Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2014., 21:39   #1
Uvoz automobila - zajednička tema Vol 2 - (pročitati prvi post)

Nastavak teme vol 1

Pošto je stara tema otišla preko 10 000 postova otvaramo novu gdje ćemo u prvom postu napisati u kratkim crtama ono najvažnije kod uvoza/unosa automobila kako bi sve bilo na jednom mjestu.

Ovom prilikom zahvalio bi se forumašima Moonrakeru i Leonasu koji su se potrudili u kratkim crtama sastaviti dolje navedeni postupak uvoza/unosa.

P.S. Ako netko ima još koji podatak za nadodati može poslati na PM moderatorima pa će se ti podaci vezani za uvoz/unos naknadno ubaciti.



Za početak, nekoliko osnovnih pojmova preuzetih sa stranica Hrvatskog autokluba:

Koja je razlika u pojmovima uvoz i unos vozila?
Unos vozila je svaki unos u Republiku Hrvatsku s teritorija države članice Europske unije, kako je propisano zakonodavstvom Europske unije, osim iz trećih teritorija dok je uvoz vozila svaki unos u Europsku uniju iz trećih država odnosno trećih teritorija.
Bitno je napomenuti da se automobili iz Švicarske podrazumijevaju kao automobili iz trećih teritorija, te su posložni uvozu, a ne unosu.

Koja su davanja prilikom unosa?
Prilikom unosa automobila iz zemlje EU u RH, potrebno je platiti sljedeće:
• trošak homologacije
• poseban porez (trošarinu)
• porez (ovisno kupuje li se od pravne ili privatne osobe)
Homologacija je postupak utvrdđivanja sukladnosti. Trošak iznosi 625 kn + 70kn biljega, a moguće ju je obaviti u svim stanicama za TP koje obavljaju homologaciju (popis na stranicama HAK-a). Homologacija je prvi korak kojeg je potrebno obaviti.

VAŽNO: automobili koji nisu podložni homologaciji ne mogu se unjeti i registrirati u RH. Uglavnom, riječ je o automobilima s EURO 2 i nižim normama. Spisak automobila koji udovoljavaju homologaciji nalazi se na web stranicama HAK-a.

Za iznimke od homologacije kontaktirati Centar za vozila Hrvatske ili HAK.
Za homologaciju potrebno je imati sljedeće dokumente:

• račun, ukoliko je automobil kupljen u autokući
• kupoprodajni ugovor, ukoliko je automobil kupljen od privatne osobe
• poništenu prometnu knjižicu vozila (original)
• COC dokument (original ili od zastupnika u RH).

COC dokument je svojevrsna osobna iskaznica automobila. Ukoliko ju ne dobijete s automobilom (mora biti original, ne naknadno podizana u nekoj drugoj zemlji), istu zatražite kod heneralnog zastupnika marke u Hrvatskoj. Trošak COC dokumenta je 400-ak kuna. Neke marke, poput VAG grupacije, omogućuju online naručivanje COC dokumenta putem web obrasca.

Trošarina

Trošarina se plaća po tablicama koje su dane u pravilniku o trošarinama. Plaća se po postotku vrijednosti vozila (tablica 1) te po količini CO2 kojeg emitira. (tablica 2 i 3)
Za procjenu vrijednosti, uzimaju se podaci iz eurotax kataloga ili kataloga carinske uprave. Za količinu CO2 uzima se brojka koja je navedena u COC dokumentu. Razlikuju se tablice za diesel i benzinske motore. Tablice su dane u nastavku:

Porezna osnovica u kunama po postocima

Tablica 1

0 do 100.000 1%
100.000 do 150.000 2%
150.000 do 200.000 4%
200.000 do 250.000 6%
250.000 do 300.000 7%
300.000 do 350.000 8%
350.000 do 400.000 9%
400.000 do 450.000 11%
450.000 do 500.000 12%
500.000 i više 14%


TABLICA 2 – dizelsko gorivo
Emisija CO2 (g/km) %

86 do 100 1,5%
101 do 110 2,5%
111 do 120 3,5%
121 do 130 7%
131 do 140 11,5%
141 do 160 16%
161 do 180 18%
181 do 200 20%
201 do 225 23%
226 do 250 27%
251 do 300 29%
301 i više 31%


