Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2010., 14:41   #1
Medački džep

Procitao sam svakakve verzije ovih dogadaja i ludo me zanima sto je istina.
Strasno bih volio kada bi neki od direktnih sudionika ili onih koji imaju konkretne i argumentiran spoznaje malo (mi) razjasnili situacju.

Naime, ovi Kanadani pricaju o nekakvim svojim velikim herojskim djelima i "najtamniojoj strani zlocina" u DR.
Ja imam druge spoznaje, pa me zanima sto se tu zbilo.

http://www.youtube.com/watch?v=6-Avc...eature=related
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 17:34   #2
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Ja imam druge spoznaje, pa me zanima sto se tu zbilo.
Bi mogao nešto napisati o tim svojim spoznajama.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 19:44   #3
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Bi mogao nešto napisati o tim svojim spoznajama.
Ne bi.
Nisam bio tamo, a zanima me sto kazu oni koji jesu.

Ja samo mogu prenjeti da nasa strana tvrdi (ili je svojevremeno tvrdila), da sukoba nije bilo (kakav je opisan od Kanadana). Tj. u najmanju ruku da nismo imali poginulih dok oni tvrde da su ubili 27 pripadnika HV-a (kazu da su nase vlasti tvrdile da su izgubile toliko ljudi u sukobu s njima). Cak su si i podjelili odlicja u svezi s tom bitkom.

Na stranu njihova odluka da reagiraju u ( i samo u) Medackom depu, njihovo povezivanje s optuznicama Bobetku i Ademiju u dokumentarcu kao prilog tezi "zlocinacke" akcije u MD. Zanima me da li na forumu ima netko tko je ucestvovao u tim dogadajima i sto on/i misle o svemu tome.
Bolje receno koja su njihva iskustva, sjecanja i percepcija tog dogadaja (pod uvjetom da se uopce dogodio).

Nadam se da bi iz toga izvukao sto se stvarno dogodilo.
A nekako je sve to na marginama i tesko je doci do informacija.
Zanimaju me iskljucivo svjedocanstva sudionika tih dogadanja.

Usput, ne mora se samo o tom dogadaju. Zanima me i cijeli tok akcije u MD.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad

Zadnje uređivanje rezon@tor : 26.01.2010. at 10:33. Reason: Nisi fulao podforum
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 23:34   #4
Moje je mišljenje ta tamo nije bilo ničeg takvog što spominju Kanađani.
Oni su se izblamirali u Somaliji ili Etijopiji, pa su izmislili tu bitku "najveću nakon Korejskog rata" da bi podigli ugled vojske među narodom.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 11:34   #5
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Ne bi.
Nisam bio tamo, a zanima me sto kazu oni koji jesu.

Ja samo mogu prenjeti da nasa strana tvrdi (ili je svojevremeno tvrdila), da sukoba nije bilo (kakav je opisan od Kanadana). Tj. u najmanju ruku da nismo imali poginulih dok oni tvrde da su ubili 27 pripadnika HV-a (kazu da su nase vlasti tvrdile da su izgubile toliko ljudi u sukobu s njima). Cak su si i podjelili odlicja u svezi s tom bitkom.

Na stranu njihova odluka da reagiraju u ( i samo u) Medackom depu, njihovo povezivanje s optuznicama Bobetku i Ademiju u dokumentarcu kao prilog tezi "zlocinacke" akcije u MD. Zanima me da li na forumu ima netko tko je ucestvovao u tim dogadajima i sto on/i misle o svemu tome.
Bolje receno koja su njihva iskustva, sjecanja i percepcija tog dogadaja (pod uvjetom da se uopce dogodio).

Nadam se da bi iz toga izvukao sto se stvarno dogodilo.
A nekako je sve to na marginama i tesko je doci do informacija.
Zanimaju me iskljucivo svjedocanstva sudionika tih dogadanja.

Usput, ne mora se samo o tom dogadaju. Zanima me i cijeli tok akcije u MD.

Jedna kanadska novinarka je napisala knjigu "Duhovi medackog dzepa." Knjiga se bavi samo kanadskom stranom price, bavi se onime sto su kanadjani izjavili da se dogodilo.

Prica je kompleksnija nego sto se na prvi pogled cini. Po meni, kanadjani su reagirali sasvim krivo od pocetka. Kako je ona napisala, oni su shvatili operaciju ocuvanja mira, kao operaciju nametanja mira. Osim toga pukovnik Calvin je bio ambiciozan, gorljiv da on nametne svoju volju u svojem podrucju odgovornosti. To se poklopilo sa zeljama generala Cota. Cot je inace napisao knjigu, moram je procitati da vidim sto kaze o Kanadjanima.

