Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2017., 06:57   #81
Quote:
perogulikoza kaže: Pogledaj post
a za koliku je to pristoriju, recimo dnevni boravak kolko mora imati proto za 20m2
Pa koliko vidim centralni uredaji za obiteljske kuce su 200-300 m3/h.
Znaci.. 6-8 komada, recimo. U sobe, dnevni, kupatilo.

Nije to nista jeftinije, ako će se poštivati taj "naputak" od recimo >200m3/h.
I pretpostavljam da nema entalpije.
Ali ovako na prvu zanimjivo izgleda.

Prvenstveno me zaintrigiralo za naknadnu ugradnju, recimo kod mojih u kući.Oni svi puše, pa bi bilo fora im 2 staviti u dnevni, da ne moraju na -20 iamti prozor otvoren cijelu zimu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 08:11   #82
Pa jedan od glavnih uvjeta je broj ljud, a ne samo kvadratura i opet to nitko ne spominje, a nije da se deset puta nije govorilo o tome
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 08:13   #83
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Meni te cifre kao 90 % djeluju malo prenabudzene,cak i kod pravih rekuperatora,a tek kod neceg jeftinijeg
Recimo paul novus bez entalpije je na 93% ucinkovitosti, i ako su ti filteri cisti vrlo lako mozes mjeriti temp odlaznog i dolaznog zraka te vidjeti da je zaista tako, vjerovao ili ne
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 11:31   #84
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Recimo paul novus bez entalpije je na 93% ucinkovitosti, i ako su ti filteri cisti vrlo lako mozes mjeriti temp odlaznog i dolaznog zraka te vidjeti da je zaista tako, vjerovao ili ne
Moze bit da je stvarno tako,ali trebalo bi malo citat ona sitnija slova inace,cesto bude neko ali.

Npr kupujem rekuperator 300 m3/h jer mi treba za cijelu kucu....tamo pise ucinkovitost do 90% ..........a onda negdje u specifikacijma nadjes da je najveca ucinkovitost u najmanjoj brzini znaci na najmanjem protoku zraka.......svaka veca brzina pravi vece gubitke...........a onda otvorim paul novus i procitam da je protok zraka od 45 do 300 m3/h

Bio sam u svedskoj kod prijatelja koji ima to.......odusevljen sam inace tom stvari.....u spavacoj sobi mu je ulaz svjezeg zraka,to je prelijepo..........nisam mjerio temp zraka ulaznog i izlaznog..........ali nisu toliko ubjedljivi....unutra na ulazu se osjece onako pohladno.........a vani po toplo......opet to je smao osjecaj,nije bas precizno.

Kad je rijec o specifikacijama i obecanjima vrijedilo bi malo vise obratit paznju..........danas svi vole uljepsat specs
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 13:16   #85
Malo mi nevjerojatno zvuci da 90% energije se vrati u rekuperatoru. Realno mislim da sve sto je preko 75% je SF.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 13:27   #86
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Moze bit da je stvarno tako,ali trebalo bi malo citat ona sitnija slova inace,cesto bude neko ali.

Npr kupujem rekuperator 300 m3/h jer mi treba za cijelu kucu....tamo pise ucinkovitost do 90% ..........a onda negdje u specifikacijma nadjes da je najveca ucinkovitost u najmanjoj brzini znaci na najmanjem protoku zraka.......svaka veca brzina pravi vece gubitke...........a onda otvorim paul novus i procitam da je protok zraka od 45 do 300 m3/h

Bio sam u svedskoj kod prijatelja koji ima to.......odusevljen sam inace tom stvari.....u spavacoj sobi mu je ulaz svjezeg zraka,to je prelijepo..........nisam mjerio temp zraka ulaznog i izlaznog..........ali nisu toliko ubjedljivi....unutra na ulazu se osjece onako pohladno.........a vani po toplo......opet to je smao osjecaj,nije bas precizno.

Kad je rijec o specifikacijama i obecanjima vrijedilo bi malo vise obratit paznju..........danas svi vole uljepsat specs
Ali za to ti ne trebaju sitna slova, pa to je logicno, zato postoje specifikacije pa gledas krivulje. Uostalom stvar je ciste fizike pobogu. I na kraju i to se uzima u obzir, barem oni koji znaju o cemu se radi. Ko da citas specke od nape, pa naravno da radit to i to, na najvecoj brzini, sigurno ne na najmanjoj.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 13:42   #87
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Malo mi nevjerojatno zvuci da 90% energije se vrati u rekuperatoru. Realno mislim da sve sto je preko 75% je SF.
Zanimljivo. I opet drago mi je sto REALNO mislis, i sto je pri tome prvi glavni stavak termodinamike tebi SF

