Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2016., 10:27   #861
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
U fizici cestica da bi se potvrdilo otkrice greska u mjerenju mora biti apsurdno malena. To je jednostavno kriterij koji su fizicari cestica sami sebi postavili, da bi se mogli sloziti kada je neko otkrice stvarno sigurno

... ili imamo novu cesticu 100% sigurno
I apsurdno malena greška je greška. Greška od 5 sigma je sigurnost 99.99997%, što se ipak malkice razlikuje od 100%. Razlika je nevažna u praksi, ali važna s filozofske strane. Ne govorim to radi cjepidlačenja, nego radi toga što nam svako malo dolaze tipovi koji onda ovakve nesmotrene izjave zloupotrebljavaju kao argument protiv znanstvenika i znanosti, jer kao ispada da su znanstvenici previše sigurni u svoje zaključke. Stoga sam uvijek za izbjegavanje izraza kao što su "stvarno sigurno", "100% sigurno" i slično. Umjesto toga predlažem umjerenije izraze kao što su "dovoljno sigurno", "prilično sigurno", ili tako nešto.

Inače jako dobar post!
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 14:37   #862
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Graviton ima spin 2.
Ok, mea culpa
Zabrijao sam, a pogotovo što su u članku spomenuli da bi mogao biti Higgs ili graviton...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 22:40   #863
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post

Clanak prenosi (sada vec par mjeseci staru) vijest da je LHC mozda otkrio novu cesticu, do sada nepoznatu i nepredvidjenu. Cestica je (vrlo vjerojatno) bozon sa spinom 0...
Zasto je ovo otkrice bitno? Zato sto znamo da standardni model nije "kompletan" u smislu da postoje fenomeni koje ne objasnjava. Primjer: poznato je da neutrini imaju masu, ali u standardnom modelu je nemaju. Mehanizam koji neutrinima daje masu nije poznat, iako postoji mnogo teorijskih modela. To znaci da u prirodi postoje fundamentalne cestice koje jos nisu otkrivene. Ovo bi mogla bit prva od tih cestica.
Hvala na detaljnom objašnjenju i vrlo jednostavnom pristupu.

Malo me buni ovaj dio oko fermiona. Kažeš da postoje fermioni koje standardni model ne objašnjava. Kako je otkrivena čestica (ako se potvrdi) bozon, je li iznenanđenje jer se prvi put radi o tom tipu čestice?
Child42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:24   #864
Quote:
Child42 kaže: Pogledaj post
Malo me buni ovaj dio oko fermiona. Kažeš da postoje fermioni koje standardni model ne objašnjava. Kako je otkrivena čestica (ako se potvrdi) bozon, je li iznenanđenje jer se prvi put radi o tom tipu čestice?
nisam siguran da razumijem tvoje pitanje.

bozona u standardnom modelu ima nekoliko.
vecina su takozvani gauge bosoni, spina 1, to su foton, gluoni, W+,W- i Z.
od nedavno (2013) imamo jos jedan bozon, spina 0, koji nije gauge boson, a to je higgsov bozon.

i gauge bosoni i higgsov bozon su specificni (matematcki, ali i fizikalno). mozemo rec da standardni model nema "jednostavnih" bozona u smislu da nisu ni zasluzni za higgsov mehanizam ni za interakcije. neki modeli tipa supersimetrije imaju takve bozone (partnere standardnih fermiona, npr elektron ima partnera selektron koji je bozon, itd.)

s time na umu, dal mozes preformulirat pitanje, jer mi nije jasno u kom smislu mislis da prvi put vidimo "taj tip cestice"? osim ako specificno mislis da bi ovaj skalar mogao bit "jednostavan" skalar, a bas takvih nema u standardnom modelu? u tom slucaju mislim da nije cudno sto smo nasli jos jedan skalar, dapace, to bi bilo vrlo ocekivano jer gotovo sve teorije tipa supersimetrija, composite higgs, razne GUT teorije (grand unified theories), itd imaju hrpu skalara. ono sto je cudno je da se u vecinu tih teorija taj novi skalar ne uklapa uopce, ili barem na nijedan jednostavan nacin.

pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 15:10   #865
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
I apsurdno malena greška je greška. Greška od 5 sigma je sigurnost 99.99997%, što se ipak malkice razlikuje od 100%. Razlika je nevažna u praksi, ali važna s filozofske strane. Ne govorim to radi cjepidlačenja, nego radi toga što nam svako malo dolaze tipovi koji onda ovakve nesmotrene izjave zloupotrebljavaju kao argument protiv znanstvenika i znanosti, jer kao ispada da su znanstvenici previše sigurni u svoje zaključke. Stoga sam uvijek za izbjegavanje izraza kao što su "stvarno sigurno", "100% sigurno" i slično. Umjesto toga predlažem umjerenije izraze kao što su "dovoljno sigurno", "prilično sigurno", ili tako nešto.

