Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2009., 12:39   #1
Međurepubličke granice u SFRJ

mene zanima ak su do 1941 postojale Banovine, kak to da 4 godine poslije komunisiti stvaraju totalno nove granice koje nemaju veze sa stanovništvom koje je za područja naseljavalo!
agent is offline  
Old 28.04.2009., 12:54   #2
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...anovine_kj.jpg

Ove banovine su uspostavljene 1929. godine, a nisu imale nikakav etnicki predznak... 1939 se spajaju Savska i Primorska banovina, i jos uz manji dodatak Dunavske, Drinske i Vrbaske banovine nastaje banovina Hrvatska koja zahvata deo Bosne i Vojvodine do Novog Sada... zanimljivo je da nije napravljena protiv-teza sa banovinom Srbijom, ocigledno je to bio pritisak Maceka u stvaranju teritorije koja ce u ww2 biti osnov za dalja teritorijalna sirenja...

Granice Titove Juge imaju mnogo vise veze sa podelom stanovnistva nego banovine, Hrvatska je 1945 dobila i deo Baranje sa Belom Crkvom koja je bila vecinski naseljena Srbima...
NikolaBGD is offline  
Old 28.04.2009., 12:57   #3
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...anovine_kj.jpg

Granice Titove Juge imaju mnogo vise veze sa podelom stanovnistva nego banovine, Hrvatska je 1945 dobila i deo Baranje sa Belom Crkvom koja je bila vecinski naseljena Srbima...
Kao što je Srbija dobila Bačku većinski naseljenu Mađarima i Hrvatima kao i Muslimanske Sandžak i Kosovo...
__________________
...s istoka, zapada, sjevera, ori se pisma najsvetija; Digla se naša bila zastava, koja se nikad nije pridala...
"Meni niste učinili koliko niste učinili jednom od ovih najmanjih'" (usp. Mt 25, 31-46)
grunjac_ is offline  
Old 28.04.2009., 13:13   #4
http://en.wikipedia.org/wiki/Demogra...y_of_Vojvodina

Sandzak i Kosovo su pripalii Srbiji jos Balkanskim ratovima 1912-1914, a Vojvodina vec 200 godina ima srpsku vecinu koja je rasla protokom vremena...

Mozes ti da izolujes Backu, ali ona je uvek bila sastavni deo Vojvodine, tako mozemo uzeti kao reprezentativni primer neka cisto madjarska sela, ili Backi Petrovac koji je slovacki, ali to nema smisla...
NikolaBGD is offline  
Old 28.04.2009., 13:24   #5
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/Demogra...y_of_Vojvodina

Sandzak i Kosovo su pripalii Srbiji jos Balkanskim ratovima 1912-1914, a Vojvodina vec 200 godina ima srpsku vecinu koja je rasla protokom vremena...

Mozes ti da izolujes Backu, ali ona je uvek bila sastavni deo Vojvodine, tako mozemo uzeti kao reprezentativni primer neka cisto madjarska sela, ili Backi Petrovac koji je slovacki, ali to nema smisla...
Aha. Znači u slučaju Sandžaka i Kosova ćemo koristiti povijesno pravo Srbije a etničko ćemo ignorirati, dok ćemo u slučaju Vojvodine koristiti etničko pravo Srba a povijesno ćemo ignorirati.
Gle slučajnosti, pa to odgovara baš Srbima.
__________________
...s istoka, zapada, sjevera, ori se pisma najsvetija; Digla se naša bila zastava, koja se nikad nije pridala...
"Meni niste učinili koliko niste učinili jednom od ovih najmanjih'" (usp. Mt 25, 31-46)
grunjac_ is offline  
Old 28.04.2009., 13:41   #6
Ne mozes Vojvodinu, Kosovo i Sandzak da stavis u istu ravan...

Vojvodina je imala svoju autonomiju jos za vreme AU, a raspadom carstva logicno je bilo da pripadne Srbima. Ako taj princip primenis i na Sandzak i na Kosovo, sta dobijes?! Sta bi napravio od Sandzaka, drzavu, pripojio Bosni?! Pa on i jeste napravljen od strane Turaka da bi razdvojio Srbiju i Crnu Goru, mala planinska regija koja nije samoodrzaiva ni po jednom kriterijumu, niti je imala neku drzavnost...parce zemlje turskog carstva koje je bilo umetak izmedju logicne granice Srbije i Crne Gore...

Kosovo je vec treca prica, mnogo se razglabalo o tome na raznim temama, a moj stav je da ono pripada i Srbima i Albancima, samo problem je uredjenje te oblasti, Albanaca jeste da ima vise u populaciji zadnjih 150 godina ali oni nisu nikakav drzavotvoran narod na toj oblasti za razliku od Srbije cija se cela srednjevekovna drzava vezuje za Kosovo. Ne znam ni jedan primer gde jedan narod na svetu ima dve drzave osim u ovom slucaju...
Sta cemo sa Spanijom, Gibraltar drze Englezi, severoistok Baski i Katalonci... ajde preslikaj balkansku logiku na ovu zemlju pa ces dobiti pakao...

