Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2011., 11:28   #1021
Quote:
fasinain kaže: Pogledaj post
ima li netko ovu perilicu?
da li je zadovoljan?

http://www.prodaja-ponuda.com/artikl...adbena-tehnika
Imam na poslu SGV43E43EU, ne znam u čemu bi bila razlika - po opisu su iste..... Mi smo zadovoljni s njom. U usporedbi s mojom kod kuće, također Bosch (starom ca. 8 godina) ova je dosta tiša, mada sigurno na to utječe činjenica da je ova na poslu ugradbena a moja doma nije (a i godinice valjda...). Za Bosch iz mog iskustva mogu reći da ova moja stara pere jednako dobro kao i ova nova i da nisam imala s njom u ovih 8 (a možda već i 9) godina nikakvih značajnih kvarova, bilo je nešto, ne sjećam se što i koštalo neku sitnicu....Nas je 5 i pere svaki dan. I slijedeća suđerica koju ću kupiti bit će Bosch.
Danny1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 23:12   #1022
Zvučna izolacija Bosch suđerica...

Na ovom linku imate zgodnu demonstraciju kako dobro su akustički izolirane današnje suđerice.

Demonstrator stavi baterijski radio u suđericu i zatvori vrata.

Inače je buka modernih suđerica danas cca 40 dB, izuzevši one kratke intervale kad radi odvodna pumpa jer onda se čuje vrtloženje vode u sifonu.


http://www.youtube.com/watch?v=eNAG5uKkA8E
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 10:06   #1023
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Na ovom linku imate zgodnu demonstraciju kako dobro su akustički izolirane današnje suđerice.

Demonstrator stavi baterijski radio u suđericu i zatvori vrata.

Inače je buka modernih suđerica danas cca 40 dB, izuzevši one kratke intervale kad radi odvodna pumpa jer onda se čuje vrtloženje vode u sifonu.


http://www.youtube.com/watch?v=eNAG5uKkA8E
Baš sam jučer - prije nego sam napisala kako je moja relativno bučna - malo pogledala na netu (GA Tehnika) podatke o razini buke. Nigdje nisam našla tako nisku razinu (40 dB). Ne znam jesu li ti podaci koje sam našla točni.....
Ova mašina s linka - kod nas je nema pod tom oznakom. Da li se ona kod nas prodaje možda pod nekom drugom oznakom? Čini mi se da oznake istih uređaja variraju (npr. između HR i Njemačke)??
Danny1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 10:23   #1024
Idu suđerice danas i ispod razine buke 40 db...

Npr.

http://www.miele.de/de/haushalt/produkte/4807_4976.htm

Miele ima standardno 38 dB, a što je toliko tiho da se ne čuje u kuhinji izuzevši noću kad je uokolo tišina. Još ih ugrade među kuh. elemente i stave ukrasni prednji panel - što još poboljša akustičku izolaciju...

Motori gl. pumpe danas u Bosch/Siemens suđericama su na tzv. gumenoj praćki odnosno nekad (prije 15-ak godina) su bili gumenim čepovima fiksirani u rupe u podnici, a danas "lebde" na jakoj gumi koja se nategne ispod motora.

Poboljšali su i bitumensku izolaciju rostfrei školjke odnosno danas imaju novi oblik, a la pčelinje saće, tog filca natopljenog smolom da priguši bubnjanje mlazeva po rostfrei školjki.

Te današnje razine 38-40 dB su toliko OK da to stvarno nije više neki problem u kuh. ambijentu odnosno paradoksalno je da su suđerice dok stvarno rade (prskaju vodu) tiše nego kad uzimaju/ispuštaju vodu.

