Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2013., 17:07   #1
Kako postupate s otpadom?

Pozdrav svima,
zanima me kako vi (forumaši) i općenito ljudi danas postupate s otpadom, bilo da je riječ o sitnom otpadu, mješanom (plastika, papir, staklo), kućnom ili nešto većem, da li vam je važno da ga sortirate za daljnju reciklažu, znam da je slična tema već bila obrađena, ali me zanima da li se pitate gdje će završiti to što ste bacili (uzimajući u obzir da neki otpad nije razgradiv kao plastika ili staklo)? Smatram da smo polako "zatrpani" u smeću, i da je preko 50% otpada uglavnom plastika, staklo i papir koji se mogu reciklirati a neki ljudi toga još nisu svjesni, nažalost. Neželim sad zvučati kao neki EKOfreak, ali me zanima vaše mišljenje.
Molim za raspravu zainteresirane za ovu temu
Rubi85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 17:48   #2
Razdvajam staklo i plastiku.

Nosim van 1. i 15. u mjesecu kako su nam rekli komunalci u našem gradu.
Puna mi je špajza najlona koji mi idu na k., ali šta se može, red je red, valjda će s vremenom to biti organiziranije.

Redovito psujem pored kontejnera jer vidim da nitko drugi to ne radi.
Prigovaram prijateljima- ako se ja tlačim, izvol'te se i vi.

Virim ljudima po kućnim smećima i na temelju toga gradim predrasude.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 16:59   #3
Sve bacam u kantu za komunalni otpad.

Zašto? Evo zašto.
Pred koju godinu uhvatila me jaka svijest o potrebi odvajanja otpada i razvrstavanju svega i svačega i baš nekako u to vrijeme postavili su po mojem gradu eko-otoke na kojima se nalaze spremnici za odvajanje i odlaganje raznih vrsta otpada.
Trudio sam se i razvrstavao i kad sam skupio veće količine vozio to sve do eko-otoka i tamo odlagao, iako mi to nije bilo ni lako a ni blizu kuće.
Tijekom vremena sam shvatio da sam jedina budala koja to radi i da me drugi s podsmijehom gledaju, a i firma koja je postavila eko-otoke ne vodi uopće računa o njima, ne odvoze otpad, a spremnici su im postupno sve više na meti vandala koji ih razvaljuju i oni takvi uništeni stoje i dalje i nemaju nikakvu funkciju, to je sve eto tako, za paradu.

Pričalo se također da će uskoro svako kućanstvo dobiti vreće za razvrstavanje otpada koje će se odvoziti svakih 10 dana, ali evo i dalje se priča i ništa još uvijek od svega.

Komunalno poduzeće u mojem gradu odvozi smeće 2 puta tjedno, tako da plaćam na računu odvoz 2 kante tjedno, bez obzira bile one pune ili prazne. Znači ja i da sve recikliram opet bih plaćao 2 kante tjedno bez obzira što ih uopće ne bih izvozio van iz dvorišta da ih isprazne i odvezu.

Gdje je tu onda u tome svemu poticaj za recikliranje

I tako se ta želja za recikliranjem i odvajanjem otpada kod mene ugasila.

Zato sve opet bacam u kantu i bok, ne zanima me uopće.

Kad zaživi učinkovitiji i bolji način prikupljanja i razvrstavanja komunalnog otpada prikupljat ću i razvrstavat ću i ja, ovako se ne želim uopće zamarati i trošiti uzalud svoje vrijeme.

Postoji besplatan odvoz bijele tehnike i to koristim, sav elektronički otpad lijepo rješavam na taj način. Ali usprkos tome i nadalje su šume i potoci puni vešmašina, frižidera i televizora.

Kod nas su svima puna usta ekologije, a u praksi na vrbi svirala.
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 17:55   #4
Ja sve razvrstavam.

Barem da mi je dusa na mjestu.

