Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2008., 11:03   #21
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
da ali se piše ime i prezime. komitent i protivnik osiguranja (točnije Ovršnim terminom Predlagatelj osiguranja i Protivnik osiguranja) ne moraju biti isto. Protivnik osiguranja je uvijek Vlasnik nekretnine.

Npr, ja dižem kredit. ja sam komitent, moja majka je protivnik osiguranja a Banka je predlagatelj osiguranja

ti sad pricas sto bi bilo kad bi bilo i da ides dizati kredit i stavljat hipoteku na nekretninu kojoj su vlasnici npr. tvoji roditelji ( i o tome nismo pricali u ovoj raspravi) i naravno da u tom slucaju spominju vlasnika nekretnine i onog tko je dizao kredit u brisovnom ocitovanju ALI ALI ja pricam o brisovnom ocitovanju i to za nekretninu koja ima za vlasnika nekog drugog a ne onog tko je dizao kredit kao sto je slucaj (ili kao sto ce biti) sa autorom ove rasprave.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 11:06   #22
Quote:
bekib kaže: Pogledaj post
Hvala Bogu na ovom forumu! Sve možeš saznat ovdje. Ko pita ne skita!
Ali svejedno ću još pitat u poreznoj da znam da li stvarno plaćam porez od tih 1-1,5% jer možda iznos neće biti taka strahota pa ne moram radit te makinacije sa darovanjem. Donekle mi predstavlja sigurnost imati tu kuću u vlasništvu i ne unositi ju u bračnu stečevinu. Nikad ne znaš šta te u životu čeka.
pozdrav
tako je, nije strasno tih 1 do 1.5% spram kuce koju imas u svom vlasnistvu
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 18:07   #23
Quote:
bekib kaže: Pogledaj post
Htjela sam vas pitati da li ja mogu darovati nekretninu opterećenu zalogom?
Naime, digla sam stambeni kredit i dala u zalog kuću u mojem vlasništvu i sad, kako bi izbjegla plaćanje poreza na promet nekrentina, tu istu kuću bi darovala starcima.
Znam da zalog prati nekretninu a ne vlasnika, ali ne znam kako bi banka reagirala na to, da li bi me tjerala na promjene u ugovoru o kreditu, na promjene imena polica osiguranja???
hvala
Ne znam da li sam te dobro shvatila, ti kao želiš darovati kuću na kojoj je uknjižena hipoteka, ako je to tako onda ovako ...
Reći ću ti kako stvari stoje - što se tiče naprimjer Zagrebačke banke, ali vjerojatno i svih drugih banaka. Banka bi ti prvo morali dati suglasnost za darovanje kuće, onda bi ti napravila darovni ugovor, koji bi tvoji starci proveli u gruntu. Tada vadiš novi gruntovni izvadak i nosiš ga u banku a tada bi ti banka izradila Dodatak stambenom kreditu u koji bi banka dodala nove založne dužnike odnosno nove vlasnike nekretnine jer si ti trenutno u tom stambenom kreditu i korisnik kredita i založni dužnik, a darovanjem bi se stanje promijenilo odnosno promijenili bi se založni dužnici. Tada taj dodatak nosite kod bilježnika gdje morate svi biti prisutni, dodatak se solemnizira odnosno - potvrđuje, opet plaćaš veliku taksu - po iznosu kredita, nakon toga predaješ sve opet u grunt. To ti je tako sto posto!
anaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 18:09   #24
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
da ali se piše ime i prezime. komitent i protivnik osiguranja (točnije Ovršnim terminom Predlagatelj osiguranja i Protivnik osiguranja) ne moraju biti isto. Protivnik osiguranja je uvijek Vlasnik nekretnine.

Npr, ja dižem kredit. ja sam komitent, moja majka je protivnik osiguranja a Banka je predlagatelj osiguranja
Protivnik osiguranja ne mora biti vlasnik nekretnine - može biti i bračni drug vlasnika nekretnine
anaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 08:56   #25
Anaxy, pitala sam u banci i ne treba nikakva suglasnost jer to nije ni uglavljeno u Ugovor o kreditu. Ja mogu slobodno raspolagati svojom nekretninom, tj. prodati ju ili darovati sa teretom. Ne utječe na nikakve promjene i ponovna solemniziranja, čak ni na police osiguranja koje su vezane uz korisnika kredita i nekretninu.
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 19:29   #26
[QUOTE=bekib;12617459]Anaxy, pitala sam u banci i ne treba nikakva suglasnost jer to nije ni uglavljeno u Ugovor o kreditu. Ja mogu slobodno raspolagati svojom nekretninom, tj. prodati ju ili darovati sa teretom. Ne utječe na nikakve promjene i ponovna solemniziranja, čak ni na police osiguranja koje su vezane uz korisnika kredita i nekretninu.[/QUOT


Svakako se treba konzultirat se s bankom ako je uknjižena bančina hipoteka na nekretnini - s kojom se kani raspolagat.
Izgleda da te nisam dobro razumjela!
anaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 08:05   #27
Jesam pitala sam i rečeno mi je da mogu bez problema kuću prodati ili darovati!
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 19:33   #28
Quote:
bekib kaže: Pogledaj post
Jesam pitala sam i rečeno mi je da mogu bez problema kuću prodati ili darovati!

