Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2013., 18:42   #2001
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
kako bi nastao monopol na nekom drugom mjestu, kad u bilo kojem trenutku se bilo koji razmijenitelji roba i usluga mogu dogovoriti da razmjene na drugi način??
uostalom, slobodan izbor sredstva razmjene nije novost, to je stara stvar od početaka trgovine i razmjene, sve do modernog doba.
Što se tiče nekakvog apsolutnog monopola države na sredstva razmjene on ne postoji. Dakle imaš razne vrijednosne papiriće koje štampaju i privatnici i uz ograničenja mogu poslužit kao sredstva razmjene. Ako želiš kompenzirat, samo izvoli.
A što se tiče toga da ćeš moći ukidanjem monopola države na štampanje valute dogovarati razmjenu bez ikakvih ograničenja to ti samo misliš. Čitava ta libertarijanska spika dođe kao samo još jedna promašena utopistička ideja kakva je bila i komunizam.
Kuiš ono, anarhija, pankerija i te brije.
E buraz.

Bubba Zanetty is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 18:59   #2002
Quote:
Bubba Zanetty kaže: Pogledaj post
Što se tiče nekakvog apsolutnog monopola države na sredstva razmjene on ne postoji. Dakle imaš razne vrijednosne papiriće koje štampaju i privatnici i uz ograničenja mogu poslužit kao sredstva razmjene. Ako želiš kompenzirat, samo izvoli.
samo kaj je to protuzakonito. propbaj pogidt plaću s radnicima u firminim papirićima, evo ti proezne i bajića, i USKOKA itd...

Quote:
Bubba Zanetty kaže: Pogledaj post
A što se tiče toga da ćeš moći ukidanjem monopola države na štampanje valute dogovarati razmjenu bez ikakvih ograničenja to ti samo misliš. Čitava ta libertarijanska spika dođe kao samo još jedna promašena utopistička ideja kakva je bila i komunizam.
Kuiš ono, anarhija, pankerija i te brije.
E buraz.

to je funkcioniralo čitavu ljudski povijest.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 19:11   #2003
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
samo kaj je to protuzakonito. propbaj pogidt plaću s radnicima u firminim papirićima, evo ti proezne i bajića, i USKOKA itd...
E vidiš, ja sam svojedobno dobio božićnicu u Todorić dolarima, a bilo bi mi puno draže da sam dobio kune. I vidiš koji si ti naivac. Ti misliš da bi ukidanjem monopola države na štampanje valute razmjena uvijek išla po dogovoru? Naravno da nebi, već bi sredstvo razmjene u velikoj većini slučajeva opet bilo nametnuto.

Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
to je funkcioniralo čitavu ljudski povijest.
Da. Prije nego što se počeo kovati novac.
Bubba Zanetty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 01:22   #2004
Quote:
Zagorec88 kaže: Pogledaj post
Zašto bi uopće trebao postojati monopol ? To je prvo što bi Ron Paul napravio, ne uveo zlatni standard, ne ugasio FED, već ukinuti legal tender laws tako da država nema monopol nad novcem.

http://en.wikipedia.org/wiki/Free_banking

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...any_Dollar.jpg

Neka postoji konkurencija na tržištu, ukoliko država krene prema hiperinfalcije državne valute da se ljudi mogu prebaciti na zlatnike, na bitcoin, na agrokor dolar ili šta već
Dakle idemo redom:

"Zašto bi uopće trebao postojati monopol ? To je prvo što bi Ron Paul napravio, ne uveo zlatni standard, ne ugasio FED, već ukinuti legal tender laws tako da država nema monopol nad novcem."

“… ne ugasio FED ….”
Molim? A zašto se njegova knjiga iz 2009. onda zove “End The Fed”, ako ga ne misli gasiti?

Za ostalo, to su ovako lijepe pričice za malu djecu. U praksi to nikada ne bi funkcioniralo. Volio bih da vi meni detaljno obradite ideju, a ne ovako napamet. Evo par problematičnih stvari kod free bankinga.
Znači zamislimo da ima 20 vrsta novca od 20 različitih banaka. Ja sada recimo idem kupiti u dućan kruh, a trgovac kaže da ne želi primiti moj novac jer nije legal tender, već traži neku drugu valutu. I kako ću ja sada platiti? Druga stvar, kako ću platiti PDV državi, u kojoj valuti? Kako ćemo plaćati poreze? Kako ste zamislili da izdavatelji izdaju novac, iz čistog zraka, ili da novac ima neko pokriće? Tko će regulirati ukupni money supply i kako se osigurati od inflacije ako svi izdavatelji mogu nekontrolirano izdavati svoje valute? Što će se dogoditi sa novcem ako banka propadne, kako ćete zaštiti građane od oscilacije money supply u pojedinim valutama (npr. što ako banka izda previše novčanica, a ja čuvam ušteđevinu u toj valuti dok moj susjed u drugoj, i onda moj susjed sjedenjem kod kuće postaje bogatiji od mene)?

