Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2017., 07:41   #2621
1. Trebao bi se privremeno odjaviti u MUP-u, ali ne znam jel to moguće ako ne znaš novu adresu. U MUP-u će ti znati objasniti.

2. Ne može te prijaviti....i neće ti moć isplatiti plaću ako nemaš žiro račun u njemačkoj banci.
Bez adrese ne možeš dobiti ni porezni broj, koji isto treba poslodavcu.
Znaći u prva dva tjedna bi trebao riješiti u Njemačkoj (ako već imaš poslodavca):
-prebivalište ili barem adresu na koju se možeš prijaviti.
-žiro račun, koji tek možeš dobiti ako imaš adresu
-zdravstveno osiguranje
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 10:10   #2622
Samo da nadodam na mio8-ov post; kad se privremeno odjavljujes u HR, tehnicki gledajuci trebao bi im dati novu adresu. Ali ako objasnis da jos nemas adresu, trebali bi to prihvatiti. Tako je bilo u mom slucaju.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:50   #2623
Ok,hvala puno.
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:28   #2624
Navodno se te prijave/odjave mogu riješiti preko ambasade. Kažem navodno, jer su ljudi i plaćali i čekali i svašta, pa bili zaustavljeni na granici u prekršaju jer je ambasada 'ups zaboravila proslijediti njihove papire'


Ja sam radila odjavu prebivališta (znači, poništavanje osobne, ne ono što obično ljudi rade - prijavu privremenog boravka u inozemstvu) tipa 5-6 mjeseci nakon odlaska (i prijave u njemačkoj koja je odmah bila napravljena kad sam došla)

Preciznije, kad sam uselila u stan s dugoročnim najmom, onda sam otišla u hr i odjavila prebivalište, prijavila tu njemačku adresu i dala napraviti osobnu s tom njemačkom adresom. Njemački papiri su bili stari par dana u tom trenutku. Nitko me nije pitao gdje sam bila ranije.

Al mislim da se negdje spominje da imaš godinu dana za srediti status.
No nemoj me držati za riječ.
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 23:45   #2625
Konzulati su spori.
Idu vam sve te stvari osim putovnica diplomatskom postom Pa može biti da ce to od frankfurta so zagreba tek stici za 3-4 tjedna itd.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 09:17   #2626
Upravo zato treba to imati na umu pri odlasku, i vecinu rijesiti po mogucnosti u Hrvatskoj.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 09:50   #2627
Quote:
noaccount kaže: Pogledaj post
ovak, ja sam dosla u D preko poslodavca. sve je bilo lagano i jednostavno.

frendica i njezin decko iz Zagreba zele se preseliti u D.
nemaju nikoga od poznatih ili rodbine koga bi se mogli projaviti.

zanima me da li su zapravo svi koji su iz hr emigrirali u d vec imali sredjen stan i posao? jer bez posla nema stana i obrnuto.

kako ljudi ko moji frendovi uopce mogu doci u d? cak npr da i nadju posao , nemogu dobiti stan i nemogu poceti raditi jer (jer nemaju adresu koju daju poslodavcu).
Evo da ti odgovorim.
Da, imala sam sređen posao prije dolaska u Njemačku. Za bilo koje normalne kombinacije življenja u svome svakako je potrebno imati posao, čak i s njim teško je naći stan po mjeri (govorim o velikim gradovima).
beryozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 09:58   #2628
Jedinu za neku ovjeru potpisa je konzulat okay, da možes obaviti neku sitnicu i ne moras zbog toga ici U hrvatsku.
Ali Dokumente bi uvijek radila U hrvatskoj, samo treba obratiti paznju na iztek.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 16:03   #2629
Koja razina jezika treba za posao "Verkäufer-a" i koje su poželjne firme?
Hvala!
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 06:36   #2630
Ahoj Hlapci ko to mashe nozickami 😜
Ovako treba mi jedna informacija mozda dvije pa ako bude netko se javio da zna ili je upoznat par sitnica koja me zanimaju. Text bu malo duzi cisto da opisem situaciju kak spada.

