Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2017., 21:51   #21
Ha, evo našao sam od Zehndera sistem sarazvodom u betonu. Znači nisam sanjao

Zendher ComfoFresh
(stranica 11)

U biti kako vidim najveći problem je naći nekoga tko to zna, tko je već radio, da nema previše nagađanja.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 08:51   #22
MITSUBISHI ELECTRIC LGH-25RX5

U troškovniku mi je predviđen rekuperator iz naslova sljedećih karakteristika:

Rekuperator topline sa 100 % izmjenom dobavnog i povratnog zraka, za montažu u međuprostor stropa, opremljen bypass modom za opciju free cooling.
"Rekuperator topline tehničkih karakteristika:
Protok zraka: 250 m³/h
Efikasnost:
- temperaturna izmjena: 83,5 %
- entalpijska izmjena - hlađenje: 76 %
- entalpijska izmjena - grijanje: 77,5 %
Razina buke : 18 - 27 dB
Maksimalni vanjski statički tlak : 85 Pa

Zanimaju me mišljenja i komentari ne sa aspekta financijske isplativosti, već funkcionalne. Da li bi sebi ugradili nešto tako i ako ne bi, zašto ne bi. Zanimaju me odgovori ljudi koji će (ili jesu) ugraditi (li) ugraditi rekuperator.
Hvala.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:14   #23
O cijeni ovisi da li bi ga ja ugradio, a to nisi spomenuo. Osobno sve sto sam do sada vidio je vrlo slicne cijene, ako je tako onda nema razloga zasto ne ici na neke od najboljih uredaja na svijetu odnosno na tvrtke koje iskljucivo proizvode rekupeatore.

U brosuri koju si linkao reklamiraju iskljucivo svjez zrak za restorane, skole, uredi... Znam da manje jedinice mogu ici i u stambene objekte ali ako nisu razvijani iskljucivo kao stambeni to moze po mome biti lose.
Nadalje velis ugradnja u meduprostor stropa, da ali ako pogledas brosuru ugradnja u taj meduprostor se i radi ali upavo za industrijsku primjenu, dakle poslovne zgrade ili slicno gdje izmedu spustenog stropa i ab ploce ima metar visine pa se sve cijevi i instalacije vuku tamo. Ne kuzim gdje ti u meduprostor stropa u kuci stane rekuperator, cijevi sa prigusivacima buke promjera 160 mm, te razvodne kutije recimo DN75 10x/DN160 1x.

Ovo je tipicna kucna instalacija, pa gle koliko je to:



Vidis da iz rekuperatora izlaze velike sive cijevi, u njima su prigusivaci one uvijek imaju oko metar duljine i idu iz rekuperatora do razvodnih kutija, dovodne i odvodne. Vidis bijele plasticne razvodne kutije iz kojih dalje idu razvodne cijevi fi 75mm. Zelene antibakterijske i antistaticne za dovod zraka po prostorijama i plave za odvod.

Nisi rekao po kojem standardu je mjerena ucinkovitost rekuperatora? Passivhaus Institut, metoda EN-308, DIN4719? Jer isti rekuperator mjeren razlicitim metodama ima drasticno drugacije rezultate koji su posljedica metodologije mjerenja.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:56   #24
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
O cijeni ovisi da li bi ga ja ugradio, a to nisi spomenuo. Osobno sve sto sam do sada vidio je vrlo slicne cijene, ako je tako onda nema razloga zasto ne ici na neke od najboljih uredaja na svijetu odnosno na tvrtke koje iskljucivo proizvode rekupeatore.

U brosuri koju si linkao reklamiraju iskljucivo svjez zrak za restorane, skole, uredi... Znam da manje jedinice mogu ici i u stambene objekte ali ako nisu razvijani iskljucivo kao stambeni to moze po mome biti lose.
Nadalje velis ugradnja u meduprostor stropa, da ali ako pogledas brosuru ugradnja u taj meduprostor se i radi ali upavo za industrijsku primjenu, dakle poslovne zgrade ili slicno gdje izmedu spustenog stropa i ab ploce ima metar visine pa se sve cijevi i instalacije vuku tamo. Ne kuzim gdje ti u meduprostor stropa u kuci stane rekuperator, cijevi sa prigusivacima buke promjera 160 mm, te razvodne kutije recimo DN75 10x/DN160 1x.

