Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2002., 20:27   #1
Češka (i Prag)

Idem uskoro u Prag na jedno pet dana.
Vjerujem da je puno ljudi vec tamo bilo pa bih bio zahvalan ako bi mi netko mogao preporuciti kako najbolje provesti vrijeme.
Idem sa prijateljem i htjeli bi dosta toga vidjeti ali se ujedno i zabaviti.
Da li iko zna na sta im lice hosteli?
I da, jel isitina da su cure jako zgodne a nerijetko i lake?
Donnie D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 15:30   #2
Prag je odlican grad i vjeruj mi, dobro ces se provesti. Ne znam kakvi su hosteli, ali imas veliki broj malih hotelcica koji su svi jako pristojni i relativno jeftini. Moja preporuka bi ti bila da ne ides po svaku cijenu u neki superjeftini hostel na kraju grada, jer ces potrosit previse vremena na putovanja do centra grada, a kad kasno poslijepodne dodjes kuci na veceru, vise ti se nece dati ici natrag u centar. Zato ~ iskesiraj malo vise, i bit ces smjesten u gradu. Razlike u cijeni izrazene u krunama mogu izgledati velike, ali preracunato u kune zaista su minimalne (osim ako ne odlucis zivjeti u hotelu s pet zvjezdica ).

Obavezno obidji pivnice, u kojima mozes i fino (i povoljno) papati. Ceska hrana je tipicna srednjoeuropska, pa ako si ikada bio u Austriji, Madjarskoj ili Slovackoj, ocekuj slicna jela. Meni je njihova hrana superrrrr, jedino sto su im salate zasecerene.

Obidji centar grada, Karlov most, Hradcane (i sve sto je gore, da sad ne nabrajam), Kafkinu rodnu kucu, zidovsko groblje... To ti je za prvu ruku sasvim dovoljno.

Inace, najstariji trg u Pragu zove se Tin (ako se ne varam) i na njemu imas jedan odlican kafic s kavama iz cijelog svijeta... Iz Afrike, Juzne i Srednje Amerike, Azije... Mmmmm... Toplo preporucam!


Ma, Prag ti je super!

PS A kaj se komada tice, ne bi se stela mesat!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 20:42   #3
e bas ti hvala

Donnie D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 22:38   #4
Kad dolazis?

Ako mislis sada preko Silvestra, onda nema teorije da ces ista vise naci slobodnoga ako nisi unaprijed rezervirao.

Hostela u Pragu po mojoj procjeni ima oko 50-ak (za razliku od onog jedinog ZG- u Petrinjskoj), i tokom Nove godine (top season) je dormitory za cca 450-500 Kc (1 Kn = 4,20 Kc), dok je dvokrevetna soba za cca 1400 Kc u centru, a izvan za cca 1000 Kc (sheets,linen etc. included; no curfew; cijene uglavnom bez dorucka), a zimi je dorm za min 280 Kc.


Zabluda je misliti da je Prag jeftin grad za turiste. Jeftino je sve ono sto je i za turiste i za lokalne gradjane. Ali ono sto je skoro samo za turiste kao smjestaj, bolji restorani u strogom centru ili neki muzeji - e tu su cijene vec kao i drugdje na Zapadu.

Double u hotelu*** u centru tokom low season (zimi) ces tesko naci ispod 2000 Kc, a izvan na udaljenosti par stanica metroom ili tramvajem je to za minimum cca 1200 Kc.

Hrana im je tipicno srednjoevropska. Sto bi sami Cesi rekli: knedlo-vepro-zelo, odnsono knedle, svinjetina i zelje, dakle s puno masti. U Havelskoj ulici u strogom centru (tamo gdje je i omanja trznica s vocem i povrcem) je restoran/menza gdje je gulas npr. 50 Kc, malo dobro cesko pivo za 9 Kc. A sve cisto i uredno. Kad ce ZG dobiti tako nesto?????

Onaj kafic s kavama iz cijelog svijeta je u ulici Narodni (na potezu izmedju robne kuce Tesco-->poznavas uvoz iz svog UK - i Narodnog kazalista). Nisam ljubitelj kave pa ne znam kvalitetu tamo. Usput receno, onaj trg, kojeg s pravom hvali Princeza, se zove Starogradski (Staromestske namesti), a goticka Tinska crkva je dominantna na njemu.

