Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2005., 10:51   #1
Posvete

Vidjeh upis NoWe.. spomen posvete.
Isprva sam mislio kako posveta može nositi samo ugodne konotacije.
Posvećuješ nekom neku knjigu. Priču. Roman. Rečenice.

Kad ono, "ostariš", shvatiš ljude. Shvatiš ništavnost, u neku ruku. Po pitanju nekih posveta.
Što je točno posveta? Zadovoljavanje osobne taštine nad napisanim ili ljubav?
Ili je istina uvijek negdje između..?

Ne znam ih napamet, ali nailazio sam na prekrasne posvete, one koje te odista dirnu. Pa čak i zavedu putem čitanja te knjige.
Da li, zapravo pitam, posveta gorči zbog posvete same, ili zbog ljudi koji i u svojoj nesavršenosti znaju biti sablasno podmukli?

Imate neke lijepe posvete za ove stranice…?
Da me uvjerite u suprotno

(doduše, da ne bude zabune, više sam mislio na stvarne posvete u knjigama, no one koje mi ispisujemo kada nekome nešto poklanjamo)
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 11:28   #2
Knjigu koju dobijes, a ima posvetu, ne bi trebao poklanjati dalje, prodavati u aktikvarijatu il ne znam sta. Kao da nanosis uvredu onom tko ti ju je poklonio.
JUcer sam kupila knjigu u kojoj je pisac te knjige napisao par rijeci nekoj Katarini.
Katarinina je knjiga sada moja. i njezina posveta. Mora da je jako naljutio Katarinu taj pisac

Osobno, nisam fan posveta. Ne volim kad mi ljudi poklanjaju knjigu u kojima ostave svoj trag u obliku "Sretan rođendan, 1999. godina". Al "osobnije " posvete su mi zakon

Bitno je, međutim, samo da posveta nije onakva da se zbog nje sramim posuditi knjigu drugom
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 13:18   #3
znam to s antikvarijatima, i posvetama na prvoj stranici (onih poklanjanih)

dođe mi da uzmem žilet i kirurški točno "odcepim" tu stranicu od ostatka knjige
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 13:21   #4
Svašta. Meni su takve knjige najzanimljivije. Često su posvete ili črčkarije tatlane mnogo zanimljivije od same knjige. Ja baš volim kad naletim na knjigu iz knjižnice u kojoj je kemijskom zapisano par razmišljanja, pa makar ta razmišljanja bila i bedasta. Ipak je netko osjetio potrebu da napiše nešto o toj knjizi. Na knjizi. Znači da je smatrao da je to razmišljanje vrijedno zapisivanja. to je dio anonimne duše uhvaćen u koricama.

A glede posveta, ja ću pisati: Za Anu koja ima dobre sise itd.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 14:06   #5
Quote:
walter kaže:
A glede posveta, ja ću pisati: Za Anu koja ima dobre sise itd.
gle, postoje 2 vrste posveta

jedna koju napišeš, pa ti se tiska u svih koliko već tisuća primjeraka
i imaš onu posvetu koju napišeš svakoj dotičnoj koja ima dobre sise.. ili dušu.

mene više fascinira ona prva, posebice kad zaglibi, i sve ode u vražju mater..
(moje isprike jednoj koja me upozori već na današnje psovke)
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 15:25   #6
sjećam se da je bio neki koncert, jel' i zafalilo kuna za kartu i šta ćemo, šta ćemo, ajd', skupi knjige i nosi u atikvarijat

sad, bile su dvije s posvetom... i onda ajd, bilo mi je nekako glupo odreć ih se, al' koncert nije pitao, a starci su se sveli na razinu neumoljivosti

doduše, kad to jednom napraviš, onda se situacija jako pojednostavni. sad i ako nestane za pit, nosimo knjige


al' kažem, jednom kad budemo radili i tako to, sve nadoknadimo.

a sama ne pišem posvete osim "uputa za čitanje". obično dodam nešto kao: "strogo ne držati na policama" ili "samo za internu upotrebu" ili "citiranje ove knjige je sasvim besmisleno".
psychodramatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 18:30   #7
volim poklanjati knjige i pisati posvete, ali neke ostanu lebdjeti u zraku. zauvijek.

Zadnje uređivanje Kent : 16.11.2005. at 19:51.
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 18:56   #8
Moj dida je u jednom periodu svog života bio blago depresivan i melankoličan (pitam se na koga sam naslijedila narav ) i u tom periodu nije radio ništa nego cijele dane pušio i proučavao Bibliju.

