Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2005., 01:20   #81
ima li kod nas u knjizarama njegova nova knjiga 'kafka on the shore' u paperbacku? zna li tko?
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 10:16   #82
Quote:
kupus(ica) kaže:
Uz sam stil pisanja, obožavam njegove muške likove, pripovjedače. Mislim da se pomalo zaljubim u svakog
a mislila sam da sam jedina
sweet Irma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 11:31   #83
Quote:
el Duderino kaže:
ima li kod nas u knjizarama njegova nova knjiga 'kafka on the shore' u paperbacku? zna li tko?
S obzirom na to da je netom izišla u hardcoveru (u Engleskoj i Americi početkom siječnja), teško da odmah postoji paperback. Za pola godine možda...
gordogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 23:23   #84
Quote:
sweet Irma kaže:
a mislila sam da sam jedina
ima nas još
__________________
"Zbog slabog interesa bolje sutra se otkazuje"
žirafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 17:21   #85
Ja sam se zaljubio u Hašimoto iz Južno od granice.... Počeo čitati Norvešku šumu i nadam se da nastavlja s ženskim likovima nesputane seksualnosti...

Uglavnom, drage seke, sve po starom - vi se zaljubljujete u snažne muškarce okrenute introspekciji, a mi u pohotne azijatkinje...

On topic: je li Norveška šuma slična Južno od granice...ako jest, onda NŠ pada u jednom dahu već ovaj idući vikend...
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 17:28   #86
Quote:
Hannah kaže:
Nitko ne voli Nakon potresa?!?

Meni nije sjela, u biti nisam je pročitala do kraja. Ako se dobro sjećam, počela sam je čitati na nekom putu...znam da mi se tad nije osobito svidjela i ostala nepročitana. Ne znam, možda je opet jednom izvučem s police kad budem više inspirirana .
prijavljujem se. progutala sam ju. i još jednom i još jednom. čudesna je poput ostalih.
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 19:59   #87
Trebalo mi je tjedan i pol da procitam Juzno od granice. Ne znam jel to zato sto su ga svi nahvalili ili nije moj tip, ali jedva sam ga procitao do kraja i sad se ne sjecam kako uopce zavrsava. Ima mi bezvezan propovjedacki ton. Prica o ljubavi iz djetinjstva mi se cini oke, ali kak je on to napisao i opisao mi je apsolutni uzas. I da, glavni lik me zivcira, naravno. Ajme.
Bilo kako bilo, dobio je kod mene crveni karton.

P. S. Procitao sam na topicu usporedbu s Kafkom. Wtf?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 20:17   #88
Quote:
Sudden Sid kaže:
P. S. Procitao sam na topicu usporedbu s Kafkom. Wtf?
Ja sam čitao Sputnika.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 21:30   #89
Quote:
nitko i ništa kaže:
Ja sam čitao Sputnika.
Aha, onda sve oke. Nisam to citao. Necu petljati oko necega o cemu ne znam
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 22:40   #90
Quote:
Sudden Sid kaže:
Aha, onda sve oke. Nisam to citao. Necu petljati oko necega o cemu ne znam
ako ti je južno od granice bio bezveze, nemoj čitati sputnika.
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 13:57   #91
Murakami

Pridruzujem se klubu obozavatelja . Za sad procitala samo SPUTNIKA . Inace sam nesklona bestselerima pa ga dugo nisam htjela uzet u ruke ; ali ipak...
Vec dugo mi neko nije toliko rekao na tako jednostavan nacin . Posebno me odusevilo kad je nakon naoko jednostavne i pravocrtne price krenuo u - nadrealno ! I bas kad ti se ucini da ce se "pogubiti u bespucima svemira " ; on se elegantno spusti u vidu suptilnog humora !
Puno je tog receno pa mislim da tesko mogu reci nesto originalno ; barem za sad . Inace namjeravam procitati i ostale njegove knjige te donijeti konacan sud . Nadam se da me nece razocarati .
Ako sam dobro informirana ; osim SPUTNIKA ;prevedene su jos :NORVESKA SUMA ; NAKON POTRESA ; JUZNO OD GRANICE...
Ima li jos nesto prevedeno ? Mozda dance dance dance ?
I jos nesto : Sputnika sam citala na plazi i mislim da je to bilo definitivno najbolje mjesto (atmosfera ) za citanje iste .
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 14:16   #92
Re: Murakami