Bio sam u puno evropskih metropola, ali praski mi je prijevoz ipak najbolje organiziran od svih. Karta s presjedanjem od 60 minuta (vikendom i poslije 20 sati = 90 minuta) za samo 12 Kc. Pogledaj o tom na www.dp-praha.cz . Ima li ZET u ZG kakvu svoju web-stranicu.

A cuvene "ceske holky"? Nisu vise sto su nekad bile. Ali su i dalje ipak pristupacnije od hrvatskih.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:12   #5
Majstore zahvaljujem na odgovoru.
Nego reci mi oce li biti mjesta izmedju 6. i 11. prvog. Valjda ce vec oni sto su cekali Novu otici.
Ma meni je bitno da nocni zivot i hrana u manjim restoranima nije preskupa. A i ne vjerujem da su muzeji skupi ko na primjer u Londonu.

Sretna Nova
Donnie D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:30   #6
Quote:
Thresholder kaže:
Onaj kafic s kavama iz cijelog svijeta je u ulici Narodni (na potezu izmedju robne kuce Tesco-->poznavas uvoz iz svog UK - i Narodnog kazalista). Nisam ljubitelj kave pa ne znam kvalitetu tamo. Usput receno, onaj trg, kojeg s pravom hvali Princeza, se zove Starogradski (Staromestske namesti), a goticka Tinska crkva je dominantna na njemu.
Onaj trg, kojeg hvali Princeza, se ne zove Staromestske namesti, toliko poznajem Prag da znam S.N. Rijec je o jednom sasvim, sasvim majusnom trgu koji je u blizini one velike robne kuce, mislim da se zove Kotka ili Kotva. Na istom trgu, odmah do kafica, nalazi se i engleska knjizara, a preko puta je trgovina s prirodnom kozmetikom (ah, kaj zene pamte ).

Trg je sasvim mali... Ono... Pikulica (steta sto nemam pri ruci plan grada, da imam, znala bih mu ime).


Inace, Thresholder, s obzirom na to da se kuzis u Prag, daj mi please pomozi, koja je ono prekrasna secesijska zgrada koja je za vrijeme socijalizma bila kantina, pa su ju u devedesetih ponovno pretvorili u kavanu (sad ima i dio s internetom )? Isto je u blizini spomenute robne kuce, samo, kad si okrenut tako da gledas glavni ulaz, onaj trgic je ravno, a ta zgrada je lijevo.

Dakle, tamo bih svakako preporucila kavu i kolace.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:05   #7
Dado,
bit ce tada mjesta koliko ti dusa iste . A sto te zanima? Double, triple,... ili dorm? Double imas u centru za cca 800-1000 Kc bez dorucka.
Ne znam sto konkretno mislis na nocni zivot. Pivo (0,5) je u prosjeku 30-40 Kc. Menu u restoranu u centru je za cca 200 Kc.
A muzej recimo poznatog secesijskog (Art Nouveau) ceskog slikara Alfonsa Muche u Panskoj ul. je prije godinu dana bio za 100 Kc tj. otprilike, pretpostavljam, kao i Van Gogha u Amsterdamu.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:17   #8
Princezo,
stavila si dvije premise "najstariji trg u Pragu" i "Tin" pa je zakljucak Staromestske namesti, ili kako svi u Pragu kazu u zargonu "Staromak".
Ali moram se i ja ispraviti. Ona kavarna je u Narodni ul. izmedju Tesca i Mustka, a ne Nar. kazalista.

Trg na koji mislis se zove Namesti Republiky i tamo je i robna kuca Kotva (u prijevodu "sidro"), najveca u Ceskoj, ako ne racunamo brojne novootvorene shopping-malls u CZ, a blizu nje na istom Trgu republike je i secesijski Opcinski dom (Obecni dum, Municipal House), a u njemu je poznata elitna kavana. Ali ne znam da su tamo kave po izboru iz cijelog svijeta. Ne znam ni da je bila kantina u socijalizmu - to mi je velika greska sto sam prvi put posjetio Istok tek 1990.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 17:46   #9
Eh, da... Provjerila sam, trgic se zove Tyn. S ipsilonom. A da je najstariji u gradu, procitala sam u nekom vodicu (mislim u Lonely Planetu , ali nisam vise ziher.