Osim sto sudim ljude po bacanju smeca, sudim ih i po onome sto kupuju u supermarketu
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 22:27   #5
Većinu toga palim.
Plastika se odveze za 0,50 kuna, staklo u posebne kante, nešto u kompost i na kraju ostane onaj sjebani tetrapak koji neće niti goriti zbog folije!
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 23:38   #6
evo prilike da se opet pravim važna : u mom selu svaka kuća ima kantu za običan otpad, kantu za papir, i dobijamo vreće za plastiku...
jednom mjesečno idu papir i plastika, jednom tjedno obično smeće...

+ doma kompost, tako da je kanta rijetko puna, dok za papir dupkom( a veća je od obične) i velikih vreća plastike min.2 mjesečno, evo sad bude 3...

imamo i reciklažno dvorište, i sabirni centar za EE otpad...

a ne ko vi u gradu ...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 13:33   #7
he he Slučaj s otpadom Grad Split

Na više mista postavljni su plavi, žuti.zeleni i obični kontenjeri, znači kontenjeri za staklo, papir,plastičnu ambalažu i to je super. Podiže se svijest grdađana o razvrstavanju otpada i recikliranju istog. Ali kad ujutro kad je vrijeme skupljanja otpada od strane komunalnih djelatnika, lipo dođu s kamijonom (onaj šta mlije smeče) i sav taj otpad iz svih tih kontenjera strpaju zajedno tako da i nema nekog smisla sve to razvrstavat.
__________________
mi smo oni na koje su nas naši roditelji upozoravali
Salpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 09:50   #8
Sve u jedan kontenjer! Eventualno staklo u onu posebnu kantu, boce naravno zamjenim ili ih poklonim tako da ih ostavim pokraj.
Ono sto je najvaznije je sto ljudi rade sa smecem kada su u zurbi,u prolazu, i sl. Ja svoje spremim dok ne dodjem do kante negdje,u prirodu nista ne bacam, osim kore od banane,i sl. Dakle radim to zbog sebe i ako necu puno pomoci zemlji. A kod nas kanti za smece nema uopce,dakle hodas kilometrima a kante nigdje i onda covjek zna popizdit i bacit nasred ceste, jebiga ja se nekako suzdrzim
Hache is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 18:17   #9
Danas prekrasan prizor na ulazu. Vrećice smeća razbacane po stepenicama, sve ljepljivo... odvratno kakvi ljudi postoje!
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 19:01   #10
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
Ja sve razvrstavam.

Barem da mi je dusa na mjestu.

Osim sto sudim ljude po bacanju smeca, sudim ih i po onome sto kupuju u supermarketu
Haha, također.

Razvrstavam plastiku, staklo (tog otpada imam vrlo malo, gotovo nimalo) i papir.
Odvojeni spremnici za to su kod mene na svakom koraku.
Onaj karton za papir imam čak i u haustoru pa mi je minimalan napor odvajat papir.

Plastične boce skupljam i kad ih se nakupi vratim ambalažu i skupim novce.

Jedini problem mi je organski otpad, vrlo rado bih ga kompostirala ali nažalost nemam uvjete za to pa završi u običnoj kanti.
Green Jade is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 19:02   #11
Quote:
Salpa kaže: Pogledaj post
he he Slučaj s otpadom Grad Split

Na više mista postavljni su plavi, žuti.zeleni i obični kontenjeri, znači kontenjeri za staklo, papir,plastičnu ambalažu i to je super. Podiže se svijest grdađana o razvrstavanju otpada i recikliranju istog. Ali kad ujutro kad je vrijeme skupljanja otpada od strane komunalnih djelatnika, lipo dođu s kamijonom (onaj šta mlije smeče) i sav taj otpad iz svih tih kontenjera strpaju zajedno tako da i nema nekog smisla sve to razvrstavat.
:

Hahaha, dobri stari Splićani
Green Jade is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 17:39   #12
Quote:
p555 kaže: Pogledaj post
Sve bacam u kantu za komunalni otpad.

