Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2008., 12:59   #1
Prosvjedi fizičara protiv pape :)

http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak...,12,,104793.jl

Talijanski fizičari sa univeziteta La SApienza protestiraju protiv papinmog otvaranja nove studijske godine. Budući da ja paparazi ostao na stanovištima da je galileo kriv pred crkvom (Crkveni proces protiv Galileja bio je razuman i pravedan’ ) 77 profesora fizike i studenti su odlučili protestirati protiv njegovog dolaska na La Sapienzu.

Svidja mi se ovakvo ponasanje talijanskih fizičara. Volio bih vidjeti nase znanstvenike da imaju toliko muda da se koj puta u svrhu zastite znanosti i pobune. Nazalost to necemo docekati tak skoro ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:29   #2
Nije mi jasno kako Ratzi može "ostati" na tome, ako je Wojtyla priznao i u ime Crkve se ispričao. Kako ovaj sad može unatrag?
Da, Crkva priznaje heliocentričnu teoriju, ali priznala je i pogrešku što je osudila Galilea.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 14:50   #3
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Svidja mi se ovakvo ponasanje talijanskih fizičara. Volio bih vidjeti nase znanstvenike da imaju toliko muda da se koj puta u svrhu zastite znanosti i pobune. Nazalost to necemo docekati tak skoro ...
zašto ne? reci samo za što se treba buniti i evo mene u prvom redu :Pobuna:
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 17:17   #4
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno kako Ratzi može "ostati" na tome, ako je Wojtyla priznao i u ime Crkve se ispričao. Kako ovaj sad može unatrag?
Da, Crkva priznaje heliocentričnu teoriju, ali priznala je i pogrešku što je osudila Galilea.
hahahah

Ratzi se ponasa ko Bush
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 17:44   #5
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
zašto ne? reci samo za što se treba buniti i evo mene u prvom redu :Pobuna:
Heh, na izlozbi povodom godisnjice demonstracija za 101-icu prva slika je bila s transparentom "studenti fizike uz 101". Ne sjecam se vise tocnog teksta, al se sjecam da sam ga ja pisao roud:
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 20:31   #6
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Heh, na izlozbi povodom godisnjice demonstracija za 101-icu prva slika je bila s transparentom "studenti fizike uz 101". Ne sjecam se vise tocnog teksta, al se sjecam da sam ga ja pisao roud:
ooooooo a davno je to bilo

i ja bih da studenti nešto prosvjeduju
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 20:50   #7
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak...,12,,104793.jl

Talijanski fizičari sa univeziteta La SApienza protestiraju protiv papinmog otvaranja nove studijske godine. Budući da ja paparazi ostao na stanovištima da je galileo kriv pred crkvom (Crkveni proces protiv Galileja bio je razuman i pravedan’ ) 77 profesora fizike i studenti su odlučili protestirati protiv njegovog dolaska na La Sapienzu.

Svidja mi se ovakvo ponasanje talijanskih fizičara. Volio bih vidjeti nase znanstvenike da imaju toliko muda da se koj puta u svrhu zastite znanosti i pobune. Nazalost to necemo docekati tak skoro ...
Hi,
cumezu moj!

Tebi izgleda nije potpuno poznat slucaj Galilei.
Papi je vrlo dobro poznat, jer ima potpuni uvid u akte inkvizicije. Mislis li ti, da je ondasnji njegov tuzitelj kardinal R. Bellarmin bio neznalica?

A KC-je Galilea tetosila, pa mu je dala i svoje dvorce na uporabu za vrijeme prve istrage, gdje su dosli do konsensa, da on nece nista objelodanjivati, dok se heliocentricni sustav od Kopernika ne etablira, jer to onda nije bio slucaj. Galilei je na to pristao i povukao se u jednu vilu, koju mu je dala takodjer KC-i tamo nastavio sa svojim istrazivackim radovima. I na koncu se odlucio na jedan vrlo perfidan i licemjeran nacin, u jednoj vrsti dijaloga osramotiti KC-i njezinu doktrinu, tim, da je on bio uceni profesor, a njegov "inkvizitor", obicni neznalica.

A svi smo svjedoci, da Galileo nije nista znacajnijega doprinio znanosti, sto vec nije bilo poznato.
Zao mi je, ali ateisticki znanstvenici su ga stilizirali u jednoga mertirera, sto on nije bio. To je istina o G.G.
To su isto ucinili i sa G. Brunom, koji ne samo da je bio veliki kriminalac i lazov, za kojim se onda tragalo po cijeloj Europi, nego je bio i znanstvena neznalica.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 22:27   #8
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Hi,
cumezu moj!

Tebi izgleda nije potpuno poznat slucaj Galilei.
Papi je vrlo dobro poznat, jer ima potpuni uvid u akte inkvizicije. Mislis li ti, da je ondasnji njegov tuzitelj kardinal R. Bellarmin bio neznalica?