Imas u ovoj novoj knjizi "Dokumenti RSK" nekoliko dokumenata i izvjesca o postupanjima bas CANBATA i Calvinova pisma VRSKa, protesti i slicno, gdje se vidi da su Kanadjani poceli neke stvari nametati koje se do tada nisu nametale od strane UNPROFORa.

S vremenom su Kanadjani razvili simpatije prema Srbima. Cak je i Calvin vise vjerovao Srbima i vise ih je cijenio nego Hrvate. Kad je pocela operacija "Medacki dzep" kanadjani su se stavili na stranu Srba.
Ova knjiga "Duhovi....." je odlicna ako se preispitiva. Npr., tvrdnje koje novinarka iznosi su tvrdnje samo jedne strane. Ali ona i sama indirektno postavlja neka pitanja. Je li se to kanadjanima samo ucinilo? Koliko su kanadjani bili neutralni? itd.

Druga strana knjige je sto ona govori i o vojsci i mirovnim operacijama. Koliko su kanadjani bili nespremni za tako nesto, kako su bili opremnljeni, itd....Npr, ona stalno prica kako su Kanadjani morali drzati polozaje, kao da su u obrani, dok je njihova misija bila mirovna.

Po meni, kanadjani su dosli u HR nepripremljeni za mirovnu operaciju. Vise od polovicu su bili rezervisti. Ostala polovica nije bila iz jedne postrojbe nego iz vise njih. Imali su oko 6 mjeseci obuke (ili 3), informacije o tome sto se dogadja sa UNPROFORom u HR nisu imali, pa ni svoju obuku nisu prilagodili zadaci. Opremu i obuku su imali kao da idu u rat, a ne u mirovnu misijju.
Pukovni Calvin im je bio lokalni serif i kao takav se ponasao. Kad su stigli u Zapadnu Slavoniju, poceli su se ponasati kao vlast, ali Srbi su ih lagano pokusavali otkantati. Stvorile su se frustracije, a onda se Kanadjani sele na Jug, u SJ. Dalmaciju. Tamo svoje promatracnice postavljaju skoro uz polozaje Srba, a da ne govorimo o tome da su Srbi postavljali svoje topnistvo u blizini njihovih baza. Naravno, time su dosli pod udar naseg topnistva. S vremenom su Hrvati postali losu decki, jer su blizu njih padale nase granate. Oni su bili uplaseni, neiskusni, srali su u gace, i dogadja se teska frustracija koja se tek oslobadja u Medackom dzepu. Tamo su Kanadjani i Francuzi krenuli u razdvajanje nasih snaga i srpskih. I jedno puskaranje, tko zna s kime, se pretvorile u bitku. U strahu su velike oci.

Kad su se vratili u Kanadu, javlja se PTSP, neke bolesti, nezadovoljstvo svojim statusom, itd......I tako se s vremenom aktivira prica o "bitci" izmedju Kanadjana i nas .
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 17:49   #6
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
....
Kad su se vratili u Kanadu, javlja se PTSP, neke bolesti, nezadovoljstvo svojim statusom, itd......I tako se s vremenom aktivira prica o "bitci" izmedju Kanadjana i nas .
Te stvari su mi manje-vise poznate.
Najvise me zanima 27 poginulih nasih boraca. Da li je to istina ili ne.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad

Zadnje uređivanje rezon@tor : 26.01.2010. at 18:02.
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 17:59   #7
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje ta tamo nije bilo ničeg takvog što spominju Kanađani.
Oni su se izblamirali u Somaliji ili Etijopiji, pa su izmislili tu bitku "najveću nakon Korejskog rata" da bi podigli ugled vojske među narodom.
a u kanadi se otkrila istina o njihovim izmisljotinama i svi su popljuvani i oduzima im se odlicja
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 18:02   #8
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
a u kanadi se otkrila istina o njihovim izmisljotinama i svi su popljuvani i oduzima im se odlicja
Si siugran u ovo?
Taj dio mi je nepoznat.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 18:03   #9
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
a u kanadi se otkrila istina o njihovim izmisljotinama i svi su popljuvani i oduzima im se odlicja

