se s tom osobom mora ekstra pazhljivo upravi zbog sklonosti mentalnim oboljenjima kod ovakve djece..tj koiko znam da psotoji spona izmedju geniajlaca u djetinstvu i psihickih problema
genijalka si
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 10:55   #25
Koliko ja shvacam, ovi ljudi kao djeca primjecuju detalje i rezoniraju na vishem nivuo od 'obicnih' klinaca.. cesto su im interesi 'negdje drugdje' tj cesto su opsjednuti jednim subjektom, a zanemaruju ostale, tako da se u 'obicnom svakodnevnom zivotu' loshe snalaze.. opterecuju okolinu
tim svojim ekstremin znanjem i interesom.. stoga su i manje prihvaceni u drustvu.. i cesto su loneri..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 12:53   #26
Dokazano je da oboljeli od Shizophrenije imaju u prosjeku veći IQ od ostale populacije. Dakle, netko tko ima tu "zloćudnu" bolest ima veću šansu da ima veći IQ...

Za ostale poremečaje nisu rađene studije tak da nebi mogao tvrditi postoji li u prosjeku veča šansa psihijatrijskih bolesnika za večim IQ-om.

Ali predmjevam kako netko tko ima veću osjetljivost na "grijehe" modernoga svijeta, i izoštrenije osjete "buke i vizualnoga" - dakle netko sa aksioznošću - kako ima u prosjeku veći IQ od ostatka populacije...

Ali treba biti oprezan... Jer veći IQ kod "potenicjalnih psih. slučajeva" često može SAMO potencirati javljanje nekog psih. poremečaja ili pak oboljenja.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 09:53   #27
eh sad, koliko se ja sjecam, negdje sam procitao da su inteligentni ljudi oko 30% inteligentniji od prosjecnih (tu je negdje razdioba i sa retartima)....
stara je teza da su inteligentniji ljudi u prosjeku nesretniji jer se nalaze u gomili manje inteligentnih, teze naci kvalitetnog sugovornika, primjecuju vise nijansi u karakteru druge osobe nego drugi i sl.

tako da bi maybe mogli postaviti pitanje da li inteligentni ljudi cesce obolijevaju od depresija....

opet, imamo grupu psih. poremecaja koje bi ja nazvao 'nezrelosti'... to su kleptomanije, sexualni poremecaji i sl...
nekak si laicki mislim da inteligentniji ljudi ne bi imali veci broj tih poremecaja, nego cak i manji...

dakle, koje bolesti kod inteligentnijih uopce trazimo?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 10:34   #28
Quote:
Taroth kaže:
eh sad, koliko se ja sjecam, negdje sam procitao da su inteligentni ljudi oko 30% inteligentniji od prosjecnih (tu je negdje razdioba i sa retartima)....
stara je teza da su inteligentniji ljudi u prosjeku nesretniji jer se nalaze u gomili manje inteligentnih, teze naci kvalitetnog sugovornika, primjecuju vise nijansi u karakteru druge osobe nego drugi i sl.

tako da bi maybe mogli postaviti pitanje da li inteligentni ljudi cesce obolijevaju od depresija....

opet, imamo grupu psih. poremecaja koje bi ja nazvao 'nezrelosti'... to su kleptomanije, sexualni poremecaji i sl...
nekak si laicki mislim da inteligentniji ljudi ne bi imali veci broj tih poremecaja, nego cak i manji...

dakle, koje bolesti kod inteligentnijih uopce trazimo?
 
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 10:40   #29
Quote:
Taroth kaže:
eh sad, koliko se ja sjecam, negdje sam procitao da su inteligentni ljudi oko 30% inteligentniji od prosjecnih (tu je negdje razdioba i sa retartima)....
stara je teza da su inteligentniji ljudi u prosjeku nesretniji jer se nalaze u gomili manje inteligentnih, teze naci kvalitetnog sugovornika, primjecuju vise nijansi u karakteru druge osobe nego drugi i sl.

tako da bi maybe mogli postaviti pitanje da li inteligentni ljudi cesce obolijevaju od depresija....

opet, imamo grupu psih. poremecaja koje bi ja nazvao 'nezrelosti'... to su kleptomanije, sexualni poremecaji i sl...
nekak si laicki mislim da inteligentniji ljudi ne bi imali veci broj tih poremecaja, nego cak i manji...

