Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2016., 10:13   #81
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Veza Ju87 i A-10 je Rudel i njegova knjiga, a sam A-10 je nastao na iskustvima Il-2 i Hs-129 te AD-1.

A sto se unistavanja tenkova iz zraka tice, cinjenica je da postoje vrlo velike rupe izmedju onoga sto piloti govore i onoga sto je stvarno unisteno.
Nije bilo neuobicajeno da piloti prijave vise unistenih tenkova nego sto ih je uopce bilo u bitci.
Jednostavno nije bilo mogucnosti stvarno vidjeti sto se dogodilo, i uglavnom su piloti u dobroj vjeri prijavljivali unistene tenkove.

Na ta dva videa vidimo pogotke, a u prvom se radi o mnogo vecim ciljevima, brodovima, u drugom videu je Hs-129, ali koja je stvarno ucinjena steta?

I naravno, to je na svim stranama bilo tako, te pogotovo ako se brane te nemaju mogucnost provjeriti sto se stvarno dogodilo.

S druge strane,"mekani ciljevi" tipa kamioni, tesko su stradavali od zrakoplovstva, te je to, pored moralnog efekta, najveca korist za ono sto stvarno dobiva rat, vojnicku cizmu.

Proguglaj Hurricane IID, Mosquito MkXVIII, Il-2, Hs-129, P-39 ili bilo koji drugi avion s 37+ mm topovima, vizualni efekt je isti.
Onda ovaj autor laže.

http://www.thedailybeast.com/article...nazi-past.html

Možda se SAD ne želi kompromitirati time pošto je Rudel bio deklarirani nacist i ostao vjeran ideologiji i nakon rata za razliku od mnogih drugih iz operacije "Paperclip".

Koja je stvarno učinjena šteta je teško reći ali vjerujem da nije bilo lako. Tenkovi sa bokova su dosta mekani, a odozgo izrazito meki. 37mm AP granata bi trebala ući kroz tjeme i dio bokova, a pogotovo stražnjeg gornjeg dijelova tenka i najjačih tenkova u Drugom svjetskom ratu.

http://ftr-wot.blogspot.hr/2013/03/s...luftwaffe.html

Ako otreseš i IS-2 odozada sigurno će mu penetrirati do motora. Vjerojatno ga i zapaliti. KV i T-34-85 može uništavati i sa bokova.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 11:47   #82
Taj autor je rekao ono smo sam ja i napisao.
Rudel i njegova knjiga (tj. njegovo iskustvo) su pomogli razvoju A-10.
Sam Ju-87 i nije pomogao razvoju A-10.

Ne sumljam da je BK 3.7 mogao probit tenkove koji su tada koristeni.
No, pogoditi tenk je sasvim druga prica.

http://ftr.wot-news.com/2014/04/04/g...-tank-busters/
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 12:10   #83
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Taj autor je rekao ono smo sam ja i napisao.
Rudel i njegova knjiga (tj. njegovo iskustvo) su pomogli razvoju A-10.
Sam Ju-87 i nije pomogao razvoju A-10.

Ne sumljam da je BK 3.7 mogao probit tenkove koji su tada koristeni.
No, pogoditi tenk je sasvim druga prica.

http://ftr.wot-news.com/2014/04/04/g...-tank-busters/
Pa sad Rudel je upravo u Ju87 napravio što je napravio. Dakle neke karakteristike tog aviona su sigurno bile zanimljive prilikom dizajniranja i A-10. Logično je.

Definitivno nije lako pogoditi tenka. Još manje sa ovako loše kalibriranim mitraljezima prilagođenima za dogfajt, a ne za napade na zemlji.

Ipak iz one snimke se vidi da je Rudel ipak bio uspješniji u gađanu sa BK 3.7cm. BK 3.7cm koristio je APCR municiju i na 100m je probijao 130mm. Ne znam sa koje visine i udaljenosti je napadao Rudel ali da ga tresne s bokova i odozgo u 3 cm koliko ima na krovu i još manje koliko ima iza na rešetkama motoru, trebalo bi ući iako je i kut gađanja nepovoljan. Ovo streljivo nije baš bez veze. Rekao bih da je obrnuto, da ovo itekako pošteno razjebe većinu tenkova koji su tada korišteni.

Quote:

Bordkanone BK 3,7

Now we are getting to the interesting pieces. BK cannon series were intended for ground attack aircraft - their purpose was to destroy armored vehicles. It's a 37mm cannon alright - but with an autoloader. It had one or two 6 round clips and fired at about 130-150RPM. By the end of the war, the leftovers could have been fitted into lighter vehicles, such as the scouts. This, along with its bigger brother, could have been a good weapon for the Aufklärungspanzer Panther. Hans-Ulrich Rudel's Stuka was equipped with these weapons.

The ammunition to this weapon was supposed to be interchangeable with the army 37mm rounds. The regular ammo isn't that cool, but the APCR tungsten H shell could penetrate 130mm at 100m distance. During the German tests in Rechlin, it ripped Shermans, KV's and T-34's to pieces. The shell muzzle velocity was also notable: 1170 m/s. All that with an autoloader.

http://ftr-wot.blogspot.hr/2013/03/s...luftwaffe.html
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 13:00   #84
Koje to Ju-87 karakteristike ima A-10, a da iste nemaju Il-2 ili Hs-129?
A ta oba ova aviona bili su u upotrebi u svojim ulogama duze od Ju-87 (znam da je Ju-87 prije poletio, no 37 mm topove je dobio tek 1943).

A i gledaj s druge strane.
Tenk nije lako pogoditi, a cak kad ga i pogodi i probije, pitanje je koliku stetu ce napraviti jedan komad wolframa od 8*1,7 cm s nula grama eksploziva.
Ako ne pogodi nesto zapaljivo (prvenstveno streljivo) tenk nije unisten.
Ako pogodi koga, ubit ce ga, ali tenk opet nije unisten.
Cak i ako unisti motor ili gusjenice, tenk je popravljiv.
Poanta je da se u WW2 trebalo puno toga poklopiti da avion topom unisti tenk.
Kamioni su druga stvar.

Ucinkovitost APCR streljiva pada s povecanjem kuta udara, tako da ovih 140 mm pod 90 stupnjeva na 100 metara pada na 70 mm pod 60 stupnjeva (95/47 mm na 600 metara).
Ugradnjom topova Ju87 gubi zracne kocnice i mogucnost napadanja pod velikim kutovima.

Rudel je bio poseban pilot.
Ne ulazeci koliko je stvarno unisteno od tih 519 tenkova koliko se tvrdi, on je ipak odletio 2530 misija.
Sljedeci iza njega po broju misija je na manje od 50% tog broja, te na 25% unistenih tenkova.
Dovoljno govori o njegovoj jedinstvenosti kao pilota.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 22:33   #85
HS 129



Il-2


imali su također ugrađene 37mm topove, neke inačice.

A-10



njemci su imali u puno čemu uticaj kod amera. i danas.



znamo svi da Ju 87 u svojim inačicama zamišljen kao bombarder za obrušavanje sa poznatom sirenom za psihološki efekt.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.