Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2010., 15:20   #21
Quote:
dinamofan kaže: Pogledaj post
Ovo je upisano na Slobodnoj u komentarima. Sigurno iz neke knjige o herojima ili tako nešto.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...8/Default.aspx

JASENOVAČKI HEROJ ANTE BAKOTIĆ
.
.
.
Hvala na tekstu, @niqueclyde ga je naveo, pa necu sad ja opet.

Tekst je dobar, iz prve ruke, ali opet ko da je nastao u Jugi. Ima tu dosta propagande.
Vec sam prije spomenuo kako je lako moguce da su "partijasi" organizirali proboj, ovaj tekst to i potvrduje, ali ipak...

U tekstu se vise spominju te neke propagandne stvari, nego ostali dogadaji.
Gledao sam i neki film (ili samo kraj filma), gdje je bilo bas to "Zamnom drugovi". Ipak nekako mi to ne pase u cijelu pricu. Nebi htio partiji oduzimati zasluge, ali joj nebi htio ni dodavati.
(U cijeloj prici oko proboja, poklic mi se ne cini toliko bitan, a on se upravo najvise naglasava)

Kad bi nasli jos neka svjedocansta, pa da ih usporedimo i pokusamo sto vise izvuci.

Moj komentar teksta:
Izgleda da je doticni Ante Bakotic vodio i organizirao bijeg. U tome mu je definitivno pomoglo dotadasnje iskustvo organizacije iz partije, ali ovako bi jos rekao i to sto je bio u logoru 3 godine, kao takav sigurno je imao i postovanje ostalih zarobljenika. Kako je vodio bijeg znaci da je imao i kvalitete vode, takoder moramo zapamtiti da je tada partija bila ilegalna, i da se u nju nisu ukljucivali samo neki birokrati.
Ostatak teksta gdje se spominje (precesto) "zamnom drugovi" i ostatak organizacije, mi je vise propagandni nego realan (po dosadasnjem iskustvu). Nekako mi je logicnije da je zapravo A. Bakotic sam organizirao ljude, i to clanove partije koji su vec imali iskustva u tome i ostale ljude koji mozda nisu bili u partiji do tada, ali su bili sposobni za tako nesto.
Dio u tekstu gdje se spominje da su partiju dodatno "procistili" '44 to potvrduje.
Takoder na kraju teksta se spominju 2 razlicita videnja Bakoticeve pogiblje, sto ne znaci nista samo po sebi, osim da nam treba jos videnja.
Recenica:
Preživjeli zatočenik Čedomil Huber sjeća se u svojoj knjizi kako je Bakotiću rekao „Idi i daj znak“ te da je nakon toga Bakotić povikao dogoverene riječi „Drugovi naprijed“.
Mi takoder djeluje malo propagandno, doduse osobno propagandno

U svakom sl. dobar tekst za poceti, ali vise orijentiran na partiju, nego na sam proboj.


@RIMOR i @spock
Ako uspijete saznati neke stvari od vasih roditelja, koje su oni saznali od svojih, bilo bi
Cak ako ima nekih stvari koje mozda i ne zelite podjeliti ovdje na forumu, zapisite ih, pa jednoga dana dajte nekome povjesnicaru.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:53   #22
http://www.pecat.co.rs/2010/04/vaskrsnuce-zorke-delic/
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 12:32   #23
zanimljivo kako dete od 5 godina ume da broji do 20 hiljada i prepoznaje sve osobe koje vidi..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 14:30   #24
Quote:
nn-st1 kaže: Pogledaj post
zanimljivo kako dete od 5 godina ume da broji do 20 hiljada i prepoznaje sve osobe koje vidi..
Bravo! Raskrinkao si srbocetniku prijevaru. Budi ponosan!

Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 14:36   #25
U Donjoj Gradini ima 125 jama. Ekshumacija je obavljena na samo pet. Pretpostavlja se da je u jamama Donje Gradine postradalo oko 500 hiljada Srba, i to samo na bosanskoj strani.
Sad napokon znamo gdje je ukopano 500 000 Srba, druga polovica je vjerojatno na hrvatskoj strani.
Jos jedanputa apeliram da se te masovne grobnice otkopaju (neznam zasto se stalo na samo 5), posmrti ostaci pokusaju identificirati, a zatim zrtve koje ce biti pobrojane dostojno pokopa uz sve pocasti.

Tekst bas i nema veze s temom, ali na temi se vec par puta spominju djeca i kako su bila spasavana, neki djelovi su podsjecali na janjicarenje, ovaj tekst isto to spominje.

Ako neko ima podatke o tim slucajevima isto bi bilo dobro, ali cini mi se da i dalje tapkamo u mraku.
Ne vidim kako bi mogli saznati sudbinu veceg broja ljudi koji su svi zavrsavali pod drugacjim okolnostima na drugacijim mjestima, kad nemozemo skupiti podatke o JEDNOME dogadaju za koji postoji (postojalo) barem 100 svjedoka.
Lakse je rekonstruirati 1 dogadaj u kojem je sudjelovalo 1000 ljudi u par dana, nego dogadanja od par godina gdje su sudjelovale ticuce.

Jedna stvar mi je pala na pamet, jel se zna sto je bilo s cuvarima u logoru, odnosno jel ima neko svjedocanstvo s te strane? (mislim poglavito na proboj)
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 17:47   #26
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
[I]U Donjoj Gradini ima 125 jama.

Imaš kakvu potvrdu za ovo?
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 17:54   #27
jel ima netko objašnjenje zašto partizani nikad nisu pokušali oslobodit, tj zauzet jasenovački logor.
Eugen Savojski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 07:58   #28
bujko, imam samo jedno pitanje za tebe: čega se ti danas sjećaš iz razdoblja kad si imao 5-6 godina?
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 10:03   #29
Nevjerojatno mi je da je osoba koja tvrdi da je prozivjela takav pakao puna mrznje.

Uz to je fascinantna cinjenica kako zna sve detalje oko pokolja "hiljada" Srba

pa pogledajmo ovaj citat...

Quote:
Dugo sam nosila lažno ime, imala drugi identitet, a u dokumentima logorskim je pisalo da sam mrtva.
Molim moderatore da ubuduce obrate paznju na ovakve propagadne tesktove jer je iznimno degutantno da se stavljaju ovakvi tekstovi, gdje se odmah u pocetku usporedjuje Srebrenica (ne znam kaj se zeli reci kako je to bio piknik u usporedbi sa Jasenovcem) i danasnja politicka situacija sa zlocinima iz 2. svjetskog rata.

Valjda je ljudima jasno kako je ubojstvo svake nevine zrtve zlocin, te da se iza svakog broja ubijenih krije necija sudbina sa imenom i prezimenom.

Hvala svima koji sudjeluju na pravi nacin u ovoj temi te se nadam kako ce biti jos vise svjedocanstava i zivotnih prica iz vasih obitelji.
__________________
-> ovako se to radi dio 1. - ovako se to radi dio 2. <-
gdje prestaje znanje počinju predrasude...
pobunjenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 15:34   #30
bez prepucavanja!!!
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:21   #31
Quote:
simpa krkan kaže: Pogledaj post
Imaš kakvu potvrdu za ovo?
Taj dio u kurzivu je citat iz teksta, naveo sam to da ljudi znaju o kakvom je tekst rijec, da nemoraju gubiti vrijeme.
Iskreno dojadilo mi je to multipliciranje zrtava, tako da mi je u zadnje vrijeme jedini komentar, nek ih iskopaju, identificiraju (kolko se moze), i dostojno pokopaju. To mi se cini jedinim dosljednim i humanim rjesenjem. A kako se tamo i spominju mjesta masovnih grobnica izgleda da to nije ni tesko..

Ali kako sam reako to nema veze s temom, i zaista nebi htio ici u te vode, jer znamo sto onda sljedi..