Ovo je tipicna kucna instalacija, pa gle koliko je to:

https://c1.staticflickr.com/1/348/32...73cdbf99_z.jpg

Vidis da iz rekuperatora izlaze velike sive cijevi, u njima su prigusivaci one uvijek imaju oko metar duljine i idu iz rekuperatora do razvodnih kutija, dovodne i odvodne. Vidis bijele plasticne razvodne kutije iz kojih dalje idu razvodne cijevi fi 75mm. Zelene antibakterijske i antistaticne za dovod zraka po prostorijama i plave za odvod.

Nisi rekao po kojem standardu je mjerena ucinkovitost rekuperatora? Passivhaus Institut, metoda EN-308, DIN4719? Jer isti rekuperator mjeren razlicitim metodama ima drasticno drugacije rezultate koji su posljedica metodologije mjerenja.
Pozdrav. Ne znam dal si meni odgovarao ovim postom, čini mi se da jesi...

Cijena je nekih 6-7 kkn. Nisam linkao nikakvu brošuru, ne znam na što se referiraš, možda je ovo vezano na neki drugi post?

Koliko sam ja shvatio, iz rekuperatora idu van dvije cijevi, jedna za svježi i jedna za otpadni zrak. To su dva glavna voda... Budući gradim prizemnicu, te dvije cijevi idu centralnim hodnikom i samo se granaju na jednu i drugu stranu hodnika u prostorije do kojih trebaju doći. Ne vidim u čemu je problem. Same cijevi će kroz kuću ići pod spušteni strop, a rekuperator će se samo objesiti na strop u kotlovnici...

Za ove standarde nemam pojma. Nemam tu informaciju.

Zadnje uređivanje City : 01.02.2017. at 13:26.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 10:47   #25
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Ne znam dal si meni odgovarao ovim postom, čini mi se da jesi...

Cijena je nekih 6-7 kkn. Nisam linkao nikakvu brošuru, ne znam na što se referiraš, možda je ovo vezano na neki drugi post?

Koliko sam ja shvatio, iz rekuperatora idu van dvije cijevi, jedna za svježi i jedna za otpadni zrak. To su dva glavna voda... Budući gradim prizemnicu, te dvije cijevi idu centralnim hodnikom i samo se granaju na jednu i drugu stranu hodnika u prostorije do kojih trebaju doći. Ne vidim u čemu je problem. Same cijevi će kroz kuću ići pod spušteni strop, a rekuperator će se samo objesiti na strop u kotlovnici...

Za ove standarde nemam pojma. Nemam tu informaciju.
Vezano je na tvoj post, sori, specke sam ja iscupao sluzbene sam, pomjesao sam nesto jer sam radio vise stvari

Ako ce se rekuperator samo objesiti na strop to onda nema veze sa onim sto si napisao, a to je da je montaza u meduprostoru stropa?

Lijepo sam ti postavio sliku rekuperatora i razvoda, vidis sto se sve spaja, dvije glavne cijevi dovode i odvode zrak DO REKUPERATORA. Onda dvije cijevi iz rekuperatora idu DO RAZVODNE KUTIJE. Tek onda iz razvodnih kutija ide razvod po prostorijama.

Moram priznati da nikad isam naisao na rekuperatore, i to najmanje za kucu, bez hrpe dodatnih opcija koji kostaju ispod nekih 15 ili 20 000 kn.

Ugl ugradnja rekuperatora u kucu? Da. Ja sam u procesu u glavnom projektu je stavljen rekuperator i ici ce u kucu. Da li bi ja iskreno ovaj konkretni spomenuti, ne.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:01   #26
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Vezano je na tvoj post, sori, specke sam ja iscupao sluzbene sam, pomjesao sam nesto jer sam radio vise stvari

Ako ce se rekuperator samo objesiti na strop to onda nema veze sa onim sto si napisao, a to je da je montaza u meduprostoru stropa?