Prica ide ovako, ostao sam nenadano bez sigurnog joba za Randstad radi spleta debilana.
Prvo firma GE Energy PowerConversion di sam od dolaska u Berlin u 9mj 2015 prveo radeci 20 mj od mogucih 26. I vec sam 3 puta izlazio pa ulazio nazad zavisno kako je bilo potrebe u pogonu za zeitarbeiterima. Al 28.10 tj sa krajem ove godine ode ovaj pogon u Berlinu u krasan kurac s obzorom da 2 linije sele u Kinu i Indiju + novih ugovora nema na vidiku a stari sigurni sa 600 ormara godisnje za Amerikanca je propao i kak stvari stoje nakon kaj su nas 40 maknuli viska je jos prek 150-200 ljudi. Pa nakon 28.10 i zadnjeg radnog dana Randstad mi je ponudio mozebitnu soluciju da idem u Siemens al i to je po pricama kolega kita jer i oni te trebaju na mjesec dva pa teraj van pa nazad i tak u krug.

Tako da sam ja krenuo slat moilbe okolo cisto da imam veci izbor ak sta uleti. I javili su mi je iz jedne male firme pored Ulma slaganje elektro ormara za auto industriju pretezito. Pozvali me na razgovor + zadnju god tamo mi je radio kolega sa kojim sam poceo u Berlinu radit za GE. I nahvalio je firmu uputio me kak se tamo radi, kakvi su tipovi ormara i na koji nacin se slazu cisto radi prireme ako cu morat nakon razgovora sat dva pokazat da znam citat sheme i ozicavat ormare. Dosao sam o svom trosku iz Berlina u Petak prvo prosao kroz pogon sa njihovim tamo mini voditeljem, pospikao kak se radi di sta i kakve razne ormare-projekte imaju.

Nakon toga je dosao red razgovor sa glavnim covjekom u firmi Karl-Heinzom Geschäftsführender. I standard pitanja sta znam radit di sam radio i sta sam radio, sta znam radit, opis posla i skole moje dali sam spreman selit se iz Berlina + gdje i dal sam trazio vec smjestaj u blizini. Onda je doslo pitanje kada sam spreman doc te kad mogu krenut radit pa sam objasnio da prvo u pon moram vidjet sa Randstadom za otkazni rok i da im to javim odmah u Pon. Usput me Geschäftsführender pitao kolku satnicu ocekujem zelim di sam odmah rekao da za pocetak direkt kod njih sam spreman krenut i sa 2.5-3 eura manje nego sto sam imao kod Randstada zadnjih 3 mj(16,5 brutto). Covjek je nakon toga sam izjavio da cium javim situaciju sa otkaznim rokom u pon da ce oni sastavit ugovor o radu poslat postom a ja potpisanog donijet na 1 radni dan i da je dogovoreno da pocinjem prvo sa 14 eura pa kasnije navise nakon 3mj ili 6 prob zeita.

E sad u pon ja fino otisao rijesit vidjet situaciju u Randstadu sa mojim agentom inace prva liga njemcem di sam isti dan dog za utorak rijesit papire i da vratim alat te da sam prijavljen do kraja tog tjedna + da nemoram otkazni radit.
Isti taj pon saljem sav info da sam sofort spreman kod njih startat da u utorak idem papire rijesit a da IWS iz Bayerna meni kroz dan dva posalje ugovor. U utorak ja obavio sve sa Randstadom ujutrom a cestitka od IWS-a stize popodne da ce oni meni javit tek za tjedan dana situaciju jer kao imaju taj tjedan jos neke razgovore. Ja na to odgovaram da sam vec potpisao otkaz jer je gosp Karl-Heinz u petak meni govorio slat ugovor o radu nakon mog javljanja situacije.

Al nista oni meni nisu nista obecali + niti su se uopce javili sa bilo kakvim odgovorom dal sam primljen ili da su uzeli nekog drugog.A niti su se udostojili odgovorit na moje pokusaje upita kod glavnog sefa od kojega sam osobno dobio vizitku radi mog kakvog pitanja spram njega.

