Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2008., 17:06   #1
Ulaganje u strane investicijske fondove?

dok nasi fondovi padaju, velik broj stranih fondova ostvaruje ogromne poraste pa me zanima dali i kako mi mozemo ulagati u strane investicijske fondove? koja je procedura ako zelim investirati u jedan recimo americki otvoreni investicijski fond?

Pogledajte ovdje top international stock funds listu http://biz.yahoo.com/p/tops/intls.html , pa to je bozanstvo. mozemo li i mi ulagati tamo?
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 20:43   #2
ne smijemo do 1.1.2009. zabranjeno deviznim zakonom.
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 09:32   #3
Nekada ni u Trst nismo smjeli nosit više od 100 maraka pa smo se vraćali krcatih bunkera!
makarun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 17:49   #4
Quote:
pa to je bozanstvo.
gledas tri mjeseca plusa i vec je bozanstveno.....
rezultate fonda moras gledati na nekoliko godina
Koji od ovih top 10 ce ponoviti taj rezultat iduce godine? Mozda nijedan
I kad su nasi fondovi radili 50, 60% bilo je bozanstveno. Ali to ne moze trajati.
Dobar fond je onaj koji ima prosjek 15-20% u najmanje 5 godina
Neka konstanta meni vise znaci nego veliki dnevni skok
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 22:43   #5
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
...
Pogledajte ovdje top international stock funds listu http://biz.yahoo.com/p/tops/intls.html , pa to je bozanstvo. mozemo li i mi ulagati tamo?
Za kojeg od ovih misliš da je bolji od nekog od naših fondova i zašto?
nulakuna is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 14:01   #6
pa pogledajte sve tablice ne samo one od 3 mjeseca..

ovo su fondovi koji su u zadnjih 5 godina napravili prosjecno 50% godisnje.

Top Performers - 5 Year
Fund Name Symbol Ann. Ret.
BlackRock Latin America I
MALTX
52.51%
BlackRock Latin America A
MDLTX
52.12%
T. Rowe Price Latin America
PRLAX
51.30%
BlackRock Latin America C
MCLTX
50.95%
BlackRock Latin America B
MBLTX
50.94%
Fidelity Latin America
FLATX
50.43%
Eaton Vance Greater India A
ETGIX
50.32%
Eaton Vance Greater India B
EMGIX
49.83%
Fidelity Advisor Latin America I
FLNIX
49.74%
Fidelity Advisor Latin America A
FLTAX
49.27%
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 14:10   #7
Quote:
nulakuna kaže: Pogledaj post
Za kojeg od ovih misliš da je bolji od nekog od naših fondova i zašto?
vecina nasih fondova je ove godine 20% u minusu dok neki strani fondovi u ovoj godini ostvaruju 40%+ so far.. odgovor je poprilicno jasan.

situacija je trenutno tako kriticna da bi se vecina nasih fondova moglo raspasti/propasti.
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 10:56   #8
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
vecina nasih fondova je ove godine 20% u minusu dok neki strani fondovi u ovoj godini ostvaruju 40%+ so far.. odgovor je poprilicno jasan.

situacija je trenutno tako kriticna da bi se vecina nasih fondova moglo raspasti/propasti.
Da si to činio 2. siječnja sada bi i ti bio u plusu 40%, ali pošto nisi...

Na temelju čega tvrdiš da će ti koji su napravili ove godine 40% nastaviti tako raditi i dalje? Znači do kraja godine biti na 100%.
nulakuna is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 22:28   #9
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
koja je procedura ako zelim investirati u jedan recimo americki otvoreni investicijski fond?
zanima me od kud ti ta informacija?? hvala
__________________
fly away ...

Zadnje uređivanje Edgar : 12.04.2008. at 23:13.
inikaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 08:52   #10
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
ne smijemo do 1.1.2009. zabranjeno deviznim zakonom.
Ma nemoj?????? Naivac.
__________________
Kako oblikovati potpise
dante666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 08:54   #11
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
dok nasi fondovi padaju, velik broj stranih fondova ostvaruje ogromne poraste pa me zanima dali i kako mi mozemo ulagati u strane investicijske fondove? koja je procedura ako zelim investirati u jedan recimo americki otvoreni investicijski fond?