Kad je umro, uzela sam tu njegovu Bibliju, točnije Sveto pismo u prijevodu Vuka Karadžića. Te bilješke... ljudi moji Bolje su od bilo koje posvete. Najbolje mi je kak je na jednoj stranici uz neku "I reče Isus učenicima..." rečenicu HB olovkom napisao: "Tu si se gadno prevarija". Na jednom drugom mjestu ostala je ceduljica na koju je bilježio poglavlja koja je do tad proučio i to izgleda ovako:

- Postanak
- Izlazak
- Levitski
- Brojevi
- Stevo Karapandža kaže da govedinu treba nakapati limunovim sokom da bi bila mekša - spomeni staroj
- Ponovljeni
- Jošua
- 435-222 Aco iz servisa


Mislim, ne bih se odrekla te knjige ni da mi nude suho zlato i eliksir vječnoga života

A od posveta... imam jednu koja mi je draga, ali je ne razumijem. Takav je bio i čovjek koji ju je napisao u knjigu kad mi ju je poklanjao. Imam i puno onih gdje je darivatelj napisao nešto vrlo klasično. No među onima koje su tiskane s knjigom, najveća mi je guba ona u knjizi Ženski Eros i civilizacija smrti koju je autor posvetio - svojoj ženi
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 19:06   #9
mislim da ovdje brkamo bilješke i posvete te posveta1 od posveta2


Moj post je bio o knjizi u kojoj je pisac A napisao dragoj Katarini posvetu, a ona to prodala.

Elysium je krenuo o pisanju posveta tipa "Ovu knjigu posvecujem svojoj djeci,
Vrli pisac".

a walter i Cyn proširli to na bilješke

zanima me sta ce netko jos dodati
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 19:40   #10
Quote:
NoWa kaže:
mislim da ovdje brkamo bilješke i posvete te posveta1 od posveta2
sve je to u redu

al' inače, kad se govori o tiskanim posvetama, kad autor posveti neku knjigu (whatever) nekom... br'te, ne sjećam se nijedne upečatljive.

ili, ahem, ako se računa, frend of frenda (ne mogu vjerovat da pišem ovo "frend od frenda") je posvetio trećem frendu (oke, sad se smijem) knjigu sa, parafraziram: "osobi koja zna cijelu bilješku o piscu".

eto, to mi je bilo simpatično.
psychodramatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 19:52   #11
Quote:
NoWa kaže:


zanima me sta ce netko jos dodati
nas par je kolegici sa faksa posvetu crtalo
drugoj kolegici pak nismo ni pisali ni crtali - knjiga je bila bon-ton, mislim da je poruka dovoljno jasna i bez posvete
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 15:32   #12
Molim pomoc u vezi posvete?

Pozzdrav svima.
Za kraj skolske godine,odlucila sam decku kupiti knjigu za sviranje gitare,koju je poceo svirati sam... On tu knjigu jako zeli pa sam ga odlucila malo iznenaditi =). Imate li kakvu lijepu posvetu za knjigu? Hvala.
daancing queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 16:28   #13
a gle mislim da je bit posvete da TI napišeš posvetu- nešto od srca...pa makar bilo i "bezveze" imalo bi veći smisao nego da ti netko drugi smisli posvetu koju ćeš samo prepisati...
nokturno is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 11:21   #14
"Dragoj Ani da bude još sretnija. Joža"
Ovu sam dobila od samog pisca. Sviđa mi se.
nokturno is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 22:01   #15
Posveta autora nekom je lijepa gesta, nazovimo to tako. Ali kad se to pretvori u nabrajanje, fala ženi koja me trpila, sinu koji je tako divan mladić, izdavaču koji je prepoznao moj potencijal, prijatelju Xy koji je strpljivo odgovarao na moja pitanja....
Znam da moraju sve te ljude spomenuti, vjerojatno su i zaslužili, ali mi je to dosadno pa okrenem stranicu kad vidim u kojem smjeru ide.
Draže mi je kad vidim rečenicu, kratku i jednostavnu i intimnu. Ili kad stave inicijale. I još kad mi se i knjiga svidi
Posvete od prijatelja ( koju mi napišu kad mi kupe knjigu jel) je uvijek ista, za dragu A. sretno štovećje,tvoji X i Y.
Ali kad se netko potrudi, kad ja otvorim knjigu i pročitam nešto stvarno lijepo, nešto baš za mene, neka osobna poruka..e to je već nešto drugo.
Ne bih tu knjigu nikom dala, i ne volim je ni posuditi!
Aliera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 16:31   #16
Znam da je tema stara, ali da ne otvaram novu pa ću tu napisati ono što trebam.

Curi sam kupio njigu Evin grijeh (jer je sama rekla da bi htjela tu njigu al nije bila pri lovi pa sam joj ja kupio), a kako nisam vičan nekim posvetama i sl stvarima - trebam malu pomoć. bilo bi sasvim dovoljna mala i kratka posveta, da zna da je od srca, da ju i nakon 10 g podsjeti na mene i ako ne budemo zajedno puno vam hvala..
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 23:20   #17
Tvoja je cura, valjda joj ti najbolje znaš napisati nešto od srca.
Aliera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 12:18   #18
da, al ne bi htio neki klišej napisati..
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:58   #19
pa napisi onda

za X,
uvijek



iz knjige od n. ammaniti
sin.palabras is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 11:24   #20
Quote:
Cyn kaže: Pogledaj post
- Postanak
- Izlazak
- Levitski
- Brojevi
- Stevo Karapandža kaže da govedinu treba nakapati limunovim sokom da bi bila mekša - spomeni staroj
- Ponovljeni
- Jošua
- 435-222 Aco iz servisa
deda ti je bio zakon...
uf sta sam se sad nasmijala
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.