Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2011., 13:13   #281
Pozdrav svima evo prva berba i ode mi 80% kupine umijesto da dozrele one se jednostavno posuše svaki dan sam zaljevao ali ništa nije pomoglo.
Kako je eko proizvodnja ne znam sa čime da šprica
12344 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 13:47   #283
http://desmond.imageshack.us/Himg197...jpg&res=medium
oprostite prvi put stavljam slike
12344 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 20:24   #284
Ako ti ja postavim svoje slike biti ćeš sretan sa svojima....;O)
Inače, prvi puta ove godine sam tretirao kupine sa zelenom galicom, i za ne povjerovati još uvijek između ostalog imam kupina , ali ne berem jer sam pokleknuo. U sistem KPK sam razmutio na 1000 l, 5 kilograma zelene galice(željezo) i pustio u sistem, u jesen sam pepeo cca pola kile bacao oko korijena i vidljiv je napredak u očuvanju ploda kupine iako mi se stabljike suše odozgo. Naravno da je suša imala utjecaj, jer od 5 mjeseca na mojoj lokaciji je padalo ukupno 5 jadnih dana kiše, a navodnjavanje nije bilo dovoljno, jer ljudi se ipak moraju prati, zar ne?
Jedan malinar koji isto uzgaja kupine mi je rekao da u jesen treba baciti 15:15:15 NPK gnojiva oko korijena, jer je u kupina plitak korijen na 16 cm dubine.
Eto, a ne igram za Anži.....;O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 13:25   #285
Misli da ću ove godine prestat sa tim eko uzgojom jer ovo nema smisla samo da nađem neki dobar kalendar kad se čime prsak i gnoji.
12344 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 21:55   #286
Pozdrav svima na forumu. Imam kupinjak od 200-tinjak grmova sorti Boysen i Thornfree zasađen u proljeće 2009. god. Pokušao sam u prvoj i drugoj godini sa ekološkim uzgojem bez tretiranja kemijskim sredstvima (samo kopriva, gavez, preslica) i bez umjetnih gnojiva ali sam izgubio 30-ak % nasada. Naime, pojavila se žuta rđa, antraknoza,...). Na jesen 2010. god. tretirao sam kupinjak bakrenim preparatom te svakom grmu dodao NPK 7:14:21. U proljeće u dva navrata (ožujak i svibanj) svakom grmu dodao po 100g KAN-a te prije cvatnje u dva navrata prskao sa Captan-om i Folykur-om (od Bayer-a). Uz ostale redovne agrotehničke mjere (zalijevanje, košnja trave, pljevljenje, rezidba) rezultati su bili neusporedivo bolji, kupine zdrave i snažne. Inače međuredni prostor imam zatravljen eng. ljuljem koji kosim malčerom svakih 14 dana (ovog ljeta znatno rjeđe zbog dugotrajne suše).
Eto, nadam se da sam nekom pomogao svojim iskustvima
Pozdrav, Damir
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 22:13   #287
Može savjet oko rezidbe kupina? Trenutno imam uspravne debele "glavne" stabljike podrezane na oko 180 cm visine priezane uz žicu. Iz njih rastu bočni izdanci koji su trenutno dosta zapušteni. U dilemi sam treba li njih podrezati na kraće i pričvrstiti za žice tako da sve skupa bude prozračnije, ili bi možda trebao ostaviti te bočne dulje i omotati oko dvje susjedne žice?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 08:13   #288
na 30 - 40 cm i pusti ih, inače ćeš propteretiti
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 08:57   #289
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
na 30 - 40 cm i pusti ih, inače ćeš propteretiti
Hvala!
Znači, zapravo je OK ako ih formiram više kao stabalce nego kao puzavac?

Još jedno pitanje. Kako se ponašati u proljeće kada nove stabljike počnu bujati a stare još nisu dale plod, pa nastane gužva?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 19:36   #290
Ono što je ove godine dalo plod, to se reže do kocena, sljedeće godine one mladice koje su u ovo proljeće izašle dati će plod. Dakle proljetne mladice daju plod tek sljedeće godine, njih se ne reže sve ostalo da.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 19:51   #291
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Hvala!
Znači, zapravo je OK ako ih formiram više kao stabalce nego kao puzavac?