Da li uopce imas ikakav dojam kako radi rekuperator? Ko se kome vrati

Zakon o ocuvanju energije? Energija ne moze nestati niti nastati ni iz cega, moze samo prijeci iz jednog oblika u drugi. Mislim da jednostavniji opis ne postoji za energiju. Mi konkretno govorimo o toplinskoj energiji. Ako imas dva tijela razlicitih temperatura doci ce do izmjene topline. Toplina se prenosi kondukcijom, konvekcijom i radijacijom. I to je to, rekuperator nije nikakav aktivni uredaj koji cudima tehnike radi nova cuda, postoje ventilatori koji guraju zrak po objektu i dovode ga do izmjenjivaca topline i to je to. Na izmjenjivacu topline se odvija prirodan fizikalni proces. O konstrukciji izmjenjivaca ovisi koliko brzo ce doci do izmjene topline i to je ono di se vide kvalitetni proizvodaci jer ako imamo dovoljno vremena pa do izmjene topline ce doci garant, mi samo zelimo da se to dogodi dok jedna struja zraka prolazi kraj druge, dakle sto brze.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 14:41   #88
Sto ti stvarno mislis da dode do 90% predaje topline ulaznom zraku?
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 14:46   #89
Takodje mislim da pretjeruju s tim podacima.

Jos gore sto sam bio par dana u takvoj kuci,sobna temp bila oko 23*C,vanjska temp bila oko 5-7 *C nije bilo puno hladno vani..........i u takvim uslovima kad stavis ruku na dolaz svjezeg zraka u spavacoj sobi izgleda osjetno hladniji zrak od sobnog...........sta bi tek bilo da je vani -15*C

To je stvar koja nije jeftina,mislim da oni tim podacima malo privuku paznju potencijalnih musterija.

Ja mislim da to prvenstveno treba gledat kao nesto lijepo,ljepsi zrak,cistije,zdravije......a to o ustedi,koliko god ustedi od tog prozracivanja dobro je..........ne bih ocekivao ni blizu 90% toplote da se vrati u kucu
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 15:15   #90
šteta što ova tema nije prerasla u nešto tipa DIY Rekuperator zraka.
Nedvojbeno je da je rekuperator super stvar i da će smanjiti gubitke koje bi imali luftanjem.

Ideja mi je napraviti rekuparator zraka koristeći dostupne ne pretjerano skupe stvari.

vanjske dimenzije bi bile fi 125mm x 3000m kanalizacijska cijev + t komad.



unutra bi bile bakrene cijevi 14x0,5 mm dužine 2,5m i na njima bakrene pregrade (bakreni lim 0,5mm) na nekom razmaku od cca 5cm (kao na slici). Odnos presjeka otvora i otvora cijevi je 1:1.
Pregrade bi kroz cijev rotirale okolo kako bi zrak što bolje vrtložno prolazio oko bakrenih cijevi.



krajnje bakrene pregrade bi bile skroz zatvorene (bakrene cijevi prođu kroz njih i zavarene na njih). vjerujem da bi na ovaj način dobio preko 70% korisnosti što je odlično.

trošak materijala cca 2000kn maks (uključeni ventilatori + piva )

Pitanje je da li zbog kondenzacije vanjski hladni zrak ide oko toplog unutarnjeg ili obrnuto?
kreso22_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 15:34   #91
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Pa jedan od glavnih uvjeta je broj ljud, a ne samo kvadratura i opet to nitko ne spominje, a nije da se deset puta nije govorilo o tome
Pa koliko ljudi danas zivi zajedno u novogradnji? Nema vise zadruga
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 15:51   #92
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Cijena od 474,88€ a rekuperator Mitsubishi Electric LGH-15RX5-E LOSSNAY dođe 1000€.
Hvala na ideji za jos jednu opciju.

Btw, pretpostavljam da ne bi trebalo biti problema, ali ako idem sa plasticnim cijevima (npr zehnder comfotube, mislim da se tako zovu), ona razvodna kutija, u koju su cijevi sve pospajane, bi se trebala bez problema moci spojiti na bilo koji rekuperator?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 16:55   #93
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Takodje mislim da pretjeruju s tim podacima.

Jos gore sto sam bio par dana u takvoj kuci,sobna temp bila oko 23*C,vanjska temp bila oko 5-7 *C nije bilo puno hladno vani..........i u takvim uslovima kad stavis ruku na dolaz svjezeg zraka u spavacoj sobi izgleda osjetno hladniji zrak od sobnog...........sta bi tek bilo da je vani -15*C

To je stvar koja nije jeftina,mislim da oni tim podacima malo privuku paznju potencijalnih musterija.

