Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 19:10   #41
Radim u Ministarstvu i imam ok plaću, za sada sam zadovoljna...
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 19:32   #42
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Radim u Ministarstvu i imam ok plaću, za sada sam zadovoljna...
koje ministarstvo?
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 22:33   #43
Od kada se to u Ministarstvima radi za plaču? Ili su drugi interesi u pitanju.


p.s.
Još ce na kraju ispasti da i ministri rade za plaču?

npr. Jahta 2 M euro cca 15 000 000 kn.

Plača 20 000 kn na mjesec * 12 * 60 godina. hmm nešto baš ne štima
AustinPowers is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 12:47   #44
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Radim u Ministarstvu i imam ok plaću, za sada sam zadovoljna...
Da, koje ministarstvo?
elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 13:04   #45
Pomozite tko može...

Ovako ja dobila posao u ministarstvo, trebala bi početi raditi uskoro (2.tj)...
Zanima me sljedeće. Rekla sam na poslu da bi se vozila javnim prijevozom na posao jer tako imam pravo na dosta velike putničke troškove, iako se ja zapravo ne bi vozila javnim prijevozom, nego bi me usput sestra ostavila na poslu kada ide ujutro, pa bi mi lova za kupnju karte za vlak zapravo ostala, ali problem je u tome da ja sad ne znam da li će možda ovi s posla provjeravati svaki mjesec da li sam ja stvarno kupila kartu za vlak? Da li će me tražiti račun ili neku potvrdu svaki mjesec?



I još jedna pitanje. Dobila sam posao pripravnika, pa me zanima koja će biti vrsta radnog odnosa-tj. na određeno ili neodređeno?
elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 13:19   #46
Imaš pravo na mjesečnu novčanu naknadu za prijevoz u kešu koju možeš cijelu potrošit na kikiriki ako ti se baš hoće. Nema kontrole, računa, ničega, to je tvoje pravo.

Jedina pogodnost je što npr. možeš izvaditi pokaz a da ga ne moraš odmah platiti u kešu, nego ti ministarstvo mjesečno skida lovu za prijevoz (odnosno ne isplaćuje ti keš).

Pripravnik odnosno vježbenik je obično zaposlen na određeno vrijeme, čini mi se do 16 mjeseci. U zadnja dva mjeseca (ako se ne varam) moraš položiti državni stručni ispit, pa tek nakon toga kreće eventualna procedura za prijem u službu na neodređeno.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 15:28   #47
Quote:
elza kaže: Pogledaj post
Pomozite tko može...

Ovako ja dobila posao u ministarstvo, trebala bi početi raditi uskoro (2.tj)...
Zanima me sljedeće. Rekla sam na poslu da bi se vozila javnim prijevozom na posao jer tako imam pravo na dosta velike putničke troškove, iako se ja zapravo ne bi vozila javnim prijevozom, nego bi me usput sestra ostavila na poslu kada ide ujutro, pa bi mi lova za kupnju karte za vlak zapravo ostala, ali problem je u tome da ja sad ne znam da li će možda ovi s posla provjeravati svaki mjesec da li sam ja stvarno kupila kartu za vlak? Da li će me tražiti račun ili neku potvrdu svaki mjesec?



I još jedna pitanje. Dobila sam posao pripravnika, pa me zanima koja će biti vrsta radnog odnosa-tj. na određeno ili neodređeno?
koje ministarstvo?
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 09:43   #48
Smile

Blue zahvaljujem na odgovoru!
elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 09:41   #49
Quote:
elza kaže: Pogledaj post
Blue zahvaljujem na odgovoru!
odgovor koji si dobila nije baš točan. Ako ćeš raditi kao vježbenik u ministarstvu zapošljavaš se na neodređeno, s probnim rokom od 12 mjeseci, koliko traje vježbneički status, s time da najkasnije 2 mjeseca prije isteka tih 12 mjeseci trebaš položiti državni ispit. Što se tiče informacije o prijevozu (lova se isplaćuje unaprijed, krajem mjeseca za idući mjesec, na tekući račun) kao i ostalim pravima, preporučujem ti da pročitaš kolektivni ugovor za državne službenike (NN 92/2004, 141/2004, 150/2004, 122/2007, 77/2007). Nije loše proučiti i Zakon o državnim službenicima (NN 92/2007).
Mortizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:50   #50
@Mortizia

Khm...