Quote:
Self-portrait kaže:
Posebno me odusevilo kad je nakon naoko jednostavne i pravocrtne price krenuo u - nadrealno ! I bas kad ti se ucini da ce se "pogubiti u bespucima svemira " ; on se elegantno spusti u vidu suptilnog humora !
da..
moram priznati kako mene kao zagriženog "protivnika" nadrealnog, Sputnik ipak ostavlja zatečenim. Tim više što mi ne leže takve "avanture" rečenice i sadržaja, bilo je dijelova gdje nisam mogao reći - "pih, ojezdio je gdje ne treba"

makar kraj knjige i dalje nije nešto nad čime ću se zadržati ijednom rečenicom, Sputnik je po meni jako dobar roman.


za prijevode doista ne znam više od tebe i nabrojanih, imam Kafka on the shore kao dar na engleskom, da li je prevedena, nije mi poznato
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 15:12   #93
Re: Re: Murakami

Quote:
Elysium kaže:
da..
moram priznati kako mene kao zagriženog "protivnika" nadrealnog, Sputnik ipak ostavlja zatečenim. Tim više što mi ne leže takve "avanture" rečenice i sadržaja, bilo je dijelova gdje nisam mogao reći - "pih, ojezdio je gdje ne treba"

makar kraj knjige i dalje nije nešto nad čime ću se zadržati ijednom rečenicom, Sputnik je po meni jako dobar roman.


nadrealno? ne bih to tako nazvala. po meni je to ipak psihološko raslojavanje ( a ne nadrealni element) u priči i meni je jako, jako dobro sjelo, al ja sam i sama sklona tome ( vodenjak sam, a to nije samo hor. znak, to je skup karakternih osobina, koje često koketiraju sa svime što ima prefiks ne-).

a "avanture" rečenice i sadržaja su me ponegdje ( ne na puno mjesta, ali ipak dovoljno) ostavile bez daha.

Zadnje uređivanje seamless : 26.07.2005. at 17:24.
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 17:30   #94
Nadrealne elemente sadrzi dogadjaj na kotacu u lunaparku ; nadrealna je pricica o nestaloj macki ; kao; na neki nacin i nestanak Sumire ; podvojenost ; vlastito "raslojavanje " neki od nas doista mogu osjetiti ; ali u knjizevnom smislu pomalo je nadrealno.
Najvise sam bila fascinirana stranicama gdje opisuje svoj "mjesecarski" put ka brdu kamo su ga upucivali zvuci grcke glazbe u sred noci ; i metaforicnost onog zaranjanja; opiranja vodenoj struji i hvatanja za stijenu na dnu mora...one slike iz vlastite "nutrine "...fantasticno !
A kraj mi je definitivno jedan od najboljih . Dozivjela sam ga kao sjajnu metaforu za ono razdoblje kad prezivimo najteze trenutke u zivotu ; koji nas kale iako nam se cini da bi trebali "iskrvariti"; kad nam jos nije jasno da smo iz sveg izisli zdravi i citavi ; da mozemo biti savrseno sretni cak i sami samcati...
I ne prestajemo se cuditi kako zivot i dalje tece ; nema potoka krvi a ipak smo na neki nacin "prerezali vrat " i dozivjeli katarzu . Ali ta katarza je nasa tajna ; samo nasa osobna spoznaja ; i doista se ne vidi izvana ...
I jos cu ovdje navesti tih par zadnjih recenica iz knjige koje su me potakle na ovo :


"Sirim prste i zurim u dlanove svojih ruku ;trazeci krvave mrlje. Nema ih .Ni vonja krvi ; ni znakova kocenja. Krv mora da se na svoj necujni nacin vec upila unutra . "

Ely ; sta fali kraju ? U stilskom smislu si nezadovoljan ili... ?
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 18:08   #95
hm, ja bih to ovako rekla ( ja sam bar tako pročitala/doživjela) - ONO što murakami kaže ( da, baš na tim mjestima, na kotaču u lunaparku, ali i sobi od miu, mačka itd) je psihološko raslojavanje ( kotač-soba, Sumirin nestanak / odlazak za onom "polovicom" miu iz sobe, a NAČIN na koji kaže, se može ( a ne mora, jer to je ipak način, stvar je u razmišljanju) doživjeti kao nadrealno, ali to mu nije primarni cilj.

a kraj. slažem se s onim što je self-portrait rekla. ali ono što mi je odmah upalo u oči, da bih točno mogla povući paralelu i izjednačiti ovaj kraj i kraj u norveškoj šumi.

meni se definitivno sviđa.