TABLICA 3 – benzin, ukapljeni naftni plin, prirodni plin i dizelsko gorivo s razinom emisije ispušnih plinova EURO VI
Emisija CO2 (g/km) %

91 do 100 1%
101 do 110 2%
111 do 120 3%
121 do 130 6%
131 do 140 10%
141 do 160 14%
161 do 180 16%
181 do 200 18%
201 do 225 21%
226 do 250 23%
251 do 300 27%
300 i više 29%

Trošarina se može platiti tek nakon što se dobije riješenje o homologaciji, koje se prilaže ostalim dokumentima za plaćanje trošarine.
Dokumenti potrebni za plaćanje trošarine su:
• račun ili kupoprodajni ugovor
• potvrda o homologaciji
• Obrazac 1 - Porezna prijava za obračun i plaćanje posebnog poreza na motorna vozila
Trošarinu treba platiti u roku od 15 dana od datuma na računu ili kupopordajnom ugovoru.

Registracija

Nakon plaćene trošarine automobil se može registrirati na HR tablice. Tu se priče ne razlikuje mnogo od obične registracije novog ili rabljenog automobila kupljenog u RH. Potrebno je uplatiti policu osiguranja, s tom policom otići u stanicu za tehnički pregled, priložiti potvrdu o plaćenoj trošarini izdanu od carinske uprave, kupoprodajni ugovor te osobnu iskaznicu (eventualno dokument koji sadrži OIB).
Nakon obavljanja svih poslova u stanici za tehnički pregled, odlazi se u policijsku upravu ovjeriti nove knjižice pa ponovo na TP pokupiti tablice i to je to.

Forumaš Leonas je poslao još neke materijale koje nije na odmet pročitati.








Niže su linkovi koje je postavio kolega Leonas te na njima možete provjeriti točno koliko koji model auta ima emisiju co2

Quote:
007jaran kaže: Pogledaj post
Gdje mogu tocno doznati kolko zagađuje recimo Golf V 1.9 77kw DSG 2008godiste?
Pošto je pitanje u (polu)šaljivom tonu, takav je i odgovor.
Jarane Samarane , kako i koliko uopćeno si pitao izgleda ne znaš da je doš'o "vakat" da s tim podacima (recimo Golf, 2008, DSG, 77kW) čovjek može samo plakat'...
Golf 2008 (kada, koji dio 2008 godine?), ljimuzin ili k(U)ravan, DSG 6 ili 7-stupanjski? (Razlika u CO2 je više od nekoliko).

- k(U)ravan DSG 7 stupnjeva 139 g/km
- k(U)ravan DSG 6 stupnjeva 159 g/km
- Kompletna GOLF baza podataka

Izuzetno precizna baza CO2 podataka (bez obzira na jezik, kada se profiltriraju
brand-model-godište sa desne strane su razumljivi tipovi konkretnog modela) iz te baze podataka:
limuzina DSG 6 stupnjeva 154 g/km

Baza podataka Radovan III bre (haha):
- ljimuzin DSG 6 stupnjeva 151 g/km
- ljimuzin DSG 7 stupnjeva 137 g/km
- Golf zbirno
- VW zbirno
Napomena za kraj, (i) po 100-ti puta: jedini točan (i siguran) podatak o CO2 je u COC papiru konkretnog vozila. Jer ovako je igranje pikada.
Quote:
007jaran kaže: Pogledaj post
I jos jedno pitanje, da li je istina da su sad poceli uzimati veca davanja gledajuci dodatnu opremu koju vozilo ima?
Ne samo to nego i "količina" kilometara. Manje kilometara veća (pro)cijena. To je pravilo (koje određuje cijenu) i pri kupnji. Je l' tako?

1. merken=brand / modellen=model / zoek=traži
Kada se uđe u glavnu bazu podataka za željeni model, sa desne strane gdje je sličica mjenjača, H= manulani, A=automatski.
2. Specifikacije



Koristan savjet ako kupujete van HR auto od fizičke osobe...

