Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Koje žarulje su vam bolje?
Sa žarnom niti, svjetlost od novih je smeće 254 68.83%
Bez žarne niti, napokon imamo "energo-eko" žarulje 115 31.17%
Glasovatelji: 369. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2014., 16:25   #541
Ja sam kupio 10tak ledica na ebayu i pokazale su se kao teško smeće. Svjetlost je očajna, ili mrtvački hladna, ili još gore mrtvački hladna s žutim premazom, ne svjetle toplo, već žuto. Uz to svjetle totalno loše i usmjereno (4 ledice od 11w u lusteru iznad glave, a ispod ne možeš pisat na laptopu jer ne vidiš tipke). Neke su krepale nakon par dana (blinkaju kao strobo), neke nakon par mjeseci. Ipak vrag mi ne da mira pa razmišljam o tome da pokušam s brand name ledicama. :/ Iako ne vidim kako bi mogli riješit navedene probleme, osim pregaranja. Ona osram najskuplja ima ogroman delay što me užasno nervira (klikneš prekidač a ona se upali za sekundu dvije).
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 21:24   #542
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ja sam kupio 10tak ledica na ebayu i pokazale su se kao teško smeće. Svjetlost je očajna, ili mrtvački hladna, ili još gore mrtvački hladna s žutim premazom, ne svjetle toplo, već žuto. Uz to svjetle totalno loše i usmjereno (4 ledice od 11w u lusteru iznad glave, a ispod ne možeš pisat na laptopu jer ne vidiš tipke). Neke su krepale nakon par dana (blinkaju kao strobo), neke nakon par mjeseci. Ipak vrag mi ne da mira pa razmišljam o tome da pokušam s brand name ledicama. :/ Iako ne vidim kako bi mogli riješit navedene probleme, osim pregaranja. Ona osram najskuplja ima ogroman delay što me užasno nervira (klikneš prekidač a ona se upali za sekundu dvije).
Takve ne bi kupio ni ja. Na ovdasnjem trzistu se nudi petogodisnja garancija, tako da je povrat investicije siguran. Postoji i nesto sto se zove "customer satisfaction" garancija. Takve zarulje, koje imaju lose svjetlo, ili se pale sa zakasnjenjem, mogao bi vratiti nazad s obrazlozenjem da su lose kvalitete. Osim toga, postoje i izlozbeni primjerci u trgovinama gdje se na licu mjesta mozes uvjeriti u kvalitetu svjetla.
__________________
"Only puny secrets need protection. Big discoveries are protected by public incredulity."
Marshall McLuhan
nezdravrazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 21:24   #543
Početkom rujna na snagu stupa europska direktiva prema kojoj se prestaju proizvoditi halogene žarulje, a zamjenjuje ih LED rasvjeta.

Direktiva je trebala biti uvedena još prije dvije godine, no zbog visoke cijene LED rasvjete to je odgođeno. Ovaj put odgode nema.