.I trenutno trazim posao + cekam odgovor iz jedne firme di su zainteresirani za mene radi rada iskljucivo na terenu Eu, Afrika + ostatak svijeta jer mi je Eng na razini B2-C1 a deutsch na A2. Al to cekanje je od 24.11 jer prvo se iz te firme iz Gabona treba kolega vratit nazad da ovi mogu izdogovarat sta i kako bi krenuo. Uz hrpu drugih razgovora od kojih jos nis nije bilo a da ne pricam da sad moram i 12 tjedana cekat radi ocigledne blokade za Arbeitlosgeld.

A ubiti glavno pitanje je vezano za jel netko od vas imao kad susreta sa financiranjem dodatnog skolovanja radi posla tj: Finanzierung der Fortbildung über die Arbeitsagentur/Jobcenter via Bildungsgutschein.

Izmedju hrpe prijava i el razgovora firma RENEWENSYS je odlucila mi dat priliku sa zaposljavanjem kao Starkstromelektriker im Bereich Wind ALI prije moram odradit trening-skolovanje 6mj trajanja u Proventus Energie Academy za poziciju Fachkraft für Windenenergieanlagen. A skolu bi kao trebao arbeitsamt ili jobcentar platit jer sam nezaposlen trenutno uz ponudjen "Einstellungszusage zur Vorlage für das Arbeitsamt."
Tek nakon polozenog certifikata na ljeto mogu krenut radit za Renewensys po IGZ-Tarifi najkasnije sa 1.7.2018.
tj da uopce pristupit blizu wind elektrana-farmi on/ofshore.

U pon znam moram do moje agentice vidjet sta i kako dalje.

Al mene zanima jel itko od vas ikad radio sta preko tih vauchera u bilo kojoj struci ako nema netko da je radio nesto u mojoj elektro bransi....


#prokletajeinjemackataevopronasaomeonapederchinaod MURPHYA
__________________
“You spend the first years of a child’s life teaching it to walk and talk, then you spend the rest of its life telling it to shut up and sit down”
Dwarfinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 11:26   #2631
GE Power je taman pred tjedan dana najavio 12k otkaza, najviše po Njemačkoj.
Možda malo off-topic i mogu tvrdit jedino za ljude u računovodstvu tamo, ali radnici i menadžment tog odjela u Berlinu su nešto najgore s kime sam imao priliku surađivati .

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 17.12.2017. at 11:28. Reason: Mo
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 12:44   #2632
Dwarf980, jesi gledao ponudu poslova na stepstone.de?

Ja sam prosle godine bio trazio elektro-posao za frenda i bila je hrpa ponuda bas raznog slaganja ormara u okolici Frankfurta.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 14:06   #2633
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Dwarf980, jesi gledao ponudu poslova na stepstone.de?

Ja sam prosle godine bio trazio elektro-posao za frenda i bila je hrpa ponuda bas raznog slaganja ormara u okolici Frankfurta.
Stepsone i jobburzu gledam najvise...stepsone je super . za zapad i jug Njemacke ima gro poslova makar i tamo je sve prepuno zeitfirmi doduse puno manje neg prek burze + jobrecruiter firmi je isto dosta za industriju..

al da me ubijes sad prestao sam gledat po cijeloj De jer jednostavno nemrem svaki mjesec pljunut 300-400 eura samo da bi otisao odradio razgovor pa nazad u Berlin i onda cekao da se jave a skoro svi odreda za sprache termin ne nude naknadu za put. Pa sad se koncetriram na Berlin i tu blize dok cekam par odgovora di sam vec odradio razgovore sa recruiterima .

Neki dan imao 2 krug i 45 min razgovora sa firmom Toptech za Ausland tip posla eleektroanlagenmonteur konkretno radi se o kompaniji Krones Ag(Anlagen, Maschinen + proizvodnja komplet pogona i tvornice za razlicite tipove ambalaze sokova ili tekuce hrane ) pa cekam da mi recruiter javi za 3 krug i razgovor direkt kod firme...uvijeti su i za start super + nude mogucnost usavrsavanja i trening koji bi prvo imao je placen skup sa smjestajem. A dalje kad kad se predje direkt onda se vecinom radi Azija, Amerika komplet cijeli svijet sto meni pase...

Slicno ko i za firmu iz wormsa sta isto cekam konkretno kad bi poceo kad rijese plan sad kak stvari stoje za slj godinu...

