Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2012., 16:21   #141
Povisen kolesterol, a smanjena tjelesna masa

Puno se prica o povisenom koresterolu i mrsavljenju, al moj problem je da imam povisen kolesterol (istina ne puno),ali indeks tjelesne mase mi je 18-19, nizak. Znaci na 170 uvijek imam od 50-52,nikad nisam imala vise od 53. Hocu reci, ne zelim smrsaviti, ali reducirat svoju prehranu trebam i ne zna kako.
Mislim, jedem dosta povrca (voce nista), meso ne toliko, a kad jedem uvijek przeno. Slastice bas ne volim i ne jedem, jedino se "ubijam" u mlijecnim proizvodima, ali ako s tim prestanem pa na koliko cu kilograma spasti...


Kako promjeniti prehranu a ne smrsaviti?
Ps je li ima veze sto jedem na veoma los nacin, imam period kada relativno dosta jedem (koji tjedan) i onda iza period kad skoro nista ne jedem (nekad se dogodi 1obrok dnevno)? A izgubim tek kad sam u stresu, a cesto sam...
homo_iritans is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 13:02   #142
Zasičene masnoče i teorije

Da li je itko pokušao sa pročiščenim maslacem (GHEE)
Doduše on spada u zasičene masti ali navodno čisti krvne žile,ja ga uzimam radi nečeg drugog i čini mi se da pomaže,doduše postoji teorija da zasičene masti su zdrave za krvne žile i da su zadnjih 20-tak godina nepravedno etiketirane kao krivac za srčana i krvožilna oboljenja sa namjerom da ih se izbaci iz prehrane te da ljudi počnu obolijevati od navedenih bolesti radi farmaceutskog profita
neumarkt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 20:22   #143
Zamolila bih za tumacenje sledeceg nalaza ako neko zna.

Mama je vadila krv i izmedju ostalih rezultata dobila i ove:

CHOLESTEROL: 4.9 mmol/l (Ref.vrednosti 3.1-5.2)
HDL-l: 0 (Ref.vrednosti 0.84-1.5)
LDL: 0 (Ref.vrednosti 0-3.9)

TRIGLYCERIDES: 1.09 (Ref.vrednosti 0.5-1.75)

Kako ona dva mogu imati vrednost nula?
SanjaBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 19:18   #144
Quote:
hooray kaže: Pogledaj post
ovo prvo je mislim hipertenzija, a to je ak se ne varam stanje povisenog tlaka,
a ovo drugo je poviseni kolesterol,

odi s tim doktoru opce prakse pa ce ti rec sta dalje
-stanje TRAJNOG povišenog krvnog tlaka u arterijama...Molim lijepo po školski,ovo ti bi na ispitu bilo krivo
abcd-doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 13:44   #145
Prenosim moje iskustvo sa povišenim kolesterolom

Prvi puta 2010. vidljivo povišenje 7.4 mmol/l
U 2011. nakon kontrole 7.6 mmol/l
U 2012. kontrola 7,9 mmol/l

Dr. opće prakse nakon prva dva vađenja preporučila manje masniju hranu jesti. Iskreno ja nisam nikad jeo nešto pretjerano masnu hranu, prženu ili isključivo svinjetinu i sl.
S obzirom da sam imamo dosta uravnoteženu prehranu došao sam do zaključka da to vjerojatno nije do hrane. Isto tako nemam niti u bližoj familiji nekog tko ima problema sa kolesterolom. Nakon malo googlanja došao sam na stranicu http://www.etericnaulja.net/aromaterapija/kolesterol-kako-nastaje-i-kako-prirodno-lijeciti.html[/URL]
Jako zanimljiv članak u kojem sam između ostalog našao sljedeće:

Više faktora sudjeluje u poremećaju metabolizma kolesterola:
1. prehrana i životni stil
2. genetski faktori
3. regulacija metabolizma i transporta kolesterola u jetri i žuči
4. regulacija apsorpcije i izlučivanja kolesterola u crijevima
5. psihički faktori (stres, hormoni).