Pri kupnji od fizičke osobe ignorirati kad prodavatelj kaže "kod nas (ili nama) ne treba" ovjera te obavezno ovjeriti ugovor kod javnog bilježnika u državi kupnje .
Jer ako ne ovjerite KPU kod nas će se isti smatrati nevažeći, a to vam može stvoriti dodatne troškove i komplikacije kod uvoza/unosa.

● Kupovina novoga automobila unutar EU

Kod kupovine novoga automobila sve je isto, osim sto se PDV plaća u matičnoj zemlji, što je u našem slučaju 25%
Pod novo vozilo smatra se svako ono koje nije starije od 6 mjeseci i koje nema preko 6000 km.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.

Zadnje uređivanje Josip4 : 10.09.2016. at 16:54. Reason: Nadopuna
Josip4 is offline  
Old 03.08.2014., 22:20   #2
Pošto za sad imam iskustva samo sa uvozom iz Slovenije (autokuća ili koja druga firma)napisat ću u par koraka postupak uvoza iz te zemlje.

Ako kupujete od auto kuća imajte na umu da u Sloveniji možete maksimalno uplatiti 5000€ na blagajni auto kuće, za sve iznad toga morate ići do banke i tamo uplatiti ostatak na račun autu kuće u kojoj kupujete. Provizija je puno manje nego u HR. Konkretno u mojem slučaju za 5250€ provizija je bila oko 2€ što nije puno.

Nakon toga morate čekati dok AK vidi uplatu na svojem računu (2-3 sata) te vam tek onda izdaju račun.

Nakon što vam AK izda račun idete do stanice za tehnički pregled gdje dobijete carinske tablice i naprave svu ostalu papirologiju.
Carinske tablice i osiguranje za 7 dana košta 85€.
Nakon toga možete krenuti put HR.

1. korak u HR je potvrda proizvođača koju dobijete kod glavnog uvoznika za vašu marku auta u Hrvatskoj.
Istu možete dobiti i u Slo (COC) ali ju plaćate oko 80€, dok je kod nas 400 kuna.

2. korak je stanica za tehnički pregled gdje radite homologaciju i to platite oko 100€

3. je korak carina gdje platite trošarinu.

4. korak stanica za TP gdje napravite tehnički pregled vozila i dobijete HR prometnu dozvolu.

5. korak je MUP gdje idete ovjeriti prometnu dozvolu. Za MUP vam treba biljeg od 35 kuna.

6. korak, sa ovjerenom prometnom dođete na TP podići reg. oznake i to je to.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.

Zadnje uređivanje Josip4 : 19.04.2019. at 08:35. Reason: Nadopuna
Josip4 is offline  
Old 04.08.2014., 01:07   #3
Posto ja imam iskustvo unosa auta iz Njamacke, evo mog iskustva.

Kupio sam u Njemackoj odjavljen auto, napravio kupoprodajni ugovor (isprintan sa www.mobile.de), uzeo zute tablice, stavio ih na auto i auto odvezao u Hrvatsku.

Posto auto nije bio za mene vec sam cinio uslugu nekome, kod javnog biljeznika u HR smo pravi kupac i ja ovjerili kupoprodajni ugovor a onda je islo po redu, COC kod ovlastenog uvoznika (400 kuna), homologacija (cca 800 kuna) i posjeta Carini, oni su odrezali svoje (debelo previse) i onda porezna uprava za onih 5% (opet debelo previse), zatim tehnicki i policija.

Ugl, auto je u nedjelju dosao u HR a u utorak do rucka je imao HR tablice.

Samo da napomenem da ja imam prebivaliste u Njemackoj i da se kupovina auta za mog prijatelja poklopila sa mojim dolaskom u HR pa sam mu ustedio put u Njemacku i papirologiju u Njemackoj za koju iskreno ne znam kako ide.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is online now  
Old 04.08.2014., 10:13   #4
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Pošto za sad imam iskustva samo sa uvozom iz Slovenije (autokuća ili koja druga firma)napisat ću u par koraka postupak uvoza iz te zemlje.

