Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2011., 14:37   #21
...škrtost je za mene karakterna osobina, ne podnosim škrtice, jer uz škrtost ide gotovo uvijek u paketu - sitnodušnost, egoizam, egocentričnost....

...sa škrticama imam veoma definiran odnos - direktan i otvoren - klonite me se ili makar ublažite svoju škrtost...
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:14   #22
on je škrt
ti imaš zavist.

Sve su to mane.

Ali neko je rekao da su sve bogate osobe škrte, što je laž.
Nemate vi pojma gdje oni troše svoj novac, možda kupuju racionalno jer su upravo kupili stan na moru ili nešto drugo što vi neznate
ivan x is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 17:35   #23
Quote:
ivan x kaže: Pogledaj post
on je škrt
ti imaš zavist.

Sve su to mane.

Ali neko je rekao da su sve bogate osobe škrte, što je laž.
Nemate vi pojma gdje oni troše svoj novac, možda kupuju racionalno jer su upravo kupili stan na moru ili nešto drugo što vi neznate

....škrt čovjek - je škrt čovjek, nebitno je li bogat ili nije....slažem se da nisu svi bogati škrtice....
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 22:49   #24
A kako procjenjujete škrtost??Rekla bih da svatko ima svoje kriterije..Ako nekog procjenjujete škrtim jer se ne uklapa u vaš kalup, onda to ipak nije škrtost zar ne??
Za bilo kakvu procjenu treba dobro poznavat osobu..

Ja npr ne bih nikad dala ni kunu za poznati parfem, ma u biti ne bih nikakve ni kupovala parfeme( postoje i drugi pokloni zar ne?). Isto tako, u dućanu ću bez problema kupit anonimne proizvode, jer ako ja kupim K plus napolitanke koje je proizveo Kraš za 15 kn(npr), zašto bih dala 30 kn za napolitanke koje je isto proizveo Kraš ali koje se nekako drugačije zovu..E sad...ljudi te začas etiketiraju kao škrticu, pa sam probala i drugačije tj kupovat proizvode "s imenom", ali sam se onda osjećala kao mali majmun kojeg su preveslali iliti budala...pa rađe nek mi kažu da sam škrtac, nego da se ja osjećam kao idiot..
I tako...kupujem jeftin špeceraj, ne padam na markiranu odjeću, ne kupujem parfeme (što je to?), ali rado platim rundu prijateljima, za dobru knjigu uvijek ima novaca, djeca uvijek imaju kvalitetan školski pribor-na to sam slaba (koji svi drugi posuđuju, jer im se bojice raspadaju, al bitno da su im roditelji kupili markirane cipele ), pa jesam li škrtac??

Hoću reći, potrebno je osobu puno dublje poznavat da bi se to zaključilo, možda žena opisana u uvodu troši na nešto drugo...možda joj je jednostavno glupo trošiti da bi vama bila kuuul...tko će ga znat..
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 00:42   #25
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
A kako procjenjujete škrtost??
na uređaju zvanom škrtoskop :P


Škrt je onaj koji neće potrošiti razumnu količinu novaca na nešto što mu nije neophodno. Kupovanje jeftinih proizvoda ne znači ništa, možda netko kupuje k-plus jogurt a štedi za krstarenje karibima il tako nešto.
S druge strane, ja ne volim k-plus napolitanke jer mi jednostavno nisu ni blizu orginal krašovim i kad neam para za napolitanke koje volim jednostavno ne jedem napolitanke. S druge strane, čokoladne k+ napolitanke su mi čist ok i nisu neš puno lošije od kraševih tak da o kraševima neću ni razmišljat.
Mislim da je dobar primjer za ovu temu Buffett, lik je vlasnik pol svijeta a nebi dao kunu za nešto na čemu neće zaraditi. Čovjek bi reko da je škrt, ali će ostaviti 99% sveg što ima u dobrotvorne svrhe. Mislim da škrtoskop nebi ni mrdnuo u njegovom slučaju.
buraz s knezije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 01:59   #26
Ja jedino ne volim emocionalne skrtice.