Trgovci će halogenu rasvjetu moći prodavati do isteka zaliha
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 21:30   #544
Ja imam zalihu klasičnih žarulja još za x godina tako da samo nek oni stavljaju zabrane
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 05:33   #545
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Ja imam zalihu klasičnih žarulja još za x godina tako da samo nek oni stavljaju zabrane
Ove o kojima piše manchild su halogene, a ne "klasične". Halogene su ionako smeće, kako god se okrene, pa dobro da se uvodi ta zabrana.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 11:13   #546
samo LED.
štedne i ostale varijante sa živom nema šanse da stavim u kuću.
Ni kinezima ne vjerujem što se tiče LED i ebay opcija.
Kupio sam par desetaka komada u sole-u i zadovoljan sam i trajnošću i luxima.
Jedna je zgorila, tj otišao koamd LEDa i zamjenili su mi bez problema (imao sa račun sa sobom).
Koliko će se to odraziti na potrošnju struje, to ćemo tek vidjeti kroz naredni period.
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 14:22   #547
Quote:
Jo_Munja kaže: Pogledaj post
samo LED.
štedne i ostale varijante sa živom nema šanse da stavim u kuću.
Ni kinezima ne vjerujem što se tiče LED i ebay opcija.
Kupio sam par desetaka komada u sole-u i zadovoljan sam i trajnošću i luxima.
Jedna je zgorila, tj otišao koamd LEDa i zamjenili su mi bez problema (imao sa račun sa sobom).
Koliko će se to odraziti na potrošnju struje, to ćemo tek vidjeti kroz naredni period.
Žarulja od 100w ti potroši oko 30 kn mjesečno ako gori 10 sati dnevno po aktualnoj skupljoj tarifi Elektre, koliko se sjećam.
To sa štedljivim žaruljama je obično propagandno mazanje očiju da si ljudi umire savjest a ne naruše tržište ili nedajbože vlastiti komfor, ima polja na kojima se može ostvariti daleko veća financijsko-energetska ušteda.
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 18:03   #548
Quote:
Earnest kaže: Pogledaj post
Žarulja od 100w ti potroši oko 30 kn mjesečno ako gori 10 sati dnevno po aktualnoj skupljoj tarifi Elektre, koliko se sjećam.
To sa štedljivim žaruljama je obično propagandno mazanje očiju da si ljudi umire savjest a ne naruše tržište ili nedajbože vlastiti komfor, ima polja na kojima se može ostvariti daleko veća financijsko-energetska ušteda.
Kakvo mazanje očiju? U domaćinstvima imaš podosta žarulja. Ne kažem da su sve od 100W i da gore po 10 sati dnevno ali LED žarulje su neusporedivo manji potrošači. Nakupi se kroz mjesec ili godinu dosta toga. Naravno nije to jedina energetska ušteda ali je jedna od!
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 20:01   #549
I imaju CRI prilagođen kukcima a dobre koštaju toliko da će se isplatiti skoro nikad.Otprilike kao i kućanski aparati s A+++++++++++ oznakom samo što oni i prije krepaju nego što smanjenom potrošnjom nadoknade razliku u cijeni.
Robert Mugabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 21:33   #550
34 4 me, to be exact :rašpa:
i da, nisu sve 100W niti E27, ali to je popriličan broj manjih potrošača
a i kolega je u pravu: treba biti oprezan sa svom potrošnjom, pogle koliko comp vuče...
što se mene tiče, trebao bih mijenjati Končarev elektromotor cirkulara. Uredno se vidi da je proizveden 86e prošlog stoljaća i neće da crkne nikako...
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 22:08   #551
Dobru ledicu od 20-ak W (ekvivalent 100W lampi sa zarnom niti) dobijes za 120 kuna. Ako dnevno gori 10 sati, mjesecno ce ustediti 6 kuna, tojest svoju ce kompletnu cijenu isplatiti za 20 mjeseci.

Ledice mogu bez problema imati zivotni vijek od 25000 sati, sto znaci da bi mogla goriti 83 mjeseca po 10 sati. U to vrijeme promijenit ces cca 20 zarulja sa zarnom niti. Ako jedna kosta samo 10 kuna, to je 200 kuna.

Nije da ce se covjek obogatiti, ali ne moze se reci da nisu isplative.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 22:38   #552
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Dobru ledicu od 20-ak W (ekvivalent 100W lampi sa zarnom niti) dobijes za 120 kuna. Ako dnevno gori 10 sati, mjesecno ce ustediti 6 kuna, tojest svoju ce kompletnu cijenu isplatiti za 20 mjeseci.

Ledice mogu bez problema imati zivotni vijek od 25000 sati, sto znaci da bi mogla goriti 83 mjeseca po 10 sati. U to vrijeme promijenit ces cca 20 zarulja sa zarnom niti. Ako jedna kosta samo 10 kuna, to je 200 kuna.

Nije da ce se covjek obogatiti, ali ne moze se reci da nisu isplative.
Ja kupio u Elipsa naj-jaču koju imaju: 120 W daje i troši oko 25 W. Cijena 40 kuna. Baš me zanima koliko će trajati.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 23:14   #553
Led rasvjeta ono ko u horor filmovima, kad prođem pored kafića di su ledice kao glavna rasvjeta kao da sam u noćnoj mori.

