Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2011., 10:52   #2301


A ja sam htjela kupit vešmašinu, da dođem u dućan i kažem - ova

Ok, a Beko, Bosch, Candy (makar za Candy mi se čini da se cijena vrti oko 3000 - 3500kn)? To mi je puno
bluebox is offline  
Old 31.05.2011., 11:48   #2302
Tak, na inspiraciju u trgovini, se kupuju samo aparati bijele tehnike i sitni kućanski...

koji godišnje rade 50-100 h! Primjerice, pećnica...

Ostalo od krupne bijele tehnike, što ubilježi 500 do 1000 radnih sati godišnje ili je pak stalno priključeno na mrežu (hladnjak koji radi efektivno 6 do 10 h dnevno) traži što veću pouzdanost i kvalitetu te se u toj sferi žrtvuju estetski/brand ideali.

Paradoks hrv. tržišta trenutno je da je Candy nerijetko skuplji od Bosch, a po objektivnim procjenama kvalitete komponenti unutra bi trebao biti barem 100 eura jeftiniji. Što je odraz lokalnog cjenovnika uvoznika jer Candy u Makedoniji ima recimo osjetno niže cijene nego u RH!

Tako da čak ni plinsku ploču nemojte kupovati sukladno strasti nego pamet u glavu jer o njoj ovisi sigurnost cijelog doma. A pećnice su ionako rijetko uključene i tu si dajte onda eventualno oduška...

Većinom tzv. brandova na tržištu bijele tehnike odlučujuće upravljaju brand manageri, a zlobnici vele da je menadžer samo drugo ime za bogate psihopate.

Tamo gdje je još ostalo inženjerske časti, cijene su u nebeskim visinama i nema rezervnih dijelova na slobodnom tržištu (Miele, npr.).

U perilicama je uvijek neka dobra ponuda Bosch/Siemens u zoni 2500 do 3000 kn i moja mama ima konkretnu sljedeću statistiku "kvarova" s Bosch Classix 5 kg i 1200 okr./min u proteklih 6 godina: 2x krpice i grudice blokirale elisu pumpe. A ona onako staromodno "odere" pamuk svaki put na 90 C odnosno ne priznaje živu silu u sferi energ. učinkovitog pranja i još živi u Plavi Radion epohi.
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Old 31.05.2011., 13:25   #2303
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
a tako.

znaci bosch (A / A / B, energetska klasa A, 1200 rpm, 5.5 kg) koji je skup ili electrolux (energetska klasa A++, učinak centrifugiranja B, 1300 rpm, 6 kg koji je povoljniji...

a jel se isplati riskirati s hooverom (A+AB, do 1200 rpm, 8 kg) s obzirom na petogodišnju garanciju? (ili kad bi bila tako neka akcija s candy ili whirpool kojih ima kao pljeve, a radi se o AAB perilici?) ili da bježim od toga i kupim electrolux gore linkan odnosno bosch ako skupim toliko para?
grizzly, evo, mi smo se odlučili za ove dvije opcije, a sad molim tvoju pomoć da donesemo dobru odluku:

Bosch WOT24542 za 4,439.00 kn ili Electrolux EWT136640W za 4,059.00 kn? vrijedi li za Bosch dati 400 kn više? Meni se po specifikacijama Electrolux čini bolja...
dreamer~dreams is offline  
Old 31.05.2011., 13:43   #2304
Strojevi s gornjim punjenjem su prilične "egzote" kod nas...

Stvarno vam ne bih znao odgovoriti na dvojbu i možda najbolje nazvati servis (ovlašteni!) jedne i druge firme pa priupitajte servisere da li ima kakvih problema s dotičnim modelima jer one po specifikacijama jesu posve OK i vrijedne tih novaca, ali možda ima neka "falinka" u zbilji koja smeta kupcima.

Utipkajte nazive u Google.hr pa pročešljajte još dodatno i forume, iako ponavljam da se to rijetko kupuje.