Kako ce netko trosit svoj novac,zivo me zabolje.Ja se na svakom poklonu pristojno zahvalim.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 08:44   #27
Quote:
buraz s knezije kaže: Pogledaj post
S druge strane, ja ne volim k-plus napolitanke jer mi jednostavno nisu ni blizu orginal krašovim i kad neam para za napolitanke koje volim jednostavno ne jedem napolitanke. S druge strane, čokoladne k+ napolitanke su mi čist ok i nisu neš puno lošije od kraševih tak da o kraševima neću ni razmišljat.
S ovakvim stvarima treba oprezno, jer kao i u većini slučajeva zapravo ne znaš što kupuješ, npr. logika jeftinije a isto (npr. mlijeko je mlijeko - kupit ću jeftinije) ima možda smisla, ali nerealno je misliti da cijena nema nikakve veze s kvalitetom. Obično neke veze ima, npr. znam da jedno jeftinije mlijeko koje se može naći na policama naših hipermarketa je vodenastije i radi se od mlijeka u prahu, za razliku od skupljih i "bogatijih" mlijeka.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 12:27   #28
Quote:
Akai kaže: Pogledaj post
S ovakvim stvarima treba oprezno, jer kao i u većini slučajeva zapravo ne znaš što kupuješ, npr. logika jeftinije a isto (npr. mlijeko je mlijeko - kupit ću jeftinije) ima možda smisla, ali nerealno je misliti da cijena nema nikakve veze s kvalitetom. Obično neke veze ima, npr. znam da jedno jeftinije mlijeko koje se može naći na policama naših hipermarketa je vodenastije i radi se od mlijeka u prahu, za razliku od skupljih i "bogatijih" mlijeka.
da, tu si upravu...ova skuplja mlijeka se rade "od kvalitetnijeg" mlijeka u prahu nema u ovom mlijeku nista kvalitetno nazalost...industrija se toliko razvila i kemija uz to da izvuku sve moguce i nemoguce iz tog mlijeka i onda ono sto ostane prodaju kasnije kao mlijeko.....
istojano is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 14:20   #29
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
A kako procjenjujete škrtost??Rekla bih da svatko ima svoje kriterije..Ako nekog procjenjujete škrtim jer se ne uklapa u vaš kalup, onda to ipak nije škrtost zar ne??
Za bilo kakvu procjenu treba dobro poznavat osobu..

Ja npr ne bih nikad dala ni kunu za poznati parfem, ma u biti ne bih nikakve ni kupovala parfeme( postoje i drugi pokloni zar ne?). Isto tako, u dućanu ću bez problema kupit anonimne proizvode, jer ako ja kupim K plus napolitanke koje je proizveo Kraš za 15 kn(npr), zašto bih dala 30 kn za napolitanke koje je isto proizveo Kraš ali koje se nekako drugačije zovu..E sad...ljudi te začas etiketiraju kao škrticu, pa sam probala i drugačije tj kupovat proizvode "s imenom", ali sam se onda osjećala kao mali majmun kojeg su preveslali iliti budala...pa rađe nek mi kažu da sam škrtac, nego da se ja osjećam kao idiot..
I tako...kupujem jeftin špeceraj, ne padam na markiranu odjeću, ne kupujem parfeme (što je to?), ali rado platim rundu prijateljima, za dobru knjigu uvijek ima novaca, djeca uvijek imaju kvalitetan školski pribor-na to sam slaba (koji svi drugi posuđuju, jer im se bojice raspadaju, al bitno da su im roditelji kupili markirane cipele ), pa jesam li škrtac??

Hoću reći, potrebno je osobu puno dublje poznavat da bi se to zaključilo, možda žena opisana u uvodu troši na nešto drugo...možda joj je jednostavno glupo trošiti da bi vama bila kuuul...tko će ga znat..

...pa kao što sam napisala u prethodnom postu, sa škrtošću ide i egoizam i egocentričnost...škrtost se po mom mišljenju ne odnosi samo na škrtost prema novcu, materijalnom...škrtica živi opčenito tako da se ne daje ni na jedan način nekome....

...imala sam frendicu koja je kad je dolazila k meni znala kupiti burek (jer ga ja volim), pa bi u pekarnici molila da joj ga prerežu na pola, onda bi meni dala polovicu i sebi polovicu...a plivala je u lovi.....

...za rođendan bi od nje dobila recimo jedan cvijet...ok, mali znak pažnje...ali ja da ležim na lovi sigurno ne bih svojoj frendici za rođendan poklonila jedan cvijet....