Pogledajte ovdje top international stock funds listu http://biz.yahoo.com/p/tops/intls.html , pa to je bozanstvo. mozemo li i mi ulagati tamo?
Imaš razne ulagačke agencije tipa austrijskog E&S-a koje se bave ulaganjima. Jednostavno je ti im daš pare i kažeš gdje ih oćeš uložit i oni ti ulože, nešto kao da imaš vlastitog brokera. Dobra stvar.
__________________
Kako oblikovati potpise
dante666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 18:54   #12
Quote:
dante666 kaže: Pogledaj post
Ma nemoj?????? Naivac.
ovako se ne razgovaramo na Gospodarstvu ...

argumentirano, mu dokaži da si ti u pravu
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 11:27   #13
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ovako se ne razgovaramo na Gospodarstvu ...
Ispričavam se nisam mislio ništa loše, naprotiv. Dio ljudi u Hrv. ulaže u strane fondove putem stranih agencija i na te zarade koje tako zarade ne plaćaju porez(to je velik iznos novca koji država ne dobija) . Nešto se govori da će se to promijenit, da će vlada donest nove zakone koji će to regulirati ali ne znam baš, to će bit dobro samo za državni proračun. O tome se govori već godinu ako ne i više.Neću ništa drugo otkrivat iz principa.
__________________
Kako oblikovati potpise

Zadnje uređivanje dante666 : 22.05.2008. at 11:32. Reason: dopuna
dante666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 11:28   #14
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post

argumentirano, mu dokaži da si ti u pravu
to je malo teže dokazati ako ne poznaješ princip funkcioniranja poslovanja , žalim.
__________________
Kako oblikovati potpise

Zadnje uređivanje dante666 : 22.05.2008. at 11:33. Reason: dopuna
dante666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 19:39   #15
nisam blesav da dajem recepte preko foruma kako vrdati rvacki sistem na rvacki nacin. osobno imam srecu da mogu legalno investirati po EU zakonima
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 13:40   #16
molim pomoć...
naslijedila sam udjele u nekim slovenskim investicijskim fondovima... mislim ništa odveć značajnog, ali niti beznačajnog, uz obavijest kako se moram osobno upisati kao nasljednik u njihovoj ( fondovskoj ) evidenciji...
sad me zanima na koji način mogu najjednostavnije prodati te udjele, a da ne šećem previše do ljubljane...
nekih iskustava sa trgovanjem na našoj burzi imam, no fondovi i trgovanje izvan RH su mi totalna nepoznanica...
probuđena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 22:19   #17
zanima me ulaganje u strane fondove, kakva su vaša isustva i s obzirom da kriza polako prolazi (osim u HR) mislim da bi sad bilo dobro vrijeme za ulaganje

može netko postaviti link ili objasniti način ulaganja u npr. neki američki fond?
BrokeMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 18:52   #18
Zna li netko gdije mogu pogledati indekse stranih dioničkih fondova???
miskoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 18:41   #19
Thumbs up

Vidim da se nitko jos nije javio s informacijama... znaci li to da nitko ne zna?

Dakle, pridruzio bih se pitanju vezano uz ulaganje u inozemne fondove. Nisam bio previse lijen, pa sam pokusao slijedece:

1. Otisao u HANFU - to je nemoguca misija... nevjerojatno je da jedna drzavna ustanova funkcionira na takav nacin. Dalje od ljubaznog (naglasavam to, obzirom da sve ostalo ne mogu tako okarakterizirati) zastitara se nije moglo. Uspio sam dobiti broj osobe A i nazvati je s recepcije - gospodja je uspjela na svako pitanje o mogucnosti dogovora termina za sastanak kako bi se na njemu rasvjetlila neka pitanja i odgovori, odgovoriti sa ''posaljite mail pa cemo vam odgovoriti''.