Meni srce na strani Bosch-a jer ih pratim niz godina, a Electrolux ima dosta problema s modelima za južna tržišta EU i rubne zone. Međutim, ovo posljednje ne mora vrijediti i za gornje punjenje jer je potražnja za njima malena južno od FR i onda vjerojatno uvoze tegljačima iz tvornica na sjeveru, eventualno prilagode samo jezik display-a, ali to ionako nema veze s funkcijom perilice nego stvar programiranja.

Tako da doista ne znam...
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Old 31.05.2011., 14:13   #2305
eh... a ništa, vući ćemo šibice

što konkretno znači ovo da electrolux ima inverterski motor? da je perilica tiša?
dreamer~dreams is offline  
Old 31.05.2011., 14:39   #2306
Inverteri su poluvodički sklopovi za upravljanje elektromotorima...

Odnosno brzina/ritmovi tumbanja i tako to, uz što veću snagu motora u takvim ritmovima...
Inverter je dobra stvar, ali kao i svaka druga dobra stvar - i to može biti jednog dana potencijalan izvor kvara.

Što se tiče glasnoće, neki današnji ideal je 50/70 dB (pranje/centrifuga) i sad ostaje pitanje da li je u zbilji perilica tiša ili glasnija od konkurencije jer danas ima fascinantnih dosega - npr. golema LG (11 kg kapacitet) ima 52/54 dB zahvaljujući Direct Drive motoru. Tko puno pere noću i živi u zgradi odnosno malenom stanu gdje je spavaća blizu kupaonice - taj nek čita i te brojke...
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Old 31.05.2011., 16:39   #2307
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Bolja kupovina je Panasonic s 1200 okr./min jer već dohvati AAB klasu, a za cca 3500 kn uz napomenu da su to sve principijelno isti strojevi samo im je različito "blokirana" elektronika koja diže broj okretaja odnosno da nema većih razlika u ostalim aspektima što se tiče motora, ovjesa i drugog. Ukratko, to bi vam bilo sigurno rješenje za niz godina, a za što bolju cijenu pogledajte na niz mjesta jer se ponešto mijenjaju proteklih mjeseci. Za početak, kao orijentacionu cijenu uzmite protis.hr ili pak utipkajte u Google.hr pa će vam izlistati trenutnu ponudu odnosno na nabava.net pod perilice pa pod Panasonic...
Hvala na informaciji,ipak ce mo se odluciti za Miele (model sa sacastim bubnjem).Nadam se da necemo pozaliti
Mr.Bean is offline  
Old 31.05.2011., 17:59   #2308
grizzly, hvala ti!
dreamer~dreams is offline  
Old 31.05.2011., 18:29   #2309
Bosch

Da li je bitno gdje je Bosch proizveden?
Gledam danas 1 perilicu a na naljepnici s cijeno piše proizvedeno u Španjalskoj, na naljepnici na poleđini piše Turska.
Znam da se spominjalo na forumu ali ne mogu pronaći te postove.
Elle Vk is offline  
Old 31.05.2011., 18:52   #2310
Thumbs up

Quote:
Mr.Bean kaže: Pogledaj post
Hvala na informaciji,ipak ce mo se odluciti za Miele (model sa sacastim bubnjem).Nadam se da necemo pozaliti
Ne vjerujem da ćete požaliti,ali ipak probajte pogledati još i ovaj njemački test.
http://www.testberichte.de/testsiege...hinen_537.html

Mislim da se Miele glede ukupnog dojma,a pogotovo u odnosu na novac ne može mjeriti sa Panasonicom.Miele vjerovatno ima najrigidniju mehaniku ,što se tiče perilica rublja,ali ukoliko je u tom segmentu malo ispred Panasonica,
onda je barem jednako toliko nazad glede elektronike.

Što god da odlučite,vjerujem da nećete pogriješiti i isključiva namjera mog komentara je da dobijete što više za novac koji ćete potrošiti.
Fantomlat is offline  
Old 31.05.2011., 22:24   #2311
Što se tiče zemlje podrijetla...

Najviše bitno je tzv. jato dobavljača koje ima pojedini proizvođač bijele tehnike odnosno da li ima stalne dobavljače komponenti pod ugovorima ili kupuje na tzv. spot tržištu. Zašto? Iz jednostavnog razloga što "klasu" perilice određuje baš pouzdanost komponenti koje su nju ugrađuju i ukoliko proizvođač ide s više brandova istodobno i još prilagodbu vrši za pojedina tržišta ciljano tako da izabere komponente sa slobodnog tržišta - onda zaboravite pouzdanost tih perilica.