dakle, koje bolesti kod inteligentnijih uopce trazimo?
Ovo je izvrsno zapazhanje Taroth
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 12:08   #30
Quote:
Taroth kaže:
eh sad, koliko se ja sjecam, negdje sam procitao da su inteligentni ljudi oko 30% inteligentniji od prosjecnih (tu je negdje razdioba i sa retartima)....
stara je teza da su inteligentniji ljudi u prosjeku nesretniji jer se nalaze u gomili manje inteligentnih, teze naci kvalitetnog sugovornika, primjecuju vise nijansi u karakteru druge osobe nego drugi i sl.

tako da bi maybe mogli postaviti pitanje da li inteligentni ljudi cesce obolijevaju od depresija....

opet, imamo grupu psih. poremecaja koje bi ja nazvao 'nezrelosti'... to su kleptomanije, sexualni poremecaji i sl...
nekak si laicki mislim da inteligentniji ljudi ne bi imali veci broj tih poremecaja, nego cak i manji...

dakle, koje bolesti kod inteligentnijih uopce trazimo?
zelis reci da su inteligentni ljudi psihopate?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 12:44   #31
eto, netko me je i krivo shvatio, naravno


inteligentnije osobe (po mom) su u stanju imati veci spektar emocija, finije gradacije medju njima, a to samo po sebi koliko je kvaliteta, toliko je i rizik...
znaci, njih je (uvjetno receno) lakse povrijediti, ali opet ako su inteligentniji, trebali bi se bolje nositi sa posljedicama toga...

jedina podjela inteligencija koju sam nasao da je smislena je na:
- intrapersonalna (razumijevanje vlastitih stanja, emocionalna inteligencija)
- interpersonalna (socijalna int.)
- matematicko/logicka (ono sto se najcesce mjeri... znas natch, oni kruzici i kockice sto si popunjavala jucer )
- verbalna
- mehanicka/prostorna

podjela se nastavlja, zaboravio sam sve stavke u podjeli..
ja mislim da nitko nema razvijene sve oblike inteligencije, a opet je hendikep imati razvijen samo jedan oblik, potrebna su barem 2 razvijena
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 13:05   #32
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže:
Dokazano je da oboljeli od Shizophrenije imaju u prosjeku veći IQ od ostale populacije. Dakle, netko tko ima tu "zloćudnu" bolest ima veću šansu da ima veći IQ...

Za ostale poremečaje nisu rađene studije tak da nebi mogao tvrditi postoji li u prosjeku veča šansa psihijatrijskih bolesnika za večim IQ-om.

Ali predmjevam kako netko tko ima veću osjetljivost na "grijehe" modernoga svijeta, i izoštrenije osjete "buke i vizualnoga" - dakle netko sa aksioznošću - kako ima u prosjeku veći IQ od ostatka populacije...

Ali treba biti oprezan... Jer veći IQ kod "potenicjalnih psih. slučajeva" često može SAMO potencirati javljanje nekog psih. poremečaja ili pak oboljenja.

Zapravo su istrazivanja pokazala da u prosjeku oboljeli od shizofrenije imaju nizi IQ.
Kod ostalih bolesti razlika se uglavnom nije pokazala znacajnom u odnosu na cijelu populaciju.
Ima nekih izuzetaka, recimo, osobe koje imaju anoreksiju i bulimiju prema nekim istrazivanjima imaju veci IQ.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 07:11   #33
na tezu ... da inteligentiji su i manje socijalizirani, jer ne mogu naći kvalitetnog sugovornika, veća paleta osjećaja i bla bla... meni sve to vuče na mogućnost poremećaja ličnosti, npr. granični? narcizam? više se niti ne sjećam konkretnih naziva s psihopatologije i koje kriterije treba sve zadovoljavati.
kao što je već i netko spomenuo Inteligencija kao pojam se teško definira, pa mislim da je stoga i teško ju povezivati. a znamo da postoje i različiti testovi inteligencije,................
uglavnom da ne duljim, dok sam ja išla na fax bilo je i nekih teza da su psiholozi izmislili pojam inteligencije da bi se imali čime baviti pnekad mi se čini da je upravo tako, xexexexex
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 12:18   #34
Quote:
zordi kaže:
na tezu ... da inteligentiji su i manje socijalizirani, jer ne mogu naći kvalitetnog sugovornika, veća paleta osjećaja i bla bla... meni sve to vuče na mogućnost poremećaja ličnosti, npr. granični? narcizam? više se niti ne sjećam konkretnih naziva s psihopatologije i koje kriterije treba sve zadovoljavati.
kao što je već i netko spomenuo Inteligencija kao pojam se teško definira, pa mislim da je stoga i teško ju povezivati. a znamo da postoje i različiti testovi inteligencije,................
uglavnom da ne duljim, dok sam ja išla na fax bilo je i nekih teza da su psiholozi izmislili pojam inteligencije da bi se imali čime baviti pnekad mi se čini da je upravo tako, xexexexex
Kako je tesko definirati?
Pa i bez ikakvih testova lako je primjetiti da nekome polazi za rukom izrazito brzo i lako da rijesi svojevrsne zavrzlame dok cijela grupa drugih ili ne mozhe ili nije u stanju niti stici do prvog levela problema..