Točke 1,2 i 5 sam izbacio i ostalo je samo utjecati na 3 i 4.

Pokušao sam regulirati kolesterol, odnosno njegovu razgradnju kako to piše u članku.
Popio sam 4 bočice (4dl) navedenog preparata u periodu od dva mjeseca.

Nalaz nakon vađenja krvi je bio: ukupni kolesterol 7,0 mmol/l!!!!!
Nije još u preporučenim razinama, ali u dva mjeseca sam uspio sniziti razinu za 0,9 mmol/l ili matematički za 11%.

Nastavljam sa korištenjem preparata sve dok se ne snizi na razinu ispod 6 mmol/l i sve to bez izrazite promjene prehrambenih navika.

Imam 30 g., na pušim, BDMI mi je na granici normalne i povišene kilaže.
Blackpearl385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 11:55   #146
Smile Kolesterol

Bok,nova sam na forumu i neznam kako to točno funkcionira,ali otvaram ovu temu tako da svi mi koji imamo povišeni kolesterol možemo izmijeniti iskustva,mišljenja i ostalo u vezi toga.Dakle godine,razina kolesterola,prehrana i sve šta u to spada.
Naime imam 22 godine,uskoro 23 i nalaz krvi mi je uredan osim kolesterol 6.8 i trigliceridi 2.7.Gdje god da se okrenem na googlu piše da je to veeeeelika uzbuna za skori srčani udar,moždani i tako dalje...Pa vas molim da samnom i sa ostalim sudionicima ove teme podijelite iskustva,i da navedete godine,jer me zanima dali sam jedina tako mlada sa tim ili nas ima više,jer isto tako gdje god okrenem svi govore da imaju 50+,pa me lovi panika...hvala svima unaprijed
Trnoružyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 16:32   #147
Jaja i kolesterol?

Svi znamo da žumanjak sadrži kolesterol. Na netu postoji ovo: http://dalje.com/hr-zivot/lijecnici-...-zelite/243793

Postoji i ovo: http://www.vecernji.hr/vijesti/pojes...-clanak-441877

Dr. Oz je izjavio: MIT: Jedenjem jaja povisit ćete kolesterol

ČINJENICA: Ljudi koji imaju srčanih problema ne bi smjeli unositi više od 200 miligrama kolesterola dnevno (jedno jaje ima oko 185 miligrama). Međutim, ako je vaša razina kolesterola normalna, jaja mogu biti učestali sastojak dnevnog menija. Jaja nisu izravno povezana s nastajanjem lošeg kolesterola u krvi. Prije su to određene zasićene masti koje se mogu pronaći u pečenoj i prženoj hrani, crvenom mesu ili slanini)

I kome da ja sada vjerujem? Tko je u pravu? Zar je znanost toliko u kur*u da nezna jel kolesterol unesen hranom ima kakve veze sa porastom kolesterola u krvi, tj. jel ima kakvih negativnih posljedica za zdravlje?

Dnevno jedem 10 bjelanjaka i 5 žumanjaka. Što Vi mislite o tome?
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 16:42   #148
glupost. prošle godine u siječnju sam imala dosta povišen kolesterol (i godinama prije, toliko da nisu bili potrebni lijekovi ali mi se savjetovala dijeta) i cijelo sam vrijeme izbjegavala jaja upravo vjerujući u te priče da će mi jaja povisiti kolesterol.
onda sam ih igrom slučaja počela jesti više, puno više, ponekad i više od deset tjedno, što kuhano pečeno, što u jelima. i tako skoro cijelu godinu. i gle čuda, ove godine u siječnju mi kolesterol više nije povišen.

jedem cijela jaja, ne odvajam žumanjak. domaća.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 16:49   #149
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Svi znamo da žumanjak sadrži kolesterol. Na netu postoji ovo: http://dalje.com/hr-zivot/lijecnici-...-zelite/243793

