Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 13:36   #721
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Zvuči jako jednostavno.
Jel mora biti tako visoka temperatura??
Najbolje bi bilo oko 400.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 13:38   #722
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Pizzu pravim na jednostavan i banalan...
Izgleda točno onako kako si opisao da je radiš. Tako otprilike radi i 90 % kućanstava.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 18:04   #723
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Zvuči jako jednostavno.
Jel mora biti tako visoka temperatura??
Što je temperatura viša to bolje, optimalno je od 350-400°C, vidio sam da u picerijama imaju temperturne regulatore koji stalno uravnavaju temp, namjesti željenu temp. i stalno je održava na istoj vrijednosti npr 375°C. U kućnoj radinosti nemoguće je doseći takvu temp, ali to se sve da kompenzirati dobrim tijestom, kvalitetnim sastojcima, pažnjom i trudom.

Ako se malo potrudite sigurno možete kod kuće praviti bolje pice nego u piceriji. Za picu je najvažnije:
1 dobro tijesto -kupite skuplje brašno
2 uvijek tanje razvucite, nikad debelo
3 pica mora biti "siromašna" manje sastojaka koji su kvalitetniji
4 "opalite" je na naj> temp, čim kraće 5-6-7 max 10min (u piceriji je peku par min)
5 stalno je imajte na oku
6 sir, suhi pršut, masline, kukuruz možete pobacati po pici i onda je još peći minutu, dvije (nema potrebe da se sve peče od početka)
7 budite odlučni, brzi i konkretni, ne mozgajte previše
8 svaka djevojka će između muškarca koji zna peći picu i onog koji ne zna odabrati uvijek onog prvog
Mačak Gaston is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 18:06   #724
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Izgleda točno onako kako si opisao da je radiš. Tako otprilike radi i 90 % kućanstava.....
Kumek, jako ste zagonetni, kao da nešto slijedi iza tih 5 točaka, kao da nešto krijete od nas, što je sa onih preostalih 10%?
Mačak Gaston is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 18:47   #725
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
... što je sa onih preostalih 10%?
Oni ne dižu tijesto suhim kvascem za pola sata i peku na kamenu. Jednostavno, nipošto banalno.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 19:35   #726
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Što je temperatura viša to bolje, optimalno je od 350-400°C, vidio sam da u picerijama imaju temperturne regulatore koji stalno uravnavaju temp, namjesti željenu temp. i stalno je održava na istoj vrijednosti npr 375°C. U kućnoj radinosti nemoguće je doseći takvu temp, ali to se sve da kompenzirati dobrim tijestom, kvalitetnim sastojcima, pažnjom i trudom.

Ako se malo potrudite sigurno možete kod kuće praviti bolje pice nego u piceriji. Za picu je najvažnije:
1 dobro tijesto -kupite skuplje brašno
2 uvijek tanje razvucite, nikad debelo
3 pica mora biti "siromašna" manje sastojaka koji su kvalitetniji
4 "opalite" je na naj> temp, čim kraće 5-6-7 max 10min (u piceriji je peku par min)
5 stalno je imajte na oku
6 sir, suhi pršut, masline, kukuruz možete pobacati po pici i onda je još peći minutu, dvije (nema potrebe da se sve peče od početka)
7 budite odlučni, brzi i konkretni, ne mozgajte previše
8 svaka djevojka će između muškarca koji zna peći picu i onog koji ne zna odabrati uvijek onog prvog
1. Kvaliteta je važnija od cijene, a ne mora uvijek biti skupa
2. Kako tko voli. Meni isto paše tanje, ali ne flis-papir.
3. Kako tko voli, opet. Ja volim natrpat luka i paprike uglavnom, to mi je super.
4. Zavisi od debljine i strukture tijesta.
5. Zakaj? Nit mi je žena, nit sam sljastičar...
6. Mudro zboriš, pogotovo za pršut. Kukuruz inače dajem pilićima.
7. Jebote, ne idemo u rat...
8. Aha, to mi je i Hju Hefner reko...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 20:37   #727
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Aha, to mi je i Hju Hefner reko...
Nemrem bilivit, da li ste još uvijek potrešeni, ipak je to velik i nemjerljiv gubitak, zauvijek nas je napustio prije par mjeseci i Vi ste ga kako razumijem očito osobno poznavali. Vi ste neki pustolov?

Da vam nije zapustio neku od svojih djevojaka da se brinete o njoj? Ako jeste samo se javite, vidim mudar savjet od diskutanta iznad vas, spreman sam kupiti kamen o kojem govori kao i kvasac koji nije suh. Znate, jako sam skroman i nerado se hvalim ali ne postoje ljudi koji peku picu bolje od mene, gdje će mi biti kraj kad nabavim kamen i kvasac koji nije suh.

