Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2005., 10:04   #61
Novogradnja - upis u ZK

Novogradnja na zemljistu kupljenom od Grada.

Za etaziranje se ceka da Grad dozvoli investitoru upis vlasnistva, a tek nakon toga ja se mogu upisati u ZK kao vlasnik stana.

Da li netko ima iskustva s ovakvom situacijom?

Moze li to biti sapunjara koja ce se razvuci N godina?
Lil0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 11:36   #62
Quote:
Lil0 kaže:
Novogradnja na zemljistu kupljenom od Grada.

Za etaziranje se ceka da Grad dozvoli investitoru upis vlasnistva, a tek nakon toga ja se mogu upisati u ZK kao vlasnik stana.

Da li netko ima iskustva s ovakvom situacijom?

Moze li to biti sapunjara koja ce se razvuci N godina?
Kakve veze ima Grad s tim? Ako je Grad prodao zemlju investitoru onda se ne treba cekati da Grad dozvoli upis vlasnistva! Ako je investitor kupio zemlju onda ima i tabularnu izjavu i kupoprodajni ugovor(mozda sve navedeno u kupoprodajnom ugovoru) i moze se upisati kao vlasnik zemljista. Mozda se ceka etaziranje da se mozete uknjiziti?
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 14:21   #63
Ma to mi i izgleda sumnjivo, nemam kod sebe trenutno primjerak kupoprodajnog ugovora, ali se sjecam da jedan od clanaka spominje kako investitor jamci kupcu vlasnistvo nad nekretninom po isplati punog iznosa cijene, ali da se vlasnistvo moze upisati tek nakon nekakvog vlasnickog ping-ponga na relaciji Grad - investitor.

Da li je moguce da su dobili gradjevinsku dozvolu, a da pri tome nije raspetljano vlasnistvo nad zemljistem, buduci da se radi o zemljistu koje je (bilo) u vlasnistvu Grada koliko sam shvatio...
Lil0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 14:54   #64
Izvadak iz Zakona o gradnji:

Dokazom da ima pravo graditi u smislu članka 88. alineje 8. ovoga Zakona smatra se osobito:

– izvadak iz zemljišne knjige iz kojeg je vidljivo da je investitor vlasnik ili nositelj prava građenja na građevnoj čestici ili građevini na kojoj se namjerava graditi,

– ugovor ili odluka nadležne državne vlasti na temelju koje je investitor stekao pravo vlasništva, pravo građenja ili pravo služnosti,

– ugovor o ortakluku sklopljen s vlasnikom nekretnine, čiji je cilj zajedničko građenje, rekonstrukcija ili adaptacija,

– ugovor o koncesiji kojim se stječe pravo građenja,

– pisana suglasnost vlasnika uporabljive građevine u slučaju rekonstrukcije ili adaptacije te građevine ako posebnim zakonom nije drukčije određeno,

– pisana suglasnost fiducijarnog vlasnika dana dotadašnjem vlasniku nekretnine koji je investitor.

Iz ovoga proizlazi da nije nuzno da investitor ima vlasnicki list za zemljiste da bi dobio gradjevinsku dozvolu. Bilo kako bilo, dajem sve dokumente na uvid odvjetniku pa nek covjek da strucni sud je li sve cisto ili nije. Javim se s rezultatima...

Ukoliko u medjuvremenu netko ima koju za dodat, samo naprijed!
Lil0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 14:55   #65
Quote:
Lil0 kaže:
Ma to mi i izgleda sumnjivo, nemam kod sebe trenutno primjerak kupoprodajnog ugovora, ali se sjecam da jedan od clanaka spominje kako investitor jamci kupcu vlasnistvo nad nekretninom po isplati punog iznosa cijene, ali da se vlasnistvo moze upisati tek nakon nekakvog vlasnickog ping-ponga na relaciji Grad - investitor.

Da li je moguce da su dobili gradjevinsku dozvolu, a da pri tome nije raspetljano vlasnistvo nad zemljistem, buduci da se radi o zemljistu koje je (bilo) u vlasnistvu Grada koliko sam shvatio...

Danasnje novogradnje su pune primjera raznih kombinacija, a u tim kombinacijama najcesce kupci najgore prolaze. Ne znam u kakve odnose ulazi Grad, ali ako nesto ovisi o Gradu onda investitor nije vlasnik. Najdalje sto se ide kada nema vlasnickog lista je davanje pologa ili kapare ali nista vise od toga. A i to samo uz jako dobre garancije.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 19:59   #66
Zna Li Netko dobrog Odvjetnika Za Nekretnine ..priliČno Je Hitno I Kak Se Krecu Cijene
Thx
__________________
ivana2906
IVANA2906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 00:16   #67
postupak kod kupovine stana

kupujem stan (necete vjerovati) novogradnju, u kesu (dakle, bez kredita, banke...) - nakon sto prodam svoj stan

gdje da nađem nekog pravnika (tj. nekoga tko zna) da mi lijepo objasni postupak, onako štreberski: predugovor, ugovor, porez, na što treba paziti, koje papire treba provjeriti (i kako???),

... ili smo svi mi naprosto prepušteni na milost i nemilost maherima koji svaki dan prodaju stanove naivcima...
besane noći is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 08:02   #68
Quote:
besane noći kaže:
kupujem stan (necete vjerovati) novogradnju, u kesu (dakle, bez kredita, banke...) - nakon sto prodam svoj stan

gdje da nađem nekog pravnika (tj. nekoga tko zna) da mi lijepo objasni postupak, onako štreberski: predugovor, ugovor, porez, na što treba paziti, koje papire treba provjeriti (i kako???),