..škrtost nije pametno kalkuliranje pri kupovini nečega...jer danas ima toliko sličnih ili iste kvalitete proizvoda, da je u stvari pametno tražiti kvalitetom isti proizvod, a jeftiniji, to nema veze sa škrtošću...

..spomenuta frendica, nije davala niti svoje vrijeme, niti novac, pažnju....bilo što, ako bi to njoj remetilo na bilo koji način, njen način i životni stil....
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 12:34   #30
Quote:
Indri kaže: Pogledaj post
...pa kao što sam napisala u prethodnom postu, sa škrtošću ide i egoizam i egocentričnost...škrtost se po mom mišljenju ne odnosi samo na škrtost prema novcu, materijalnom...škrtica živi opčenito tako da se ne daje ni na jedan način nekome....

...imala sam frendicu koja je kad je dolazila k meni znala kupiti burek (jer ga ja volim), pa bi u pekarnici molila da joj ga prerežu na pola, onda bi meni dala polovicu i sebi polovicu...a plivala je u lovi.....

...za rođendan bi od nje dobila recimo jedan cvijet...ok, mali znak pažnje...ali ja da ležim na lovi sigurno ne bih svojoj frendici za rođendan poklonila jedan cvijet....
pa to je to. naravno da bi 90% ljudi, ako ima mogućnost, kupilo nešto vrijednije. a za ostale, koji bi da imaju love kupili cvijet prijateljici, mislim da su jednostavno škrti i amen.

e da, znam lika koji vlastitoj kćeri nije htio dati 300 kn za knjigu za fax, a sebi je kupovao neki specijalni šampon od 200 kn.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 19:06   #31
Quote:
Škrt je onaj koji neće potrošiti razumnu količinu novaca na nešto što mu nije neophodno.
Apsolutno potpisujem.

Primjer mojih staraca. Ne znam je li riječ o škrtosti ili krivo posloženim prioritetima.
Oboje imaju solidnu plaću za današnje prilike u Hrvatskoj, cc.6000-7500 kuna.

Plaćaju visoke režije u stanovima gdje ne žive, nije im problem izdvojiti tisućicu eura za odvjetnika, pristati na pričuvu od kojih 600 kuna, ali dati kojih 29 kuna više za jednu knjigu tjedno, to je problem i bacanje novaca.
Također, platiti putovanje koje košta 6000 kuna je sasvim u redu, iako napominjem da praktički nikad ne troše na putovanja, ali sitničariti oko 30 kuna je opravdano.

Onda se pitam u kojim stvarima neki mali čovjek uopće može naći zadovoljstvo, jer tvrde da ništa od navedenog nije potrebno čovjeku.
Nabavka dobre knjige, rijetko isprobavanje nekog novog menija u japanskom restoranu po povoljnoj cijeni, ulaznica za kino...sve je to njima preveliki luksuz.

Osobno nisam čovjek kojem trebaju skupe stvari niti patim za istima, ali damn...ako si čovjek sa solidnom plaćom nikad neće priuštiti tako neku sitnicu, onda uzalud mu mrtvi kapital i sve ostalo. Kakva je kvaliteta njegova života?
Ako možeš ići na putovanje od 7000 kuna ili ti nije problem platiti visoke poreze na 'luksuz', a ne možeš dati 30 kuna, onda je sve navedeno u većim ciframa definitivno 'iznad tvoje razine'.
To je meni isto kao da netko vozi najnoviji mercedes, a s druge strane mu je problem platiti popravak kupaone i staviti novi zahod.

Barem ja tako gledam.

Zadnje uređivanje zoya85 : 11.06.2012. at 19:12.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 11:15   #32
imali možda ovakvih slučajeva poput mene:

kad dobijem plaću,škrtarim na stvarima tipa,da si priuštim bolje odjeće,popravim štetu na autu,pomognem starcima oko financija,počastim drage osobe.
na tome škrtarim.
a kad su upitanju cigare i piće onda ne škrtarim,nakon plaće hodam po bircima pijem,častim i neke ljude,svaki dan obvezno 2 kutije cigara u džepu.trošim na glupost.
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 12:46   #33
Quote:
zabogi kaže: Pogledaj post
imali možda ovakvih slučajeva poput mene:

kad dobijem plaću,škrtarim na stvarima tipa,da si priuštim bolje odjeće,popravim štetu na autu,pomognem starcima oko financija,počastim drage osobe.
na tome škrtarim.
a kad su upitanju cigare i piće onda ne škrtarim,nakon plaće hodam po bircima pijem,častim i neke ljude,svaki dan obvezno 2 kutije cigara u džepu.trošim na glupost.
Da ti nisi moj bratić?