Ja mislim da to prvenstveno treba gledat kao nesto lijepo,ljepsi zrak,cistije,zdravije......a to o ustedi,koliko god ustedi od tog prozracivanja dobro je..........ne bih ocekivao ni blizu 90% toplote da se vrati u kucu


Ma nema sanse..jos da je vodeni izmjenivac to ajde ali izmjenjivac zrak-zrak..nema sanse
To bi trebao biti jebacko veliki izmjenjvac i protok zraka tipa da dahtas kroz ventilacijsku cijev.
Mi na ovom projektu za brod imamo rekuperator i proizvodac tvrdi da se vrati 60% topline..i to mi je realno za ocekivat
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:45   #94
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ma nema sanse..jos da je vodeni izmjenivac to ajde ali izmjenjivac zrak-zrak..nema sanse
To bi trebao biti jebacko veliki izmjenjvac i protok zraka tipa da dahtas kroz ventilacijsku cijev.
Mi na ovom projektu za brod imamo rekuperator i proizvodac tvrdi da se vrati 60% topline..i to mi je realno za ocekivat
Pa ne znam odakle skepsa proizlazi, ali Passivhaus institut certificira proizvode i daje žig.

Ne vidim nikako kakvu korist bi oni imali od toga da u njemačkoj, sređenoj zemlji. lažiraju rezultate na takav način da SVIMA podignu ljestvicu uspješnosti. Mislim nema smisla ni motivacije da bi to radili.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:47   #95
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Sto ti stvarno mislis da dode do 90% predaje topline ulaznom zraku?
Meni to nije SF kao tebi, ja si to vrlo lako mogu validirati
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:51   #96
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Takodje mislim da pretjeruju s tim podacima.

Jos gore sto sam bio par dana u takvoj kuci,sobna temp bila oko 23*C,vanjska temp bila oko 5-7 *C nije bilo puno hladno vani..........i u takvim uslovima kad stavis ruku na dolaz svjezeg zraka u spavacoj sobi izgleda osjetno hladniji zrak od sobnog...........sta bi tek bilo da je vani -15*C

To je stvar koja nije jeftina,mislim da oni tim podacima malo privuku paznju potencijalnih musterija.

Ja mislim da to prvenstveno treba gledat kao nesto lijepo,ljepsi zrak,cistije,zdravije......a to o ustedi,koliko god ustedi od tog prozracivanja dobro je..........ne bih ocekivao ni blizu 90% toplote da se vrati u kucu
Cek, a ti to validiras na osnovu TEMPERATURE i to tako rukom

Znaci 100% ucinkovitost bi bila kada je otpadni zrak na 22 stupnja, vanjski zrak na -10, i onda ovaj friski nakon sto dode do izmjene opet mora biti na 22 stupnja kad ude u kucu, jel?
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:54   #97
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa ne znam odakle skepsa proizlazi, ali Passivhaus institut certificira proizvode i daje žig.

Ne vidim nikako kakvu korist bi oni imali od toga da u njemačkoj, sređenoj zemlji. lažiraju rezultate na takav način da SVIMA podignu ljestvicu uspješnosti. Mislim nema smisla ni motivacije da bi to radili.
Od kud dolazi skepsa? Pa kao od svega u zivotu, od neznanja.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 19:39   #98
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Hvala na ideji za jos jednu opciju.

Btw, pretpostavljam da ne bi trebalo biti problema, ali ako idem sa plasticnim cijevima (npr zehnder comfotube, mislim da se tako zovu), ona razvodna kutija, u koju su cijevi sve pospajane, bi se trebala bez problema moci spojiti na bilo koji rekuperator?
Da, samo se uzme redukcija iz razvodnika u rekuperator recimo sa fi 75 na 100-110 mm.
BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 23:51   #99
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Cek, a ti to validiras na osnovu TEMPERATURE i to tako rukom

Znaci 100% ucinkovitost bi bila kada je otpadni zrak na 22 stupnja, vanjski zrak na -10, i onda ovaj friski nakon sto dode do izmjene opet mora biti na 22 stupnja kad ude u kucu, jel?
Sto se ti ljutis na mene,bar takav imam osjecaj
Ja sam uvijek na strani kupca.Mozda nismo na istoj strani

Ti imas svoje misljenje,jai mam svoje,nit ko moze mijenjat tudje misljenje niti treba.Ja sam to vidjeo na djelu,i svidjelo mi se toliko da sam planirao uvest to sebi.To je jako dobra stvar.Pogotovo ko zivi u cistom okruzenju.

Ali kad je rijec o tih 92 % tu imamo razlicita misljenja i zdravo.

Sledeci put kad budem isao u svedsku ponijecu digitalni termometar sa senzorom pa vam vec prenesem rezultate,da ne razbijamo glavu napamet
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 06:16   #100
Učinkovitost rekuperatora najviše ovisi o njegovom dizajnu:


Pogledajte dizajn od npr. Daikin ili Mitsubishi rekuperatora i od npr. Maico, Helios, Paul, Zehnder rekuperatora i odmah vam je jasno zašto je učinkovitost drugačija.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:36.