ovo je humor ili ima nekakva poveznica
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 19:40   #10
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Si siugran u ovo?
Taj dio mi je nepoznat.
kao sto sam siguran da posjedujem kanadsku putovnicu
u kanadi se povela velika istraga a kad je izaslo na vidjelo da su njihovi vojnici na celu sa zapovjednikom lagali odlucilo se u tisini da se izbjegne sramota povuci poteze protiv istih a posebno protiv zapovjednika.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 20:52   #11
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
kao sto sam siguran da posjedujem kanadsku putovnicu
u kanadi se povela velika istraga a kad je izaslo na vidjelo da su njihovi vojnici na celu sa zapovjednikom lagali odlucilo se u tisini da se izbjegne sramota povuci poteze protiv istih a posebno protiv zapovjednika.
Svejedno bi volio nekakav link, jer me zanima.
Pretpostavljam da si to saznao iz njihovih (tvojih ) medija.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 10:09   #12
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Te stvari su mi manje-vise poznate.
Najvise me zanima 27 poginulih nasih boraca. Da li je to istina ili ne.
U knjizi se navodi da je ta informacija potekla od novinara, jednog, kojem je to prenio neki prevoditelj. Sam sukob nije uopce uveden u izvjesca UNa (malo cudno), visoki predstavnici Una nisu znali nista o tome, a neki koji su bili ukljuceni u pregovore sa Hrvatima rekli su da Calvin i kanadjani nikada na brifinzima i pregovorima nisu to uopce spominjali. Nakon povratka u Kanadu, Calvin je tvrdio da je to spominjao na sastancima i protestirao, ali nitko od tih pregovaraca se toga ne sjeca. Autorica je razgovarala samo sa predstavnicima UNa, nije pitala nikoga od hrvatske strane, mada navodi da su izmedju ostalog Stipetic, Ademi i Domazet sudjelovali u pregovorima. Kao i Norac.

Calvin je inace bio i svjedok na sudjenju Norcu.
Autorica, po sjecanjima Kanadjana opisuje Ademija kao nasilnika sto mase okolo pistoljem, Domazeta kao bradatog, sutljivog casnika, "siva eminencija", Stipetica kao lazljivca i nervoznjaka..... itd, itd. Knjiga inace vrvi netocnim podatcima, od povijesti do sadasnjih dana. U knjizi je pogovor napisao i Miro Medjimorec, a na netu ima i njegova analiza tog sukoba.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 10:17   #13
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
kao sto sam siguran da posjedujem kanadsku putovnicu
u kanadi se povela velika istraga a kad je izaslo na vidjelo da su njihovi vojnici na celu sa zapovjednikom lagali odlucilo se u tisini da se izbjegne sramota povuci poteze protiv istih a posebno protiv zapovjednika.
Volio bih kad bi mogao staviti bilo kakav link ili nesto slicno tome. Naime, znam da se je provodila istraga, ali nije bila sam usmjerena na sukob sa nama, nego se najvise razgovaralo i o stetnosti okolisa na zdravlje vojnika. Kanadjani su se utvrdjivali sa zemljom koja je iz okolice Obrovca, crvenica, a posto je tamo bila cuvena tvornica glinice, oni su sumnjali i na radioaktivnost zemlje i njenu stetnost na zdravlje. Istraga je pokrenuta nakon sto je jedan docasnik obolio od kojekakvih problema, a kasnije se ispostavilo da su tog docasnika njegovi vojnici trovali (najmanje jedan) stavljajuci mu u kavu sredstvo za sranje, pa je istraga skrenuta i u tom pravcu.

Glavni razlog sto je sva ta prica nastala bio je nezadovoljavajuci tretman vojnika od strane njihovog ministarstva obrane, nakon sto su se ovi vratili iz misije. Nisu imali nikkve statuse rijesene, razbacalo ih se svukuda, demobilizirani su, neki su otpusteni (koji su bili aktivni), neki su sprijeceni u napredovanju ili maknuti na, za njih, neodgovarajuce poslove. Tako da kad je jedan krenuo, pokrenula se citava lavina nezadovoljstva.

Na kraju su ipak odlikovani, a to sto kazes da su im odlikovanja oduzeta i da se utvrdilo da su lagali, to mi je novo. Bio bih ti zahvalan ako bi mi dao link na tu vijest.