Zašto? Evo zašto.
Pred koju godinu uhvatila me jaka svijest o potrebi odvajanja otpada i razvrstavanju svega i svačega i baš nekako u to vrijeme postavili su po mojem gradu eko-otoke na kojima se nalaze spremnici za odvajanje i odlaganje raznih vrsta otpada.
Trudio sam se i razvrstavao i kad sam skupio veće količine vozio to sve do eko-otoka i tamo odlagao, iako mi to nije bilo ni lako a ni blizu kuće.
Tijekom vremena sam shvatio da sam jedina budala koja to radi i da me drugi s podsmijehom gledaju, a i firma koja je postavila eko-otoke ne vodi uopće računa o njima, ne odvoze otpad, a spremnici su im postupno sve više na meti vandala koji ih razvaljuju i oni takvi uništeni stoje i dalje i nemaju nikakvu funkciju, to je sve eto tako, za paradu.

Pričalo se također da će uskoro svako kućanstvo dobiti vreće za razvrstavanje otpada koje će se odvoziti svakih 10 dana, ali evo i dalje se priča i ništa još uvijek od svega.

Komunalno poduzeće u mojem gradu odvozi smeće 2 puta tjedno, tako da plaćam na računu odvoz 2 kante tjedno, bez obzira bile one pune ili prazne. Znači ja i da sve recikliram opet bih plaćao 2 kante tjedno bez obzira što ih uopće ne bih izvozio van iz dvorišta da ih isprazne i odvezu.

Gdje je tu onda u tome svemu poticaj za recikliranje

I tako se ta želja za recikliranjem i odvajanjem otpada kod mene ugasila.

Zato sve opet bacam u kantu i bok, ne zanima me uopće.

Kad zaživi učinkovitiji i bolji način prikupljanja i razvrstavanja komunalnog otpada prikupljat ću i razvrstavat ću i ja, ovako se ne želim uopće zamarati i trošiti uzalud svoje vrijeme.

Postoji besplatan odvoz bijele tehnike i to koristim, sav elektronički otpad lijepo rješavam na taj način. Ali usprkos tome i nadalje su šume i potoci puni vešmašina, frižidera i televizora.

Kod nas su svima puna usta ekologije, a u praksi na vrbi svirala.
zato jer se filozofi i razni "zeleni" guraju u posao stručnjacima sa svojim kvazi idejama temeljenim na kvazi člancima pročitanima na internetskim portalima od ljudi koji imaju kvalifikacije za pisati o toj temi kao ja o vinima.
sve zasad ostaje na teoriji nekoliko ideja od kojih u većini mjesta nijedna nije sprovedena u praksi. što se čeka mi nije jasno, obzirom da ulaskom u yuniju moramo imati to pitanje kvalitetno regulirano.
inače, ne izdvajam nikaj osim stakla, pet-a i papira. e otpad isto zovnem one, baterije naravno u zasebne kante.
rekao bih da sam zapravo eko friendly, al kolko čikova ostavim po cesti ne mogu se baš nešto posebno pohvaliti.
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:48   #13
Papir: u kontejner za papir
Bio otpad: na kompostiranje
Kosti: susjedovom psu
Osjetljivi papiri: spaljivanje
Staklenke (pekmezi, med...): vraćam proizvođaču meda da ne mora kupovati
limenke, flaše: otkup
Ostalo: Jakuševac
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 02:18   #14
odvajam plastiku i papir, i to svaki komadic. nemam nazalost uvjete za kompost a stakla doslovno nemam ni za lijek pa ga i ne bacam nigdje.
__________________
408 Request Time-out

Your browser didn't send a complete request in time.
mario_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 14:12   #15
Quote:
p555 kaže: Pogledaj post
Sve bacam u kantu za komunalni otpad.

