Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2004., 00:17   #41
Ah, Budapest... Fantastičan grad. Obavezno probati guščju jetru ( ne znam kako se piše, ali izgovara se "libo maj" ) i za desert - pravu kolesterolsku bombu "somloj galuska". Svidjelo mi se i Villany rose i Villanyi Kekoporto vino. Moj najomiljeniji pub u Budimpešti je Fat Mo's ( V. Nyary Pal Utca 11). Gdje drugdje možeš probati "Prohibition Panfry" - pan-fried medallions of goose liver, served with caramelized apple?
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 12:00   #42
Quote:
Magor kaže:
[B]Verica kaže: „zove se TOKAJI sweet Szamarodni a proizvođač je Chateau Dereszla.

Pa da. Tipično „žensko" vino.
Pa je pravo žensko, slatko, vino. Ja zapravo uopće nisam voljela slatka vina dok nisam probala ovaj Tokaj.

A iste te 'marke' tj. prozivođača postoji i 'suhi' Tokaj, ali on mi nije bio tako dobar.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 18:57   #43
oskar kruška kaže: Obavezno probati guščju jetru (ne znam kako se piše, ali izgovara se "libo maj" ) i za desert - pravu kolesterolsku bombu „somloj galuska".

Mala lingvistika :
„libo maj" pravilno: „liba máj" (liba=guska, máj=jetra) Pravo gurmansko jelo i naravno vrlo skupo.
„somloj galuska" pravilno: „somlói galuska" (šomloi galuška) /šomloi=iz Šomlo-a, galuška=valjušak, knedlica/ Istina je. Prava kolesterolska bomba. Ja ne volim, jer vrlo slatko jelo.
Što se tiče vina iz Villánya, po mome bolji od Tokaji-a. Iako „koliko ljudi toliko ćudi" (mislim da Hrvati kažu tako ).


Verica kaže: Pa je pravo žensko, slatko, vino. Ja zapravo uopće nisam voljela slatka vina dok nisam probala ovaj Tokaj.
A iste te 'marke' tj. prozivođača postoji i 'suhi' Tokaj, ali on mi nije bio tako dobar.


Kod tokajskih vina važno je atribut „putunjski": 3 putunjski, 4, 5, 6 itd. Najskupo je „esencija" (ili „nektar"). Oko 1000 kn/lit.! Nikada nisam pio ovu esenciju.
Slatko ili suho? Za mene najbolji je suho, polusuho (iako ne tokajski, a „egri" /iz Egera/). Baš sad pijem „Egri leányka" /"djevojčica iz Egera"/. Ovo vino je polusuho, dakle je „polužensko" .
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 14:43   #44
Quote:
za desert - pravu kolesterolsku bombu "somloj galuska
sto je to tocno?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 14:50   #45
I obavezno na kolace kod Zarboa - kavana na kraju Vaci ulice. Ja si uvijek jos kupim marcipana za ponijeti, jer ih jako lijepo spakiraju.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 16:22   #46
Meni iskreno rečeno kolači kod Žarboa i nisu bili nešto - jela sam Doboš tortu i bila je nekakva suha.

Ali u knjizi Andraša Toroka piše gdje točno u Žarbou treba stati da bi se osjetilo podrhtavanje od podzemne željeznice - to je bilo fora.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 17:56   #47
Winona kaže: "Što je to točno?"

Šomloi galuška (GER: Schomlauer nockerln, ENG: Sponge cake Somlo style) je mješavina piškote, ruma, čokolade i tučenog vrhnja (+kakao, orah, grožđice).
Dva slika: (1), (2)
Za mene preslatko, teško jelo. Nisam jeo ovo jelo od 1990. Ali djeca i žene vole šomloi, sigurno.
Dalji klasični mađarski deserti koje se možeš nalaziti na svakom jelovniku: pire od kestenja, različne palačinke, pite, lepinje, savijače, „žerbo" (Gerbaud), „vargabeleš", „Rigo Janči", „Doboš" torta, „Esterhazy" torta itd.


Verica kaže: "Ali u knjizi Andraša Toroka piše gdje točno u Žarbou treba stati da bi se osjetilo podrhtavanje od podzemne željeznice - to je bilo fora."