ZAKON O DRŽAVNIM SLUŽBENICIMA I NAMJEŠTENICIMA

Članak 80.

(1) Osobe sa završenim obrazovanjem određene stručne spreme i struke, bez radnog staža u struci ili s radnim stažem kraćim od vremena određenog za vježbenički staž, primaju se u državnu službu u svojstvu vježbenika.

(2) Vježbenici se primaju u državnu službu na određeno vrijeme potrebno za obavljanje vježbeničke prakse, odnosno državna im se služba može produžiti na neodređeno vrijeme ako u tijelu državne vlasti postoji slobodno radno mjesto na koje ih se može rasporediti nakon položenoga državnoga stručnog ispita.


Članak 82.

(2) Vježbenički staž za vježbenike koji se osposobljavaju za obavljanje poslova I. vrste traje 16 mjeseci.

(3) Vježbenički staž za vježbenike koji se osposobljavaju za obavljanje poslova II. vrste traje 14 mjeseci.

(4) Vježbenički staž za vježbenike koji se osposobljavaju za obavljanje poslova III. vrste traje 12 mjeseci.


Isto tako, lova za prijevoz se može isplaćivati na ruke na blagajni. Nema propisa koji to zabranjuje, stvar je prakse.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 12:28   #51
[QUOTE=Blue;12090420]Khm...

[I]
ZAKON O DRŽAVNIM SLUŽBENICIMA I NAMJEŠTENICIMA

...gornji zakon nekad bio, sad se spominjao. Trenutno je za zaposlenike u državnoj službi važeći Zakon o državnim službenicima, objavljen, kako sam već navela, u NN 92/2007. Po tom se zakonu vježbenici zapošljavaju na neodređeno. Tko ne vjeruje neka pogleda, primjera radi, prvi najtečaj na stranici MZSS:

http://www.mzss.hr/hr/natjecaji/javni_natjecaji
Mortizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 12:52   #52
Probni rad je eufemizam za određeno vrijeme. Praksa državne službe uvijek je išla u smjeru zapošljavanja na neodređeno vježbenika koji su odradili vježbenički staž, položili državni stručni ispit i dobili prolazno mišljenje nadređenog. Novi moment u ovom zakonu (koji je iz 2005. a ne iz 2007. kako navodiš) je da se od početka službe podrazumijeva da si zaposlen na neodređeno s klauzulom otkaza nakon probnog roka ako ne ispuniš zadane uvjete (položen državni stručni ispit, pozitivna ocjena nadređenog). Dakle, makar si de iure primljen za stalno, de facto se na tebe ne primjenjuju relevantne odredbe Zakona koje čine bit statusa zaposlenika na neodređeno (počevši sa ocjenjivanjem). Ono, jesi državni službenik na neodređeno vrijeme ali ti možemo dat otkaz na način koji je nezamisliv za one koji nisu vježbenici.

Takvo rješenje je dobro zato što državna služba mora dati dobar razlog da nekog vježbenika ne primi na neodređeno nakon što mu istekne staž, umjesto situacije do nedavno kad je njoj trebalo dati razlog zašto da nekoga ipak primi nakon završetka staža. Drugim riječima, povećana je sigurnost vježbenika, sustav regrutacije službenika je stabilniji i smanjena je mogućnost manipulacije radnim mjestima. Jer, jedna stvar je ne primiti nekoga u službu a druga stvar je nekome dati otkaz is službe.