Izgleda da je doslo do zabune: kavana s kavama iz cijelog svijeta o kojoj pricam je upravo na tom Tynu, a u Obecnom domu (hvala kaj si me podsjetio na ime!) je jedna koje sam se sjetila kasnije. U njoj, koliko ja znam, nema kava iz cijelog svijeta, nego samo onaj klasicni srednjoeuropski izbor: obicna kava, kava s mlijekom, melange, kapucino... No, za svakog kavopiju (u koje se ubrajam ) to je mjesto nezaobilazno. A kad se kavi pridodaju kolaci... Mmmmmmm....


Dado, predlazem ti da posjetis Prag (Lonely Planet) , kao i da bacis pogled na stranicu s prakticnim savjetima i dojmovima kao i na stranicu s korisnim linkovima .

Mozda nagovorimo i Janicu da nam se javi, ona je najveci forumski autoritet za Prag.


Sretan ti put!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 17:47   #10
I mozda najkorisniji od svih siteova .
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 18:13   #11
E pa ne ostaje mi nista nego da se duboko poklonim vama dvoje.


Donnie D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 18:25   #12
Nemas beda, samo se ti nama dobro provedi.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2003., 12:41   #13
Princezo

Stvarno si tvrdoglava s tim nazivom trga Tyn. Na stranici http://www.lonelyplanet.com/destinat...ttractions.htm imas opis Old Town Square kao trga iz 10. st., i to je ujedno najstariji trg, jer su ostali povijesni dijelovi Praga bili utemeljivani kasnije (Mala Strana 1257., Hradcany pocetkom 14.st., a Nove Mesto 8. ozujka 1348.

Na slici na istoj stranici se vidi taj trg s Tynskom crkvom (ili Gospe od Tyna) u pozadini. U povrsnom vodicu Lonely Planet se ne spominje uopce ova crkva na tom trgu, kao niti crkva sv. Nikole na drugoj strani trga, kao ni masa drugih zanimljivih povijesnih zgrada.
Zato vam svima preporucam pravi autoritet za Prag, a to je: http://www.pis.cz/a/prague/pama/03.html tj. Prazskou informacni sluzbu, kao domaceg (ceskog) predstavljaca prazske kulturne bastine (s linkovima na raznim svjetskim jezicima), umjesto da nepotpune informacije o njima samima dobivate preko nekih US-izvora (isto i Fodor's i Let's Go Europe i sl. publikacije).
Tu na ovoj stranici mozes naci info o Tynskom chramu na ovom trgu, inigdje u Pragu neces naci trg s nazivom Tyn (Tynske namesti ili sl.)!!!

Sto se tice kave, na popularnom Staromaku (Old Town Square) ima nekoliko restorana, i mozda tamo ima vise vrstâ kavâ - to ne znam, ne volim kavu - ali poznata kavana "Kava, kava, kava" je u ulici Narodni u pasazu Platyz, izmedju Tesca i Vaclavske namesti (Mustka). Usput receno, na lonely planet na linku attractions ni rijeci ne vidim o Novom Mestu i Vaclavskom trgu (ili "Vaclavaku" kako ga Prazaci od milja zovu)!!!

Nema beda, Princezo, ne ljutim se. Vidim da zivis u ZG, za razliku od mene, kojemu i nick i location pokazuju odakle sam.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2003., 20:34   #14
Jesam, tvrdoglava sam.

To da je najstariji sam procitala negdje. Velim, pretpostavila sam da je to bio Lonely Planet, ali nisam vise ziher, jer sam citala vise razlicitih vodica pa ne znam iz kojeg je vodica koji podatak. Imas pravo, Lonely Planet na internetu prilicno je povrsan. Ali, kad bi oni stavili cijeli vodic na internet, tko bi im kupovao tiskana izdanja. Zato, ako imas tiskani vodic, u njemu ces naci puno vise podataka nego na internetu. No, za prvu ruku je internet sasvim ok.

Ali, u medjuvremenu sam iskopala kartu Praga i nasla sam taj svoj trgic ~ zove se tocno ovako: Tyn s tim da na ipsilon ide naglasak, koji ne znam kako bih napisala na ovom kompjutoru. I upravo na tom Tynu je ona mala kavanica (u biti, vise kafic nego kavana), engleska knjizara i trgovina s prirodnom kozmetikom. Nisam bas tak senilna a i bila sam u Pragu dovoljno puta da bih se sjecala (svaki put obavezno odem na neku egzoticnu kavu u taj kafic). I da, taj trg nema u nazivu ni 'namesti' ni nista slicno, jednostavno se zove Tyn. I definitivno postoji. (i, btw, s njega se vidi straznji dio Tynske crkve, cija prednja strana gleda na S.N. Naci ces ga prosetas li se, makar i virtualno, kartom, od S.N. do Kotve. Tyn je negdje tocno na pola puta.)