A sutra idem ovo vidjet vezano za ponudu sta sam postom dobio nakon odradjenog telefonskog intervjua i ponude da ce me firma Renewensys zaposlit da im odgovaram al rvo za wind energie poslove moram trening i certifikat polozit....

U petak sam u mail attachmentu dobio papire vezane za posao a jucer i postom papir Einstellungszusage zur Vorlage für das Arbeitsamt.. u njemu je navedeno koji su vazni certifikati za polozit.

Zertifikate nach GWO:
*Manual Handling, First Aid, Working at Heights, Fire Awerness
*Efft(Elektrofachkraft für festgelegte Tätigkeiten)
*Starkstromschaltbefähigung bis 30 kV
*G41(Gesundheitschecks zur Höhentauglichkeit für Arbeiten mit Absturzgefahr)

Njih trebam polozit na treningu, trajanje 6mj a nakon polozenog najkasnije 1.7.2018 bi startao radit po IGZ-Tarifi..
Renewensys predlaze Maßnahme zur " Fachkraft für Windenergieanlagen" mit Maßnahmennummer 123-2348-15 u Proventus Energie Academy

Financiranje bi islo preko burze ili job centra to sutra moram ic vidjet sa papirom i podacima koje znam da vidim sta ce rec tamo.

Jedino me zanimalo dal je mozda netko prolazio kroz postupak dobivanja vauchera od jobcentra ili Arbeitsamta za ovakav tip treninga potrebnog za novi job pocet sljakat...

Plus sad kraj godine pogotovo u Berlinu je sranje sa industrijom nac nes i sve zeit firme samo baustele nude najvise dok za industriju moram cekat iza nove godine kakti...
__________________
“You spend the first years of a child’s life teaching it to walk and talk, then you spend the rest of its life telling it to shut up and sit down”
Dwarfinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 14:47   #2634
@dwarf
Troskove za traznju posla možes porezno pravdati, naravno samo ako to predajes.

I kod ozbiljni Firma ti se placa i Put itd. Naravno vecina leihfirma nece.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 19:17   #2635
Moja zena je dobila od jobcentra neki tecaj za ucenje pisanja CV-a, kako se trazi posao i pise bewerbung + ucenje njemackog.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 09:40   #2636
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Moja zena je dobila od jobcentra neki tecaj za ucenje pisanja CV-a, kako se trazi posao i pise bewerbung + ucenje njemackog.
Mozes li pojasniti kako je to dobila, tj. sto je pitala?
Jer nedavno sam se ja prijavio na Arbeitsagentur i pitao za njemacki tecaj, pravili su se kao da to ne postoji, iako sam vec cuo od vise ljudi preporuke da je moguce.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 09:56   #2637
Koji tečaj tebe zanima? Jesi li zaposlen? Ima raznih opcija.
Prvo, Jobcentar nije isto što i Agentur für Arbeit. Preko Jobcentra se jednostavno dobije tečaj jer tamo su prijavljeni ovi koji primaju socijalu (Hartz IV) i njima je to sve besplatno.
Što se Agentur für Arbeit tiče, mislim da to jako ovisi od pokrajine, grada i službenika. Čitala sam kako su neki preko njih besplatno dobili Weiterbildunge koji koštaju inače u tisućama eura, a ja osobno sam imala užasna omalovažavajuća iskustva i tretirali su me kao nekog NKV radnika iako imam VSS. Osim toga, ovdje kod mene su nekim mojim poznanicima izdali potvrde za tečaj i s time su im u školi rekli da je besplatan, da bi im nakon tečaja stigao račun da plate jer Agentur ne plaća tečaj onima koji su zaposleni. No to nitko prije tečaja nije znao reći. Sve u svemu, hrpa nesposobnih službenika.

Zadnje uređivanje aree : 18.12.2017. at 10:08.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 13:44   #2638
Quote:
Supremum kaže: Pogledaj post
Mozes li pojasniti kako je to dobila, tj. sto je pitala?
Jer nedavno sam se ja prijavio na Arbeitsagentur i pitao za njemacki tecaj, pravili su se kao da to ne postoji, iako sam vec cuo od vise ljudi preporuke da je moguce.
Izgubila posao, prijavila se na burzu, trazila tecaj i dobila ga.