Izvan tog filozofiranja, ostaje činjenica da je vježbenički staž u tehničkom smislu rad na određeno vrijeme s vrlo dobrom perspektivom da se postane rad na neodređeno vrijeme sa svim pripadajućim pravima.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 10:55   #53
vjezbenik i trudnoca

ako sam zaposlena kao vjezbenik u ministarstvu i nakon 4 mjeseca rada ostanem trudna, mogu li ic normalno na trudnicki i kad se vratim nekad polagat drzavni ili mi mogu dati otkaz?
lun@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 23:40   #54
pozdrav!

ako sam dobro shvatila, po zavrsetku faxa se prijavis za neko mjesto u ministarstvu, prodjes razgovore i postanes vjezbenik, te onda polazes drzavni. nema da trebas nesto poloziti nakon diplome, a prije postajanja vjezbenika, nekakav strucni, praksa ili nesto?!
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 17:33   #55
Quote:
lioness kaže: Pogledaj post
pozdrav!

ako sam dobro shvatila, po zavrsetku faxa se prijavis za neko mjesto u ministarstvu, prodjes razgovore i postanes vjezbenik, te onda polazes drzavni. nema da trebas nesto poloziti nakon diplome, a prije postajanja vjezbenika, nekakav strucni, praksa ili nesto?!
da, samo sanjaj.
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 17:46   #56
Talking

u svakom slucaju tko upadne u min. mislim da je ravno dobitku na lotu
maja2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 17:54   #57
Quote:
maja2008 kaže: Pogledaj post
u svakom slucaju tko upadne u min. mislim da je ravno dobitku na lotu
upravo tako pa makar i pripravnička plaća bude oko 3500kn, govorim za vss.
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 18:57   #58
Quote:
maja2008 kaže: Pogledaj post
u svakom slucaju tko upadne u min. mislim da je ravno dobitku na lotu
Odakle ti to? Pravnika fali, svih vrsta inženjera s iskustvom fali, informatičare paze kao pande... Uopće ti nije teško doći u državnu službu ako znaš radit.

Evo, poznanik (ravnatelj uprave) mi nedavno priča, otišao mu zadnji viši savjetnik - inženjer iz cijele uprave. Da ga hoćeš zamijeniti, mislim da bi te izljubio i donio ti buket ruža na radno mjesto.

Mene su nedavno pitali da se vratim u državnu službu, pa sam otklonio mogućnost. Više volim radit konkretan posao za veliku plaću, nego apstraktan za malu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 22:26   #59
Quote:
maja2008 kaže: Pogledaj post
u svakom slucaju tko upadne u min. mislim da je ravno dobitku na lotu
moram priznati da je ovo napisano nažalost istina. Moja pripravnica mi je to govorila u dva tri navrata nisam joj vjerovala i onda mi je donjela oko 50 odbijenica sa raznih ministarstava, državnih uprava, lokalnih samouprava (ukratko državne službe).

Uzela sam tih 50-tak odbijenica i pomno čitala jednu po jednu, na mjesto pripravnika,VSS pravnika... društvenog smjera primali su sociologe, politologe, novinare, defektologe, pa čak i profesore.

Sve uz izliku obvezuje se položiti državni stručni ispit.

Zaista sramotno. Da nisam vidjela svojim očima ne bih vjerovala. Cura (moja pripravnica) nije imala vezu, diplomirala je i sirota krenula trbuhom za kruhom.


A kolega Vojky kada se tako čudi tome kao pura dreku, neka lijepo iskoristi svoje veze i poznanstva u državnoj službi (kako navodi da ih ima) i neka preporuči maju 2008 i amarikanu01 na rad tamo.

Pa će i on napraviti dobro djelo a cure napokon pronaći posao.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 22:49   #60
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
A kolega Vojky kada se tako čudi tome kao pura dreku, neka lijepo iskoristi svoje veze i poznanstva u državnoj službi (kako navodi da ih ima) i neka preporuči maju 2008 i amarikanu01 na rad tamo.

Pa će i on napraviti dobro djelo a cure napokon pronaći posao.
Pa neka pita Vaci, ona je nedavno bila vježbenica u državnoj službi, pa pobjegla. I još su plakali za njom, dobro da pravnike ne vuku s ulice da im dođu raditi (mada, istina, za vježbenike je gužva, s par godina staža ljudi nedostaje).

S druge strane, za mjesto pravnika izvan grada gdje je sjedište pravnog fakulteta (sjedio sam u komisijama dok sam radio u državnoj službi) dobili bi 3-5 prijava.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.