Sve 3 oblasti su zasebne celine, i ne mogu se primenjivati isti kriterijumi, ti mozes reci da je Vojvodina Madjarska, Sandzak muslimanski, Kosovo Albansko, a ja mogu tvrditi sve suprotno...i jedan i drugi imamo neki rezon ali ono sto je fakat da sam ja u pravu 66% a ti 33% jer je takva situacija na terenu i nista se tu znacajnije nece menjati narednih mnogo godina...
NikolaBGD is offline  
Old 28.04.2009., 14:52   #7
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
Kosovo je vec treca prica, mnogo se razglabalo o tome na raznim temama, a moj stav je da ono pripada i Srbima i Albancima
Ma kakvim Albancima? Kosovo je danas "Albansko" radi želje Amerike i naseljavanja Albanaca na Kosovo tijekom zadnjih 150-200 godina, jel griješim? Možda čak i manje od toga...

Gledano povijesno, tko su ustvari Albanci? Iliri? Hm... NOT!
Otkud bi Kosovo trebalo biti Albansko?

P.S: Evo da ne bi ispalo da ja tu uvijek širim neke anti-srpske postove, ja sam uvijek realan i racionalan, po mome misljenju Kosovo je trebalo biti pod okriljem Srbije kao Autonomna pokrajina, no za situaciju kakva je danas, su ponajviše odgovorne politike Miloševića i "ekipe" od 1987 pa do 1999 naspram Kosova... Da se radilo drukcijim planom i programom, uvjeren sam da bi Kosovo i danas bilo pod Srbijom.
Road_Warrior is offline  
Old 28.04.2009., 14:59   #8
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
[url]
Granice Titove Juge imaju mnogo vise veze sa podelom stanovnistva nego banovine, Hrvatska je 1945 dobila i deo Baranje sa Belom Crkvom koja je bila vecinski naseljena Srbima...
Daj bre ne pricaj gluposti.Srbi su u Baranji 1910te cinili 4% stanovnistva da bi 1931ve imali 20% a 1961ve 24%.
Baranja je kao i Vojvodina ociscena od Nemaca i Madjara nakon WWII
MAGRIPA is offline  
Old 28.04.2009., 16:01   #9
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...anovine_kj.jpg

Ove banovine su uspostavljene 1929. godine, a nisu imale nikakav etnicki predznak... 1939 se spajaju Savska i Primorska banovina, i jos uz manji dodatak Dunavske, Drinske i Vrbaske banovine nastaje banovina Hrvatska koja zahvata deo Bosne i Vojvodine do Novog Sada... zanimljivo je da nije napravljena protiv-teza sa banovinom Srbijom, ocigledno je to bio pritisak Maceka u stvaranju teritorije koja ce u ww2 biti osnov za dalja teritorijalna sirenja...

Granice Titove Juge imaju mnogo vise veze sa podelom stanovnistva nego banovine, Hrvatska je 1945 dobila i deo Baranje sa Belom Crkvom koja je bila vecinski naseljena Srbima...
E ovakve volem najviše. Ma čovječe gdje su Srbi bili u Vojvodini, Vukovaru ili u Kninu, pa i u većinih ostalih dijelova današnje RH, a i u dobrom dijelu BIH do ww1. Nisu bili ni relativna većina. Da baš tako kao sam napisao, ni relativna većina, da bi do pred raspad Juge došli na gotovo apsolutnu većinu.
Kako?
Pa vrijedan narod. Puno ratovao, puno ginuo, onda ih svi ubijali, a nakon ww2 jedini narod u Jugi kojemu se povećao broj stanovnika u vrijeme ww2 su ti isti Srbi. I sada ti napiše da je RH dobila Baranju poslije 45. Da dobila ju je, ali od Mađarske, sigurno ne od Srbije. Da Srpska većina rasla protekom vrenema, nasljavanjem i protjerivanje drugih (njemci i mađari nakon WW2, hrvati u devedesetima)
Do 1918. Srbija je bila mala prćija, turska sluškinja, daleko u gudurama i vukojebinama Balkana (istina mnogi krajevi ni danas nisu puno uznapredovali od onda). I sada ti tu prosipaš teorije o otimanju Srpskih zemalja.
Pa onda naravno Kosovo, Srbima i Albancima, pošteno. Tu su Srbi bili većina dok nisu odšli Turci prije gotovo 1000 godina. I to bi trebalo biti njihovo, barem pola.
Pa hajdemo onda i one dijelove koji su tamo u IX., X. i XI. stoljeću bili pod vlašću Hrvatskih knezova i kraljeva pripojiti Hrvatskoj, barem pola. To je naše povijesno pravo, barem to Srbi tako tvrde. Raširili su se na zapad poput metastaza raka nako 1918. i 1945.
Ma jednostavno nema ni volje ni živaca sada u XXI. stoljeću s nekime odgojenim na propagandi Velike Srbije razglabati o tome.
Grga-os is offline  
Old 28.04.2009., 17:34   #10
Zato se je Hrvatskoj otkinulo od Srijema i darovalo susjedima i to dobrim.
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Old 28.04.2009., 19:09   #11
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...anovine_kj.jpg