Ako kupujete od auto kuća imajte na umu da u Sloveniji možete maksimalno uplatiti 5000€ na blagajni auto kuće, za sve iznad toga morate ići do banke i tamo uplatiti ostatak na račun autu kuće u kojoj kupujete. Provizija je puno manje nego u HR. Konkretno u mojem slučaju za 5250€ provizija je bila oko 2€ što nije puno.

Nakon toga morate čekati dok AK vidi uplatu na svojem računu (2-3 sata) te vam tek onda izdaju račun.

Nakon što vam AK izda račun idete do stanice za tehnički pregled gdje dobijete carinske tablice i naprave svu ostalu papirologiju.
Carinske tablice i osiguranje za 7 dana košta 85€.
Nakon toga možete krenuti put HR.

1. korak u HR je potvrda proizvođača koju dobijete kod glavnog uvoznika za vašu marku auta u Hrvatskoj.
Istu možete dobiti i u Slo (COC) ali ju plaćate oko 80€, dok je kod nas 400 kuna.

2. korak je stanica za tehnički pregled gdje radite homologaciju i to platite oko 100€

3. je korak carina gdje platite trošarinu.

4. korak stanica za TP gdje napravite tehnički pregled vozila i dobijete HR prometnu dozvolu.

5. korak je MUP gdje idete ovjeriti prometnu dozvolu. Za MUP vam treba biljeg od 35 kuna.

6. korak, sa ovjerenom prometnom dođete na TP podići reg. oznake i to je to.
Hvala na postu. Kupujem automobil u Njemačkoj, skoro je sve gotovo, mora mi samo riješiti COC pa me zanima da li na homologaciji priznaju strani naknadno izvađeni COC?
Malo iskustva pri kupovini:
pogledao nekoliko automobila i svi su spremni na kraju spustiti cijenu za minimalno 300-400 € za automobile vrijednosti od 6000-7000 € na jednostavno pitanje " koja vam je zadnja cijena sa uključenim tablicama vrijednosti 14 dana". Treba pratiti automobil ako se ne kupuje pod hitno, jer svaka 2 tjedna iz mog iskustva spuštaju cijene za 200 €. Dva automobila koja sam pogledao, nakon vožnje po autocesti, upalila se žuta lampica (engine check), na jednom je pukla cijev hlađenja motora (tip se kunio da nije znao za to) i jako slabo je vukao (navodno motor odlazi u emergency mode kod nedostatka vode za hlađenje), dok je drugi rekao da je vjerojatno problem sa DPF, ali budu ga promijenili. To su bila dva najjeftinija koja sam pogledao. Kupio sam na kraju 1600 € skuplji jer mi je ostavjlao bolji dojam pri vožnji a dealer je na kraju spustio oglašenu cijenu za 600 € i dobio sam 14 dana crvene tablice uključene.
Imam osjećaj da su Njemci puno komotniji pri kupnji automobila, jer neke prodavače koje sam posjetio čudili su se detaljnijim pitanjima i na kraju pitaju bez probne vožnje: "kupujet li ili ne"
natkic is offline  
Old 04.08.2014., 10:22   #5
Nemam iskustva za uvoz iz D, ali ako se ne varam COC vrijedi za cijelu EU i u D se može desiti da dobiš taj COC sa autom. Ako ga dobiješ onda ne trebaš tu platiti 400 kuna našem generalnom uvozniku.

I ja sam u Slo. dobio potvrdu proizvođača izdanu od auto kuće gdje je kupljen auto, ali je ista bila na Slo. jeziku i kod nas na TP to nisu priznali.

COC koji vrijedi za sve zemlje je gore trebalo platiti oko 80€.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Old 04.08.2014., 10:41   #6
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Nemam iskustva za uvoz iz D, ali ako se ne varam COC vrijedi za cijelu EU i u D se može desiti da dobiš taj COC sa autom. Ako ga dobiješ onda ne trebaš tu platiti 400 kuna našem generalnom uvozniku.

I ja sam u Slo. dobio potvrdu proizvođača izdanu od auto kuće gdje je kupljen auto, ali je ista bila na Slo. jeziku i kod nas na TP to nisu priznali.