Postoji i ovo: http://www.vecernji.hr/vijesti/pojes...-clanak-441877

Dr. Oz je izjavio: MIT: Jedenjem jaja povisit ćete kolesterol

ČINJENICA: Ljudi koji imaju srčanih problema ne bi smjeli unositi više od 200 miligrama kolesterola dnevno (jedno jaje ima oko 185 miligrama). Međutim, ako je vaša razina kolesterola normalna, jaja mogu biti učestali sastojak dnevnog menija. Jaja nisu izravno povezana s nastajanjem lošeg kolesterola u krvi. Prije su to određene zasićene masti koje se mogu pronaći u pečenoj i prženoj hrani, crvenom mesu ili slanini)

I kome da ja sada vjerujem? Tko je u pravu? Zar je znanost toliko u kur*u da nezna jel kolesterol unesen hranom ima kakve veze sa porastom kolesterola u krvi, tj. jel ima kakvih negativnih posljedica za zdravlje?

Dnevno jedem 10 bjelanjaka i 5 žumanjaka. Što Vi mislite o tome?

S obzirom kako pozorno pratiš eminentne znanstvene publikacije i veleštovanog stručnjaka iz svih područja, kutaka&zakutaka medicine, ja ne da mislim, već sam uvjeren kako si ti odgovorno i savjesno prema vlastitom zdravlju, prije eksperimenta na samom sebi učinio bar jedan lipidogram (ukupni kolesterol, LDL,HDL,trigliceridi) prije navedene dijete.
Idući kontrolni lipidogram ćeš izvaditi za 6 tjedana od početka dijete, pa opet za 12tjedana, 18 tjedana, 24... godinu dana

Onda ćeš sa popriličnom sigurnošću znati kome TI osobno trebaš vjerovati.
Dojavljuj nam rezultate.

I naravno-svjestan si kako tvoji rezultati ne znače nužno, kako to vrijedi i za ostatak populacije, jer smo međusobno dosta različiti.

Inače, imamo tražilicu + već postojeću opću temu o kolesterolu .
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 17:13   #150
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
S obzirom kako pozorno pratiš eminentne znanstvene publikacije i veleštovanog stručnjaka iz svih područja, kutaka&zakutaka medicine, ja ne da mislim, već sam uvjeren kako si ti odgovorno i savjesno prema vlastitom zdravlju, prije eksperimenta na samom sebi učinio bar jedan lipidogram (ukupni kolesterol, LDL,HDL,trigliceridi) prije navedene dijete.
Idući kontrolni lipidogram ćeš izvaditi za 6 tjedana od početka dijete, pa opet za 12tjedana, 18 tjedana, 24... godinu dana

Onda ćeš sa popriličnom sigurnošću znati kome TI osobno trebaš vjerovati.
Dojavljuj nam rezultate.

I naravno-svjestan si kako tvoji rezultati ne znače nužno, kako to vrijedi i za ostatak populacije, jer smo međusobno dosta različiti.

Inače, imamo tražilicu + već postojeću opću temu o kolesterolu .
Nisam nikad posebno vadio krv za kolesterol, niti se baš u te stvari ne razumijem, barem ne još. Znači ti mi preporučaš da kontroliram kolesterol s vremena na vrijeme?
Kada netko ima problema s kolesterolom koji su najčešći uzroci tog poremećaja ako kolesterol unesen hranom nema nikakve veze?
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 17:15   #151
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
glupost. prošle godine u siječnju sam imala dosta povišen kolesterol (i godinama prije, toliko da nisu bili potrebni lijekovi ali mi se savjetovala dijeta) i cijelo sam vrijeme izbjegavala jaja upravo vjerujući u te priče da će mi jaja povisiti kolesterol.
onda sam ih igrom slučaja počela jesti više, puno više, ponekad i više od deset tjedno, što kuhano pečeno, što u jelima. i tako skoro cijelu godinu. i gle čuda, ove godine u siječnju mi kolesterol više nije povišen.