Za mene novost, nikada nisam čuo o ovome, ali vjerujem Andrásu Töröku (i Verici ). Nisam pročitao knjigu, ali je navodno vrlo dobra.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 18:13   #48
hvala Magor (morati cu i ja prvo probati e da bih mogla znati jel valja ili ne...eto mi isprike)

Palacinke volim i kesten pire i sve.

Mislim ja ni na avion ne bum stala da se doma vratim, uprasit cu se sva (bigblue a jesi me usosila meni slasticarnu spomenuti....svu bum kozmetiku doma ostavila, a beauty case natrpala marcipanom - i to volim)

Boze kad ovak nabrojim, sve mi cudno sto nemam sto kila, jer sto sve volim.

Moja knjiga valjda dosla, ostavili mi ceduljicu u kaslicu, nije me doma bilo. (treba skuzit gdje je posta )
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 22:46   #49
Quote:
Magor kaže:
Šomloi galuška je mješavina piškote, ruma, čokolade i tučenog vrhnja (+kakao, orah, grožđice).
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 13:45   #50
Quote:
verica kaže:
Ja bih ti preporučila da si kupiš vodič po Budimpešti od čovjeka po imenu Andras Torok. To je fenomenalna knjiga - puno više od uobičajenog 'city guide-a', to je pravi 'insiderski' pogled na grad, prepun super zanimljivih detalja i sitnica. Osim toga, jako dobro savjetuje kako izbjeći turističke zamke (kao što su oni poznati restorani tipa 'Čarda'), predloženi restorani su odlični, ima i preporuka za knjižare, dućane sa CD-ovima itd., i naravno sugerira nekoliko tura za razgledavanje (ali sa puno sitnih zanimljivih detalja o stvarima koje možeš vidjeti).

U Budimpešti su, inače, imali neku karticu s kojom si imala besplatan javni prijevoz i ulaz u mnoge muzeje. Ja bih za pogledati svakako preporučila nekadašnji geto i sinagogu (možda ipak ne s djetetom). I slike mađarskog slikara Csontvary-ja.
I ja bi ti to isto preporučila!! A ta kartica ti košta 100 kn za tjedan dana. Moja Pešta najljepši grad na svijetu!

I obavezno probat Šomloi galušku!
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 13:46   #51
Quote:
verica kaže:
Meni iskreno rečeno kolači kod Žarboa i nisu bili nešto - jela sam Doboš tortu i bila je nekakva suha.

I ja, i ja! Također je bila suha, i nije baš bog zna kaj!
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 16:52   #52
Quote:
Crow Jane kaže:
I ja bi ti to isto preporučila!! A ta kartica ti košta 100 kn za tjedan dana. Moja Pešta najljepši grad na svijetu!

I obavezno probat Šomloi galušku!
knjiga dosla

Hvala za cijenu, to se ocito isplati
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 17:09   #53
Mislim da je Budapest Card bio skuplji - čini mi se oko 100 DEM (tadašnjih) za mene i muža za tri dana. Uglavnom, puno skuplje nego plaćati prijevoz pojedinačno, ali i puno zgodnije, a ima i besplatan ulaz u mnoge muzeje i popust u nekim dućanima.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 18:51   #54
verice puno ti hvala na preporuci za knjigu, eto uspjela sam ju i procitati svu, odusevio me stil pisanja i kolicina informacija

Evo ju i muz poceo citati danas i svako malo ga se cuje iz boravka kako se smije ...ocito se i njemu dopada.

Hvala
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 11:04   #55
Thumbs up Budimpešta

Idem u Mađarsku metropolu lagano turistički na 3 dana sljed. vikend pa molim iskustva onih koji su bili. Hvala !
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 11:14   #56
Probaj pogledati ovde, mozda dobijes ideje sta pogledati i sta probati


https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=55408
lyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 11:53   #57
super
hvala
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 12:21   #58
Samo jedno pitanjce - šta se više isplati da ponesem tamo, kune ili eure ? Fala
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 20:43   #59
Quote:
Frankie kaže:
Samo jedno pitanjce - šta se više isplati da ponesem tamo, kune ili eure ? Fala
Eure, i onda ih prominiš u forinte.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 09:46   #60
Frankie, kako ti se svidjela Budimpešta?
sis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.