Što se tiče sufiksa - to je stara tematika odnosno imate dvije kategorizacije:

Tzv. podtipovi osnovnog modela --------- što je veoma bitno u servisiranju odnosno imate osnovni model neke suđerice pa onda /3 ili /22, a to je jedino relevantno naposljetku

Tzv. regionalne modele gdje sufiksima naglašavaju da su to modeli opremljeni lokalnim atestima, certifikatima ili pak kompletima jezične dokumentacije (upute i sl.) za pojedine skupine tržišta odnosno da se radi o modelima koji su ciljano opremani (natpisi na određenom jeziku, display jezik i dr.) za dotične prodajne regije. To je pak malo bitno odnosno principijelno se ne odražava na konstrukciju suđerice i izbor dijelova unutra pa je taj sufiks, u tom smislu, samo za odmahnuti rukom jer npr. svaka suđerica koja je uvezena u RH mora dobiti lokalni atest i to se gadno plati, iz smjera uvoznik, pa zato hrv. potrošači imaju bitno smanjenu lepezu modela. Ne "šljive" ateste iz EU, ali zato kineskih svjećica za bor koje nevjerojatnom lakoćom mogu izazvati požar ima na šlepere uvezenih, a bez atesta.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:04   #1025
Molim savjet imam ugradbenu perilicu posuđa od Gorenja stara je 10 godina i radila je super i sada kvar, ok kvar koji postoji već duže vrijeme ali ne ometa rad perilice ja kaj su otišli federi na vratima pa to treba paziti prilikom otvaranja ali i dalje pere.

Ali sada više ne pere, dok odvod vode radi pa mi je majstor rekao da je ostišla dovodna pumpa i da ona košta 600kn te 200kn njegov rad. Mislite li vi da je to ok cijena 800kn za popravak?

Molim pomoć oko dileme isplati li se popraviti ili kupiti novu?

Hvala

Zadnje uređivanje Heidi19 : 16.06.2011. at 12:29.
Heidi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:19   #1026
U suđericu 10 godina starosti se ne isplati ulagati toliki iznos...

Nego, zbunili ste me s opisom kvara:

Ali sada više ne izbacuje vodu to jest ne pere, dok odvod vode radi


U rečenici je kontradiktorna tvrdnja jer suđerice imaju glavnu (optočnu) pumpu kojom "peru" i odvodnu (pomoćnu) pumpu koja ne "pere" nego samo ima funkciju izbaciti vodu par puta tijekom ciklusa.

Financ. gledano - to su dva različita kvara kao nebo i zemlja...

Izmjena glavne pumpe se penje do vrijednosti 1/3 do 1/4 vrijednosti suđerice, a izmjena odvodne pumpe je 50 do 150 kn.

Ovo zadnje, ako je to kvar - samo nije moguće shvatiti iz posta - se isplati jer je to malen popravak, a odvodne pumpe su danas stvarno jeftine..
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:27   #1027
Pardon

Otišla je pumpa koja pere a ne ona pumpa koji odvodi vodu ta pak radi.
Majstor kaže da pumpa košta 600kn a rad 200kn??
Heidi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:32   #1028
Malo je računao!

200 kn je i više nego fair cijena za promijenit vjerojatno turbinu i prednji ležaj glavne (optočne) pumpe jer treba najmanje 1-2 h dok se raskopa podnica i motor i računajte minimalno 1 h dok se to vrati natrag, a poželjno i čekati da 1 ciklus probni napravi suđerica nakon tog velikog zahvata da se uvjeri da je sve OK.

Turbine su vjerojatno jeftinije od 600 kn odnosno to nije Gorenje (nikad nisu proizveli suđericu) nego samo etiketa, a u zbilji se radi vjerojatno o španj. Fagor ili pak tal. SMEG proizvođaču. Dijelovi za njih nisu pretjerano skupi odnosno turbine su par stotina kn plus prednji ležaj 30-ak kn. Ali ima dosta posla oko toga svega!

Bolje vam je kupiti novu suđericu i zimus sam vidio u Getro u ZG recimo nove samostojeće Bosch po nevjerojatnim cijenama od 1600 kn. Dobijete novi aparat pa mir niz godina...

Na staroj je vjerojatno kemijski već zasićen omekšivač vode, a sigurno ima još nekih "falinki" koje će se javiti kod tako stare suđerice.

Zahvalite joj na suradnji!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:38   #1029
Hvala puno na savjetu!
Heidi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:57   #1030
Provjerite još telefonom koliko bi koštala glavna (cirkulaciona, optočna) pumpa...

http://www.batis.hr/perilice.php?id=36&vrsta=22&id2=11

Uz napomenu da daju još i popust 20 % za gotovinu na iznose iznad par stotina kn.