jedem cijela jaja, ne odvajam žumanjak. domaća.
Ali ja ih jedem 10 dnevno, a ne tjedno. Služim se nekom logikom da ništa ne valja konzumirati pretjerano pa mi je to sve malo čudno. Ipak, neznam nikog ko' pojede 10 jaja dnevno.
Jesi neke stvari mijenjala u svojoj prehrani otkad ti je bio povišen kolesterol?
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 18:08   #152
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Jesi neke stvari mijenjala u svojoj prehrani otkad ti je bio povišen kolesterol?
ja sam svoju prehranu zbog bolesti (nevezano uz kolesterol) potpuno promijenila u zadnjih nekoliko godina i jedem jako malo industrijski napravljene hrane (pečem kruh i sve slatkiše koje jedem, ne jedem grickalice, gotove juhe...) ali to je sve bilo i prije smanjenja kolesterola pa mislim da ono što bi moglo imati veze s kolesterolom koji mi se smanjio je to što sam izbacila margarin a i sve proizvode koji sadrže mlijeko i sve mliječne prerađevine.

a zašto tebe zapravo zanima kolesterol a ni ne znaš imaš li problema s njim? zbog jaja? oke, kažeš da ni sa čim ne treba pretjerivati pa zašto ih jedeš 10 dnevno? jedeš li svaki dan 10 jaja? zašto??
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 19:16   #153
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Nisam nikad posebno vadio krv za kolesterol, niti se baš u te stvari ne razumijem, barem ne još. Znači ti mi preporučaš da kontroliram kolesterol s vremena na vrijeme?
Kada netko ima problema s kolesterolom koji su najčešći uzroci tog poremećaja ako kolesterol unesen hranom nema nikakve veze?
Za početak ti preporučujem- tekstove objavljene u dnevnim glasilima čitaj uvijek s (velikom)rezervom, ako nemaš bar temeljno predznanje o problematici, nije lako cum grano salis interpretirati objavljeno.
Dr.Oz- otprilike isto vrijedi i za tog lika.

A, zbog čega tebe konkretno muči kolesterol? Koliko imaš godina, jesi li prebolio kakve bolesti koje se povezuju sa kolesterolom? 10 jaja dnevno? Imaš neki opravdan razlog za to?

Ovo je mjesto na kojem možeš doći do vrijednih, evidence-based informacija iz raznih područja medicine, naravno, samo ako ih znaš interpretirati cum grano salis
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 20:29   #154
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Za početak ti preporučujem- tekstove objavljene u dnevnim glasilima čitaj uvijek s (velikom)rezervom, ako nemaš bar temeljno predznanje o problematici, nije lako cum grano salis interpretirati objavljeno.
Dr.Oz- otprilike isto vrijedi i za tog lika.

A, zbog čega tebe konkretno muči kolesterol? Koliko imaš godina, jesi li prebolio kakve bolesti koje se povezuju sa kolesterolom? 10 jaja dnevno? Imaš neki opravdan razlog za to?

Ovo je mjesto na kojem možeš doći do vrijednih, evidence-based informacija iz raznih područja medicine, naravno, samo ako ih znaš interpretirati cum grano salis
Sa zrnom soli? Što bi to trebalo značiti? Imam 16 godina, i jedem ih količinski puno zbog teretane. Jbg, vrijedan izvor proteina. Točnije, 10 bjelanjaka i 5 žumanjaka. Nemam zasad nikakvih problema s kolesterolom. Barem, mislim (nikad nisam vadio krv ciljano zbog toga, ali odsad ću vaditi). Zato pitam jer se bojim da bi ih kasnije mogao imati zbog svakodnevnih unosa žumanjaka. Vidim da se preporučuje 3-4 jaja tjedno. Ja ih jedem puno previše od toga, pa ono...
Nije mi baš svejedno, ako me razumijete...