E sad, nebitno da li je osoba 'gifted' u vizualnim konstrukcijama, socijalnim odnosima ili umjetnosti, vrlo
je lako primjetiti to odskakanje od vecine..

Dakle osoba je vise zainteresirana za odredjeni subjekt ili sferu zivota od drugih i ima vece potencijale i stoga i mogucnost dubljeg zadiranja u zonu svog interesa..

Takvi ljudi se ne ponasaju po shablonima drustva jer su njihovi shabloni promjenjljivi, oni imaju svoje shablone, stoga ih okolina cesto ne razumije ili ne prihvaca jer su razliciti od vecine ljudi koje svakodnevno srecemo.

Stoga cemo ih nazvat cudacima, lonerima, geniajcima, dosadnjakovicima.. itd itd.. a oni ce imati samo mali spektar ljudi koji ce ih razumjeti..drustvo ih nece potvrdjivati a nepotvrdjenost okoline stvara bojaznost i odsjecenost od drustva i stime i mogucnost psihickih problema..
Covjek je socijalno bice, ne moze sam, mora biti dio drustva i mora postivati drustvene norme..
Vecina 'ovih gore opisanih' niej u stanju postivati norme drustva, ne vole tudja pravila ili ne vide razloga da sluze istima.. I tu ce se razviti konflikt o kome se ovdje govori..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 12:43   #35
Evo npr jedan primjer iz svakodnevnog zivota:

Recimo jedna firma uposli jednog jako sposobnog radnika ali 'firma' je svjesna da se radi o 'svojevrsnom cudaku' koji ce disat jest i spavat posao i uradit sve savrseno i unaprijediti posao za bilione dolara samo ako ga se ne ogranicava s radnim vremenom, dakle da mu se 'klizno radno vrijeme'.. i svojevrsna sloboda djelovanja..

I sve je dobro dok ova osoba ima izazova, dok moze i hoce stvorit nevjerojatne rezultate, vlasnici trljaju ruke a osoba sretna jer ima mogucnost penjati se po svojim nevidljivim ljestvama..

E onda dodje moment kad se ova osoba zasiti, dosla do vrha ljestvi i nema se gdje vishe penjat, nema vishe intelektualnih izazova, poznaje materiju kao svoj dzhep..

Logicno bi ova osoba trebala skociti u neki novi svijet, koji dosad nije upoznala ili nije istrazhivala.. negdje gdje ce moci ponovo penjati se i istrazhivati i gdje ce 'taj um' imati izazova..

No u stvarnom zhivotu je malo drugachije, dogodit ce mu se da ce se pojavit neki menadzerchickoji je poput robota i ne razumije da drustvo ne unaprijedjuju shablonci nego genijalci i menadzercic ce ovoj nashoj osobi pokushat stavit do znanja da se ni po cemu ne razlikuje od vechine, zxahtjevat ce da radi striktne sate npr od 9 do 5 i da se slijepo ponasa po pravilima firme..

hehe, i tu ce nastati problem.. 'ovakvi ljudi' ne podnose rutinu, rutina ubija kretivnost.. a otkad je svijeta i vijeka genijalci ratuju s pravilima drustva
I ako se ova kokretna osoba ne makne iz ove sredine osjecat ce se kao u zatvoru jer za ove ljude je tezhe 'igrat po pravilima' nego se popet na Himalaje..