Pa ako stvarno to majstor hoće raditi za samo 200 kn, ne znam da li se ipak isplati ili ne, ovisno kako ste financ. u stanju "zboksati" iznos za novu suđericu. U tu sferu ne bih ulazio...

Općenito, 10 godina stare suđerice su isplative za održavanje i popravljanje jedino ako si to sami znate napraviti i nisu dijelovi skupi. Inače, frk u smeće!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 14:45   #1031
odlično rješenje

Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Ne smije biti prano ni 1x nakon prodora deterdženta u omekšivač i onda se sav tekući sadržaj mora usisati s usisavačem za mokro i ostaviti limunska najmanje 5 dana, ako uspije... Obično ne uspijeva! Ali, ne smije biti uključena suđerica na novo pranje - što nije bio slučaj i zato zaboravite to...

Garancija ne pokriva kvar ionskog omekšivača i namučit ćete se dokazivati majstoru ovlaštenog servisa da oni moraju otkloniti kvar na svoj trošak!

Kako ne piše u uputstvima kako se podešava omekšavanje shodno lokalnoj tvrdoći vode? Mora to pisati negdje u knjižici...

Obično imate oko čepa dolje prsten s brojevima i "cajger" pa se namješta klik-klik odnosno ako je elektronski display onda preko stupnjeva na ekranu pritiskanjem tipki. Nazovite Indesit servis pa pitajte kako se namješta omekšavanje...

Iako, po mom sudu, zaboravite ionski omekšivač zauvijek!

Čim je to tako kemijski nepogodna voda, znači da je zasićen odavno i ta smola je niškoristi sada u njemu...

Kupite All in One odnosno Quantum tablete i to bi bilo "kod zadnje šanse", kak vele pijanci...
smanjila sam omekšivanje na nula , sjajilo na 1 i kupila Quantum Finish tablete. sve blista ( i unutrašnjost perilice), osim nekoliko bijelih osušenih kapljica na stjenkama čaše. jel bi pomoglo sjaj na 2? ako ne, i ovo je za 10!
A rekla sam mužu da će mi "majstor sa foruma" sve riješiti :
andreanoreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 14:59   #1032
Sjajilo na 2!? Zašto ne, ali prvo temeljito isperite suđericu od naslaga kamenca...

U ladicu za deterdžent stavite 1-2 jušne žlice limunske kiseline, koju možete kupiti u većim samoposlugama na odjelima začina (cca 12 kn je vrećica praha od 500 g).

Neka suđerica odradi prazna jedno pranje samo s limunskom na 65 C, umjesto deterdženta jer će taj postupak skinuti sve eventualne naslage s rostfrei školjke.

Tek tada, kad smo se osigurali da ne "igraju" rolu te prethodne naslage, možete malo povisiti sjajilo...

Sumnjam da su te mjestimične bijele kapi više iz prethodnih oslojenja unutar suđerice nego iz aktualnog pranja!

Naravno, možete kupiti i posebno sredstvo za čišćenje suđerica koje košta par desetina kn i ima termolabilni čep (stavi se okrenuto dolje u košaricu za pribor za jelo), ali bolje isprobati prvo čišćenje s limunskom jer su naslage od kamenca - voćne (uključivo limunska) kiseline su pak pravo rješenje za kamenac, a ne štete metalu. Za razliku od solne!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 10:05   #1033
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Ako je otišao prednji ležaj motora onda će opet zablokirati!

Evo, tu imate na linku turbine suđerica u otvorenoj i zatvorenoj izvedbi:

http://www.batis.hr/perilice.php?id=36&vrsta=22&id2=11
Samo da apdejtam. Moja suđerica radi i svakodnevno pere bez ikakvih problema. Oprala sam je jednom praznu s tabletom, potom s onim Calgonitovim sredstvom za pranje i još jednom s vrećicom limunske kiseline. Izgubila je onaj smrad i sad joj svaki put prije uključenja tepam da me ne izda .
Sjetila sam se da mi se to još jednom dogodilo prije tri godine. Dan prije seljenja na isti je način otkazala poslušnost, zazuji i zatrepere sve lampice. Kad sam je donijela u novi stan, vodoinstalater ju je spojio i ona je ponovo počela normalno raditi, sve do ovoga puta .
Izgleda da te suđerice AEG Favorit imaju teki bug ili (sad nekako pokušavam naći logično objašnjenje) kad su prljave, onaj njihov sensorlogic "zatilta" i traži temeljito pranje . Pa kad se malkice protrese, kao da se zbuni
Treba li još čime da je operem jer je definitivno bila strašno prljava?
samotako is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 10:55   #1034
Za pranje samih suđerica je najvažnije otopiti naslage masti...