Ljudski rad je jako malo bitan danas u sferi bijele tehnike jer se uglavnom, nalik na auto-industriju, dio poslova robotizira (npr. lakiranje, prešanje i sl.). Dio poslova se pak temelji na tzv. sklopovima odnosno i tu je postala moda da se komponente integriraju u cjeline i onda se vrši jednostavno umetanje, privijanje i slično - odnosno nema tu više potrebe za finim mehaničkim zahvatima nego je sve unaprijed umetnuto strojno. Tipičan primjer su npr. ležajevi gdje recimo SKF dobavlja ne samo 2 ležaja već integrirana u jednu cjelinu nego je već moguće kupiti od njih i 2 ležaja + semering + naborani plastični tubus kao jedinstvenu komponentu.

Kako se satnica svela na takve jednostavne zahvate, onda tko vrši montažu više nije presudno nego tko je konstruirao, koji dobavljači su u igri i kako se testiraju perilice nakon montažne linije. Ovo zadnje se vrši redovito probnim ciklusom!

Uostalom, ima neka računica da se na 10 milijuna stanovnika proda godišnje cca 200 tisuća perilica pa jasno da se veliki proizvođači nastoje preko tvornica približiti velikim tržištima poput Turske, Poljske, Iberijskog poluotoka i dr. - gdje bi troškovi dostave gotovih perilica bili značajna cifra. Raduje ih i jeftinija radna snaga tamo... Ukratko, ne bih tome pridavao veću pozornost jer recimo imam u garaži najviše jeftinu perilicu Bosch kupljenu ranih 90-ih koja sastavljena u Španjolskoj i još bila udarena u transportu - izdržala je nekih 7 godina s lomom prednje tipke UKLJ/ISKLJ. kao jedinim kvarom. Candy grupacija isto u Španjolskoj (Iberna brand) sastavlja perilice i za tamošnje i portug. tržište te za izvoz u Vel. Britaniju. Tako se to danas radi...

Perilice imaju niz sklopova koji se samo naštekavaju konektorima i spojevi su do maksimuma pojednostavljeni, tamo gdje ulaze crijeva i slično...
Ako ima više od 1 h ljudskog rada u sastavljanju moderne perilice, ne znam jer to ovisi o proizvođaču, ali robotizirane tvornice sigurno "vrte" neku takvu satnicu.
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Old 01.06.2011., 09:17   #2312
Quote:
luma1 kaže: Pogledaj post
Hey!

Vidim ima stručnjaka,pa da pitam...
Imamo kondenzacijsku sušilicu Gorenje (wt 981) i izludit će me više...
Ostavlja tanke crne crtice po vešu i nemogu naći od čega je to??? i što je najgore one se više nemogu oprati...izgleda ko da je negdje nešto zacvikalo veš...
Help...
mali grizzly?
__________________
***EVA 03.10.2010***
luma1 is offline  
Old 01.06.2011., 14:15   #2313
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Bolja kupovina je Panasonic s 1200 okr./min jer već dohvati AAB klasu, a za cca 3500 kn uz napomenu da su to sve principijelno isti strojevi samo im je različito "blokirana" elektronika koja diže broj okretaja odnosno da nema većih razlika u ostalim aspektima što se tiče motora, ovjesa i drugog. Ukratko, to bi vam bilo sigurno rješenje za niz godina, a za što bolju cijenu pogledajte na niz mjesta jer se ponešto mijenjaju proteklih mjeseci. Za početak, kao orijentacionu cijenu uzmite protis.hr ili pak utipkajte u Google.hr pa će vam izlistati trenutnu ponudu odnosno na nabava.net pod perilice pa pod Panasonic.

Što se tiče Candy, ako ne izbacuje vodu ne smije centrifugirati!

Može biti da je nešto unutra blokiralo elisu pumpe ili je pak dotrajala pumpa.
Ni jedno niti drugo nije velik i skup kvar nego traži nekog tko zna malo s kliještima i odvijačem.

