Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2016., 19:49   #101
I to nije sve.
Jer ako projekt kroz prototip ne ispuni ....
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 20:08   #102
ovaj brod je damen klon, zasto pricamo o prototipu, kao da se radi o necemu sto smo mi eto revolucionarno smislili??
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 21:01   #103
Nadam se da Damen neće biti potreban.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 21:27   #104
Znaći tolko je zapelo da se nada da neće bit potriban drugi projekt?
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 22:02   #105
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nadam se da Damen neće biti potreban.
oprosti, ovo bas nisam shvatio?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 00:18   #106
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ovaj brod je damen klon, zasto pricamo o prototipu, kao da se radi o necemu sto smo mi eto revolucionarno smislili??
Bio on Damen ili klon, i jedno i drugo treba znat napravit, i sto je najvaznije, imat volje to napravit...
Kod skvera postoji opasnost da predvidjena lova bude utrosena, a od broda ostane neka faza blize pocetku nego li kraju...predugo to traje (ako financiranje ide planiranom dinamikom).
Mornarici fali puno toga, a ono cega uopce nema je vrijeme: svaki projekt zapocinjemo nakon svih rokova, zapravo vrijeme stvarnog pocetka je trebalo biti planirani trenutak zavrsetka. Jos kad se realizacija krene rastezati...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 07:51   #107
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
kod nas su sad inspektori krivi, jer ne daju majmunima fusariti

pa jebemu, ima li ova kaca dno??
Nisi shvatio kod nas je postojanje inspekcije uglavnom upravo dozvola za fušarenje. Jer ako si zeznuo u izgradnji, a inspektor nije vidio, pojeo vuk magare. Onda namjerno zezneš, uštediš, tutneš inspekciji 100kn u džep i vozi.
Volio bih da se to više promijeni na zapadni sustav. Tamo će i inspektor dobiti po pipici ako propusti upozoriti na propust, a svaki propust koji uoči će izvođač otkloniti.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 08:58   #108
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nadam se da Damen neće biti potreban.
Mogao bi biti potreban Damen? Ajme...

Ovaj OOB je tehnološki na razini jedne malo veće motorne turističke jahte. Hrvatska i sad radi daleko složenije projekte.

Ako ne bi mogli napraviti kako treba ovaj, u osnovi jednostavan brod (svi složeniji sustavi, pogon, oružje i elektronika, se ugrađuju po specifikaciji stranih proizvođača), to bi bila strašna sramota.

Po duhu upisa onih koji poznaju situaciju, imam osjećaj da bi Brodograđevni institut mogao biti glavni krivac i ako jest tako, ne smije se imati milosti prema njemu. Pa koliko su samo nedavno molili za milost.

Usput me već počela lagano hvatati domoljubna paranoja. Dan prije sam prognozirao da će domoljubi sve zablokirati i da ne bi bilo čudo da OOB-ova ne bude više od dva. A sad ispada da možda neće ni jedan. Ali, valjda nije do toga na ovom prvom brodu.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 12:16   #109
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Nisi shvatio kod nas je postojanje inspekcije uglavnom upravo dozvola za fušarenje. Jer ako si zeznuo u izgradnji, a inspektor nije vidio, pojeo vuk magare. Onda namjerno zezneš, uštediš, tutneš inspekciji 100kn u džep i vozi.
Volio bih da se to više promijeni na zapadni sustav. Tamo će i inspektor dobiti po pipici ako propusti upozoriti na propust, a svaki propust koji uoči će izvođač otkloniti.
Ajd' ima u tome logike i prepoznatljivog obrasca ponašanja...
Ali kad uvedeš nezavisni, vlastiti nadzor, upetljaš i Registar, dokumentiraš svaku fazu, pa na kraju platiš honorar recimo ekipi koja preuzima brodove za MSC i slične od korejanaca, da ga prije preuzimanja pretresu od vrha do dna i prcaju za svaku pizdariju, trebat će ti popriličan plik tih novčanica...
Pa bi bilo da im OOB ostane k'o ruski cruiser, a država preuzme natrag škver na ime svih nerealiziranih subvencija i naplata...samo škver neće nitko, pa ni država...

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post

Po duhu upisa onih koji poznaju situaciju, imam osjećaj da bi Brodograđevni institut mogao biti glavni krivac i ako jest tako, ne smije se imati milosti prema njemu. Pa koliko su samo nedavno molili za milost.