Što inače nije neki problem, osim kad suđerica završi u rukama "eko" osviještenih koji onda peru isključivo na 50/55 C programima s zelenom etiketom. Onda se talože masnoće u suđerici jer ta temperatura nije dostatna i zna se dogoditi da čak "oblože" crijevo unutra i da bude stopiran rad gl. pumpe. Zato je neka preporuka barem 1x mjesečno prati na 65/70 C da se rastope masne naslage.

Druga stvar su tubusna sita na dnu suđerice (mikro i makro) koja priječe ulazak manjih/većih čestica u turbinu gl. pumpe. Dakle, ta sita ne smiju biti oštećena - neki proizvođači ih rade samo od perforiranog rostfrei lima i onda nema ni prigode da bi ih nešto probilo. Drugi pak hoće i tu malo ušparati pa ih rade od najlonskih sita, a ta lakoćom probije neka staklena krhotina i onda se moraju zamijeniti. Dakle, na tim sitima zaostane niz čestica hrane i uputno ih je izvaditi i proprati pojedinačno pod mlazom tekuće vode, uz nježni obuhvat onom spužvicom s abrazivnom površinom (Vileda i sl.).

Dalje, ako se suđerica 1x mjesečno opere s nekim od sredstava za pranje suđerica - ne vidim nekog prostora za komplikacije u tom pogledu. Ionako je najvažnije uklanjati naslage hrane s tanjura prije stavljanja na košare jer je to američka ideja - da suđerice budu ujedno i pasirke i njihove imaju posebne drobilice odnosno "kutiju" gdje bivaju potisnuti ostaci hrane, a koja se isprazni i očisti povremeno. To je neka katastrofa što se tiče razmnožavanja bakterija u suđericama onda jer gdje ima ostataka hrane, tu ih ne manjka.

Europski pristup, da se suđe preliminarno propere pod mlazom i da ostaci hrane nemaju što raditi unutar suđerice - e to je znatno bolje za zdravlje i nema onda ni zapaha iz suđerica. Što pak uzrokuju krizu u prodaji EU modela u SAD jer su oni navikli na te drobilice - i u sifonu umivaonika i u podnici suđerice....

Konkretno, što se tiče AEG modela - meni sumnjivo što ona radi na "klik" odnosno što se povremeno zbrejka pa se nakon nekog vremena resetira. Meni to više liči na neki dotrajali kontakt ili nešto u tom stilu nego da logika tako pomno bilježi naslage unutar suđerice jer obično imaju samo IC senzor dolje kod glavne pumpe koji donosi odluku da li vodu nakon prvih par minuta izbaciti van ili je još dovoljno čista da se njome ide dalje za glavno pranje. Ne liči mi taj kvar na vezu s prljavim naslagama!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 14:05   #1035
Baš nam je jučer nakon tri godine krepala perilica Candy Futura CDF8 312 X.

Program na 50 stupnjeva je odradio cijeli, ali sve hladno. Baš se popodne spremam ono tehniku s otvaranjem isprobat.

Uglavnom , stalno peremo na onom standardnom programu 65 stupnjeva i radilo super do sada , uglafnom sa Finish sjajilom te pod zadnje Likvi tabletama.
Nakon normalnog starta, počne čudno ružiti te ne buči potmulo ko inače.
Nakon 40 min, (valjda se nešto počne dešavati kod programa pranja) počne pištati da ima kvar. Nisam provjerio dali vrti i ima lokvicu, no primjetio sam da su mlaznice bile mokre ali tanjuri na gornjoj ladiuci suhi?!

Svaka pomoć dobrodošla.

PS koju perilicu mi možete preporučiti a da nije turbo skupa.
__________________
"All must stay connected; if one part of the body moves all parts must move. If one part of the body is still all parts must be still." Cheng Man Ching
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 14:57   #1036
Ako "ruži" onda je vjerojatno kvar optočne pumpe...