Tema je o jednom dogadaju "proboj iz Jasenovca" i slicnim dogadajima ako ih ima. Kolko vidim jos se niko od nas nemoze sjetiti nekog slicnog dogadaja koji je uspio.

Na temi su se vec javili ljudi s korisnim informacijama, a i neki koji o tome mogu znati iz prve ruke, ako se cini da je to malo, pa normalno da je malo, zato sam i otvorio temu jer je malo takvih informacija. Tako da je ovo do sada napisano u jednu ruku i puno u odnosu na opce stanje.

Doduse na temi su se javili i ljudi koji su spominjali sudbinu djece, posvojene djece. Iako to nije tema, isto tako je to malo spominjano podrucje pa mi se cini OK da i o tome razgovaramo, ako neko ima informacije.

Ovaj tekst koji je Bujko linkao je klasicno trolersko smece, ali ispricano iz lica bas tog nekog posvojenog djeteta, ocito su njemu spominjanja djece bila povod da linka taj tekst.

O tekstu bi molio da se ne raspravlja iz 2 razloga.
  1. tekst je trolersko smece
  2. Kada pricamo o jednom dogadaju (proboj iz Jasenovca) onda su nam osobna svjedocanstva jako bitna, kada pricamo o opcim stvarima (rasni zakoni) onda pojedinacna osobna svjedocanstva obicno imaju ulogu senzibiliranja javnosti, a ne povijesnih cinjenica.
Prema tome ako neko hoce ovdje pricati o posvajanju djece, slobodno. Samo molio bi da to onda bude kao i sama problematika, opce (statistika, opci pregled), a ne pojedina strasna svjedocanstva, kao sto je navodno ovaj tekst. Ukoliko se krene u detalje onda bi trebalo pokrenuti novu temu (jer ce biti previse stvari za jednu temu), a prilikom iznosenje detalja biti SUSTAVAN, jer u suprotnom se manipulira cinjenicama.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 14:19   #32
Jedna stvar mi je pala na pamet, jel se zna sto je bilo s cuvarima u logoru, odnosno jel ima neko svjedocanstvo s te strane? (mislim poglavito na proboj)[/QUOTE]


Naletio sam na ovo:

Svjedočenje hrvatskog vojnika iz NDH o Jasenovcu

Ovih dana pročitao sam sjećanja nekadašnjeg jasenovačkog župnika vlč. Jure Paršića, štampano u "Hrvatskoj Reviji".
Za vrijeme čitanja bio sam užasno zabrinut na tako pisanje 40. god. poslije rata...
Što je s tim vlč. Paršić polučio...?
1942. godine bilo mi je 18 godina i dobio sam poziv, da se prijavim 21.10.1942. god. za odsluženje vojnog roka. Takav su poziv dobili svi moji vršnjaci u mom mjestu i okolici. Nakon liječničkog pregleda i drugih formalnosti, bili smo smješteni u vlak i oko 8 sati krenuli smo sa postaje prema Zagrebu. Na kolodvoru su nas ispratili rodbina i prijatelji. Nas za vojsku bilo je oko 120 momaka... Rano ujutro, kada smo se probudili, vlak je stajao na jasenovačkoj stanici. Oko 7 sati neko je povikao, da iziđemo iz vlaka, a mi smo polako izišli s našim kuferima i stali u nastup.
Prema nama je stajao jedan ustaški časnik, visok, namršten i izgledao je strog.
S njime je bilo još nekoliko ustaša. U to vrijeme nisam raspoznavao činove, pa tako ne mogu reći, osim onog namrštenog časnika. Taj je bio ustaški nadporučnik Prpić, zapovjednik Prve Ustaške. bojne u Jasenovcu. Nadporučnik Prpić održao nam je kratki govor, pozdravio nas i upoznao s našom dužnosti, i rekao nam da ćemo biti 4. strojnički sat I. Ustaške obranbene bojne, pa možemo biti ponosni, da opet Hrvati mogu služiti svoju državu Hrvatsku...