Jedini tko je bio na neki nacin kaznjen je gen Leslie, cini mi se. Planiran je za zapovjednika kanadske kopnene vojske, ali se i na sudjenju Gotovini otkrilo da je odlikovan za dogadjaj koji se nije zbio, kao i da je pretjerivao/lagao o dogadjajima u KNinu za vrijeme Oluje. Koliko znam nije imenovan za zapovjednika KoVa
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 10:36   #14
9Gbr Vukovi

Bio sam na položaju u selu Ribnik ali sam došao poslije akcije Medački džep,pa tako mogu samo prepričati ono što sam čuo od drugih.O 27 naših poginulih u sukobu sa Kanađanima nisam čuo ništa ali mrtvih srba je bilo jako puno,jednog našeg je ubila baba od kojih 70 godina jer su tamo i svi civili bili naoružani do zuba,pa otuda potiče priča da su naši ubijali civile.Nije bitno da li je netko u vojnoj odori nego da li puca na tebe. Ja sam nekoliko mjeseci bio na položaju niti 100 metara od Kanađana sa njima smo bili u suzdržanim odnosima,ali uglavnom je bio dogovor sa njima ako dođe do žeščih sukoba da će oni napustiti svoj položaj i tehniku a da ih mi pustimo da se povuku prema Gospiću.Jedino što ih je zanimalo kako da zbrišu ako se zapuca a nisu pokazivali niti najmanju želju da interveniraju iako smo mi suprotno dogovorima postavili top u neposrednoj blizini njihove baze.
__________________
Kad tražite savjet, razmislite o mogućnosti njegova prihvaćanja.

Zadnje uređivanje Orion99 : 27.01.2010. at 10:53.
Orion99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 14:56   #15
Quote:
Orion99 kaže: Pogledaj post
Bio sam na položaju u selu Ribnik ali sam došao poslije akcije Medački džep,pa tako mogu samo prepričati ono što sam čuo od drugih.O 27 naših poginulih u sukobu sa Kanađanima nisam čuo ništa ali mrtvih srba je bilo jako puno,jednog našeg je ubila baba od kojih 70 godina jer su tamo i svi civili bili naoružani do zuba,pa otuda potiče priča da su naši ubijali civile.Nije bitno da li je netko u vojnoj odori nego da li puca na tebe. Ja sam nekoliko mjeseci bio na položaju niti 100 metara od Kanađana sa njima smo bili u suzdržanim odnosima,ali uglavnom je bio dogovor sa njima ako dođe do žeščih sukoba da će oni napustiti svoj položaj i tehniku a da ih mi pustimo da se povuku prema Gospiću.Jedino što ih je zanimalo kako da zbrišu ako se zapuca a nisu pokazivali niti najmanju želju da interveniraju iako smo mi suprotno dogovorima postavili top u neposrednoj blizini njihove baze.

Zanimljivo, u svojim iskazima koje su dali ovoj novinarki, Carol Oh, oni govore kako su jedva docekali da zapucaju prema Hrvatima. Kako su bili voljni braniti civile od etnickog ciscenja.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 00:35   #16
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post

ovo je humor ili ima nekakva poveznica
Istina se otkrila na prilikom svjedocenja kanadskog generala, ne mogu se sad vise sjetiti kojega na suđenju GMiČ. Sam je rekao da nikakvog sukoba nije bilo.
Inace o operaciji ima ovdje:

http://www.nsf-journal.hr/issues/v4_n1-4/index.htm

http://www.nsf-journal.hr/issues/v5_n1-4/index.htm
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 00:42   #17
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Istina se otkrila na prilikom svjedocenja kanadskog generala, ne mogu se sad vise sjetiti kojega na suđenju GMiČ. Sam je rekao da nikakvog sukoba nije bilo.
Inace o operaciji ima ovdje:

http://www.nsf-journal.hr/issues/v4_n1-4/index.htm

http://www.nsf-journal.hr/issues/v5_n1-4/index.htm
Hvala na linkovima.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 02:10   #18
Kanadska strana priče.
http://www.parl.gc.ca/36/1/parlbus/c...es=1&comm_id=8
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:54   #19
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Istina se otkrila na prilikom svjedocenja kanadskog generala,... Inace o operaciji ima ovdje:
General Leslie.

Napisao sam za njega sto se dogodilo, ali njegovo svjedocenje nije povezano sa Medackim dzepom, nego sa situacijom u Knini za vrijeme Oluje. On je jedan od onih koji su tvrdili da je na ulicama Knina na stotine mrtvih od granatiranja.