Zašto? Evo zašto.
Pred koju godinu uhvatila me jaka svijest o potrebi odvajanja otpada i razvrstavanju svega i svačega i baš nekako u to vrijeme postavili su po mojem gradu eko-otoke na kojima se nalaze spremnici za odvajanje i odlaganje raznih vrsta otpada.
Trudio sam se i razvrstavao i kad sam skupio veće količine vozio to sve do eko-otoka i tamo odlagao, iako mi to nije bilo ni lako a ni blizu kuće.
Tijekom vremena sam shvatio da sam jedina budala koja to radi i da me drugi s podsmijehom gledaju, a i firma koja je postavila eko-otoke ne vodi uopće računa o njima, ne odvoze otpad, a spremnici su im postupno sve više na meti vandala koji ih razvaljuju i oni takvi uništeni stoje i dalje i nemaju nikakvu funkciju, to je sve eto tako, za paradu.

Pričalo se također da će uskoro svako kućanstvo dobiti vreće za razvrstavanje otpada koje će se odvoziti svakih 10 dana, ali evo i dalje se priča i ništa još uvijek od svega.

Komunalno poduzeće u mojem gradu odvozi smeće 2 puta tjedno, tako da plaćam na računu odvoz 2 kante tjedno, bez obzira bile one pune ili prazne. Znači ja i da sve recikliram opet bih plaćao 2 kante tjedno bez obzira što ih uopće ne bih izvozio van iz dvorišta da ih isprazne i odvezu.

Gdje je tu onda u tome svemu poticaj za recikliranje

I tako se ta želja za recikliranjem i odvajanjem otpada kod mene ugasila.

Zato sve opet bacam u kantu i bok, ne zanima me uopće.

Kad zaživi učinkovitiji i bolji način prikupljanja i razvrstavanja komunalnog otpada prikupljat ću i razvrstavat ću i ja, ovako se ne želim uopće zamarati i trošiti uzalud svoje vrijeme.

Postoji besplatan odvoz bijele tehnike i to koristim, sav elektronički otpad lijepo rješavam na taj način. Ali usprkos tome i nadalje su šume i potoci puni vešmašina, frižidera i televizora.

Kod nas su svima puna usta ekologije, a u praksi na vrbi svirala.
sorry ali želja za recikliranjem i očuvanjem okoliša dolazi iznutra, ona je tvoja potreba da se ne osjećaš krivim za uništavanje sljedećih X kvadrata prostora nekakvim plastičnim sranjima, ili ubijanje X živih bića koja će ih pojesti ili se zapleti u to, ili pokupit kakvu boleštinu itd...


nema to veze s izgledom eko otoka i plaćanjem računa. ne mora eko otok biti uredan i redovno počišćen da bi ti reciklirao i ne mora tebi biti oprošteno plaćanje odvoza smeća da bi ti reciklirao, poriv dolazi iz tebe i nema veze sa šparanjem i ekonomskom računicom ili nekakvim pomodarstvom.

ja nisam nikakav ekstremni ekolog koji svaku mrvicu odloži u pravi kontejner, ali uglavnom i to one veće stvari, izbjegavam bacati u kantu za smeće.

staklo mi nije problem odnesti, ali ga nemam puno za nositi, jako jako rijetko da imam što stakleno za baciti.

baterije u trgovačkim centrima popikam u crvene kutije.

staro željezo ili dam cigićima ili ga sam odvezem prodati.

elektroniku nikad ne bacam u komunalac, ili prodam ako je ispravno, ili poklonim, ili čekam da se nakupi pa pozovem eotpad, a ako se radi o manjoj količini, spalim.

isto tako, spaljujem sve ostalo u većim količinama, kad mi se nakupi i što nemam gdje zbrinuti, a to obično bude u proljeće i jesen kad se pali šiblje i granje iz vrta, pa onda u tu hrpu, ili iznimno, kao ove godine, u jednu bačvu, natrpam i plastike i vreća i starog ulja i cipela i elektronike koju nisam drugačije zbrinuo.

e onda od recimo pola kubika otpada dobiješ par lopata otpada koje jedva da zauzmu išta mjesta u kanti za smeće.

sigurno se pitate a što je sa zagađenjem zraka i kako susjedi gledaju na gusti crni dim koji kulja iz mog dvorišta?

