Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2003., 11:56   #81
Quote:
Winona kaže:




voo ne kuzim ? Ako uzuzmemo dojenje, mislis li da dijete nema potrebe za ocem engo samo za majkom ?
A kako da izuzmemo dojenje? Nije li dojenje osnovna potreba tako malog djeteta? Ja zaista ne vidim kako bismo ga mogli izuzeti.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:05   #82
Quote:
lucija kaže:
Winona, moram protestirati

Čini mi se da se izražavaš u floskulama - napredak, karijera, žene, muškarci... ako se mene pita, a vjerujem da bi dosta i žena i muškaraca s formu subskrajbalo obitelj je cilj, a posao sredstvo. Ako ne mogu svojoj djeci pružiti ljubav, stabilnost, prisutnost i obitelj, za koji će mi k... karijera i uspjeh u poslu?

Lucija , ocito imamo razlicita zivotna iskustva. Ja svog muza volim, on voli mene.
Ali ne osjecam da bi samo meni trebao brak i familija biti primarna briga ( jednako smo skolovani i jednako placeni) a njemu bi primarna briga trebala biti karijera.

Na srecu ovdje gdje jesam, drustvo podrzava jednaku angaziranost obaju supruznika u odgoju djece.

Lucija, imamo i razlicite prioritete - meni obitelj nije jedini cilj u zivotu. Cilj da, ali ne jedini. Posao mi nije sredstvo - nego strast. Doslove. Radila bi i besplatno, kad bi tako mogla zivjeti.

I trece - ti smatras da je iskljucivo zena ta koja moze djeci pruziti ljubav a musko financijsku sigurnost ? Zasto gledas tako jednostrano? Ovdje ima x primjera da zena zaradjuje bolje od muza pa ona daje familiji financijsku sigurnost a on ljubav - iako ne bi rekla da i mama ne daje ljubav samo eto ne moze fizicki biti na dva mjesta.,

Naravno i to samo kratko vrijeme, nitko ne pise o nekakvim trajnim zivotnim modelima.

I Vojky - bila je vec tema na Formu - to sto ti mislis da se netko s bebom od par mjeseci icemu moze posvetiti u profesionalnom smislu - makar i bio doma - to je nesto sto nikad shvatiti neces. Vjerujem da imas pred sobom sliku bebe koja spava citavo vrijeme...Da li si ikad pazio jednogodisnje dijete 24 sata ? Cisto da dobijes relanu sliku sto to zapravo znaci?

Samim time jer si se odlucio za model koji ti nece ni dati sansu da to iskustveno spoznas.

Moze se nesto lagano cituckati ali o nekakvom drzanju tempa - nema govora. ( Agenticu izuzimam od ovoga, ona je ionako cudo od zene)
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:11   #83
Quote:
verica kaže:
A kako da izuzmemo dojenje? Nije li dojenje osnovna potreba tako malog djeteta? Ja zaista ne vidim kako bismo ga mogli izuzeti.
Ovo nije stav koji propagiram. Ovo su opcije koje takva mama ima - izdajanje ( pisale Forumasice o tome), zamjenska hrana.

Cak i osobe koje zele dojiti dijete godinu,dvije ili vise - ovo pisem za zene koje znam u RL - morale su preci iz odredjenih razloga bilo djelomicno bilo potpuno na zamjensku prehranu - ili nisu imale dovoljno mlijeka za potrebe svoje bebe ili su bile na ljekovima itd.

Da ne idem tako daleko jer toga u Europi nema, Amerikanke imaju posebnu sobu za bebe u firmi gdje doje par puta na dan a izmedju toga rade.

Ali ovo je vec tema za RiD.

Quote:
Ma, stvar ti je vrlo jednostavna - prvo pogledaš kome se više isplati biti kuci
a sto kad je situacija podjednaka ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:17   #84
[QUOTEA za 6 mjeseci baš i ne može puno stepenica napredovati.

Uostalom, može raditi i cijelo radno vrijeme - ima PC i firma ima sve dostupno preko mreže, a za peglanje i sl. radnje kod može se zaposliti neka studentica kao pomoć u kući, jer je curina satnica barem dvaput veća od satnice PKV radnika.

Stvari su vrlo jednostavne...
[/QUOTE]

Jesam li te dobro shvatila ? Ti radil full time job. Zena ( posto je umrezena ta njena firma) radi od doma full time job. Kako pises. Uzmimo da....

I sad tamo neka studentica pegla i sprema kucu. Ti si zaboravio samo jednu malenkost. Zapravo maleni maleni razlog zasto je zena uopce doma a ne u toj svojoj firmi.