Lijepo sam ti postavio sliku rekuperatora i razvoda, vidis sto se sve spaja, dvije glavne cijevi dovode i odvode zrak DO REKUPERATORA. Onda dvije cijevi iz rekuperatora idu DO RAZVODNE KUTIJE. Tek onda iz razvodnih kutija ide razvod po prostorijama.

Moram priznati da nikad isam naisao na rekuperatore, i to najmanje za kucu, bez hrpe dodatnih opcija koji kostaju ispod nekih 15 ili 20 000 kn.

Ugl ugradnja rekuperatora u kucu? Da. Ja sam u procesu u glavnom projektu je stavljen rekuperator i ici ce u kucu. Da li bi ja iskreno ovaj konkretni spomenuti, ne.
Ovaj tip rekuperatora se ugrađuje ovako:

http://www.veka-ing.com/pic/Slike/te...kuperatora.JPG

Međuprostor stopa je ako ja i u kotlovnici napravim npr spušteni strop, što ja neću raditi jer mi to nema smisla. Potpuno mi je ovaj dio nevažan. Iskopirao sam troškovničku stavku. Ne znam koje sve opcije trebaš, ovaj je tzv higijenski (tako ga je projektant nazvao), znači bitno je da ima funkciju izmjene zraka sa rekuperacijom topline i to je to. Može se programirati, može se op potrebi i želji ugraditi grijač. Što još treba?
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:23   #27
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Statičar će reći da je najzdravija statički zgrada iz jednog materijala - dakle najbolje da je sve iz AB. Radi li se tako ili je npr. za zidanu kuću uobičajen miješan materijal AB+opeka?
Osim ventilacije, postoje instalacije odvodnje, vodovoda, plinovoda, struje...
Statičari bi najradije da te instalacije ne prolaze kroz konstrukciju zgrade jer to nije zdravo za statiku... A opet npr. AB grede sportske dvorane često imaju projektirane i izvedene otvore i do 1m za ventilaciju dvorane...
Baš me zanima koja Vam je namjera sa ovim postom...

Recirkulacija u kućnoj/stambenoj ventilaciji ne postoji. To je većinom riješeno kod poslovne ventilacije gdje se zbog ušteda recirkulira veći dio zraka (miješa se zrak povrata iz prostora sa uzetim izvana zrakom). Kod stambene se ne miješa zrak povrata (iz kuhinje, ostava, kupaonice, WC-a) sa dolaznim zrakom u sobe. Rekuperator topline ne prenosi vlagu između dvije struje zraka, već samo toplinu. Regenerator prenosi i vlagu. Paul, Helios, Maico, Zehnder itd. imaju pločaste regenerature kao dodatnu opciju (+500€) koji prenose vlagu između struja zraka, no obično im je stupanj rekuperacije topline manji. U vlagi se mogu otopiti razni mirisi, tako da iako se nešto dobije - dosta se i izgubi. Suhi zrak je posljedica ventiliranja tj. izmjene zraka zimi i to je zbog fizike (kad je zrak hladan može primiti malu količinu vlage u odnosu na topli zrak soba). Oni koji ne prozračuju/ventiliraju zrak ili imaju lošu hidroizolaciju imaju probleme sa vlagom, dok svi ostali koji mijenjaju zrak prostorije - zimi imaju problem suhog zraka.
Ja ću za početak uzeti obični rekuperator, a možda jednog dana uzmem i regenerator za po zimi.
sve ti je za "peju" uz jednu malu napomenicu, ti otvori od metra koje si vidio su tzv servisni, u nekim slučajevima postaje i čitave servisne etaže, a AB oko njnih je zapravo konstruktivni element (greda) tako da je opet svako za sebe i ništa "U ILI KROZ"
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:27   #28
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Kad kazem izaberes, mislim da izabere PROJEKTANT po proracunu i projektu pobogu. Sigurno laik nece sebi dimenzionirati i racunati razvod instalacija za kucu, iako mozes i to ako imas imalo pameti i postujes pravila struke jer je cijela stvar relativno jednostavna.
Ja ne kontam zašto se ti pališ ko "hepo" kocka, pa moraš prihvatiti činjenicu da i "struka" nekad navrati na forum da utuca vrijeme..
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:35   #29
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ha, evo našao sam od Zehndera sistem sarazvodom u betonu. Znači nisam sanjao