Usput me već počela lagano hvatati domoljubna paranoja. Dan prije sam prognozirao da će domoljubi sve zablokirati i da ne bi bilo čudo da OOB-ova ne bude više od dva. A sad ispada da možda neće ni jedan. Ali, valjda nije do toga na ovom prvom brodu.
Koji dio BI bi mogao biti krivac?
Onaj dio ljudi koji je generalno zaribao BI?
Onaj dio koji je ostao i dalje u BI, računajući da će država ionako sanirati, pa što mutiti vodu?
Onaj dio koji je, pretpostavljam, i radio na OOB, a onda prešao u neku Debeljakovu firmu-kćer?

Uostalom, šta ima BI sa time što se ekipa nije uhvatila varenja limova, oni su svoj posao napravili, po traženim specifikacijama složili projekt, još ga je škver, kad ga je preuzeo, kako čujem, dorađivao, unosio neke izmjene...
Za mene je BI gotov svoj dio posla onog trenutka kad je projekt preuzet od strane naručitelja, u potpunosti isplaćen, ugovor konzumiran...ali da se recimo nekim slučajem u probnoj vožnji prevrnuo radi neke katastrofalne greške u dizajnu (što mi je danas kod ovolickih projekata ipak nezamislivo), onda bismo mogli lopticu reternirati ka BI...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 12:24   #110
Da je volje i pameti, onda bi škver moga bar bit na nuli,ako već ne donosi neku dobit.ali škver je zamišljen da budee u laganom plusu kad se pokrije sve,a da se priko njega proda robe i usluga koliko je više moguće. to bi tribalo nekako tako bit. samo osim usluga šta i koliko robe danas RH uopće može prodat kroz škverove u RH? Kad je zadnji brod naručen od domaćeg naručitelja trgovačke mornarice? A kako se nama ništa ne isplati, onda je pomalo i glupavo i raspravljat o ovome. sposobni ljudi nađu već načina kako.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 13:52   #111
DVJESTO TONA...,godine gradnje,ma dajte, nemojte me zajebavat!!!
Lijepo ranpin u ruke i imaju odmah blizu za lovit ciple fonjare!!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 22:39   #112
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
oprosti, ovo bas nisam shvatio?
MORH je dao šansu domaćim projektantima (projektu) i brodograditeljima da kreiraju proizvod koji treba Domovini, na svekoliku korist.

Ukoliko projekt ne udovolji deklariranim i očekivanim performansama MORH neće graditi seriju defektnih proizvoda.
Naravno, to je najcrnji scenarij, ali ako su projektanti zahebali stvar uzet će se dokazani strani projekt.
Osobno u to ne vjerujem, ali je MORH odlučan da se ne da zahebavati.

Ako se to pak dogodi -strani projekt znači da naši grade i strancu plate cca 500 tisuća eura po svakoj jedinici a da stranci nemaju niti trošak za jednu elektrodu.
Inače stranci su nas želili oguliti na svakoj stavci (na motorima Njemci skoro 2 milijuna eura a na svakom topu Izraelci 360 tisuća eura).
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 03.06.2016. at 23:11.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 10:55   #113
Zašto jednostavno kad može komplicirano?

Jel' splitski škver jedini na svijetu?
Da li je bilo još zainteresiranih na natječaju za izgradnju OOB-a, pa se rukama i nogama tjeralo ostale samo da bi se namjestilo posao Debeljaku, kako bi se zaposlili njegovi ljudi, njegov škver i tako bar donekle opravdala silna lova koja je tu ulupana?

Kao što možemo naručiti Damen ili bilo koje druge brodove, bilo čiji projekt, pa ga raditi ovdje, jednako tako možemo i mi naš projekt dati bilo kome da nam ga izgradi: korejancima, turcima, u krajnjoj liniji i albancima koji su za gradnju svojih Damena dobili i transfer tehnologije i halu...

A najprostiji način je da se oduzme posao splitskom škveru, po istim specifikacijama i istim uvijetima ponudi bilo kojem drugom domaćem škveru i postižeš cilj: domaći projekt, domaći proizvođač, sve ostaje isto i dio love ostaje kući, ostaje i domaći ponuditelj rješenja bilo kome drugome u svijetu. Pa sve i da taj drugi škver ne može ponuditi motorizaciju ili nešto od opreme po cijenama kakve bi recimo splitski škver mogao postići, opet je to poskupljenje manje nego puna cijena koju bi dali za neko kompletno rješenje strancu, a efekt za nas povoljniji...