COC koji vrijedi za sve zemlje je gore trebalo platiti oko 80€.
Pitam zbog ove toje izjave:
"COC dokument je svojevrsna osobna iskaznica automobila. Ukoliko ju ne dobijete s automobilom (mora biti original, ne naknadno podizana u nekoj drugoj zemlji)"

Inaće lik govori da ga to košta 200 €, trebao sam mu reći da mi spusti cijenu za dodatnih 200 € i proda auto bez COC-a. Prvotno sam mislio da mu se dokumentacija nalazi na drugoj lokaciji, ali poslije sam skužio da auto nema COC. Inaće kod pregleda automobila vidio am da se stvarna vrijednost zna razlikovati od one na mobile. de pa i u tome oprez. Istina ne puno, ali je razlika 119g/km i 128 g/km 3% što nije zanemarivo.
natkic is offline  
Old 04.08.2014., 13:42   #7
Quote:
natkic kaže: Pogledaj post
Pitam zbog ove toje izjave:
"COC dokument je svojevrsna osobna iskaznica automobila. Ukoliko ju ne dobijete s automobilom (mora biti original, ne naknadno podizana u nekoj drugoj zemlji)
COC je doslovce sažetak homologacije/homologacija u malom samo za vozilo čiji broj šasije je upisan u njega i jedini originalni je od proizvođača. Primjer: Renault kupljen u Austriji. Nikakav austrijski COC (na njemačkom jeziku) nije izvorni COC. Samo originalni na francuskom je original.
Quote:
natkic kaže: Pogledaj post
Inaće lik govori da ga to košta 200 €, trebao sam mu reći da mi spusti cijenu za dodatnih 200 € i proda auto bez COC-a. Prvotno sam mislio da mu se dokumentacija nalazi na drugoj lokaciji, ali poslije sam skužio da auto nema COC. Inaće kod pregleda automobila vidio am da se stvarna vrijednost zna razlikovati od one na mobile. de pa i u tome oprez. Istina ne puno, ali je razlika 119g/km i 128 g/km 3% što nije zanemarivo.
Kada su vozila starijih godišta, velika vjerojatnoća je da neće biti COC-a uz vozilo, a time odmah ubaciti u "matematiku" trošak pribavljanja Neki prodavci trguju i sa njim, pa "nabace" na normalnu cijenu COC-a za konkretno vozilo, malo svoje "maržice".
Što se tiče istinitosti podataka o količini CO2, više puta sam rekao i ponavljam: neki namjerno upišu manju vrijednost, jer CO2 je "zajeban igrač" u današnjoj Europi. Uvijek, uvijek, i još jednom: uvijek tražiti skenirani COC (ili u drugoj formi pisani trag ponuđača kojim tvrdi podatak o količini CO2), jer u COC-u je vrijednost CO2 točno i konkretno samo za to vozilo čiji je broj šasije upisan u COC-u.
__________________
Take five
leonas is offline  
Old 04.08.2014., 14:14   #8
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post

Nakon toga morate čekati dok AK vidi uplatu na svojem računu (2-3 sata) te vam tek onda izdaju račun.
Hmmm

Očito nije svaka auto kuća ista...

Ja sam uplatio lovu u banci, dobio potvrdu i sa tom potvrdom dobio račun u AK

Za sat vremena sam riješio banku, osiguranje i tablice
carevsin is offline  
Old 04.08.2014., 19:19   #9
Quote:
carevsin kaže: Pogledaj post
Hmmm

Očito nije svaka auto kuća ista...

Ja sam uplatio lovu u banci, dobio potvrdu i sa tom potvrdom dobio račun u AK

Za sat vremena sam riješio banku, osiguranje i tablice
Tako je i kod nas u HR, dovoljno je samo potvrda, no gore u Welt autu je trebelo čekati da vide uplatu.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Old 04.08.2014., 20:22   #10
Moj COC na njemačkom jeziku je došao uz francuski auto kupljen u D, nikakvih problema nije bilo.
kosmata is offline  
Old 05.08.2014., 23:11   #11
Znaci po tolikim trosarinama ne isplati se uvozit AUDI R8 za 60k€ ? Oni kad lupe 14% pdv + co2 trosarine dode cijena upola visa?
jake2 is offline  
Old 06.08.2014., 10:13   #12
Jučer sam malo švrljo po Evropi i bacio oko na jedan auto koji je konkretno star 4 mjeseca i ima 8000 km.