Zendher ComfoFresh
(stranica 11)

U biti kako vidim najveći problem je naći nekoga tko to zna, tko je već radio, da nema previše nagađanja.

SANJAO SI,

taj sistem se postavlja u tzv. podnu deku ili ti "ESTRIH" ili kako god ko kako zove i nema veze sa AB, vertikale idu kroz slijepi zid (rjeđe, uglavnom kod naknadne ugradnje ili češće, projekltovane žljebove). I mani se se slovenačkih projekata, toliko ih spomineš da već pomišljam da .. , šalim se, uzmi koga hoćeš ali da znaš da ventilacija (pogotovu sa rekuperacijom) ne ide u individualne objkete ili stanove.

Zadnje uređivanje N1H1 : 01.02.2017. at 11:52. Reason: greške greške greške
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:41   #30
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
sve ti je za "peju" uz jednu malu napomenicu, ti otvori od metra koje si vidio su tzv servisni, u nekim slučajevima postaje i čitave servisne etaže, a AB oko njnih je zapravo konstruktivni element (greda) tako da je opet svako za sebe i ništa "U ILI KROZ"
Navode se stvari koje su netočne. Osobno sam radio u projektnom birou koji je radio statiku za jedan veliki centar (4 poslovne zgrade od armiranog betona visina 9 i više katova). Nakon što je cijeli projekt došao u fazu izrade ventilacije i strojarskih instalacija, došlo je do velikih izmjena u odnosu na glavni projekt i tražilo se odobrenje otvora za prolaz instalacija od kojih su neki otvori u nosivim AB zidovima bili veličine vrata 1x2 metra. Svaki otvor se statički provjeravao i svaki, ali baš svaki je na kraju odobren. Možda su manje korekcije u dimenzijama otvora bile za nekoliko upita (ne sjećam se više točno), a upita je bilo jako jako puno.

Također, statičar sigurno neće savjetovati nekome da gradi sve od jednog materijala. Uopće ne vidim koji bi razlog bio za to. Ali ovo definitivno nije tema ovdje, pa neću dalje.
LP
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:41   #31
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
sve ti je za "peju" uz jednu malu napomenicu, ti otvori od metra koje si vidio su tzv servisni, u nekim slučajevima postaje i čitave servisne etaže, a AB oko njnih je zapravo konstruktivni element (greda) tako da je opet svako za sebe i ništa "U ILI KROZ"
U sportskoj u Dugom Selu otvori koje sam vidio u AB gredama su za ventilaciju dvorane. Dakle greda ima u sebi otvor od cca. 1m za ventilaciju, tako da ne pričaj da se ne može izvesti da u AB konstrukciju ne mogu ventilacijski otvori...
Druga je stvar što se statičaru kad ima drugog posla ne da raditi proračun novih stvari...
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:42   #32
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
U troškovniku mi je predviđen rekuperator iz naslova sljedećih karakteristika:

Rekuperator topline sa 100 % izmjenom dobavnog i povratnog zraka, za montažu u međuprostor stropa, opremljen bypass modom za opciju free cooling.
"Rekuperator topline tehničkih karakteristika:
Protok zraka: 250 m³/h
Efikasnost:
- temperaturna izmjena: 83,5 %
- entalpijska izmjena - hlađenje: 76 %
- entalpijska izmjena - grijanje: 77,5 %
Razina buke : 18 - 27 dB
Maksimalni vanjski statički tlak : 85 Pa