Izvadite van perilicu, izvadite utikač, i oslobodite prostor tako da se može nagnuti na stranu pa neka netko klekne i pokuša skinuti obujmice (stisne se kombinirkama) prvo na donjem kraju crijeva koje dovodi iz smjera kada prema pumpi. Ako ima nešto (kamenac, ukosnica i dr.) što je blokiralo, onda se izvadi prstima i provjerite da li se elisa slobodno okreće (gurnite kažiprstom).

Ako nema, onda postoji varijanta da se radi o tzv. ekološkoj kugli odnosno na gornjem kraju tog istog crijeva je veliko ispupčenje u kojoj balansira kugla veličine teniske lopte koja priječi otopini s deterdžentom da ide dolje, u tzv. mrtvi prostor gdje deterdžent ne bi bio iskorišten jer nema rublja. Koji put zaostane neka krpica i blokira kuglu pa ona više ne balansira gore i dolje odnosno ne može se ispustiti voda iz kade tako lako. Probajte da li voda curi iz kade brzo ili ne kad se odspoji crijevo kod pumpe. Ako ide brzo, onda je kugla OK. Ako ide jako sporo, onda još malo provjerite oko kugle tako da skinete obujmicu i tamo te zatim vizualno se uvjerite da nema prepreke. Nema tu velike znanosti - ta kugla ide u tom proširenju gore-dolje i to bi bila sva mudrost...

Treće je kvar pumpe, a onda morate kupiti novu pumpu i toga ima za Candy skoro posvuda. Recimo, ako ste u ZG, onda batis.hr ili Kralj rezervni dijelovi na istoku grada odnosno ovlašteni Candy Servis kraj Selske ulice u ZG.

Cca 50 do 100 kn i nije kunst ni za promijeniti, ako imate nekog vičnog majstorlucima.
Bio je majstor iz ovlaštenog Candy servisa i napravio jednu super stvar, a to je da je ponovno pokrenuo mašinu i promatrao sve stadije pranja. Ispostavilo se da je problem u programatoru koji preskače više od jednog programa - mašina se puni vodom i bubanj se okreće, ali ništa drugo. Ona praktički ne opere ništa, nego samo vrti rublje u vodi, nakon čega ne centrifugira i ne ispušta vodu.

Kad je otvorio spremnik za deterdžent, van je izletjelo puno pjene. U svakom slučaju, smatra da se popravak ne isplati jer bi trebalo zamijeniti programator i grijač (voda u bubnju ključa, iako je bila namještena na 30 stupnjeva).

E, sad, pričala sam već o posebnim dimenzijama koje tražim - sadašnja mašina je (VxŠxD): 69,5x51x44 cm. Ništa slično ne nalazim, osim Candy Aquamatic T10, ali ona je preskupa. Koji bi mi bio best buy i kako naći mašinu posebnih dimenzija? Čak visina nije toliki problem, više širina i dubina.
Biological is offline  
Old 01.06.2011., 14:37   #2314
Nad skoro svakim kvarom perilice visi sjena eventualnog kvara programatora u pozadini

Tako da to nije iznenađenje odnosno zna se dogoditi i vrsnim majstorima da se koji put zafrknu i idu tražiti rješenje "nizvodno" od programatora, a onda kad zamijene komponentu ispadne da je kriv "vrhovnik" i da su napravili budalu od sebe pred strankom. Meni se dogodilo da su oslabili kontakti na klasičnom elektromeh. programatoru samo na određenim pozicijama i samo kad motor starta centrifugu pa sam već izvadio motor, promijenio ga i onda opet isto... Tek nakon još par pranja je "zasmrdilo" iz programatora, onako školski...


Što se tiče plitkih perilica, već je bila debata o tome i LG (npr. pogledajte ecos.hr) nudi najviše povoljan omjer cijena/kvaliteta jer drugi proizvođači nerijetko raspale cijenu plitkih perilica računajući da je kupac u prostornoj nevolji i da je red da se oni naplate. I Samsung (npr. Europatrade) ima dobre cijene razreda 44 cm i pogledajte i njihovu ponudu.