A KC-je Galilea tetosila, pa mu je dala i svoje dvorce na uporabu za vrijeme prve istrage, gdje su dosli do konsensa, da on nece nista objelodanjivati, dok se heliocentricni sustav od Kopernika ne etablira, jer to onda nije bio slucaj. Galilei je na to pristao i povukao se u jednu vilu, koju mu je dala takodjer KC-i tamo nastavio sa svojim istrazivackim radovima. I na koncu se odlucio na jedan vrlo perfidan i licemjeran nacin, u jednoj vrsti dijaloga osramotiti KC-i njezinu doktrinu, tim, da je on bio uceni profesor, a njegov "inkvizitor", obicni neznalica.

A svi smo svjedoci, da Galileo nije nista znacajnijega doprinio znanosti, sto vec nije bilo poznato.
Zao mi je, ali ateisticki znanstvenici su ga stilizirali u jednoga mertirera, sto on nije bio. To je istina o G.G.
To su isto ucinili i sa G. Brunom, koji ne samo da je bio veliki kriminalac i lazov, za kojim se onda tragalo po cijeloj Europi, nego je bio i znanstvena neznalica.
Naravno da imas izvor iz kojeg izvlacis ove bedastoce i da nam ga mozes dat?
E, da. Tvoj pop nije valjan izvor informacija ako mislis njega spomenut.
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 23:23   #9
Ne mogu vjerovati da netko ide blatiti Galilea i Bruna. Ovo je presedan.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 23:38   #10
Neznas ti naseg aganora On je institucija jos sa starog foruma ...
Al na temu ...
1. Mozda mu tuzitelj nije bio neznalica, ali vjerujem da je galileo ipak bio veca znalica ...
2. Prosli papa je sam izrazio zaljenje zbog nacina na koj se vodio slucaj protiv Galilea, ali se sad pojavljuje novi i mnogo nazadniji papa koji pocinje ponovo otvarati vrata proslosti koja bi svaka normalna osoba/institucija za sobom vec zatvorila ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 23:57   #11
Znam ja ... vašeg, aganora. Jednom sam sjeo i čitao. I imao sam što i vidjeti.

No on topic, ovo je Ratzijeva vrlo glupa odluka. A nije glup.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:19   #12
Svaka cast talijanskim fizicarima...
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:21   #13
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Hi,
cumezu moj!

Tebi izgleda nije potpuno poznat slucaj Galilei.
Papi je vrlo dobro poznat, jer ima potpuni uvid u akte inkvizicije. Mislis li ti, da je ondasnji njegov tuzitelj kardinal R. Bellarmin bio neznalica?

A KC-je Galilea tetosila, pa mu je dala i svoje dvorce na uporabu za vrijeme prve istrage, gdje su dosli do konsensa, da on nece nista objelodanjivati, dok se heliocentricni sustav od Kopernika ne etablira, jer to onda nije bio slucaj. Galilei je na to pristao i povukao se u jednu vilu, koju mu je dala takodjer KC-i tamo nastavio sa svojim istrazivackim radovima. I na koncu se odlucio na jedan vrlo perfidan i licemjeran nacin, u jednoj vrsti dijaloga osramotiti KC-i njezinu doktrinu, tim, da je on bio uceni profesor, a njegov "inkvizitor", obicni neznalica.

A svi smo svjedoci, da Galileo nije nista znacajnijega doprinio znanosti, sto vec nije bilo poznato.
Zao mi je, ali ateisticki znanstvenici su ga stilizirali u jednoga mertirera, sto on nije bio. To je istina o G.G.
To su isto ucinili i sa G. Brunom, koji ne samo da je bio veliki kriminalac i lazov, za kojim se onda tragalo po cijeloj Europi, nego je bio i znanstvena neznalica.
ovo je jedan od boljih postova koje sam procitao na forumu. mislim, jesi li ti svijestan koliko si zapravo zabavan?
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:49   #14
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Hi,
cumezu moj!

Tebi izgleda nije potpuno poznat slucaj Galilei.
Papi je vrlo dobro poznat, jer ima potpuni uvid u akte inkvizicije. Mislis li ti, da je ondasnji njegov tuzitelj kardinal R. Bellarmin bio neznalica?

A KC-je Galilea tetosila, pa mu je dala i svoje dvorce na uporabu za vrijeme prve istrage, gdje su dosli do konsensa, da on nece nista objelodanjivati, dok se heliocentricni sustav od Kopernika ne etablira, jer to onda nije bio slucaj. Galilei je na to pristao i povukao se u jednu vilu, koju mu je dala takodjer KC-i tamo nastavio sa svojim istrazivackim radovima. I na koncu se odlucio na jedan vrlo perfidan i licemjeran nacin, u jednoj vrsti dijaloga osramotiti KC-i njezinu doktrinu, tim, da je on bio uceni profesor, a njegov "inkvizitor", obicni neznalica.