... ili smo svi mi naprosto prepušteni na milost i nemilost maherima koji svaki dan prodaju stanove naivcima...

ovak, kaj se prodaje stana tice: potencijalni kupac da kaparu (cca 10 posto vrijednosti stana ili na koliko pristanes). potpisete predugovor (meni ga je radio pravnik jer nisam vjerovala tipu od kojeg sam stan kupila, inace ljudi pisu samo iznos kapare i cinjenicu da posjeduju vlasnicki itd.), ovjerite ga kod biljeznika. ti njemu das vlasnicki (nov) i gradjevinsku/uporabnu dozvolu, dalje on rjesava papire. kad sredi s bankom, vi potpisujete kredit, banka pusta lovu.

kad kupujes stan, pazi da ima gradjevinsku, a toplo ti savjetujem i uporabnu dozvolu. to ti znaci da je gradjeno prema projektima i da nema muljanja. posalji procjenu da vidis je li ti nesto promaklo, to ti dodje 600 kuna. u predugovor obavezno uz cijenu stavi napomenu da je cijena stana nepromjenjiva.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 11:23   #69
Quote:
hajdi kaže:
Nije stvar u ženidbi, već u vlasništvu.

Može dvoje (ili više) ljudi dijelit vlasništvo nad stanom i ne moraju bit u braku i prilikom računanja poreza (tj. oslobađanje od plaćanja istog) oni nastupaju kao dvije jedinke te mogu imat stan do 65 m2 a da ne plate porez.

Porez se plaća po osobama koje su na vlasničkom listu (i kupoprodajnom ugovoru) i p očlanovima njihove uže obitelji (kako to stoji u zakonu), da se tako izrazim.

Dakle, ne trebaš se udavat, samo oboje budite vlasnici i to naznačite u ugovoru.
Je li moguće naznačiti u ugovoru kao vlasnike sebe i curu iako samo ja plaćam stan svojim kreditom?
hivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 12:02   #70
Quote:
hivo kaže:
Je li moguće naznačiti u ugovoru kao vlasnike sebe i curu iako samo ja plaćam stan svojim kreditom?
Je. Nek cura bude sudužnik. Al dobro razmisli prije nego potpišeš

Imaš o tome temu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=128807
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 15:48   #71
Quote:
IVANA2906 kaže:
Zna Li Netko dobrog Odvjetnika Za Nekretnine ..priliČno Je Hitno I Kak Se Krecu Cijene
Thx
Zar baš nitko nema nikakvu informaciju o ovome?
geom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 17:59   #72
Quote:
hivo kaže:
Je li moguće naznačiti u ugovoru kao vlasnike sebe i curu iako samo ja plaćam stan svojim kreditom?
JE! oboje ste Kupci, ti trazis kredit i nekretnina se uknjizava na kraju pola na tebe a pola na nju dok je na teretnom dijelu vlasnickog lista hipoteka upisana.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 18:00   #73
Quote:
geom kaže:
Zar baš nitko nema nikakvu informaciju o ovome?
za kaj ti treba odvjetnik? brakorazvodna parnica? uknjizba zgrade? novcana potrazivanja?
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 18:05   #74
Quote:
Avilu kaže:
Javni biljeznik se bavi samo ovjerama, on nije pravni savjetnik i u pravilu ne cita ugovore. Dobit ces ugovor o kreditu iz banke i na tome moraju biti potpisi prodavaoca, kupca i eventualnih suduznika. Uvjet za zalozno pravo je da ga dopusti vlasnik stana.
naravno da biljeznik ne cita Kupoprodajne ugovore izjave anekse i sl. (jer biljeznik sluzi u vecini slucajeva za ovjeru potpisa na dokumentu koji mu je donesen i ne odgovara za njegov sadrzaj) ali UGOVOR O KREDITU koji Kupac masno plati naravno da biljeznik treba i mora procitati te ga ugovornim stranama protumaciti. Lai je rekla cini mis e dobro (mislim da je nick Lai): biljeznik procita ono glavno iz Ugovora o kreditu, protumaci o zaplijeni o placama, upozna prodavatelja o stavljanju hipoteke na stan i to je to ("ukratko")...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 09:19   #75
Evo jednog dobrog - znam iz vlastitog iskustva: odvjetnik čije ime i podatke ću slati PM-om





Hvala Vojky.

Zadnje uređivanje Ipanema : 28.01.2006. at 09:36. Reason: Zabranjeno je reklamiranje odvjetnika
agramer666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 20:57   #76
jel istina da imena i prezimena odvjetnika te njihovo reklamiranje je zabranjeno? ispravite me plz ako grijesim.... to mi je netko i rekao al nisam sigurna opet
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 21:04   #77
Je, odvjetnici se ne smiju reklamirati, takve stvari stavljajte u PM.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 21:06   #78
da, pisalo se o tome već na forumu...
i to su baš pisali sami odvjetnici, tako da je valjda tako. čini mi se da je netko isto napisao i za arhitekte...
meni je to nekako čudno, teško mi je vjerovati da se takvo nešto može zakonom zabraniti.
druga je stvar ako se radi o nekakvom kodeksu komore ili sl.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 21:13   #79
Vojky, očito sam pisao u isto vrijeme kad i ti.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 15:19   #80
Meni su a agenciji preko koje se stan prodaje rekli da predugovor ne treba ovjeriti kod javnog bilježnika. Je li to uobičajeno i ima li takav neovjeren papir pravnu snagu?
geom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.