On je isto takav, nije mu problem doći u birtiju, napiti se, okrenuti par rundi, počastiti sve tamo i samo tako spizditi 500-ak kn, ali kada treba sebi kupiti majicu ili neku potrepštinu za stan ili srediti neku sitnicu na autu, onda su to problemi, ili se to odgađa što je duže moguće, ili se gleda doslovno na par lipa razlike u cijeni.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 15:42   #34
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Da ti nisi moj bratić?

On je isto takav, nije mu problem doći u birtiju, napiti se, okrenuti par rundi, počastiti sve tamo i samo tako spizditi 500-ak kn, ali kada treba sebi kupiti majicu ili neku potrepštinu za stan ili srediti neku sitnicu na autu, onda su to problemi, ili se to odgađa što je duže moguće, ili se gleda doslovno na par lipa razlike u cijeni.
nisam ti bratić,ali bi se s tvojim bratićom dobro uklopio.

pokušavam si bar malo promjenit mišljenje,napravit od plaće nešto korisno,starci bi mi bili sretni da vide,kako im pomažem oko stanarine.

a taj tvoj bratić,jeli on na forumu?da dođe na ovu temu.
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 03:10   #35
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
koji su uopće "uzroci" škrtosti? što navodi osobu koja ima novca da škrtari npr. na poklonima bližnjima? i ne samo to. čak i na samoj sebi štedi! znači nije stvar u tome da joj do nekoga nije stalo, nego ni samoj sebi neće priuštiti štošta što bez problema može.

kakvi su to mentalni sklopovi? shvaćam da je osoba štedljiva i da ne razbacuje novac, ali ovo o čemu je govorim je situacija da takva štedljivost jednostavno nije normalna. jer radi se o osobi jako dobrih primanja.
ne razumijem što se događa u glavama takvih ljudi.
Ja sam skrt,ali samo na drugima.Razlog? "Skrti" ljudi jako cijene novac,oni ga ne guzvaju,stavljaju glavu na glavu,oni paze na njega...ja isto.Ja i kad dobijem novac od nekog se ne razbacujem,tako sam sebe istrenirao jer imam određene ciljeve koje zelim ostvarit tako da mi je svako suvislo razbacivanje novcem poput emocionalne boli.Zasto bi izasao vikendom i potrosio 200-tinjak kuna u nekom bircu ako mogu uzet dvolitru i bit kuci za 20-ak kuna? Ja ne mogu protiv sebe,nekad i postupim suprotno pa potrosim 100-injak kuna na zelje drugih,odnosno da izađemo van ali sutradan osjecam emocionalnu bol zbog potrosenog novca na gluposti.Isto tako vrlo dobro razumijem bogatase zasto su skrti,oni imaju plan za svoj novac,njima nije cilj zaradit pa potrosit na gluposti.Sve je to u glavi,ako volis i cijenis novac on ce ti i dolazit,ako ga ne cijenis brzo i lako ces ga izgubit cim dođe u tvoje ruke.Skrtost ima i svojih mana ali dok god se skrtari s nekim ciljem,odnosno ako covjek ima plan za svoj novac tj zeli si kupit nes s njim naravno da podrzavam da je bolje da stedi nego da trosi na neke gluposti.Ja cesto putujem a vecina tog novca je upravo zbog moje "skrtosti" ,sta mi je bolje da svakodnevno trosim taj novac na kave,alkohol i vikend opijanja ili da putujem i uzivam? Ja mislim ovo drugo.
ivanmadridista is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 16:35   #36
Ne znam za vas , ali škrtost gledam isto kao i svaku drugu bolest kao što je kockanje , alkoholizam .... Nemojte mi sad spominjat štedljivost jer drugo je kad ti štediš da otplatio kredit za auto npr. , a drugo je kad si škrt. Takve osobe me jako odbijaju jer nije to sad meni da će on mi platit 20 kuna piće . Boli me briga , al kad vidim da nekoga probada u srce što mora posegnut za novčanikom i dat nešto od sebe mi je stvarno bolesno . Nemojte mislit da na rastrošnost i kleptomaniju gledam drugačije . Kad "namirišem" takvu osobu zaobilazim je u širokom luku .
Achtung_1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 08:55   #37
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Ja jedino ne volim emocionalne skrtice.