Što nije lagano za otkloniti odnosno pola podnice treba raskopati da se skine turbina gl. pumpe i zamijeni ležaj motora...

Uglavnom se to ne isplati, osim ako to niste u stanju napraviti u vlastitoj izvedbi. Tipična cijena je iznad 1000 kn, barem tako serviseri zaračunaju.

Što se tiče preporuke jeftinijih perilica, imate trenutno u Getro Vrbani centar ZG na njihovom odjelu tehnike nekoliko Bosch suđerica, što u bijeloj, što srebrnoj nijansi - sve samostojeće, 60 cm. Cijene su dosta povoljne i najbolje nazovite, ali mislim da se tamo trenutno mogu kupiti jeftinije nego drugdje, doduše uz sužen izbor modela.

Utema.hr isto tako ima akciju na Siemens bijelu tehniku iz izložbenog salona po minus 30 % od redovne cijene u prodajnom prostoru u Martićevoj pa ih nazovite, ako postoji ozbiljan interes.

Inače, Bosch i Siemens su samo različiti brandovi bijele tehnike, a dolaze iz iste BSH tvornice i ista je i servisna mreža i obostrano funkcioniraju e-shop stranice kupnje rezervnih dijelova. Tako da su to nebitne razlike, uglavnom prednja maska i gumbi se ponešto razlikuju, a cjelokupna "inside story" im je identična.

Njihove rade godinama i godinama - vodeći po broju suđerica koje izlaze iz tvornica u EU i strahovito jak igrač na tržištu suđerica...
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 18:14   #1037
Fala na odgovoru. Kasnije poslije pisanja prethodnog posta sam probal otvoriti vrata tijekom pranja a nakon uzimanja vode. otkrio sam da su mlaznice bile mokre iako se nisu vrtile u trenutku otvaranja, na dnu je bilo cca 1 cm vode (manj-više), nakon zatvaranja je krenuo dalje normalno. Voda je bila totalno hladna, pa je i tu neka frka izgleda. Kada sam ju resetirao da ju ugasim, urednoi ju je izbacio.

No kako izgleda, troškovi poprevka bi bili skoro kolosalni uodnosu na kupnju nove.

Svakako ću pogledati ove boschove perilice...
__________________
"All must stay connected; if one part of the body moves all parts must move. If one part of the body is still all parts must be still." Cheng Man Ching
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 18:50   #1038
Evo, imate i ovdje nekoliko suđerica na rasprodaji kao izložbeni primjerci...

http://www.bijela-tehnika.hr/aparati...rilica-posuda/
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 19:23   #1039
Fala našao sam par electrolux modela gdje mogu dobit na 10 rata beskamatno.

http://www.technomax.hr/detalji_proi...f-63020-w.aspx

http://www.technomax.hr/detalji_proi...f-65030-w.aspx

Bi valjao koji? Vidim da su ljudi poprilično zadovoljni...Mislim, servis ionako izgleda mogu otpisati...
__________________
"All must stay connected; if one part of the body moves all parts must move. If one part of the body is still all parts must be still." Cheng Man Ching
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 19:37   #1040
Nisam ljubitelj AEG/Electrolux/Zanussi

Osobito kad se radi o suđericama jer tu uvijek vidno kaskali, a kad su se dočepali jednog od paradnih njem. brandova (AEG) unazadili su ga promptno odnosno od momenta preuzimanja opada udio te robne marke i u samoj Njemačkoj. Da me ne bi krivo shvatili, posjetite neku trgovinu i već samim otvaranjem vrata suđerica možete odmah "pod rukom" osjetiti da nude drugoligašku kvalitetu.

Kupite ako želite, ali ta "inteligentna rješenja iz Švedske" su uglavnom menadžerluci i najviše uputno je da pročešljate forume tako da utipkate tu nekoć slavnu marku pa ćete se uvjeriti u iskustva kupaca. Čim nekom multinacionalnom kompanijom drmaju menadžeri nauštrb inž. časti - piši kući propalo...
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=omtg122Ym0Q&t=1039s
Engleska rivijera ili zašto oni ne luduju kod kuće
mali grizzly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:54.