Pitala isto to i naša klijentica kod ZGB pa joj je pravna služba rekla da si pročita Ugovor o kreditu koji je potpisala i solemnizirala, a u kojemu, između ostalog, piše da se založni dužnik OBVEZUJE da neće bez suglasnosti kreditora nabilo koji način otuđiti nekretninu na kojoj je predmetna hipoteka za vrijeme postojanja tražbine kreditoras potom ugovoru o kreditu (to obično piše u zadnjem članku Ugovora o kreditu kod ZGB), nemaju ti sve banke takvo pravilo valjda.
anaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 19:34   #29
Zaboravih reći,naravno da možeš raspolagati, prodati, darovati, ali kod ovih je tako, samo uz suglasnost. Pa ja sam osobno kupila kuću koja je bila pod hipotekom od prije.
anaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 07:02   #30
Vjeruj mi da sam jako dobro proučila što mi piše u ugovoru o kreditu i nije mi to uglavljeno! Zato toliko sve i provjeravam.
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 17:00   #31
brisanje založnog prava i vlasnički list

Molim Vas ako netko zna konkretni odgovor:
Roditelji i ja živimo u kući na kojoj je bila hipoteka i koju smo nedavno otplatili i skinuli.
Nakon šta smo dobili rješenje da se briše založno pravo sa kuće, upisom na internetu pod Z predmetom samo dobijem ispis da je skinuta hipoteka.

Htio bi biti na čisto i znati da li smo s ovim rješenjem sada samo mi vlasnici i da li je potrebno da tražim novi vlasnički list tj. da tražim po ovom rješenju ponovnu uknjižbu vlasništva ali bez hipoteke??


Hvala na svakom savjetu
emiter1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 17:12   #32
Vlasnistvo vam je cisto sad.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:52   #33
Kakva su prava zaloznog duznika ako npr. ostanes bez nekretnine jer si bio zalozni duznik a nekretnina prodana? Ima li osnove za tuzbu ili nikom nista?
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 18:07   #34
Ti kao zalozni duznik izgubis nekretninu na kojoj netko ima zalog? Tuzba zbog cega?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 18:22   #35
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ti kao zalozni duznik izgubis nekretninu na kojoj netko ima zalog? Tuzba zbog cega?
Pa recimo da imas stan od 50k eur i na njega das kupcu pravo da upise zalog da bi dobio kredit. On digne kredit, spali pare i onda ti banka proda kucu. Mozes li tuziti kupca da ti vrati izgubljeno?
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 20:32   #36
Aha, tako. Prijava za prijevaru i tuzba za nakandu stete.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 09:53   #37
E vidiš zato ja ne bih nikome tako prodavao stan. To se radi na dva legalna načina:
a) NEPOŠTEN NAČIN
- uzmeš od kupca kaparu
- tražiš da pod zalog stavi neku drugu nekretninu
- on digne kredit
- isplati te
- daš mu da zalog prebaci na svoj novi, a tvoj bivši stan
b) POŠTEN NAČIN
Kažeš kupcu da pristaješ jedino na način opisan pod a) prije nego mu uzmeš kaparu.
BMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:26   #38
hipoteka i poticaj

Ovako, možda mi zna netko odgovoriti prije nego što odem u banku pitati. Podnesli smo zahtjev za dodjelu građevinskog materijala za našu
kuću koja je neuseljiva i rekoše nam da imamo pravo i sad čekamo odgovor.
Radi se o kući koja je na području od posebne državne skrbi za koje država daje poticaj.
Nego,problem je što nam je kuća pod hipotekom idućih 12 godina,znači da li će nam banka uopće odobriti upisati taj teret,jer kad nam država dodijeli materijal
nećemo kuću smjeti ni prodavati idućih 10 godina,tako se ostvariva taj poticaj i druge nema.Znači hoće nam banka dopustiti da upišemo još taj teret od države jer to znači da banka neće moći u slučaju neplaćanja kredita prodati što god tu kuću
i tak stoji u ugovoru o kreditu.Rata kredita nije velika i suprug ima dobru plaću,ne znam jel to ima utjecaja ako ćemo i moći uopće pregovarati s bankom.
nadam se da mi ovdje zna netko nešto reći o tome.

Zadnje uređivanje CosmaShiva : 15.11.2010. at 12:39.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.