Hvala za link!
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 12:05   #155
Ako kolesterol iz žumanjka nema veze s kolesterolom u krvi, zašto onda ljudi s povišenim kolesterolom moraju birati što će jesti?
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 12:42   #156
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Ali ja ih jedem 10 dnevno, a ne tjedno. Služim se nekom logikom da ništa ne valja konzumirati pretjerano pa mi je to sve malo čudno. Ipak, neznam nikog ko' pojede 10 jaja dnevno.
Jesi neke stvari mijenjala u svojoj prehrani otkad ti je bio povišen kolesterol?
Ako te ova konstatacija šta tješi,testosteron se pravi od kolesterola..
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Ako kolesterol iz žumanjka nema veze s kolesterolom u krvi, zašto onda ljudi s povišenim kolesterolom moraju birati što će jesti?
Možda zato što ne stignu potrošiti toliko kolesterola i masnoće u jednom danu-koliko ih unesu u jednom satu
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Vidim da se preporučuje 3-4 jaja tjedno. Ja ih jedem puno previše od toga, pa ono...
Nije mi baš svejedno, ako me razumijete...
Ja ih isto pojedem 3 veća ili 4 manja u jednom obroku ,i tako bar tri puta tjedno već godinama..i pazi, još nisam umrla

http://www.cholesterol-and-health.com/Egg_Yolk.html

http://www.huffingtonpost.com/dr-jon...b_1838075.html

http://www.bodybuilding.com/fun/what...ks-anyway.html

"Eggs, bacon and rich pork sausages ... may be very different from scrambled eggs on whole wheat toast."

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 14.04.2013. at 13:07.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 14:51   #157
Znam da se pravi testosteron od kolesterola, ali je*eš ti to ako je štetno za zdravlje.
Ako nalaz krvi bude uredan, jer se ne moram bojat štetnosti kolesterola za srce i krvne žile?
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 16:16   #158
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Znam da se pravi testosteron od kolesterola, ali je*eš ti to ako je štetno za zdravlje.
Ako nalaz krvi bude uredan, jer se ne moram bojat štetnosti kolesterola za srce i krvne žile?
Pogledaj si krv,ali ako od tolike količine jaja dosad nisi razvio kolesterolni problem,nema razloga zašto da ne nastaviš sa takvom praksom..
Isplativije je jesti jaja,i dobivati iz njih selen i vitamine B skupine nego svako malo kupovati pripravke istih po ljekarnama..
Žumanjak ne može biti toliko loš ako je namjenjeno da se iz tog istog jajnog žumanjka razvije novo biće..
Da nije žumanjak bio bi pilić..zar ne znaš da se priroda pobrinula da se njena bića razvijaju iz najkvalitetnijih bio materijala..?
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 16:56   #159
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Pogledaj si krv,ali ako od tolike količine jaja dosad nisi razvio kolesterolni problem,nema razloga zašto da ne nastaviš sa takvom praksom..
Isplativije je jesti jaja,i dobivati iz njih selen i vitamine B skupine nego svako malo kupovati pripravke istih po ljekarnama..
Žumanjak ne može biti toliko loš ako je namjenjeno da se iz tog istog jajnog žumanjka razvije novo biće..
Da nije žumanjak bio bi pilić..zar ne znaš da se priroda pobrinula da se njena bića razvijaju iz najkvalitetnijih bio materijala..?
Znači ako je krv uredu, onda će sve bit uredu za srcem i krvim žilama. Čitao sam da kolesterol začepljuje žile i to dovodi do ateroskleroze.
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 21:53   #160
Help. Premjestite pitanje, jer stvarno neznam di da pitam.

Kolesterol sudjeluje u izgradnji žučne soli. Zašto onda osobe s problemima sa žuči moraju pripaziti na kolesterol??
vin96 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.