Kako ce netko trosit svoj novac,zivo me zabolje.Ja se na svakom poklonu pristojno zahvalim.
A to je tek većina, mislim emocionalne škrtice!!
leo mesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 11:17   #38
Quote:
leo mesija kaže: Pogledaj post
A to je tek većina, mislim emocionalne škrtice!!
Ja gledam ponašenje svoje majke. Ona je tipičan škrtac ali u svoju štetu. Kada je meni nešto većeg trebalo, dala je bez problema. Ne mogu zamisliti da ona troši za grijanje po zimi 200 kuna na mjesec, a da bi od skromne mirovine uštedjela te kupila još posteljine. A ima je za spavanje cijele satnije vojnika
To bi bilo razumljivo da želi iznajmljivati jedan stan u kući. Ali joj to ne pada na pamet. Kao škrt čovjek bi trebala tako nešto smisliti da zarađuje ekstra još 1500 kuna i da te novce opet investira, jer pati od manije investiranja u sve i svašta.
Na žalost ona to neće, jer da će joj postanari poremetiti njezin mir. Ali što će joj pobogu 20 deka i 80 velikih plahti za nju samu !? Ona uživa u tome. Tako je uživala napuniti regal u primaćoj sa 12 kompleta po 6 kristalnih čaša, a to je ukupno 72 čaše od kristala. Regal više liči na stalažu neke trgovine, negoli na ukusno popunjen prostor korisnim stvarima. Možeš ti njoj objašnajvati u nedogled, ali koristi nema. Ona će i dalje kupovati kristalne čaše iz koji još nikad nije ništa popila, niti su rijetki gosti ikad što pili. A zimi će se i dalje smrzavati, a za hranu jesti odpatke iz mesnicu. Neka jako jebena škrtost, ali prema svome tijelu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 17:25   #39
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja gledam ponašenje svoje majke. Ona je tipičan škrtac ali u svoju štetu. Kada je meni nešto većeg trebalo, dala je bez problema. Ne mogu zamisliti da ona troši za grijanje po zimi 200 kuna na mjesec, a da bi od skromne mirovine uštedjela te kupila još posteljine. A ima je za spavanje cijele satnije vojnika
To bi bilo razumljivo da želi iznajmljivati jedan stan u kući. Ali joj to ne pada na pamet. Kao škrt čovjek bi trebala tako nešto smisliti da zarađuje ekstra još 1500 kuna i da te novce opet investira, jer pati od manije investiranja u sve i svašta.
Na žalost ona to neće, jer da će joj postanari poremetiti njezin mir. Ali što će joj pobogu 20 deka i 80 velikih plahti za nju samu !? Ona uživa u tome. Tako je uživala napuniti regal u primaćoj sa 12 kompleta po 6 kristalnih čaša, a to je ukupno 72 čaše od kristala. Regal više liči na stalažu neke trgovine, negoli na ukusno popunjen prostor korisnim stvarima. Možeš ti njoj objašnajvati u nedogled, ali koristi nema. Ona će i dalje kupovati kristalne čaše iz koji još nikad nije ništa popila, niti su rijetki gosti ikad što pili. A zimi će se i dalje smrzavati, a za hranu jesti odpatke iz mesnicu. Neka jako jebena škrtost, ali prema svome tijelu.
Svaka budala ima svoje veselje! Čuo si to već sigurno?
leo mesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 03:59   #40
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
koji su uopće "uzroci" škrtosti? što navodi osobu koja ima novca da škrtari npr. na poklonima bližnjima? i ne samo to. čak i na samoj sebi štedi! znači nije stvar u tome da joj do nekoga nije stalo, nego ni samoj sebi neće priuštiti štošta što bez problema može.

kakvi su to mentalni sklopovi? shvaćam da je osoba štedljiva i da ne razbacuje novac, ali ovo o čemu je govorim je situacija da takva štedljivost jednostavno nije normalna. jer radi se o osobi jako dobrih primanja.
ne razumijem što se događa u glavama takvih ljudi.
A sto ako osoba nema bas neke velike financijske prihode jel bi se to i onda moglo nazvati skrtost? .. uzroci su razni od banalnih do onih razumnih
trbuhomzakruhom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:31.