Inače jako dobar post!

ukratko - slazem se sa tobom.

malo opsirnije - nije realno ocekivat da u bilo kojem tekstu, pa bila to i knjiga, objasnis sve stvari 100%. na povrsnoj razini diskusije kazem "sigurni smo". ako nekoga vise zanima kako smo to tocno sigurni, onda naravno mogu o tome zasto nikada zapravo nismo sigurni 100% i blabla, al ako to nije fokus sugovornika, onda to ostavimo na "sigurni smo" i pricamo o onome sto im je zanimljivije.
al u konacnici imas pravo, mozda bi trebalo reci "u prakticnom smislu sigurni smo...", ili "sa razinom preciznosti eksperimenta sigurni smo...". u strucnim krugovima to se podrazumjeva. inzenjer kojem objasnjavam nesto me nikad ne bi tlacio da kazem sta tocno mislim pod "siguran sam", jer mu je ocito, to dolazi sa poslom. s druge strane oni koji brinu o "fundamentalnim istinama" cesto imaju problema sa shvacanjem sta je to eksperiment, greska u mjerenju i onda u skladu sa time nekad imaju problema sa pojmom "siguran".

ugl da budemo sigurni da su svi shvatili recimo da smo za sve prakticne potrebe sigurni. ...sasvim sigurno do iduceg eksperimenta.... =D
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 17:38   #866
Imam jedno pitanje.

Imam jedno pitanje i zbilja me zanima vaš odgovor.

Zakon očuvanja energije ovo kaže: "Zakon očuvanja energije je fizikalni zakon prema kojemu je u zatvorenom sustavu zbroj svih oblika energije (mehaničke, toplinske, električne, magneske i tako dalje) konstantan. Drugim riječima, u zatvorenom sustavu jedan oblik energije može prelaziti u druge oblike, a da se pri tom energija niti stvara niti poništava.".

Prema toj logici: svemir definitivno nije nastao iz higsovog bozona. To mi je jednostavno nespojivo i nepojmljivo. Nema šanse da higsov bozon ima energiju čitavog svemira u jednoj čestici.

Sad me komentirajte i demantirajte ...
__________________
"No, you've already made the choice. Now you have to understand it."
Ghost Disaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 18:39   #867
Quote:
Ghost Disaster kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje i zbilja me zanima vaš odgovor.



svemir definitivno nije nastao iz higsovog bozona. To mi je jednostavno nespojivo i nepojmljivo. Nema šanse da higsov bozon ima energiju čitavog svemira u jednoj čestici.

Sad me komentirajte i demantirajte ...
u pravu si. tko god je izjavio to sto si napisao nema pojma o cemu prica. otkud ti to uopce?
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 18:42   #868
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
u pravu si. tko god je izjavio to sto si napisao nema pojma o cemu prica. otkud ti to uopce?
Pa logički. Sudarom 2 atoma - nema mi smisla da iz tog nastane svemir.
__________________
"No, you've already made the choice. Now you have to understand it."
Ghost Disaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 23:07   #869
ono sto mi nije bilo jasno je odakle ti uopce taj scenarij koji si naveo:

Quote:
Ghost Disaster kaže: Pogledaj post
[...] da higsov bozon ima energiju čitavog svemira u jednoj čestici. [...]
jasno mi je da ti nema smisla, samo mi nije jasno zasto bi uopce pitao o tome...
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 09:06   #870
Interesira me, zato pitam.
__________________
"No, you've already made the choice. Now you have to understand it."
Ghost Disaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 09:34   #871
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
ono sto mi nije bilo jasno je odakle ti uopce taj scenarij koji si naveo:
U literaturi, pogotovo onoj za šire čitateljstvo, mogu se naći izjave tipa "Higgs daje masu svim česticama u svemiru". Ta izjava nije pogrešna, ali lako ju je pogrešno interpretirati kao u navedenom scenariju.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 21:22   #872
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
U literaturi, pogotovo onoj za šire čitateljstvo, mogu se naći izjave tipa "Higgs daje masu svim česticama u svemiru". Ta izjava nije pogrešna, ali lako ju je pogrešno interpretirati kao u navedenom scenariju.
aaaaa kuzim... da, imas pravo. bez konteksta moze bit nezgodno... thx
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.