Još jedno pitanje. Kako se ponašati u proljeće kada nove stabljike počnu bujati a stare još nisu dale plod, pa nastane gužva?
Ovogodišnje mladice režem na visinu od 180 cm, a njihove bočne izdanke na 20-30 cm. Vežem ih uz žicu i formiram u obliku slova V kako bi na proljeće kad krene lišće i mladi izboji sve skupa bilo prozračnije. Obzirom da imam mladi kupinjak (2 god. i 7 mjeseci nakon sadnje) po grmu ostavljam max 2-3 izboja kako bi biljka ojačala, ostale odstranjujem.
Pozdrav, Damir
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 20:09   #292
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Hvala!
Kako se ponašati u proljeće kada nove stabljike počnu bujati a stare još nisu dale plod, pa nastane gužva?
Aha,
ništa, njih uspravljuješ, trpaš u žice, da ti rastu u vis, kad dostignu visinu i počnu se savijati prema dolje, onda ih rezneš. Međutim onda ti ove bočne počnu jače rasti, pa ja onda pustim one da rastu što dulje jer onda se ove bočne ne granaju previše.
Ja tek sada idem rezati one glavne ovoljetne mladice stare suhe grane, te ih sve onda zajedno pošpricati sa nordoxom, iliti bakrom
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 16:18   #293
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Aha,
ništa, njih uspravljuješ, trpaš u žice, da ti rastu u vis, kad dostignu visinu i počnu se savijati prema dolje, onda ih rezneš. Međutim onda ti ove bočne počnu jače rasti, pa ja onda pustim one da rastu što dulje jer onda se ove bočne ne granaju previše.
Ja tek sada idem rezati one glavne ovoljetne mladice stare suhe grane, te ih sve onda zajedno pošpricati sa nordoxom, iliti bakrom
Hvala!

Još jedna stvar, koliko gusto smijem ostaviti ove glavne stabljike? Na nekim mjestima mi iz istog mjesta na zemlji raste po 3 ili 4 stabljike na gusto (mjesta gdje sam posadio kupine prve godine), pa gore nastaje gužva. Smije li to tako ostati ili sam trebao ostaviti samo po 1-2 na metar?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 17:11   #294
1-2 -3 po grmu, ovisno, dva debela, tri tanja
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:23   #295
Pozdrav evo i mene opismenih se imam 150 grmova 5 sezona ali izzgleda da još neznam ni teoriju ni praksu nisam se ni najeo kupina ali ali dignula me jedna sadnica koju pratim 2 godine desila se dakle sadnja koju nisam primjenio u početku rupa 50x50x50 tačka vlastitog komposta i stavih tu sadnicu u tu rupetinu ove godine rodila ko luda dakle i to je jedan savjet
šojka11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:39   #296
Niš ne razmem ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 20:24   #297
A niš, čovjek je posadil kupinu ko i jabuku i izgleda dobil dobar rezultat
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 09:03   #298
Bok možda nisam dao savjet o orezivanju pročitao sam cijeli forum pa sam se osvrnuo.Kd mene su hladne zime pa u jesen orezujem sve oštećene,polomljene i slabije izdanke koji su izrasli ove godine prorijedim odstranim višak one koji ostaju skratim oko 20cm od vrha jer smrzne se u proljeće opet oštećene i slabe ostavljam maks 6 jednogodišnjih izdanaka koji se prikraćuju na 2 bočna izboja iznad gornje žice i režu se maks do 7 pupova tako i sve ostale bočne povežem i tako dalje dalje iz godine u godinu
šojka11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 20:41   #299
@šojka11. Sve je to u redu kaj si napisal ali bilo bi lakše za razumijeti da metneš koju točku ili zarez. Ovak to izgleda kao da trčiš na 100 m i ne možeš se zaustavit.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 08:37   #300
Brži sam od kobre 11,evo zarez i.Probao sam,ustvari napravio sam prošli vikend jednu vrst kalupa od polu trulih,debljih grana iz šume za jedan red kupina.Položio sam ih sa jedne i druge strane reda kupina,donesao lišće opet iz šume i popunio kalup.Možda ću na proljeće trebati manje pljeviti,vjerovatno i kositi a možda neću ni imati taj red.Fora mi izgleda.Valjda imam sve zareze i točke točka
šojka11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.