Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2017., 13:29   #1
Suvlasnistvo... koja prava ima neko

Posto vidim da je Suvlasnistvo Q&A malo zamrla tema, pokusacu ovde u nadi da ce neko pomoc i razresiti neke moje nedoumice

U pitanju je stan od 45ak m2 u centru Ljubljane koji dele: brat 1, brat 2 i sin brata 2 (brat 1 ima 2/12, brat 2 5/12 i sin brata 2 ima 5/12, malo komplikujem al ne znam kako drugacije objasnit).
Sad, pitanje je: kakva prava ima sin s obzirom da njegov otac zeli podeliti stan sa bratom 1 jer brat 1 vrsi pritisak na njega i preti sa tuzbama (brat 1 je advokat) i prodati taj "svoj" deo (tj polovinu) za 50.000 eura,a realno brat 2 i njegov sin poseduju 10/12 stana koji vredi preko 105.000 eura.
Kakva su sinova prava, negde sam citala da on svoj deo ima pravo ponuditi suvlasnicima, ako oni ne zele, moze svoj deo prodati bilo kome... E sad, ko uopste zeli kupiti 5/12 nekog stana? Da li postoje banke ili nekakve agencije koje kupuju stanove tako po delovima? Da li je to uopste praksa?

Inace taj stan je ostavljen u nasledstvo od strane majke brata 1 i 2, koja je stan podelila na 2/12 jednom sinu i 10/12 drugom sinu (koji je svoj deo podelio sa svojim sinom pre nekoliko godina) i brat 1 misli da je ostecen u tom deljenju, i odatle sav njegov pritisak i nezadovoljstvo.
*Edit: zaboravila sam napomenuti da u tom stanu zivi brat 1 (koji poseduje 2/12) nekoliko godina besplatno bez ikakvog problema

Bilo kakav savet ili misljenje imate, zelim cuti, hvala!

Zadnje uređivanje Bebwy : 08.03.2017. at 13:39.
Bebwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:39   #2
Quote:
Bebwy kaže: Pogledaj post
Posto vidim da je Suvlasnistvo Q&A malo zamrla tema, pokusacu ovde u nadi da ce neko pomoc i razresiti neke moje nedoumice

U pitanju je stan od 45ak m2 u centru Ljubljane koji dele: brat 1, brat 2 i sin brata 2 (brat 1 ima 2/12, brat 2 5/12 i sin brata 2 ima 5/12, malo komplikujem al ne znam kako drugacije objasnit).
Sad, pitanje je: kakva prava ima sin s obzirom da njegov otac zeli podeliti stan sa bratom 1 jer brat 1 vrsi pritisak na njega i preti sa tuzbama (brat 1 je advokat) i prodati taj "svoj" deo (tj polovinu) za 50.000 eura,a realno brat 2 i njegov sin poseduju 10/12 stana koji vredi preko 105.000 eura.
Kakva su sinova prava, negde sam citala da on svoj deo ima pravo ponuditi suvlasnicima, ako oni ne zele, moze svoj deo prodati bilo kome... E sad, ko uopste zeli kupiti 5/12 nekog stana? Da li postoje banke ili nekakve agencije koje kupuju stanove tako po delovima? Da li je to uopste praksa?

Inace taj stan je ostavljen u nasledstvo od strane majke brata 1 i 2, koja je stan podelila na 2/12 jednom sinu i 10/12 drugom sinu (koji je svoj deo podelio sa svojim sinom pre nekoliko godina) i brat 1 misli da je ostecen u tom deljenju, i odatle sav njegov pritisak i nezadovoljstvo.

Bilo kakav savet ili misljenje imate, zelim cuti, hvala!
Baš se pitam zašto brat 1 misli da je oštećen.

Nitko normalan neće kupiti ni 99/100 stana, jer dok nema stoti dio, da bude 1/1, ne može samostalno raspolagati sa stanom i oko sve se mora dogovarati s manjinskim suvlasnikom.

Idealan scenarij je da dođe do prodaje stana (međusobno ili četvrtoj osobi), te da stan ima jednog vlasnika. Ovako mi uopće nije jasno tko može koristiti stan, kako sud određuje što je dužan plaćati za uživanje stana, kako se pokrivaju troškovi i sve ostalo.

Ako bi ja bio u toj situaciji i ako bi se išlo prem prodaji četvrtoj osobi, ja bi težio da sva tri suvlasnika potpišu ugovor kojim su a priori pristali prodati svoj udio stana ako se zadovolji neki uvjet (cijena po m2 i način plaćanja). Bude li kupac morao pregovarati sa svakim pregovaračem posebno, taj stan se neće prodati nikad.
Imprenditore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:46   #3
hvala za odgovor,
zaboravila sam naglasiti da u tom stanu zivi brat 1 koji poseduje 2/12, nekoliko godina, besplatno dok se ostali ne mesaju u to i ne traze mu nikakvu nadoknadu, jednostavno mu idu uz dlaku nadajuci se da ce on ili prodati svoj deo ili biti fer pa ih isplatiti kako sleduje, tj tih 10/12

inace, to im je 2. stan koji su nasledili, on je prvi stan otkupio od brata 2, i skoro ga prodao za bog zna koje pare, sigurno 250-300k eura, al jednostavno ne zeli prihvatiti situaciju da mu je mama ostavila manji deo stana (iz nekih njoj poznatih razloga, verovatno jer uopste nije vodio racuna o njoj, cak ni kad je umrla nije hteo platit nista vezano za njene dugove i sahranu, to je sve uradio brat 2. da bi taj isti brat 1 nekoliko meseci kasnije trazio da se podeli mamina penzija 50-50, sto se i desilo, pa se tako nada i sa stanom). dobro to su neke njihove stvari, ona je ostavila kako je ostavila i situacija je tu valjda takva


taj brat 1 sigurno NECE pristati na prodaju stana 4. osobi iz inata, jer on u tom dealu nece dobit pola novca
e sad, da li oni (braca) mogu prodati sinov deo (podeliti bratski 50-50) bez njegovog odobrenja?
Bebwy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.