E,sad, po našem Zakonu o PDV-u, novi auto je onaj koji ima manje od 6 mjeseci i manje od 6000 km. Po meni ispada da je to rabljeni auto, međutim, ponukan slobodnom interpretacijom naših drźavnih službenika, ipak pitam ovdje, jel imao netko sličnih iskustava?
Rapidoso is offline  
Old 06.08.2014., 14:39   #13
Mene interesira da li i koliko je isplativo prolaziti svu tu torturu birokracije naspram kupovine automobila kod nas?

Osim ovih troškova birokracije, treba uzeti u obzir put tamo i nazad, i to s dva automobila i dva čovjeka, treba nešto i pojesti a bome i prespavati.
Također ti ode 3-4 dana dok to sve izrješavaš.
_Mystical_ is offline  
Old 06.08.2014., 14:46   #14
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Mene interesira da li i koliko je isplativo prolaziti svu tu torturu birokracije naspram kupovine automobila kod nas?

Osim ovih troškova birokracije, treba uzeti u obzir put tamo i nazad, i to s dva automobila i dva čovjeka, treba nešto i pojesti a bome i prespavati.
Također ti ode 3-4 dana dok to sve izrješavaš.
Pa ako ne znaš po kaj ideš onda ni nije. Ali ako kupuješ godinu, dvije...4 star auto nemaš što tražiti u HR.
Šogi je u Slo kupio 7 mjeseci star auto sa 10 000 km i na kraju je uštedio oko 1500€ i dobio auto sa puno boljom opremom za manju cijenu. Tako da se isplati, naročito ako kupuješ od provejrenih dilera tipa Welt auto i sl.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Old 06.08.2014., 15:16   #15
Ne može se generalno reći isplati li se ili ne. Treba znati što ciljaš, jer puno je parametara u igri, pa usporediti ukupnu cijenu ovdje i tamo. I u mom slučaju ušteđeno minimum 1500€.
kosmata is offline  
Old 06.08.2014., 18:46   #16
Ono što sam ja izračunao, razlika je dobrih 2500 eura... U najnepovoljnijem slučaju.
Rapidoso is offline  
Old 07.08.2014., 19:05   #17
kupujem novi hyundai i10 i pregledom cjenika ustanovio da su najpovoljniji u Mađarskoj. Danas sam dobio iz autosalona ponudu na 57.242,00 kn (u forintama), bez pdv-a. Kad dodam naš pdv dođe 71552,00 kn. Po nekom kalkulatoru što sam našao na www.carina.hr porez i trošarina dođu 2.147,00 kn (CO2 je 106mg). Koliko sam čitao, homologacija dođe oko 700 kn, znači to je sve skupa oko 74.500,kn. Model s tom praktički identičnom opremom kod nas je 84000 kn (Go Brazil), znači 9.500 kn manje za što mislim da se isplati potrošit 2-3 dana i maksimum 1.500 kn za put do Budimpešte i nazad. Imam joši par pitanja pa ako tko zna bio bi zahvalan na odgovorima.