Beba. A tko se to tvojoj gore opisanoj shemi birne za nju ? I Kada ? Ili ti smatras da je to job koji se sredi u pauzi izmedju dva tel. razgovora ono dva put apo 15 minuta dnevno ?


Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:20   #85
Quote:
Ako oboje imate odlicne place - možete i platiti nekog da cuva dijete. Uostalom, amerikanke ostaju kuci svega nekoliko dana, pa im je nacija još uvijek dosta živahna.
Grozno. Bas grozno. Pa zasto onda uopce imati dijete kad je idealna opcija - platiti nekoga da cuva dijete staro par mjeseci ?

Ja jesam za unajmljivanje babysittera, au pair itd. ali ne za tako malu djecu. Ne kazu psiholozi bezveze da su prve 2,3 godine u zivotu djeteta najvaznije. Mama i tata su jedno a au pair nesto sasvim drugo.

Amerikanci su ionako devijantni ja njih ni za kakav primjer ne bi uzimala.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:24   #86
Sve su te opcije loše za dijete i po mom mišljenju ne bi se trebale koristiti ako nisu neophodne. Dojenje djeteta starijeg od godinu dana i dojenje šestomjesečne bebe dvije su potpuno različite stvari.

Ja sam apsolutno i potpuno za jednaku angažiranost roditelja u odgoju djeteta. Kažem - super mi je sistem u nekim skandinavskim zemljama u kojima otac može koristiti neki broj dana porodiljnog dopusta čak do (mislim) treće godine djeteta.

Ali - ako se netko odlučuje na dijete onda mu potrebe djeteta - a pogotovo tako male bebe - trebaju biti važnije od svega ostaloga. Ostanak majke sa djetetom do godinu dana je po mom mišljenju osnovna potreba djeteta.

Meni se niti najmanje ne sviđa ovo što se, čini mi se, u Hrvatskoj događa u zadnje vrijeme, a to su pokušaji da se žene na svaki način stimulira na povratak na posao nakon šest mjeseci -smanjenje porodiljne naknade, pa onda nekakvo lažno forsiranje 'ravnopravnosti' roditelja, uvođenje 'državnih dadilja', junačke priče po novinama o ženama koje su rodile i vratile se na posao nakon mjesec dana i prikazivanje tih žena kao izuzetno uspješnih u karijeri, izjave ministrice da i očevi mogu hraniti djecu itakodalje itakodalje.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:29   #87
Quote:
verica kaže:
A kako da izuzmemo dojenje? Nije li dojenje osnovna potreba tako malog djeteta? Ja zaista ne vidim kako bismo ga mogli izuzeti.
Inače, ako živiš dovoljno blizu poslu Zakon o radu je omogućio i jednosatnu pauzu za dojenje. Mislim da se to dosta slabo koristi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:32   #88
Quote:
Winona kaže:

I Vojky - bila je vec tema na Formu - to sto ti mislis da se netko s bebom od par mjeseci icemu moze posvetiti u profesionalnom smislu - makar i bio doma - to je nesto sto nikad shvatiti neces. Vjerujem da imas pred sobom sliku bebe koja spava citavo vrijeme...Da li si ikad pazio jednogodisnje dijete 24 sata ? Cisto da dobijes relanu sliku sto to zapravo znaci?
Naravno da se može, uz odgovarajuću podršku... Imam jednu poznanicu koja je bila dosta rano zatrudnjela, a studirala je neke ne baš profesionalno obečavajuće fakultete - psihologiju i novinarstvo.

Onda je rekla sebi: J.... ti ove smjerove, to je iz ljubavi, treba nešto konkretno završit. I u roku od 2 god. 7 mjeseci uz trudnoću i bebu diplomirala je na 7 stupnju Ekonomije, dakle četverogodišnji studij.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:34   #89
Quote:
Vojky kaže:
Inače, ako živiš dovoljno blizu poslu Zakon o radu je omogućio i jednosatnu pauzu za dojenje. Mislim da se to dosta slabo koristi.
Moram priznati da mi se čini da jako malo žena može iskoristiti ovu mogućnost.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:42   #90
Quote:
verica kaže:
Meni se niti najmanje ne sviđa ovo što se, čini mi se, u Hrvatskoj događa u zadnje vrijeme, a to su pokušaji da se žene na svaki način stimulira na povratak na posao nakon šest mjeseci -smanjenje porodiljne naknade, pa onda nekakvo lažno forsiranje 'ravnopravnosti' roditelja, uvođenje 'državnih dadilja', junačke priče po novinama o ženama koje su rodile i vratile se na posao nakon mjesec dana i prikazivanje tih žena kao izuzetno uspješnih u karijeri, izjave ministrice da i očevi mogu hraniti djecu itakodalje itakodalje.
Žena se ne može vratiti na posao nakon mjesec dana u Hrvatskoj. Može nakon 45 dana na izričit zahtjev.