Zanimaju me mišljenja i komentari ne sa aspekta financijske isplativosti, već funkcionalne. Da li bi sebi ugradili nešto tako i ako ne bi, zašto ne bi. Zanimaju me odgovori ljudi koji će (ili jesu) ugraditi (li) ugraditi rekuperator.
Hvala.
LAŽU!, moje mišljenje, sa rekuperatorom takvih karakteristika tebi ne bi trebao
nikakv sustav grijanja, dovoljn bi bio prirast temp. kroz prozore za sunčana dana, a noću pametno upotrebljena "energija" iz PRDCA četvoročlane obitelji. Za oblačna vremena pojačati doze GRAHA!
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:47   #33
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Ovaj tip rekuperatora se ugrađuje ovako:

http://www.veka-ing.com/pic/Slike/te...kuperatora.JPG

Međuprostor stopa je ako ja i u kotlovnici napravim npr spušteni strop, što ja neću raditi jer mi to nema smisla. Potpuno mi je ovaj dio nevažan. Iskopirao sam troškovničku stavku. Ne znam koje sve opcije trebaš, ovaj je tzv higijenski (tako ga je projektant nazvao), znači bitno je da ima funkciju izmjene zraka sa rekuperacijom topline i to je to. Može se programirati, može se op potrebi i želji ugraditi grijač. Što još treba?
Potpuno tvoj izbor ja na stvari gledam drugacije i debelo se raspitam prije. Da li svaka perilica pere rublje, da. Da li su sve iste, ne. Isto je sa autima, slavinama, svime. Morao bi detaljno uci u usporedbe svih rekuperatora sto sam osobno radio da vidis koje su znacajne razlike medu njima i sto sve dobivas za odredeni novac. Kakva je kasnija podrska, koliko trose struje, da li imaju adaptivnu kontrolu izmjene zraka, da li je protok zraka u tri koraka low, med, high ili kontinuirani, da li ima bajpas, kako se izmjenjuju flteri, kakvi su uopce filteri, kako se cisti rekuperator, kakva je elektronika, koje standarde upravljanja podrzava, najbitnjije koja su mu stvarna ceftificirana mjerenja.

Ako si ti zadovoljan ovime sto si odabrao, to je onda to. Trazio si misljenje i ja sam ti dao svoje

Nekih detalja ima u brosuri:

Mitsubishi Electric measures the machine according to the Japan Industrial Standards(JIS B 8628

http://www.mitsubishielectric.com.au...AY_LGH_RX5.pdf
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:50   #34
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
U sportskoj u Dugom Selu otvori koje sam vidio u AB gredama su za ventilaciju dvorane. Dakle greda ima u sebi otvor od cca. 1m za ventilaciju, tako da ne pričaj da se ne može izvesti da u AB konstrukciju ne mogu ventilacijski otvori...
Druga je stvar što se statičaru kad ima drugog posla ne da raditi proračun novih stvari...
Vidi, ja ne znam šta je u Dugom Selu, ali ako je raster veći od 8m onda su tu uradili DVIJE grede visoke 1m - jednu do druge na razmaku 1m, te se onda manje upučenima čini kako je u AB gredi otvor. Takve slučajeve imaš i kod npr. mostova, a što se tiće "novih stvari", pogotovo u statici, toga jedostavno nemaaa!
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:51   #35
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
šalim se uzmi koga hoćeš ali da znaš da ventilacija (pogotovu sa rekuperacijom) neide u individualne objkete ili stanove.
Ventilacija sa rekuperacijom ne ide u stanove?
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:52   #36
Prikaz izrade AB ploče sa razvodnim cijevima ventilacije u istoj:
https://www.youtube.com/watch?v=_AYg3FkLDUE
Što bi tu statički trebao biti problem?
Što ti njemci rade ilegalno?!
Sportska dvorana Dugo Selo:

http://ss-dugo-selo.skole.hr/upload/...e/stolni_1.jpg
Stambena ventilacija kao ne postoji, a Švicarci imaju i stručne knjige za fakultet na tu temu:
https://www.vde-verlag.de/buecher/31...gebaeuden.html
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:58   #37
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Navode se stvari koje su netočne. Osobno sam radio u projektnom birou koji je radio statiku za jedan veliki centar (4 poslovne zgrade od armiranog betona visina 9 i više katova). Nakon što je cijeli projekt došao u fazu izrade ventilacije i strojarskih instalacija, došlo je do velikih izmjena u odnosu na glavni projekt i tražilo se odobrenje otvora za prolaz instalacija od kojih su neki otvori u nosivim AB zidovima bili veličine vrata 1x2 metra. Svaki otvor se statički provjeravao i svaki, ali baš svaki je na kraju odobren. Možda su manje korekcije u dimenzijama otvora bile za nekoliko upita (ne sjećam se više točno), a upita je bilo jako jako puno.

Također, statičar sigurno neće savjetovati nekome da gradi sve od jednog materijala. Uopće ne vidim koji bi razlog bio za to. Ali ovo definitivno nije tema ovdje, pa neću dalje.
LP
To ti je samo pokazatelj da je taj tvoj biro za čist kurac! (da izvinete) Naša posla, svak radi svoje koa da drugi ne postoje i onda 100x preračunavaj preračunato jer je jedina opcija razbijanje betona!
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:59   #38
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
LAŽU!, moje mišljenje, sa rekuperatorom takvih karakteristika tebi ne bi trebao
nikakv sustav grijanja, dovoljn bi bio prirast temp. kroz prozore za sunčana dana, a noću pametno upotrebljena "energija" iz PRDCA četvoročlane obitelji. Za oblačna vremena pojačati doze GRAHA!
To si uspio genijalno izracunati samo misljenjem? Odlicno je da znas i toplinske gubitke i dobitke objekta. Tko sisa termodinamiku i nas inzenjere koji smo krv pisali semestrima, tko sisa struku. Imas lokalnog fusera koji na osnovu misljenja dimenzionira grijanje i ventilaciju objekta. Svaka cast, svakim postom ti kredibilitet raste
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:04   #39
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Prikaz izrade AB ploče sa razvodnim cijevima ventilacije u istoj:
https://www.youtube.com/watch?v=_AYg3FkLDUE
Što bi tu statički trebao biti problem?
Što ti njemci rade ilegalno?!
Sportska dvorana Dugo Selo:

http://ss-dugo-selo.skole.hr/upload/...e/stolni_1.jpg
Ja ti ovdje vidim samo djecu na parketu a tebi za informaciju, gospoda njemci u svojoj struci kažu.. statika objeta je urađena po našim važećim Normama .. njihove važeće norme su: statika se radi automatizovano - računarski i predviđa zemljotres do 5 stupnjeva R...

EDIT: sada sam pogledao malo bolje, ove cijevi su "propuštene" znači prilikom izračuna AB grede ostavljena su tzv. "polja" u kojima ništa nema i koja mogu imati bilo kakav oblik, u ovakvim slučajevima su opet DVIJE grede jedna iznad i jedna ispod poprečnog propusta. Za UZDUŽNI propust (po dužoj osi grede) ovo bi izgledalo ovako al malo sutra.

Zadnje uređivanje N1H1 : 01.02.2017. at 12:15.
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:12   #40
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
pomenuo bih neke sitnice (bez ikakve zle namjere);
- nema te struke koja će u AB ploču postaviti podno grijanje i ventilaciju bilo
kojeg promjera! pa čak ni u CH!
...

pozz
Nisam ja prvi spominjao Njemce ;-)
Podigni pogled iznad djece da vidiš grede dvorane :-)
Malo sam učio fiziku, pa koliko znam da je gornji dio grede opterećen na tlak, a donji na vlak. Središnji dio ima minimalna naprezanja. Zašto instalacijske cijevi ne bi mogle ići u središnju zonu AB ploče?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.