Na Staromestske namesti postoje hrpe kafica i restorana, tu si sasvim u pravu, ali na S. N. nije kafic o kojem ja ovdje pricam. Ali kad smo vec na S.N., preporucila bih Dadi jedan odlican restorancic koji je uredjen u stilu socijalizma: od slika starih ceskih predsjednika, zatim Lenjina, Staljina, Hruscova i sl. do zastava, srpa i cekica, socijalistickih parola, itd... A uz malo srece moguce je dobiti stol do prozora, s odlicnim pogledom na trg.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 16:56   #15
Cesto sam sluzbeno u Pragu pa me mozes pitati sto zelis, ako je vezano uz centar grada (nemam vremena ici okolo na izlete i slicno, iako sam cuo da ima fantasticnih stvari).

Ono sto svakako preporucam u Pragu su dvije stvari: prva je da odes u barem jednu tipicnu cesku pivnicu, narucis tocenu pivu, pojedes nesto njihovo, npr. kobasicu, kuhanu sunku sa kiselim zeljem i slicno. Istina je da su im salate slatke, a u svemu ima i dosta kima, pa ako ga ne volis, moras unaprijed reci konobaru da ti ga ne stavi. Inace kim ima specifican okus i meni je dobar, samo kad sam tamo vise od tri dana pocne mi ici na zivce. Druga stvar je da posjetis jednu tipicnu srednjoeuropsku kavanu. Opcinski dom koji je spomenut ( Municipal House) je najbolji izbor.

I jedna mala primjedba za kolegu forumasa koji zivi gore: Tyn stvarno postoji, to je trg koji pamtim po English Bookstore, tamo obavezno odem opskrbiti se engleskim knjigama jer su duplo jeftinije nego kod nas, a u tom Bookstore-u radi jedan decko iz Zagreba.

Sto se tice suvenira, Dado, ako imas curu ili zenu, obavezno joj donesi nesto od kristala. Kristal i porculan su vrhunski i tipicni ceski proizvodi i u Pragu su osjetno jeftiniji nego drugdje u Europi. Istina, Prag je skuplji od ostatka Ceske, ali naspram Hrvatske su smijesne cijene.
trpimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 19:36   #16
Hvala trpimir.

Ovo ce zvucati glupo, ali sta je to kim?

I jos nekoliko pitanja koje sam zaboravio postaviti ranije.

Kako se Cesi u prosjeku sluze engleskim?
Hoce li me razumjeti ako nesto pokusam objasniti na hrvatskom?
Koji je najbolji nacin za stici u grad sa aerodroma?
Jeli istina da su taksisti zajebani?

Donnie D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 00:18   #17
dado, ti ko da si mene pital za otvorit ovu temu...nešt razmišljam da i ja sa svojim dragim odem na par dana tamo pa mi je zanimljivo ovo čitati.mene bi zanimalo kak je najjeftinije i najbolje otić tmo - busom, vlakom, avionom...?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 14:12   #18
Chiquita, avionom imas jeftinu liniju sa CSA koja svakodnevno leti Zagreb-Prag. Vlakom ne znam da li ima direktno iz Zagreb, ali mozes do Beca, pa presjest u Becu za Prag, a isto to mozes napraviti i busom.

Vlakom ti je Zagreb-Bec jedno sest i pol-sedam sati i kosta oko 500 kn (povratna), a Bec-Prag jedno dva sata i ne sjecam se tocno koliko kosta.

Bus je puno jeftniji: Zagreb-Bec vozi pet sati i kosta oko 250-270 kn, a za dalje opet nisam siguran, probaj naci na internetu.

Preporucam vlastiti auto, ako imate, jer je najkomotnije, mozete stati gdje zelite, napraviti pauzu u Becu, itd. Ako ne to, vidi da li ti je cijena aviona ok.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 14:14   #19
Dado, kim ti je zacin, kao neke sjemenkice koje se stave na salatu, na pecivo i slicno. Vidim da si u Engleskoj pa ne znam koliko se kim trosi kod vas, ali u Hrvatskoj mozes kupiti kruh i pecivo sa kimom. Meni osobno je kim sasvim u redu.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 14:15   #20
Talking zaboravio sam dodati

Ajme senilnosti. Zaboravio sam dodati, kim na engleskom je caraway (seeds).
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.