Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2016., 21:41   #1
Uvoz oružja iz SAD-a

Pozdrav svima, molim vas za pomoć.

Postavio sam pitanje na temi o streljaštvu, ali nitko mi nije znao odgovoriti, pa po dogovoru s moderatoricom stavljam ovamo.

U procesu sam preseljenja iz SAD-a u Hrvatsku. Tražim način da ponesem i svoje oružje.

Koliko sam shvatio hrvatske zakone, jedini načni da ga registriram je kao lovac, ili kao sportski strijelac. Opet, ako sam točno razumio, poluautomatsko lovačko oružje je ograničeno na tri metka, što znači da dio svog oružja ne bih mogao unijeti u zemlju.

Palo mi je napamet da se učlanim u neki streljački klub, pa oružje koje bi u međuvremenu bilo kod prijatelja u SAD-u registriram i uvezem na taj način.

Bi li to bilo izvedivo?
Koja bi bila daljnja procedura, nakon učlanjenja u streljački klub?
Je li netko ovdje uvozio oružje iz SAD-a?
Pomaže li to što je oružje već moje vlasništvo, i kao takvo je registrirano u SAD-u?

Hvala unaprijed svakome tko mi može pomoći.
Vudlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 11:27   #2
Mislim da te čeka vrlo veselo druženje s hrvatskom administracijom, a vrlo vjerojatno i ne baš uspješno s obzirom na tvoje ciljeve.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 12:27   #3
Prodaj beštije i živi u miru brate.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 17:26   #4
I na kraju ipak razmisli o povratku
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 17:45   #5
Ok, možda nisam bio dovoljno precizan s ovim pitanjima.

Mogu li se Ruger Takedown 22 lr, AR 15 5.56 mm, M1A .308 Win i Benelli M4 12 ga u Hrvatskoj registrirati kao sportsko oružje?

Koje uopće discipline postoje u hrvatskom sportskom streljaštvu? Nigdje ne nalazim konkretne podatke, osim o kategorijama F klase i F/TR klase. Koliko pušaka može registrirati netko tko se natječe u tim disciplinama?

Postoji li uopće natjecateljsko gađanje revolverima? Postoji li oružje propisano za leteće mete, ili se može registrirati bilo koja sačmarica?

Zna li netko uopće kako to izgleda? Učlaniš se u streljački klub, i odmah možeš na policiji tražiti dozvolu za oružje, ili postoje još neki koraci između?
Vudlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 19:36   #6
Za pocetak provjeri mozes li uopce izvesti to oruzje iz SAD.

Nema ogranicenja u broju metaka za sportsko oruzje.
Za lov je ogranicenje 2 metka u spremniku plus jedan u cijevi.
Nema ogranicenja u broju primjeraka bez obzira jeli lovacko ili sportsko.

Sto se tipova tice, za sacmaricu i malokalibarku kao sportsku ne bi trebalo biti problema.
Sto se AR-15, mozda cak i M1A tice, zakonski gledano, zabranjeno je takvo oruzje, no u praksi ima ih legalno registriranih u Hrvatskoj.
Mozes imati revolvere/pistolje kao sportsko bez ogranicenja, a kao lovacko oruzje mora imati neku minimalnu energiju i kalivar.
Recimo ne mozes imati 22LR lovacki pistolj/revolver, no mozes kao sportski.

Za dobiti dozvolu za nabavku sportskog oruzja moras se aktivno baviti streljastvom, tj. moras dobiti potvrdu o tome od hrvatskog streljackog saveza.
Znaci, ne mozes se samo uclanit i odmah dobit potvrdu, moras bar jedno natjecanje odradit.
Za lov moras imati lovacku iskaznicu i placenu markicu za tekucu godinu.
Nista drugo ti nije potrebno.

Naravno, moras zadovoljit i ostale uvjete iz zakon o oruzju, nekaznjavanost, sigurni smjestaj oruzja, te zdravstveni pregled, a pretpostavljam da imas vise od 21 godine zivota!

Pogledaj sve na MUP-ovim stranicama, a posalji im i upit mailom.
Meni su uvijek vrlo brzo odgovarali.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 12:30   #7
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Za pocetak provjeri mozes li uopce izvesti to oruzje iz SAD.

Nema ogranicenja u broju metaka za sportsko oruzje.
Za lov je ogranicenje 2 metka u spremniku plus jedan u cijevi.
Nema ogranicenja u broju primjeraka bez obzira jeli lovacko ili sportsko.

Sto se tipova tice, za sacmaricu i malokalibarku kao sportsku ne bi trebalo biti problema.
Sto se AR-15, mozda cak i M1A tice, zakonski gledano, zabranjeno je takvo oruzje, no u praksi ima ih legalno registriranih u Hrvatskoj.
Mozes imati revolvere/pistolje kao sportsko bez ogranicenja, a kao lovacko oruzje mora imati neku minimalnu energiju i kalivar.
Recimo ne mozes imati 22LR lovacki pistolj/revolver, no mozes kao sportski.

Za dobiti dozvolu za nabavku sportskog oruzja moras se aktivno baviti streljastvom, tj. moras dobiti potvrdu o tome od hrvatskog streljackog saveza.
Znaci, ne mozes se samo uclanit i odmah dobit potvrdu, moras bar jedno natjecanje odradit.
Za lov moras imati lovacku iskaznicu i placenu markicu za tekucu godinu.
Nista drugo ti nije potrebno.