No, vjerojatno će sustav ići prema relativno manjem trajanju ukupnog porodiljnog, boljoj kontroli bezrazložnih bolovanja u trudnoći (jer trudna žena nije u bolesnom već u drugom stanju!) i nekakvom povećanju naknada koje nikad neće biti naročito velike, osim u predizbornoj kampanji, te beneficijama za veći broj djece.

Ali to nema veze ni s poslom ni s trudnicama već s prevelikim brojem mladih penzionra - socijalni sustav je opterećen i pasivna socijalna davanja su prevelika.

A ono gdje bi se država mogla iskazati je recimo pristojno oslobođenje od poreza poslodavcima koji organiziraju jaslice i dječji vrtić u sklopu svojih radnih prostorija.

I potpunom radnom zaštitom trudne i žene s malim djetetom. Za davanje otkaza trudnoj ženi kazna bi trebala biti tolika da nikome jednostavno takve stvari ne padnu na pamet.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:44   #91
Quote:
uvodenje 'državnih dadilja',
sto je to ?

Inace
Quote:
Ostanak majke sa djetetom do godinu dana je po mom mišljenju osnovna potreba djeteta.
slazem se s ovime.

Uzmimo tih sat vremena za dojenje koje spominjete - meni treba 20 minuta do spola ( i tu spadam medju povlastene, ima ljudi koji regionalnim vlakovima putuju sat vremena u jendom smjeru i tih je vise nego ovih 20-minutasa) i sad treba bi 20 minuta natrag - u tih 20 minuta dojenja sam sva hekticna i u stresu a to dijete osjeti.

Vjerujem da je muskarac donio taj zakon

Vojky oprosti ali zivis u oblacima. Nisi se nikad brinuo za tako malo dijete. Ja jesam. I tvrdim da ne bi mogla uciti ili raditi 8 sati dnevno od doma i brinuti za dijete, hallo pa nocima ne spavas, kronicno si umoran i sretan kad se imas vremena otusirati izmedju dva placa.

Ne znam kakvu je podrusku imala osoba koju spominjes ( da pojasnis vid te podrske) ali ako je to baka servis ili muz dodje s posla vec oko 4 ili neke susjede.

Onda to nije ono sto si zelim za bebu. Vidi citiran vericin tekst.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:45   #92
Quote:
verica kaže:
Moram priznati da mi se čini da jako malo žena može iskoristiti ovu mogućnost.
U Zagrebu sigurno nema puno smisla. U nekom manjem gradu ili selu gdje je do kuće 5 min. i gdje se živi u široj obitelji (djecu čuvaju djed i baka) vjerojatno ima. Tako da je bolje da to postoji u Zakonu nego da ne postoji.

Mada, postavlja se pitanje, koliko su ljudi uopće upoznati sa svojim pravima kao radnici.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:54   #93
Quote:
Vojky kaže:
U Zagrebu sigurno nema puno smisla. U nekom manjem gradu ili selu gdje je do kuće 5 min. i gdje se živi u široj obitelji (djecu čuvaju djed i baka) vjerojatno ima. Tako da je bolje da to postoji u Zakonu nego da ne postoji.

Mada, postavlja se pitanje, koliko su ljudi uopće upoznati sa svojim pravima kao radnici.
Apsolutno se slažem da je dobro da to postoji u Zakonu, ali se ne slažem da se ta mogućnost koristi kao argument kod smanjenja porodiljnog dopusta.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 13:02   #94
Quote:
verica kaže:
Apsolutno se slažem da je dobro da to postoji u Zakonu, ali se ne slažem da se ta mogućnost koristi kao argument kod smanjenja porodiljnog dopusta.
Bilo bi zanimljivo vidjeti kakva je situacia s porodiljnim dopustima u nama srodnim zemljama EU ili blizu ulaska u EU, dakle recimo Portugal, Grčka, Mađarska, Češka...