Vi pozovite Hefnerove djevojke a ja ću dovesti S. Seagala i C. Norrisa na picu.
Mačak Gaston is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:42   #728
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
...vidim mudar savjet od diskutanta iznad vas, spreman sam kupiti kamen o kojem govori kao i kvasac koji nije suh. Znate, jako sam skroman i nerado se hvalim ali ne postoje ljudi koji peku picu bolje od mene, gdje će mi biti kraj kad nabavim kamen i kvasac koji nije suh.
Nedavno sam na Food Networku gledao Amerikanku koja je prezentirala recept za "svoju" pizzu. Doslovce, ta genijalka, gastronomske razine Nenada Veljkovića ili Primoža Dolničara se zapitala čemu za pizzu uopće mijesiti tijesto. Nakon ove dvojbe uzela je dvije šnite kruha, namazala ih paradajz umakom, posula origanom, poškropila maslinovim uljem i na jednu šnitu dodala nekoliko šnitica mozzarelle i šunke, na drugu mozzarellu i pršut i sve je ispekla u pećnici na 275 C, onako od oka, 7-8-10min dok nije postigla srednje tvrdu koricu, hrskavu, da "zvoni".
Kukuruz nije stavljala, valjda nema djece.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 23:52   #729
Opustite se gospodine Pele, opustite se, Vi ste mačak izgledom, a ja imenom, nemojte razmišljati da na ovakvom pdfčiću nema mjesta za 2 mačka, svakako da ima i svakako da ste bili i ostat ćete vladar ovog pdfa, možda je bolje reći njegov kralj.

Samo nekako imam dojam da stvari uzimate previše ozbiljno, sve primate k srcu, pomalo me to podsjeća na djetinjstvo i mladost kada sam viđao razna vojna lica i milicionere koji su bili svi odreda namrgođeni, smrtno ozbiljni. Šala, vic ili drugačije mišljenje se smatralo subverzivnim djelovanjem. Vi niste takvi, samo me to eto sjetilo na djetinjstvo.

Što se tiče pice, pa treba li tu što mudrovati, teoretizirati; hrana siromašnih ljudi, običnog puka, raje, seljaka. Najjednostavniji oblik klope, napravi se u trenutku od onoga s čim se raspolaže, brašno, kvas, kvasac, jaje, bilo što da digne tijesto, malo začina, povrća, ulja, možda kakav komadić ili mrvica mesa i to je to. Ispeče se na brzinu i još brže pojede.

Jasno da će današnja industrija kupcima ponuditi kamen mudrosti za pečenje pice, sjeckalicu za povrće, specijalni ribež za sir, elektronsku mikro vagu za začine, nož za rasjecanje, frcalicu za razbacivanje sastojaka, sondu za mjerenje temperature u unutrašnjosti pice, kvasac sa Madagaskara, aplikaciju za pametni telefon: mojapizza... ali ne moramo baš svemu vjerovati i kupiti sve što nam stručnjaci preporuče.
Mačak Gaston is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 14:35   #730
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Nemrem bilivit, da li ste još uvijek potrešeni, ipak je to velik i nemjerljiv gubitak, zauvijek nas je napustio prije par mjeseci i Vi ste ga kako razumijem očito osobno poznavali. Vi ste neki pustolov?

Da vam nije zapustio neku od svojih djevojaka da se brinete o njoj? Ako jeste samo se javite, vidim mudar savjet od diskutanta iznad vas, spreman sam kupiti kamen o kojem govori kao i kvasac koji nije suh. Znate, jako sam skroman i nerado se hvalim ali ne postoje ljudi koji peku picu bolje od mene, gdje će mi biti kraj kad nabavim kamen i kvasac koji nije suh.

Vi pozovite Hefnerove djevojke a ja ću dovesti S. Seagala i C. Norrisa na picu.
Ha, nisi ti ni lud: dok njih dvojica jebu, mi ćemo im sve pojest!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:38   #731
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Opustite se gospodine Pele, opustite se, Vi ste mačak izgledom, a ja imenom, nemojte razmišljati da na ovakvom pdfčiću nema mjesta za 2 mačka, svakako da ima i svakako da ste bili i ostat ćete vladar ovog pdfa, možda je bolje reći njegov kralj.

Samo nekako imam dojam da stvari uzimate previše ozbiljno, sve primate k srcu, pomalo me to podsjeća na djetinjstvo i mladost kada sam viđao razna vojna lica i milicionere koji su bili svi odreda namrgođeni, smrtno ozbiljni. Šala, vic ili drugačije mišljenje se smatralo subverzivnim djelovanjem. Vi niste takvi, samo me to eto sjetilo na djetinjstvo.

Što se tiče pice, pa treba li tu što mudrovati, teoretizirati; hrana siromašnih ljudi, običnog puka, raje, seljaka. Najjednostavniji oblik klope, napravi se u trenutku od onoga s čim se raspolaže, brašno, kvas, kvasac, jaje, bilo što da digne tijesto, malo začina, povrća, ulja, možda kakav komadić ili mrvica mesa i to je to. Ispeče se na brzinu i još brže pojede.