Zadnje uređivanje seamless : 26.07.2005. at 18:40.
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 18:50   #96
i da ne bude zabune, ne, nipošto ne želim staviti sadržaj ispred
( ili nedajbože izvan) forme, naprotiv,uvijek bih prije prihvatila formu bez sadržaja, poput igre, ako to zaslužuje, ali ovdje me fascinira sprega forme i sadržaja ( iako dopuštam mogućnost da to na mene tako djeluje, jer ljepota i jest u tome da svi kad čitamo, ne pročitamo isto). doduše, mogla bih naći i nekoliko čisto prozaičnih manevara, čisto tehničkih, ali božemoj, sve je to u svrhu vođenja čitatelja po piševoj zamišljenoj liniji romana.
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 19:09   #97
seamless kaze :


"i da ne bude zabune, ne, nipošto ne želim staviti sadržaj ispred
( ili nedajbože izvan) forme, naprotiv,uvijek bih prije prihvatila formu bez sadržaja, poput igre, ako to zaslužuje, ali ovdje me fascinira sprega forme i sadržaja ( iako dopuštam mogućnost da to na mene tako djeluje, jer ljepota i jest u tome da svi kad čitamo, ne pročitamo isto). doduše, mogla bih naći i nekoliko čisto prozaičnih manevara, čisto tehničkih, ali božemoj, sve je to u svrhu vođenja čitatelja po piševoj zamišljenoj liniji romana. "



Izvrsno si ovo srocila Bas to i mene fascinira ! I ne samo da svi procitamo i dozivimo razlicito ; vec i da sami kroz vise citanja uspijemo vidjeti nesto novo ili nesto dozivjeti na drugi nacin !
To bi bio pravi primjer viseslojnosti djela .
I moguce imas pravo u vezi onog : nadrealno ili ne .Mozda je ono sto nazvah nadrealnim naprosto- PISCEV STIL
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 10:44   #98
Quote:
Self-portrait kaže:
Ely ; sta fali kraju ? U stilskom smislu si nezadovoljan ili... ?
ona sjeta razočaranosti..

ne pričom samom, nego odabranim stilom kako privršiti roman.
primjerice, onaj dio u llunaparku, kada promatra sama sebe sijedu - pa to je genijalno, koliko me se dojmilo. makar uzima elemente nadrealnog.

ali kao teški realist u osobnom pisanju, kraj (kao i početak romana) ako je baš nužno cjepkati djelo, MORA u mojim okvirima težiti realnom.. i jedino tu dođe do razilaženja..
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 12:46   #99
Da ; kraj jest sjetan . Ali ja ne vidim razocaranost !?
Jesi razmisljao kakav bi ti kraj stavio ? Da pokusas ; na temelju procitanog ? Pretpostavljam da ne bi stavio nekakav zasecereni happy end . A ne znam ni koliko bi efektan kraj bio da je takav u kojem se sve u detalje rasclanjuje i objasnjava .Tad bi knjiga posve izgubila onu tajnovitost ; viseslojnost; "trecu dimenziju "; elemente "snovidjenja " ili mozda ; najprostije receno -ORIGINALNOST ! Ne cini ti (vam) se ?
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 13:55   #100
Quote:
Self-portrait kaže:
Da ; kraj jest sjetan . Ali ja ne vidim razocaranost !?
Jesi razmisljao kakav bi ti kraj stavio ? Da pokusas ; na temelju procitanog ? Pretpostavljam da ne bi stavio nekakav zasecereni happy end . A ne znam ni koliko bi efektan kraj bio da je takav u kojem se sve u detalje rasclanjuje i objasnjava .Tad bi knjiga posve izgubila onu tajnovitost ; viseslojnost; "trecu dimenziju "; elemente "snovidjenja " ili mozda ; najprostije receno -ORIGINALNOST ! Ne cini ti (vam) se ?
cijenim stupanj poštovanja, ali "Vam" doista nije potrebno..
nadam se da je tako uzajmno?

prije sam znao osmisliti vlastiti kraj, ali nema smisla, nije moje djelo, nisu moje misli - prihvaćam ih onako kako su ispisane.
zašećereni happy-end?
mislim da takvo što u mojem stvaralaštvu ne postoji. na nesreću mnogih.

nije stvar sjetnog ili oraspoloženog svršetka, već samo nadnaravnog. sve normalno ovisi kako pristupiš djelu, meni je samo umanjio sveukupni dojam. ali, to je sasvim osoban pristup, bez povećeg uplitanja vrijednosti stila.
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:10.