U drugom, neovisnom pokusaju pozivanja preko centrale, jednako ''draga, ljubazna'' a stekao sam dojam i ''upucena'' osoba izjavljuje kako ulaganje u strani fond NIJE dozvoljeno, vec se taj fond mora registrirati u Hrvatskoj (???) da bi se u njega moglo ulagati, ali ni da to nije 100% sigurno jer bi se trebalo vidjeti o kojem je fondu rijec, pa da neka donesem dokumentaciju da ona to prouci. Na pitanje ''koju dokumentaciju'', odgovor je bio samo ponavljanje da donesem dokumentaciju. Razgovor s gluhim.

2. Otisao u HNB - iznenadjen sam razinom susretljivosti djelatnika HNB-a. Iako nenajavljen, primila me visoko rangirana osoba (znam tko je u okvirima HNB-a ali ne bih konkretno), i odvojila vrijeme da malo pogleda i zakon o deviznom poslovanju i zakon o trgovini, i jos neke pravilnike... Rezultat: u strane fondove SMIJE se ulagati. Naravno, uz popratnu dokumentaciju (ponuda ili ugovor) iz koje ce poslovna banka vidjeti koja je svrha placanja u inozemstvo. Pored toga, strani fond SMIJE otvoriti i nerezidentni racun pa na njega primati uplate. Sto se tice HANFE, mijenjali su se nevjerica i zacudjenost da nekome tko zeli legalno poslovati HANFA ne daje mogucnost da do informacije dodje cim prije.

3. Otisao u poslovnu banku - na kraju krajeva, kada se sve zbroji i oduzme, to je najsigurnija informacija. Kao sto pri kupnji nekretnine imate vecu sigurnost da su papiri cisti ako je to banka prihvatila, tako je i ovdje izvjesno da je nesto dozvoljeno (ili da nije zabranjeno) ako to poslovna banka odobri. Odgovor je bio da se u strane fondove SMIJE ulagati, da je s njihova stajalista svejedno je li rijec o direktnoj doznaci u inozemstvo ili uplata na nerezidentni racun, pa su cak i troskovi isti, kao i popratna dokumentacija za uplatitelja.

Dakle, iz gore napisanog/dozivljenog zakljucujem kako je moguce izvrsiti uplate udjela u strane fondove, bez krijumcarenja deviza u SLO ili A. Cak su mi u banci rekli da strani fond smije angazirati i tvrtku u Hrvatskoj temeljem ugovora o poslovnoj suradnji da za njih obavi tehnicki dio (promo materijal, upoznavanje potencijalnih klijenata, servisiranje ugovora).

E, sad, ako netko ima drugaciju informaciju bilo bi mi je drago cuti. Ako ima istu ili slicnu, i to bi pomoglo. Na zalost, zivimo u drzavi koja se nista ne zna sto se smije a sto ne, dok ne dodje u kontrolu i mora nesto naplatiti.

Da, i to zaboravih, rece zena telefonom u HANFI - ako strani fond bude imao uplata iz HR oni nece reagirati, osim ako cuju da su ljudi poceli gubiti novac!!! Najprije sam gledao slusalicu i pomislio kako sam opet zaspao usred nekog bezveznog razgovora, ali sam zamolio da mi ponovi, pa je to i ucinila. Dakle, nikom nista dok netko ne izgubi. Ja je pitam, pa ne gube li i nasi fondovi trenutno a posebno prosle godine? Ona odgovara: da, ali to su nasi fondovi. Shvatio sam da mi je sugovornica vjerojatno zavrsila skolu za frizerku ali ima dobru vezu pa su je naucili par recenica, te sam uljudno zahvalio i zavrsio razgovor, pitajuci se sto bi bio njen odgovor na pitanje moze li mi preporuciti fond koji stalno dobija.

Dakle, molio bih dobre duse da sa mnom podijele znanja i iskustva. Pretpostavki mi je dosta, pa bih molio da ostanu za neka druga vremena. Hvala!
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 21:16   #20
Ma kakve to ima veze imamo i mi u hr dobrih stranih fondova ,okvirno šta očekuješ, pa ni dionicama nije bajno , ko je iskusniji taj zarađuje za sebe , pa di su fondovi do zarade kao na dionicama, oladi još malo prije nas čeka devalvacija ..
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.