Takodjer, ispostavilo se da je primio medalju za dogadjaj koji se nije zbio. Spasavanje UN osoblja od smrtne opasnosti ili tako nesto. Njegovo svjedocenje ga je kostalo pozicije zapovjednika KoVa, koliko se sjecam.

Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
"The Croatians reported in their media that 27 Croatians were wounded or killed by the Canadians in the course of the firefights we had with them over the 15-hour period. I have no way of knowing whether that is high or low."

Evo, Calvin kaze u svojem izvjescu pred komisijom da su nasi mediji javili da smo izgubili 27 vojnika u borbama s njima. Znaci, izvor dezinformacije je Calvin. Mozda.

"Our unit was awarded the first ever Force Commander's Unit Commendation by the UNPROFOR commander for valour under fire as a result of our involvement in the Medak pocket. In the entire history of the 140-plus units that went through all of the UNPROFOR experience from all of the nations of the world, only three such commendations were awarded. This one was created as a result of the Medak operation to honour units that performed well in difficult circumstances.

As outlined in the next slide, several individuals were decorated by Canada."


Kaze da su odlikovani od strane Zapovjednika snaga za hrabrost pod vatrom. Oni i jos dvije postrojbe u citavom UNPROFORu. I jos nekoliko vojnika su odlikovani od kanadske strane. Nije rekao jesu li ove druge dvije nagradjene isto zbog Medackog dzepa ili.....

Zadnje uređivanje rezon@tor : 28.01.2010. at 12:21.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 11:20   #20
medak

Bilo je recimo moja dva frenda su ranjena u toj akciji,jedan bukvalno prosvirao u tijeku napada vozač napustio tenk,jedan dio ljudi iz pričuve mahom su bili tek došli mi smo došli u lipnju,i već u rujnu imali vatreno krštenje,mada ja sam bio već 91 u Osijeku tako da mi to nije bila prvo fajtanje.Prije same bitke,prethodile su pripremne radnje na poligonu,ne sjećam se kako se toploje zvalo ali tamo smo uvježbavali par dana taktiku inače smo bili vojarni eugen kvaternik.U mojoj grupi nas desetak što je stiglo kombijem bilo je nas pet bivših ŠRO oficira,svi ostali su bili uglavnom vozači t-55 po ves-u ili desetari ciljači,uglavnom nikome od njih nije priznat čin,neki su ranjeni,neki prolupali, a svima su nam prodali foru da je to samo 15 dana rezerve kad smo krenuli i svi su ostali gotovo 6 mjeseci.Za razliku od nas ekipa varaždinaca se mjenjala svakih dva-tri tjedna komplet posade sa zapovjednicima su se smjenjivale.Uglavnom ti t-55 u vojarnama su bili ispravni ali sa djelimičnom opremom znalo se dogodit da nema rezervne udarne igle,da automatika za okidanje pkt ne radi i tako hrpa gluposti,neki tenkovi mislim da je pisalo na njemu popaj imali su vidljive ožiljke od prijašnjih sukoba..........pričalo se svašta o toj akciji ali malo toga je istina.Porečani su isto bili dobro organizirani,mi smo bili satnija OKLOP i sve u svemu bila je to mila majka,tih 6 mjeseci Gospića.Na izviđanje terena se išlo pješke,položaji početni nisu bili naročito utvrđeni,po meni sve je to bio splet nekih okolnosti,ranjavanje i pogiblja nekih ljudi su po meni bili jedan od okidača da se krene u akciju.Najinteresantniji je bio svakako Lički Tuđman koji je uredno zaobilazio barikade na cest tj. kontrolne punktove na Ribniku i okolici sve dok jedan dan..........nije malo propuzao oko ježa i shvatio da ima nas još koji smo srčani barem koliko i taj "local HERO".Bilo je tu zanimljivih likova u vojarni neki tip iz ???????kao fol legionar mislim da se zvao Johan i njegov preljepi pas,koji je spavo kod izviđača.........mislim uopće mi je glupo pričat o tom periodu tako ga se nerado sjećam,ali.........a i vrjeme briše iz podsvjesti likove.Najfora mi je bila gostione su označavali sa G1,G2,G3 a sa mojom stojkom valjda je pola kasarne birjalo okolo uglavnom nikad je nisam uspio nać parkiranu iza vojarne....I one fore odeš doma na vikend i likovi voze te do pazina a do ple se snađi..
__________________
Obecao sam sebi da cu drzati dijetu: izbjegavati alkohol i masnu hranu. I nakon dva tjedna izgubio sam 14 dana.
dopacicpu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.