A svi smo svjedoci, da Galileo nije nista znacajnijega doprinio znanosti, sto vec nije bilo poznato.
Zao mi je, ali ateisticki znanstvenici su ga stilizirali u jednoga mertirera, sto on nije bio. To je istina o G.G.
To su isto ucinili i sa G. Brunom, koji ne samo da je bio veliki kriminalac i lazov, za kojim se onda tragalo po cijeloj Europi, nego je bio i znanstvena neznalica.
na sve ovo imam reći samo jedno: predavanje dr.sc. Đure Drobca - "Svjetlo novog doba"
kada to poslušaš/pročitaš nećeš pričati gluposti o Galileu.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 08:47   #15
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerovati da netko ide blatiti Galilea i Bruna. Ovo je presedan.
Ne znam Galilea, ali za Bruna sam čuo da je kojekakvih gadarija nepričao. Mahom okultnog karaktera.
No, pitat ću još što je točno s njim bilo.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 08:59   #16
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
na sve ovo imam reći samo jedno: predavanje dr.sc. Đure Drobca - "Svjetlo novog doba"
kada to poslušaš/pročitaš nećeš pričati gluposti o Galileu.
Baš je zakon Drobac... Za nas se polijevo tekućim dušikom kad smo bili u posjetu pmf-u u srednjoj...
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 09:44   #17
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak...,12,,104793.jl

Talijanski fizičari sa univeziteta La SApienza protestiraju protiv papinmog otvaranja nove studijske godine. Budući da ja paparazi ostao na stanovištima da je galileo kriv pred crkvom (Crkveni proces protiv Galileja bio je razuman i pravedan’ ) 77 profesora fizike i studenti su odlučili protestirati protiv njegovog dolaska na La Sapienzu.

Svidja mi se ovakvo ponasanje talijanskih fizičara. Volio bih vidjeti nase znanstvenike da imaju toliko muda da se koj puta u svrhu zastite znanosti i pobune. Nazalost to necemo docekati tak skoro ...
Ne znam kako se sad čudite tome a ja sam baš to jednom pisao nekim duhovnjacima, u vezi onog stabla, šume, mjeseca, sad-ga-vidiš-sad-ga-ne-vidiš. Naime govorilo se o tome kako ja nešto trebam dokazati, i kako objektivna istina ne postoji dok nije dokazana. Tu je i Endimion uskakao.

A ja sam napisao da istina postoji sama po sebi bez obzira je li propisno dokazana, i da je u procesu protiv Galileja crkva imala pravo, jer Galileo nije mogao podastrijeti dokaze. Dakle, nije bilo bitno što je istina, nego što se moglo dokazati. Tako da je Papa u pravu, a Endimion neka se zapita svaki puta kada nekom vikne "Dokaži".

Ja ponavljam: istina postoji sa nama, bez nas, sa dokazima i bez njih. Oni koji smatraju da je istinito samo ono što se trenutno može dokazati, isti su kao i srednjevjekovni crkveni skolastici. I neka se ne čude Papi.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 10:42   #18
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
i da je u procesu protiv Galileja crkva imala pravo, jer Galileo nije mogao podastrijeti dokaze. Dakle, nije bilo bitno što je istina, nego što se moglo dokazati.
Da, slicno sam i ja citao, iako se vise ne sjecam detalja.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 10:50   #19
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ja ponavljam: istina postoji sa nama, bez nas, sa dokazima i bez njih. Oni koji smatraju da je istinito samo ono što se trenutno može dokazati, isti su kao i srednjevjekovni crkveni skolastici. I neka se ne čude Papi.
kako znaš što je istina ako ju ne možeš dokazati? meni je ovo kontradiktorno potpuno. očito nemam dovoljno otvoren um da bih mogla prihvatiti nešto bezuvjetno, a da za to nema dokaza.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 11:10   #20
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Da, slicno sam i ja citao, iako se vise ne sjecam detalja.
Stvar je bas u uspostavi znanstvene metode. Galilejevi argumenti nisu bili konacni, nego plauzibilni - nesto sto Aristotelova logika nije predvidjala ...

Jedan od glavnih argumenata je bio:
P1. Ukoliko se sve vrti oko sunca sa zemlje bi se trebale vidjeti sve Venerine mjene.
P2. Vide se sve Venerine mjene
K. Dakle sistem je heliocentircan

To je deduktivno pogresno, ali se pametnom analizom (recimo Bayesovom) znatno povecava vjerojatnost da je sustav stvarno heliocentrican. Osnovna prepirka u ovom slucaju je sloboda misljenja. Ukoliko postoje argumenti koji na neki nacin povecavaju vjerojatnost da je jedan model svijeta tocan - treba ih iznijeti. Crkva je bila protiv toga da ne bi zbunjivala svoju pastvu. Cinjenica je da bi heliocentricni sustav i bez galilea nesto poslije zazivio, to nije upitno, ali to nije bit prijepora u ovom procesu. Bit je slobodno izrazavanje misljenja temeljenog na novoj "znanstvenoj metodi" naprema fitanju na svete zapise.
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:27.