Ali, kao sto pise @aree, hrpa nesposobnjakovica, umjesto pravog ucenja njemackog jezika dobila je ono sto sam vec napisao jer kao tu je i ucenje jezika ukljuceno a predavaci su banana i neredovito dolaze pa sad trazimo nacin da iziđe sa tog tecaja.

Jedino pozitivno je sto je tamo upoznala neke ljude i dobila neke informacije koje ce nam valjat.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:53   #2639
Quote:
aree kaže: Pogledaj post
Koji tečaj tebe zanima? Jesi li zaposlen? Ima raznih opcija.
Prvo, Jobcentar nije isto što i Agentur für Arbeit. Preko Jobcentra se jednostavno dobije tečaj jer tamo su prijavljeni ovi koji primaju socijalu (Hartz IV) i njima je to sve besplatno.
Što se Agentur für Arbeit tiče, mislim da to jako ovisi od pokrajine, grada i službenika. Čitala sam kako su neki preko njih besplatno dobili Weiterbildunge koji koštaju inače u tisućama eura, a ja osobno sam imala užasna omalovažavajuća iskustva i tretirali su me kao nekog NKV radnika iako imam VSS. Osim toga, ovdje kod mene su nekim mojim poznanicima izdali potvrde za tečaj i s time su im u školi rekli da je besplatan, da bi im nakon tečaja stigao račun da plate jer Agentur ne plaća tečaj onima koji su zaposleni. No to nitko prije tečaja nije znao reći. Sve u svemu, hrpa nesposobnih službenika.
Ovo moje sta traje 6 mj kosta preko 11 tisuca eura. I nakon toga si osoposobljen za rad na vjetroturbinama a bez toga nemozes ni prismrdit vjetrenjaci

Ja sam bez posla trenutno i covjek iz firme koja bi me zaposlila me uputio ili na Agenur für arbeit ili na jobcentar...uimam sve pismeno iz te firme jedino financiranje treninga trebam ja odradit preko vaucera sa Arbeitsamta ili jobcentra ...i kad to zavrsim kod njih bi poceo radit ne kasnije od 1.7.2018.

Svojoj sluzbenici sam se javio sa svom dokumentacijom i prepiskom sa buducim poslodavcem i zakazala mi je termin 3.1.2018.

A na job centar cu morat ic jer kako sam potpisao i sam zatrazio raskid odnosa imam 12 tjednu zabranu primanja Arbeitlosgelda...

Sam sam zatrazio raskid ugovora sa Randstadom jer kad sam bio na jednom razgovoru za posao direktno i covjek glavni u firmi kod kojeg sam bio na razgovoru mi je rekao da im javim kada sam slobodan krenut sa pocetnom satnicom koju smo dogovorili da ce mi poslat ugovor koji cu ja otpisan donijet na prvi radni dan.

Ja sam to sve napravio javio da sam slobodan odmah i da mi ranstad ne uvijetuje otkazni rok od mjesec dana onda su oni meni na to javili da ipak moram cekat tjedan dana jer ta firma odjednom ima jos par intervjua za posao i da oni meni nisu nista obecali. Koji su kurac spominjali slanje ugovora. Stim da se uopce nisu odostojili ni javit do dana danasnjeg mjesec i pol je proslo plus slao sam mail covjeku koji je glavni i odgovorni za zaposlenje i koji mi je sam dao vizitku svoju i ni on se nije udostojio odgovorit...tako da sam sad bez posla bez primanja na arbeitlosgeld moram cekat plus rekli su mi da se javim na job centar za Hartz4 dok mi se ne skine zabrana od 12 tjedana tj dok ne prodje jer ja na te novce imam pravo pa cak i po tome jer sam sam trazio raskid odnosa to nema veze jer sam trazio radi novog zaposlenja koje se nije dogodilo na kraju.
__________________
“You spend the first years of a child’s life teaching it to walk and talk, then you spend the rest of its life telling it to shut up and sit down”
Dwarfinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 23:03   #2640
Uzalud ti cijela ta prica, dao si otkaz bez da imas novi ugovor.
Dobra skola za buducnost.
noldo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.