Granice Titove Juge imaju mnogo vise veze sa podelom stanovnistva nego banovine, Hrvatska je 1945 dobila i deo Baranje sa Belom Crkvom koja je bila vecinski naseljena Srbima...
grad Beli Manastir je bio vecinski naseljen Nijemcima a ne Srbima .
a tada je cijela opcina brojila duplo vise Hrvata nego Srba .
frane2110 is offline  
Old 28.04.2009., 20:34   #12
Quote:
front kaže: Pogledaj post
Zato se je Hrvatskoj otkinulo od Srijema i darovalo susjedima i to dobrim.
Zato sto se tako cefnulo Titu i Djilasu kao sto se pre toga cefnulo Princu Pavlu da Srem pripoji Banovini
MAGRIPA is offline  
Old 28.04.2009., 20:36   #13
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
grad Beli Manastir je bio vecinski naseljen Nijemcima a ne Srbima .
a tada je cijela opcina brojila duplo vise Hrvata nego Srba .
Ex-YU PDF trosi previse vremena na demantiranje raznih bedastoća.

Mislim da je došlo vrijeme da se srpski troleri malo pošalju na hlađenje.
pjosip is offline  
Old 28.04.2009., 22:49   #14
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
grad Beli Manastir je bio vecinski naseljen Nijemcima a ne Srbima .
a tada je cijela opcina brojila duplo vise Hrvata nego Srba .
da,i njemci i hrvati su ga nazvali BELI MANASTIR.
zanimljivo
jovo cg is offline  
Old 28.04.2009., 22:52   #15
Quote:
jovo cg kaže: Pogledaj post
da,i njemci i hrvati su ga nazvali BELI MANASTIR.
zanimljivo
pello manastore il tako nešto se zva prija WW2
krmelj is offline  
Old 28.04.2009., 22:57   #16
Quote:
krmelj kaže: Pogledaj post
pello manastore il tako nešto se zva prija WW2
hmmm,malo cudno zar ne,pa ko mu promjeni ime???malo bezveze teorija zar ne???
sta znaci pello manastore?
i odakle italijanski u tom dijelu evrope?
jovo cg is offline  
Old 28.04.2009., 23:02   #17
Quote:
jovo cg kaže: Pogledaj post
hmmm,malo cudno zar ne,pa ko mu promjeni ime???malo bezveze teorija zar ne???
sta znaci pello manastore?
i odakle italijanski u tom dijelu evrope?
MA NIJE MSTORE NEGO monostore a ovo ispre nisam baš siguran jel to baš takoSve u svemu koliko sam ja shvatija to je na madjarskom značilo bijela crkva-manastir a komunisti to samo preveli za razliku od nekih drugih gradova koji su posve promijenili ime,novi sad-neoplanta,bečej-beškereš,vršac-neustandt ili tako nešto
krmelj is offline  
Old 28.04.2009., 23:10   #18
Quote:
krmelj kaže: Pogledaj post
MA NIJE MSTORE NEGO monostore a ovo ispre nisam baš siguran jel to baš takoSve u svemu koliko sam ja shvatija to je na madjarskom značilo bijela crkva-manastir a komunisti to samo preveli za razliku od nekih drugih gradova koji su posve promijenili ime,novi sad-neoplanta,bečej-beškereš,vršac-neustandt ili tako nešto
za novi sad i beli manastir nisam znao,za ovo ostalo znam da je dvojezicno.
neoplanta je naziv za fabriku mesnih preradjevina.
sta znaci na madjarski pello manastore?
jovo cg is offline  
Old 28.04.2009., 23:14   #19
Quote:
jovo cg kaže: Pogledaj post
hmmm,malo cudno zar ne,pa ko mu promjeni ime???malo bezveze teorija zar ne???
sta znaci pello manastore?
i odakle italijanski u tom dijelu evrope?
Beli Manastir se sve do 1923. zvao Pel Monostor. Ne znam gdje si ti našao talijanski jezik. Valjda ti i Budapest i Nagykanizsa zvuče talijanski.
bonislav is offline  
Old 28.04.2009., 23:22   #20
Quote:
jovo cg kaže: Pogledaj post
da,i njemci i hrvati su ga nazvali BELI MANASTIR.
zanimljivo
Tipicno srbadzijsko lupetanje.Beli Manastir se zove od 23ce a pre toga se zvao Pelmonostor sto je tipicno srBsko ime za neki grad.Isto tako dokaz da su Srbi bili vecina u Vojvodini je to sto se Becskerek danas zove Zrenjanin
MAGRIPA is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:24.