Ako bi bilo problema s dimenzijama, Ecos ima na Jankomiru (preko puta Baumax) veliki izložbeni salon bijele tehnike pa metar u ruku i mjerite u cm, na licu mjesta...
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Old 01.06.2011., 14:41   #2315
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Što se tiče plitkih perilica, već je bila debata o tome i LG (npr. pogledajte ecos.hr) nudi najviše povoljan omjer cijena/kvaliteta jer drugi proizvođači nerijetko raspale cijenu plitkih perilica računajući da je kupac u prostornoj nevolji i da je red da se oni naplate. I Samsung (npr. Europatrade) ima dobre cijene razreda 44 cm i pogledajte i njihovu ponudu.

Ako bi bilo problema s dimenzijama, Ecos ima na Jankomiru (preko puta Baumax) veliki izložbeni salon bijele tehnike pa metar u ruku i mjerite u cm, na licu mjesta...
Puno hvala
Biological is offline  
Old 02.06.2011., 18:46   #2316
mali grizzly hvala na odgovoru i sada bih zamolio nekoga tko ima perilicu PANASONIC NA-128VA2WEE neka mi izmjeri točnu dužinu i dubinu jer najvjerojatnije nju uzimamo.
HVALA!
tihan is offline  
Old 03.06.2011., 00:29   #2317
Quote:
tihan kaže: Pogledaj post
mali grizzly hvala na odgovoru i sada bih zamolio nekoga tko ima perilicu PANASONIC NA-128VA2WEE neka mi izmjeri točnu dužinu i dubinu jer najvjerojatnije nju uzimamo.
HVALA!
Dimenzije su tvornički deklarirane i dodatno provjerene :
širina = 596mm, dubina = 625mm, visina = 845mm
Fantomlat is offline  
Old 03.06.2011., 01:11   #2318
8 kg perilica inače ne ide na tu dubinu kad je s tradicionalno vodoravnom osi bubnja

Ali je Panasonic (Matsushita) različit jer ima ukrivljenu os bubnja 10 stupnjeva odnosno odstupa od tradicionalne "dogme" EU proizvođača o vodoravnoj osi bubnja.

Što ima naravno + i -

+ bi bilo naprednije tumbanje rublja i više učinkovito močenje pa perilica ima manji vodostaj, što u konačnici omogućava fantastičnu energ. potrošnju
te dakako ušteda na prostoru

- teže balansiranje kad diže broj okretaja centrifuge odnosno više tzv. pokušaja jer ima i dodatnu putanju rublje zbog ukošenog bubnja te posljedično nešto veće opterećenje na ležajeve.

Međutim, 8 kg će rijetko biti u full upotrebi u nekom prosječno velikom HR kućanstvu, a onda pak slijedi dodatni set pogodnosti jer perilica s tako prostranim bubnjem manje gužva i manje se habaju ležajevi jer je znano da preopterećenje ubrza habanje ležajeva.
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Old 04.06.2011., 23:07   #2319
Miele ulazi u 8 kg klub perilica - model W 5965

Dubina njihove nove perilice je 61,5 cm i ima još bolju energ. učinkovitost odnosno razred A minus 40 % potrošnje energije.

Prevedeno, prešišali su A normu za čak 40 %!
__________________
Da skoknem po nešto za ručak:
https://www.youtube.com/watch?v=DrY4EUirqgE
https://www.youtube.com/watch?v=6kmDqS603U4
mali grizzly is offline  
Old 05.06.2011., 09:25   #2320
Pozdrav.
Molim Te mali grizzly za jedan savijet,vidim da si upućen u masu stavri što se tiče ove teme.
Ovako crkla mi gorenje perilica radila je 5 god a kako Nas ima 4 klinca ja i supruga moooreee prljavog veša.
Sada koju perilicu mi možeš preporučiti za 6 osoba 2 perilice min po danu da odradi normalno prihvatljive cijene max 3000kn,servisi područje Osijek-Đakovo.
Samo da nije Končar susjed mi uzeo u prva 3 mj 4 kvara,nemogu vjerovati a da promjeni neki dio mora raskopati cijelu perilicu???????
force32 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:29.