Jasenovac je obično slavonsko selo. U jesen i proljeće je jako blatan, u zimi je užasna zima, a u Ijeti je velika prašina i pun je komaraca. Naše nastambe bile su jako skromne, a uz našu nastambu bila je dalmatinska satnija, 3. sat. Zapovjednik te satnije bio je poručnik Ante Elez. Kako ....

više ovdje
__________________
Ma stari moj... Neki HDZ-ovac može biti ratni profiter, lažni branitelj, kriminalac u pretvorbi ili običan; izdajnik nacionalnih interesa, plagijator, lokalni šerif, lažov, lopov, seljačina, nasilnik, licemjerni lizač oltara, općenito muljator, neznalica, provokator ili uhljab vulgaris... sve pet... ali ono... nemoj mu reći da se jebe!

Ivan Kovačić 25. travnja 2016. "Neka se j e b u"
niqueclyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 16:48   #33
Quote:
niqueclyde kaže: Pogledaj post
Naletio sam na ovo:

Svjedočenje hrvatskog vojnika iz NDH o Jasenovcu


više ovdje

"Prva jugoslavenska komunistička komisija već je 1945. počela iskapanje. Utvrdila je samo 55 žrtava - i to je prekinuto..."

Dosao sam do tu i bilo je dovoljno gdje vodi ovo smece od clanka. Ovo nije podforum politika, vec Povijest.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 21:36   #34
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
"Prva jugoslavenska komunistička komisija već je 1945. počela iskapanje. Utvrdila je samo 55 žrtava - i to je prekinuto..."

Dosao sam do tu i bilo je dovoljno gdje vodi ovo smece od clanka. Ovo nije podforum politika, vec Povijest.
Netko je tražio svjedočenje hrvatskog vojnika u NDH koji je radio na zaštiti logora. Ovo je jedino na što sam naletio.

"A sad ako ti se ne sviđa činjenica što je anketna komisija utvrdila 18. svibnja 1945 po ulasku u Jasenovac to je tvoj problem.

Simptomatično je kako se od broja 55 došlo do milijun+"

To i onako nije predmet mog odgovora. Osobno do danas nisam našao ni na jedno vjerodostojno istraživanje (npr knjiga ulaska u logor) koje bi pokazalo koliko je uopće logoraša bilo tamo. A ne koliko ih je ubijeno.

Ono što se može vidjet sa suđenja Dinku Šakiću jest to da su mu za vrijeme njegova upravljanja logorom pripisali odgovornost za smrt jednog zatvorenika.

Moja procjena nije bitna. Da su uspostavom Hrvatske države 1941 godine povukli za sobom stradanja tisuća srpskih civila to je točno. A sad koliko ih je ubijeno, koliko poslano na rad u Njemačku, a koliko raseljeno točan broj nikad nećemo saznati. Dobrim djelom zahvaljujući "osloboditeljima iz 45" koji su svojim pričama i istinama zasjeli plodnu njivu za ono što se događalo 90ih i za ono zlo što će se vrlo vjerovatno još nekoliko puta na ovim prostorima dogoditi.
__________________
Ma stari moj... Neki HDZ-ovac može biti ratni profiter, lažni branitelj, kriminalac u pretvorbi ili običan; izdajnik nacionalnih interesa, plagijator, lokalni šerif, lažov, lopov, seljačina, nasilnik, licemjerni lizač oltara, općenito muljator, neznalica, provokator ili uhljab vulgaris... sve pet... ali ono... nemoj mu reći da se jebe!

Ivan Kovačić 25. travnja 2016. "Neka se j e b u"
niqueclyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 12:56   #35
Quote:
niqueclyde kaže: Pogledaj post
Naletio sam na ovo:

Svjedočenje hrvatskog vojnika iz NDH o Jasenovcu
.
.
.
Na stranu to sto tip opisuje Jasenovac ko ladanjski kamp u kojem cvrkucu ptice i plesu mladu djevojke...

Opet nema nista o proboju.


Izgleda da se moramo nadati da ce forumasi kojima su djedovi bili tamo nesto napisati
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.