Naravno, moras zadovoljit i ostale uvjete iz zakon o oruzju, nekaznjavanost, sigurni smjestaj oruzja, te zdravstveni pregled, a pretpostavljam da imas vise od 21 godine zivota!

Pogledaj sve na MUP-ovim stranicama, a posalji im i upit mailom.
Meni su uvijek vrlo brzo odgovarali.


Znao sam da me očekuju komplikacije, ali baš ovakve...

Prežalio bih repetirke, ali ove poluautomate i svoje revolvere stvarno želim zadržati.

Ništa, hvala puno na odgovoru i na linku, pokušat ću nešto smisliti.
Vudlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 03:26   #8
Kad se vratis ispuni uvjete iz zakona (bilo lovacko/streljacko), i onda zatrazi nabavnu dozvolu.
Posalji si onda oruzje iz SAD u HR nekim prevoznikom ili osobno donesi.
Za divno cudo, postupa uvoza nije kompliciran, na granici pokazes nabavnu dozvolu, platis carinu i to je uglavnom to.
Vise problema ocekuje sa americke strane zbog ITAR-a.

Opcija dva je prodaj sve u SAD i onda kupi isto ili slicno u HR ili EU.
Cijene i izbor nisu povoljni kao u SAD, ali postoji nekakvi izbor, cak i u HR.
Recimo, trenutno su na njuskalo 3 primjeraka Coltovih AR-15 na prodaji.
U EU (Njemacka, Austrija, Slovenija prvenstveno) izbor je jos i veci.

Ali za informaciju, trenutno je u EU parlamentu prijedlog nove direktive o oruzju, glasanje bi trebalo biti ovaj mjesec.
Kako to obicno biva "terorizam" je razlog za pogorsavanje uvjeta za nabavu i posjedovanje.
Ovaj put na tapetu je poluatomatsko oruzje.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 15:33   #9
Quote:
Vudlo kaže: Pogledaj post
Ok, možda nisam bio dovoljno precizan s ovim pitanjima.

Mogu li se Ruger Takedown 22 lr, AR 15 5.56 mm, M1A .308 Win i Benelli M4 12 ga u Hrvatskoj registrirati kao sportsko oružje?

Koje uopće discipline postoje u hrvatskom sportskom streljaštvu? Nigdje ne nalazim konkretne podatke, osim o kategorijama F klase i F/TR klase. Koliko pušaka može registrirati netko tko se natječe u tim disciplinama?

Postoji li uopće natjecateljsko gađanje revolverima? Postoji li oružje propisano za leteće mete, ili se može registrirati bilo koja sačmarica?

Zna li netko uopće kako to izgleda? Učlaniš se u streljački klub, i odmah možeš na policiji tražiti dozvolu za oružje, ili postoje još neki koraci između?
preseli se u RH i položi lovački ispit, to je točno 3000 kuna. kad položiš učlani se u Hrvatski lovački savez, godišnja članarina je 300 kuna.. ishodi nabavne dozvole, za svako pojednačno oružje, puška užebljene cijevi -poluautomatska. Nabavne dozvole vrijede 6 mjeseci. trebat će ti neka špediterska služba slično kao kod nabave oružja iz Njemčke u RH.. koštat će te ali ni približno kao da si kupuješ novo.

U RH kapacitet poluatomatske puške je ograničen na dva komada streljiva ZA VRIJEME LOVa!!! dakle slobodno si pošalji sve 30rd okvire.

i sam imam Coltov m4 i 10/22 i t3 u 308, dobrodošao u Domovinu
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 15:36   #10
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Kad se vratis ispuni uvjete iz zakona (bilo lovacko/streljacko), i onda zatrazi nabavnu dozvolu.
Posalji si onda oruzje iz SAD u HR nekim prevoznikom ili osobno donesi.
Za divno cudo, postupa uvoza nije kompliciran, na granici pokazes nabavnu dozvolu, platis carinu i to je uglavnom to.
Vise problema ocekuje sa americke strane zbog ITAR-a.

Opcija dva je prodaj sve u SAD i onda kupi isto ili slicno u HR ili EU.
Cijene i izbor nisu povoljni kao u SAD, ali postoji nekakvi izbor, cak i u HR.
Recimo, trenutno su na njuskalo 3 primjeraka Coltovih AR-15 na prodaji.
U EU (Njemacka, Austrija, Slovenija prvenstveno) izbor je jos i veci.

Ali za informaciju, trenutno je u EU parlamentu prijedlog nove direktive o oruzju, glasanje bi trebalo biti ovaj mjesec.
Kako to obicno biva "terorizam" je razlog za pogorsavanje uvjeta za nabavu i posjedovanje.
Ovaj put na tapetu je poluatomatsko oruzje.
Slovenija i Austrija su mjesta za nabaviti oružje, ako direktiva i bude izglasana na kraju je na svakoj državi da sama uredi svoj zakon o oružju, a druga stvar je čak i da se zabrani nitko ti neće oduzeti ono što imaš, nećeš moći uvesti novo
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 15:38   #11
Quote:
Vudlo kaže: Pogledaj post
Ok, možda nisam bio dovoljno precizan s ovim pitanjima.

Mogu li se Ruger Takedown 22 lr, AR 15 5.56 mm, M1A .308 Win i Benelli M4 12 ga u Hrvatskoj registrirati kao sportsko oružje?
sve ide kao lovačko
frch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.