I još smo daleko od toga da razglabamo je li dizajn pogođen ili promašen, OOB je daleko od bilo kakve tekućine, osim ako navoz negdje ne prokišnjava...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 16:29   #114
BSO je sasvim OK kod gradnje prototpa ali je nadzor rigorozan i konpliciran.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 10:52   #115
Dakle, riješili smo, nador je kriv što sve kasni bekonačno. Da njega nema, škver bi već napravio svih pet komada.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 11:31   #116
Hipoteze oko izgradnje su točne a tvoja ironična konkluzija netočna.
Nikad vi neki niste znali cijeniti pravodobne informacije s relevantnog izvora, s tim da si ti vrlo relevantan član ovog pdf, pa je moje iznenađenje tim veće.

Napravit će se brod po najvišim standardima gradnje a onaj tko plaća ima pravo i komplicirati i kad to nije potrebno.
Potvrda projekta na moru u ispitivanjima odredit će daljnju gradnju po privaćenom projektu za protip.
Ne vidim sadržajnu nejasnoću u napisanom.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 11:46   #117
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
BSO je sasvim OK kod gradnje prototpa ali je nadzor rigorozan i konpliciran.
Ne pravdaj ga pp5d6. Ti bi jajoglavog mlatija gore nego tovara i ne bimu da plakat. I to je najmanje šta bi mu učinija. Ljudi mi govore da je rasuja škver. Da i dobijekoju novogradnju nema je odakle porinit.
Ukratko turci i kuga zajedno kamilica su za njega.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 23:44   #118
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
Ne pravdaj ga pp5d6. Ti bi jajoglavog mlatija gore nego tovara i ne bimu da plakat. I to je najmanje šta bi mu učinija. Ljudi mi govore da je rasuja škver. Da i dobijekoju novogradnju nema je odakle porinit.
Ukratko turci i kuga zajedno kamilica su za njega.
Da nisu oni judi , kojim je šjor gazda reko da treba i RADITI od 07:00 - 15:00 x 2 , da bi se nešto i zaradilo ,a ne "marendati " od 10AM do 14PM ?!?
Takvi sigurno imaju "pritužbe"...

Ne znam kako stoji vojna brodogradnja, ali pred , ha ima jedno 12 godina, tada pri posjeti splitskom "škveru" , kad sam vidio kako majstori stavljaju izolaciju cijevi u jednoj prostoriji unutar broda (civilna gradnja je bila ) - uopće mi nije bilo jasno kako uspiju završiti tanker u roku?!? To je bilo pred velim 12 godina.
Toplo se nadam da je šjor gazda napravio "propuha" i pedalirao takve "radnike".
Ovdje naravno , ne želim napisati da su svi takvi , već pišem ono što sam tada vidio svojim očima.

AKo je to promjenjeno - kako kaže pp... bit će sve ok.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 10:56   #119
Premijer Milanović bia je na polaganju kobilice.

Premijer Milanović biti ce na porinucu prototipa.

Da nije smješno, bilo bi tužno...
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 12:01   #120
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Da nisu oni judi , kojim je šjor gazda reko da treba i RADITI od 07:00 - 15:00 x 2 , da bi se nešto i zaradilo ,a ne "marendati " od 10AM do 14PM ?!?
Takvi sigurno imaju "pritužbe"...

Ne znam kako stoji vojna brodogradnja, ali pred , ha ima jedno 12 godina, tada pri posjeti splitskom "škveru" , kad sam vidio kako majstori stavljaju izolaciju cijevi u jednoj prostoriji unutar broda (civilna gradnja je bila ) - uopće mi nije bilo jasno kako uspiju završiti tanker u roku?!? To je bilo pred velim 12 godina.
Toplo se nadam da je šjor gazda napravio "propuha" i pedalirao takve "radnike".
Ovdje naravno , ne želim napisati da su svi takvi , već pišem ono što sam tada vidio svojim očima.

AKo je to promjenjeno - kako kaže pp... bit će sve ok.
Ne kolega điđimiđi. Nisan mislija na te. U biti veliki broj ljudi koji vride otišli su davno van,i pomalo za njima i ostali. Ima škverana bivših na sve strane, rasuli se ka rakova dica. U škveru su ostali, kako su mi rekli, ljudi koji su godinama ni tamo ni vamo, oni koji uče, i oni koji još uvik uče.
Neka neko iz škvera kaže za koliko bi bili u stanju napravit panamax, ne još bolje bulk sa dvi dizalice 30 000t.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.