Kod nas će situacija biti i gora jer vanjski dug brzo dolazi na naplatu. Čak će i moguća buduća HZD-ova vlada mada formalno pronatalitetna morati uvelike stezati proračun.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 17:09   #95
Evo, postali smo poznati, Oleg Maštruko se u svojoj redovnoj kolumni u Mreži opširno osvrnuo upravo na ovu temu i prokomentirao izrečene stavove!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 17:54   #96
"stalno si s babama na kavama... stranku odjebes kad se sjetis (da ti ostane jos vremena za 47. kavu prije nego sto ranije zgibas doma )... u principu, glavni moto kod nas je "sve sto mozes danas, ostavi za sutra da se ne umoris previse".... u pocetku mi je bilo koma, jer sam ja izdresirana od privatnika da se sve radi odma i ode doma kad sve napravis.... al nakon par mjeseci sam se navikla da nis konkretno ne radim .... "

evo, meni je ovo prestrasno. a mi bi u europu ? ili kud vec.
molim da me se krivo ne shvati, nemam nista protiv autora/autorice teksta, ovo je nasa realnost - " ne mogu me toliko malo platiti, kako ja mogu malo raditi".

a najbolje je sto se onda kuka da se nema novaca i ne moze se zivjeti od place.
Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 20:13   #97
Neznam za druge, al u mojoj firmi se zbilja radi i to pošteno, naravno popije se kava ujutro, ali ritam je ubitačan i mi više nego zaradimo svoju plaću.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 09:56   #98
Quote:
Vojky kaže:

Ako si slućajno SSS moraš prihvatiti da bez obzira koliko se trudio, maksimum ti je 3000 kuna. Za VŠS 3.500.

A što se sigurnosti posla tiče - pitaj one policajce na Trgu Sv. Marka kako je sigurna državna služba. Opet, ako si VSS za vrijeme raspolaganja bi ti se nešto i otvorilo, ali bez faksa teško...
Ako si slučajno SSS maksimum nije 3000kn vec je definiran po koeficijentu (u nekim službama max 3.0...) ...dakle moze ići i do 4000 pa i preko...

Ako si SSS državna služba ti omogućuje i plaćeno školovanje/tečajeve itd...
__________________
What is worse?
...what you meant, but didn't say...or
...what you said, but didn’t mean...it all really depends...
Doc385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 11:20   #99
Quote:
Doc385 kaže:
Ako si slučajno SSS maksimum nije 3000kn vec je definiran po koeficijentu (u nekim službama max 3.0...) ...dakle moze ići i do 4000 pa i preko...

Ako si SSS državna služba ti omogućuje i plaćeno školovanje/tečajeve itd...
Zakon o državnim službenicima i namještenicima:

Za utvrđivanje vrijednosti koeficijenata složenosti poslova radnih mjesta utvrđuju se rasponi koeficijenata u kojima se mogu kretati vrijednosti koeficijenata poslova radnih mjesta u pojedinima vrstama i to za:

– radna mjesta I. vrste od 1,05 do 3,50

– radna mjesta II. vrste od 0,90 do 1,20

– radna mjesta III. vrste od 0,65 do 1,10

– radna mjesta IV. vrste od 0,50 do 0,75.


SSS ti je III. vrsta, a to je maksimalno oko 3.100 kn - i to posebni koeficijenti (npr. tajnica podpredsjednika Vlade i sl.).

Naravno, druge javne službe mogu imati i više ako se ne financiraju iz proračuna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 17:47   #100
ma ne

kontam da bi trebali biti na pocetku u nekoj drzavnoj firmi, malo zobog iskustva a malo i zbog sigurnosti...no i private firme bi trebalo gledati kao drzavne..sve dok jednog dana ne skocimo u vlastitu firmu...mada su drzavne zakon oko nekih stvari...

npr. imao sam smrtni slucaj u obitelji....sister od drzave dobila 3500 kn...a ja pitao seficu..sto cu ja dobiti...rekla je "Mi nemamo novaca i ne dajemo za takve stvari"

i onda naravno prije nego sto sam se vratio sa slobodnih dana (koje nisam niti pitao dali ima to u nasoj firmi)
skontao sam sa su htjeli da se ni ne vratim....vec su poceli traziti drugog za job...milslim velim...necu ni ja biti neki cool guzda...al cu svojim djelatnicima ako nista drugo onda posuditi lovicu kad im netko umre...

pa onda npr. ta bozcnica...mi nedajemo te stvari...
nagrada za sklopljen posao "sta hocete pa za to ste placeni"
pa onda kojekakve subvencije drzave...to je nasa lova...kako mislite koji je vas dio...

o nda ja surfam surfam surfam..i boli me kua samo nek placa sjeda...vidite ko u drzavnoj firmi
__________________
lavPisJuniti
go2:http://www.geocities.com/zeleni_spijun
zeleni_spijun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.