gotovo ga nema, bit je u tome da se pazi koliko se baca, da se pazi da se vatra ne ugasi, jer dok gori vatra, puno je manje dima, a onda ako je već i počelo dimiti ili prejako goriti, poklopcem poklopim bačvu do određenog dijela i onda se izgaranje upotpuni, bolje izgara, manje dimi, a pošto ionako gori šiblje i granje, gotovo da se i ne može skužit.


eh da, što se papira tiče, time se ne zamaram, papir nije problem u okolišu, problem je plastika i kemikalije, te elektronika, te 3 kategorije su najveći problem.

ni metalni otpad, ni stakleni otpad, ni papir, ništa od toga nije za gubit živce ako baciš.

problem je bacati baterije, ulja, kiseline, elektroniku i plastiku.

a isto tako, ne vrijedi gubiti živce ni oko plastike pretjerano, jer ioanko će doći čas kada će se i kod nas pojaviti strojevi koji će kao traktori prolaziti kroz deponije otpada i trpati svu plastiku i mješani otpad u kamione, te od takvog otpada praviti reciklirane predmete, tako da dok god se zna gdje glavni deponiji jesu (a uvijek se zna jer ih komunalac vozi na ista mjesta i uvijek plastični dijelovi koje baciš završe na istom mjestu), pitanje zbrinjavanja tog otpada nije ključno, samo je pitanje vremena kada će biti zbrinut.

bolje je što manje bacati plastiku jer je toksična i ako stoji vani rastapa se i ulazi u zemlju, ali ipak nije kritično ako se i baci, jer velim, kad tad će se i kod nas krenuti u oranje deponija i skupljanje plastike iz otpada od koje će se stvarati sekundarna sirovina za reciklirane klupice npr.

tako da stvarno ostaje problem elektronike (zovite eotpad), kemikalija (spalite ih kao ja, nemojte bacati u kanalizacije. i npr kantice od boje u kojima još ima ostataka iste, skupljajte do sljedećeg spaljivanja granja i onda ih sve ruknite u vatru, ostaci boje i kemikalija će izgorjeti i ostat će čisti metal, a isto vrijedi za žice s izolacijom, ostaje samo bakar) i baterija (trgovački centri).

oko ostalog ne vrijedi gubit živce.

Zadnje uređivanje NMT : 24.06.2013. at 14:20.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 23:43   #16
Pelene za jednokratnu uporabu

Kamo sa pelenama za jednokratnu uporabu, higijenskim ulošcima i sl? Pod što ih razvrstati?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 27.08.2013. at 23:49.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 21:43   #17
Posebno papir,posebno staklo.Ovo ostalo sve u kantu.
Visjeći Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 19:45   #18
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Kamo sa pelenama za jednokratnu uporabu, higijenskim ulošcima i sl? Pod što ih razvrstati?
Oni idu u obično smeće, isto tako maramice idu u obično smeće.

Alternativa njima su platnene pelene, platneni higijenski ulošci.
Em su dugoročno jeftiniji, em lipše izgledaju jer su u šarenim uzorcima... Em ekološki su dobri.. Ja san bas nabavila sebi uloske i prezadovoljna sam Nasla sam ženu koja šiva po najpovoljnijoj cijeni uloske i pelene pa ako ti treba javi se prek poruka da ne reklamiram ovdje..
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 21:53   #19
Svi kontejneri za odvojen otpad su puni i nitko ih ne odvozi. Osim toga, već pola godine krupni otpad stoji pored običnih kontejnera za nerazvrstan otpad. Nemam gdje nositi odvojeni otpad jer sve što je imalo naljepnicu plastika, staklo, papir je već puno. Hvala gospodine Bandić.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 22:06   #20
ne razdavajam ništa, sve u jednu kesu i pravac kontejner.
Ovi misle prodavat moje smjeće i i zarađivat na njemu neka ga sami razvrstavaju.
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:17.