S druge strane, genijalci obicno nisu u stanju realno rijesit socijalne konflikte i gore opisana situacija moze vrlo lako zavrsit katastrofalno po genijalca
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 12:45   #36
Quote:
zordi kaže:
na tezu ... da inteligentiji su i manje socijalizirani,
mozda, al nisu manje socijalizirani jer su inteligentni, nego zbog nekakvog poremecaja, jel tako
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 12:54   #37
Quote:
Natch kaže:
mozda, al nisu manje socijalizirani jer su inteligentni, nego zbog nekakvog poremecaja, jel tako
Ne bih se slozila..
Asocijalni su jer im je dosadno ili neinteresantno kominicirat sa 'okolinom' tj nemaju sto naucit iz te komunikacije..
Ne radi se o poremecaju nego o zoni interesa ili pak 'neuklapanju u svakodnevne okvire'
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 12:57   #38
Quote:
Ona007 kaže:
'neuklapanju u svakodnevne okvire'
pa da, al to nase drustvo tretira kao poremecaj.
kao i svako odstupanje od prosjeka.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 14:36   #39
ona007
i ja vidim kad je neko 'inteligentan' i lako snalazi u svim situacijama. ali tu da bi znastveno mogao/mogla istražiti moraš imati više od jedne persone, znači više inteligentnih koje bi mogao usporediti i povlačiti paralele, i bla-bla, a onda mislim da nije dosta moja slobodna procjena 'ja vidim da je ovaj inteligentan'. nekome možda ne bi bio inteligentan (ko je npr. inteligentiji od dotične persone...) počela sam ga petljati,
uglavnom da bi mogao istraživati i uspoređivati moraš imati neku definiciju što je to inteligentno!

Natch, gotovo da se i slažem s tobom, pogotovo kad su u pitanju jako inteligentne osobe, inteligencija se onda definitivno tretira kao poremećaj.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 16:17   #40
ovak... inteligencija nije nesto sto je izmisljeno bezveze... postoje mnoge vrste kognitivnih sposobnosti i moze se vrlo precizno izmjeriti svaka od njih.
Pri tome se (koliko ja znam) strucno rjedje govori o 'inteligenciji' a vise o vrstama kognitivnih sposobnosti.

danas postoje postupci psiholoske egzaminacije gdje mozes svaku od njih izmjeriti. Svi danasnji testovi inteligencije su napravljeni tako da mogu izmjeriti sve razine inteligencije, od najvisljih do najnizih, te ispitivac ne mora biti vrhunski genijalac da prepozna takvog, nego mu samo da ispit i onda samo provjeri rezultate sa onima koje ima upisane na drugom papiru

jedino za sto je zaista potrebno da druga strana bude na odredjenoj razini je psihoanaliza... sam psihijatar (psihoanaliticar - subspec. psihijatrije) mora i sam proci dugotrajnu psihoanalizu (pored edukacije) kako bi bio u stanju kvalitetno obaviti svoj posao.

e sad, najlakse je reci za one koji su inteligentni i koje mi ne razumijemo da imaju poremecaj licnosti, narcisoidnost i sl, ali meni to opet vuce na ogranicenost (promatraca, ne promatrane osobe) i odbijanje prihvacanja da postoje nacini razmisljanja, obrasci ponasanja, motivi i sl. koji su jednostavno drugaciji od nas...
da podsjetim, radi tih istih stavova o razlicitostima smo do sada uništili indijance, Asteke, aboriđine i druge kulture koje smo smatrali.... manje vrijednima...

osobno, mislim da bi se trebala razvijati 'kultura' postivanja razlicitosti, a nakon toga i postivanja onih koji su jednostavno svojim intelektom, nadarenoscu i sl. nase drustvo ucinili boljima, naprednijima, ljepsima... i postaviti si pitanje zasto su uvijek ti ljudi najcesce bili izoliranima...
mozemo reci za Michelangela da je imao aspergerov sindrom, za Teslu da je bio cudak, ali pored njihove inteligencije, redovno su imali i plemenitost/empatiju, tako da (barem meni osobno) to cini crte osoba koje su iznad nas po necemu...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.