1. pdv plaćam u Mađarskoj, pa moram poslije po povrat ili ga tamo ne plaćam, nego samo kod nas?
2. na stranicama HAK-a prema gornjem linku iz prvog posta nema modela "i" od Hyundaia, samo neki prastari, da li to znači da se oni ne mogu uvozit ili se "i" modeli kao novi podrazumjevaju da su podložni homologaciji?
3. Spominjali su se jezici na kojem COC dokument mora biti. Na kojem jeziku bi morao biti COC za Hyundai koji se uvozi iz Mađarske?
4. Ako znam broj šasije i potrebne podatke mogu li napraviti policu osiguranja u Hrvatskoj na datum preuzimanja auta? Mogu li i PROBA tablice kod nas? Ako ne, kakvo osiguranje i tablice moram napraviti u Mađarskoj da bih mogao voziti auto u Hrvatsku?
5. Za nove aute se porez i trošarinu plaća prema vrijednosti računa ili će na carini izvadit neke svoje tablice i obračunat prema nihovoj, naravno većoj cijeni? Ako je prema računu, onda s pdv-om ili bez?
6. Jesam li izostavio još koje veće troškove prema državi?
Con is offline  
Old 07.08.2014., 21:03   #18
Quote:
Con kaže: Pogledaj post
kupujem novi hyundai i10 i pregledom cjenika ustanovio da su najpovoljniji u Mađarskoj. Danas sam dobio iz autosalona ponudu na 57.242,00 kn (u forintama), bez pdv-a. Kad dodam naš pdv dođe 71552,00 kn. Po nekom kalkulatoru što sam našao na www.carina.hr porez i trošarina dođu 2.147,00 kn (CO2 je 106mg). Koliko sam čitao, homologacija dođe oko 700 kn, znači to je sve skupa oko 74.500,kn. Model s tom praktički identičnom opremom kod nas je 84000 kn (Go Brazil), znači 9.500 kn manje za što mislim da se isplati potrošit 2-3 dana i maksimum 1.500 kn za put do Budimpešte i nazad. Imam joši par pitanja pa ako tko zna bio bi zahvalan na odgovorima.

1. pdv plaćam u Mađarskoj, pa moram poslije po povrat ili ga tamo ne plaćam, nego samo kod nas?
Čini mi se da si dobio ponudu od nekoga u toj autokući koji ne zna šta radi. Ko god ti u HU izda račun u forintama, po HU zakonu, mora naplatiti 27% PDV-a. S druge strane ti kao strani državljanin iz Hrvatske bankovno ne možeš platiti Forintama. To ti znači da ti mora izdati (pred)račun u €, ti bankovno pustiš € po neto cijeni, i na primopredaji vozila dobiješ neto račun u €. Nemoj mi spominjati (a niti pomišljati) da bi ti zamijenio gotovinu u Mađarskoj pa platio.

Quote:
Con kaže: Pogledaj post
3. Spominjali su se jezici na kojem COC dokument mora biti. Na kojem jeziku bi morao biti COC za Hyundai koji se uvozi iz Mađarske?
COC = Megfelelőségi tanúsítvány (megfelelošegi tanušitvanj) će 99,99% biti izvorni na engleskom.
Quote:
Con kaže: Pogledaj post
4. Ako ne, kakvo osiguranje i tablice moram napraviti u Mađarskoj da bih mogao voziti auto u Hrvatsku?
Valjda mađarske?
Quote:
Con kaže: Pogledaj post
5. Za nove aute se porez i trošarinu plaća prema vrijednosti računa ili će na carini izvadit neke svoje tablice i obračunat prema nihovoj, naravno većoj cijeni? Ako je prema računu, onda s pdv-om ili bez?
6. Jesam li izostavio još koje veće troškove prema državi?
To ćeš se dogovoriti sa državom. Mogu te uputiti, na koji način.

Ako hoćeš, javi mi se na pp, i ja ću ti logistički odraditi sve unutar Mađarske, jer ima još par "momenata" koji ti mogu napraviti problem, ako ne znaš za njih. Jedini "uvjet" (koji je i u tvoju korist) je da meni daš da ja još "ispoliram" tu ponuđenu cijenu. Ono što "ispoliram" dijelimo 50:50%. Mislim da je pošteno.
__________________
Take five
leonas is offline  
Old 10.08.2014., 14:18   #19
Primjerice za ovaj auto...

Piše da se PDV il njihov MwSt ne može ponovno tražiti. Jel to znači da se može izdati račun sa PDV-om ili ...?

To piše na većini auta iz auto kuća.

Da u HR ne plaćam onih 5% trebalo bi pisati MwSt ausweisbar?
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Old 10.08.2014., 15:07   #20
Ne valja ti link, trazi logiranje.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is online now  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:38.