Dekorativna led rasvjeta onako diskertno u boji je u redu, ali da mi sotone iz EU više ne dozvoljavaju volframove, a sad vidim kako se SOTONA okomio i na halogene. Užas!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 23:58   #554
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Led rasvjeta ono ko u horor filmovima, kad prođem pored kafića di su ledice kao glavna rasvjeta kao da sam u noćnoj mori.

Dekorativna led rasvjeta onako diskertno u boji je u redu, ali da mi sotone iz EU više ne dozvoljavaju volframove, a sad vidim kako se SOTONA okomio i na halogene. Užas!
Kladim se da udes u sobu osvijetljenu dobrim LED zaruljama bez da znas da nebi ni skuzio razliku.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2018., 09:41   #555
Ja nedavno kupio led žarulje ekvivalentne klasičnim žaruljama of 35 W, koštale 14 KN svaka, daju potpuno bijelo svijetlo, bolje od klasičnih žarulja. Velika je razlika između led žarulja nekad i danas, kako po kvaliteti tako i po cijeni.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2018., 21:33   #556
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Kakvo mazanje očiju? U domaćinstvima imaš podosta žarulja. Ne kažem da su sve od 100W i da gore po 10 sati dnevno ali LED žarulje su neusporedivo manji potrošači. Nakupi se kroz mjesec ili godinu dosta toga. Naravno nije to jedina energetska ušteda ali je jedna od!
Npr. računaj koliko jedna mašina od 100 000 W (ili 100 kW) potroši pogoneći tonu i pol mase na putu po XY kilometara.
Onako figurativno, u tjedan dana bicikliranja na posao umjesto vožnje automobilom uštediš više nego paljenjem svih tih "štednih" žarulja čitavog života.
Meni se to čini kao mazanje očiju.

Ali eto, već je i ta mikroskopska ušteda žaruljama na komforu nekima noćna mora
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 15:48   #557
Kad smo već kod mazanja očiju, najjači su mi savjeti da treba uložiti u bolju izolaciju fasade na kući, jer se uloženi novac isplati nakon - 20 godina.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 16:46   #558
Haha da, te uštede koje se isplate tek nakon 20 godina su najjače
Znači sa štednima je ispalo sve točno da su štetne za zdravlje, muka za zbrinjavanje i da ne štede.
emanuel shiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 23:24   #559
Quote:
Earnest kaže: Pogledaj post
Npr. računaj koliko jedna mašina od 100 000 W (ili 100 kW) potroši pogoneći tonu i pol mase na putu po XY kilometara.
Onako figurativno, u tjedan dana bicikliranja na posao umjesto vožnje automobilom uštediš više nego paljenjem svih tih "štednih" žarulja čitavog života.
Meni se to čini kao mazanje očiju.

Ali eto, već je i ta mikroskopska ušteda žaruljama na komforu nekima noćna mora

Mozgonja opet ispadaš paglu ...pa sve to ovisi...negdje u nekom poduzeću di gori puno žarulja i to po cijele dane, veoma brzo se isplati postavljati led žarulje...mogu puno duže, a peterostruko manje troše električne energije...

Istina da je u domaćinstvu drugačije, ali kod većih obitelji sa puno čeljadi, i tu dolazi za par godina do skromne uštede.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 23:30   #560
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Led rasvjeta ono ko u horor filmovima, kad prođem pored kafića di su ledice kao glavna rasvjeta kao da sam u noćnoj mori.

Dekorativna led rasvjeta onako diskertno u boji je u redu, ali da mi sotone iz EU više ne dozvoljavaju volframove, a sad vidim kako se SOTONA okomio i na halogene. Užas!

Koje gluposti pišeš...nevjerojatno...

Kupiš lijepo led žarulju sa klasičnim žutim svijetlom...kad sam takve postavio, nisam primjetio nikakvu razliku od klasičnih halogenih...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:38.