Jasno da će današnja industrija kupcima ponuditi kamen mudrosti za pečenje pice, sjeckalicu za povrće, specijalni ribež za sir, elektronsku mikro vagu za začine, nož za rasjecanje, frcalicu za razbacivanje sastojaka, sondu za mjerenje temperature u unutrašnjosti pice, kvasac sa Madagaskara, aplikaciju za pametni telefon: mojapizza... ali ne moramo baš svemu vjerovati i kupiti sve što nam stručnjaci preporuče.
Sad si peleu uletio s concept one-om pod punim gasom u guzicu .
Jednostavna hrana je i najveći izazov jer su u pitanju nijanse..
Taj kamen koji tebi nema smisla ipak ima svoju svrhu. Kad ga ugriješ, on djeluje kao grijač/pekač a osim toga i prikuplja vlagu iz tijesta. Nijanse su u pitanju, al kako je ovo pdf pizza iz kućne radinosti, ako si svojim uradkom zadovoljan, ne beri brigu.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:43   #732
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Kukuruz nije stavljala, valjda nema djece.
meni je kukuruz prvi kriterijum za eliminaciju picerije: ako ga ima u vegetarijani, ne ulazim. sto ce reci da u dosta picerija ne ulazim
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:35   #733
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ha, nisi ti ni lud: dok njih dvojica jebu, mi ćemo im sve pojest!
Moj tajni plan je uključivao dolazak g. Rocca Siffredia osobno, on bi se zabavljao sa djevojkama dok bismo mi sa onom dvojicom (Seagal & Norris) zobali picu, tek poslije klope prelazimo na djevojke.

Nedostaje nam kuhar, nešto poput pizzopekačkog učenjaka, umjetnika, stvoritelja pice, ako ovo nije pravo mjesto za naći takvoga koje onda jeste. Očekujem da se takova osoba javi na pp. Vi ste uglednik na ovom forumu sa >20k postova, možete li što napraviti po tom pitanju?
Mačak Gaston is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:42   #734
Quote:
balzag kaže: Pogledaj post
Sad si peleu uletio s concept one-om pod punim gasom u guzicu .
Jednostavna hrana je i najveći izazov jer su u pitanju nijanse..
Taj kamen koji tebi nema smisla ipak ima svoju svrhu. Kad ga ugriješ, on djeluje kao grijač/pekač a osim toga i prikuplja vlagu iz tijesta. Nijanse su u pitanju, al kako je ovo pdf pizza iz kućne radinosti, ako si svojim uradkom zadovoljan, ne beri brigu.
1. Malo više poštovanja prema g. Peleu, ne pišite mu ime sa malim slovom, ipak se radi o osobi koja je na ovom pdfu za forumaše ono što je predsjenik-ca države za obične građane –znači iznimno uvažena, obljubljena i štovana osoba.

2. Nisam se izjasnio glede kamena, samo me strah da se ne otrujem tim kamenom, znate i sami da 99% takvog kamenja naprave braća Kinezi od njihovog odpadnog materiala, a njima su materiali zadnja briga na svirali, a trovanje Evropljana hobi.

3. Eto ako nađem kamen koji je doista i kamen kupit ću si ga. Može li to biti kamen koji je u doslovnom smislu značenja kamen? Imate li što za preporučiti, nekog domaćeg kamenitelja.
Mačak Gaston is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:44   #735
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
meni je kukuruz prvi kriterijum za eliminaciju picerije: ako ga ima u vegetarijani, ne ulazim. sto ce reci da u dosta picerija ne ulazim
Ja isto nikada ne jedem kukuruz na pici, samo znate kako je sa djecom, to je omiljeni dječiji dodatak na pici, čak je i bolji kukuruz bez ičega nego pica bez kukuruza -što no bi se reklo dječja posla.
Mačak Gaston is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 21:00   #736
ok, sad je već dosta off-a. slobodno se preselite na chat sa gosponom siffredijem i ostalom ekipom.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 21:37   #737
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Stavljaš sol direktno u kvasac ???
Upravo si ga ubio.
Ne znam di si to pročitao..

Quote:
Dakle neposredno prije nego se ide stavljati brašno, ako se čeka da kvas proradi ili ne/svejedno, stavi se sol, promiješa, a tek potom dodaje brašno.

A taman da se i radi kao većina ljudi tipa 40g svježeg kvasa na kilu, dvije ili tri brašna opet će imat jedno cca 90%-ni učinak taman da se stavi odmah u samu "juhu" te potom čeka 15ak min..
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 23:09   #738
Koje je najkvalitetnije brašno koje se može kupit u našim dućanima, a da je dobro za pizza tijesto. ?

bye!
techno is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 09:03   #739
Quote:
techno kaže: Pogledaj post
Koje je najkvalitetnije brašno koje se može kupit u našim dućanima, a da je dobro za pizza tijesto. ?

bye!
Ja koristim glatko i nisam stekao neki dojam razlike u odnosu na proizvođača. Doduše nisam nikad probao ovo tipa 00 etc....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 09:06   #740
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Ne znam di si to pročitao..




A taman da se i radi kao većina ljudi tipa 40g svježeg kvasa na kilu, dvije ili tri brašna opet će imat jedno cca 90%-ni učinak taman da se stavi odmah u samu "juhu" te potom čeka 15ak min..
Sol neće ubiti sav kvasac ali moglo bi dosta kvasca potuč.....bedasto je stavljati sol da ubije uopće išta od kvasca....jednostavno dodaš sol nakon "dizanja" kao i ulje.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.