“upravo je to ono što zagovornici črstih valuta ne razumiju- te valute, kad državaili centralna banka imaju monopol n anjihovo izdavanje, su posve protivne TRŽIŠNIM principima, je vrijednost te valute je umjetno napuhana zato što je ona NAMETNUTA kao jedino sredstvo razmjene.”

Velite tržišnim principima? A nismo li već svi zaključili odavno da novac nije roba i da je onda jaka pretpostavka da vrijede tržišni principi? Novac je proizvod zakona, ali zakon piše sabor i provodi država. Ili biste i zakon privatizirali?

Kažete čvrstih valuta? Lol, a što pod tim podrazumijevate? Papirnati novac nikada nije bio čvrst – danas iza njega ne stoji ništa, a u zlatnom standardu su se svi pretvarali da stoji zlato, ali je to bila obmana. A kakve su to meke valute i što ja zagovaram u toj vašoj terminologiji?

Velite nametnuto? Pa mnoge stvari su nametnute u životu – mora se plaćati porez, moraju se poštivati zakoni. Ja bih isto tako mogao reći da su porezi nametnuti, zakoni su nametnuti itd. Pa i novac je propisan/nametnut zakonom. I što sada? Ja kao pojedinac nemam se vremena baviti tečajevima 20 raznih valuta i razmišljati svaki put kada idem u dućan koliko čega ponjeti. Živite u zajednici i zato poštujete zakone. Ili odete na pusti otok, pa onda vam nitko ništa ne nameće.


“uostalom, slobodan izbor sredstva razmjene nije novost, to je stara stvar od početaka trgovine i razmjene, sve do modernog doba.”

Ma kada to? Dajte malo detalje, ja sam proučavao monetarnu povijest, vrlo rijetko je bilo slobodnih izbora sredstava. I u ćemu platiti kralju/suverenu porez?
Imate slobodan izbor u najprimitivnijoj ekonomiji u sustavu trampe. Bilo je primjera i u srednjem vijeku, npr. sajmovi. Već sam pisao u prijašnjem postu da su prije 13. stoljeća imali veliko oticanje srebra u Indiju i da je uvijek bilo kroničnog nedostatka novca. Tada su se razvili sjamovi, gdje su ljudi trgovali međusobno bez novca a gdje se pisala bilanca. Bilo je primjera gdje se državni porez plaćao u naturi itd, ali to su sve bile situacije prije mnogo stotina godina, ne znam ni jedan slučaj da ste vi mogli “slobodno izabrati” npr. krumpire da platite kralju porez.
qwerty30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 17:33   #2005
Quote:
"Zašto bi uopće trebao postojati monopol ? To je prvo što bi Ron Paul napravio, ne uveo zlatni standard, ne ugasio FED, već ukinuti legal tender laws tako da država nema monopol nad novcem."

“… ne ugasio FED ….”
Molim? A zašto se njegova knjiga iz 2009. onda zove “End The Fed”, ako ga ne misli gasiti?
Htjeo bi ugasiti FED ali prioritet je ukinuti legal tender laws

End The Fed, Or At Least Repeal Its Monopoly Powers
http://www.ronpaul.com/2009-02-23/en...nopoly-powers/

Quote:
Za ostalo, to su ovako lijepe pričice za malu djecu. U praksi to nikada ne bi funkcioniralo.
ukoliko država nebi imala monopol nad novcem trgovina nebi postojala, logično

Quote:
Volio bih da vi meni detaljno obradite ideju, a ne ovako napamet. Evo par problematičnih stvari kod free bankinga.
pitaj

Quote:
Znači zamislimo da ima 20 vrsta novca od 20 različitih banaka. Ja sada recimo idem kupiti u dućan kruh, a trgovac kaže da ne želi primiti moj novac jer nije legal tender, već traži neku drugu valutu.

I kako ću ja sada platiti? Druga stvar, kako ću platiti PDV državi, u kojoj valuti? Kako ćemo plaćati poreze? Kako ste zamislili da izdavatelji izdaju novac, iz čistog zraka, ili da novac ima neko pokriće? Tko će regulirati ukupni money supply i kako se osigurati od inflacije ako svi izdavatelji mogu nekontrolirano izdavati svoje valute? Što će se dogoditi sa novcem ako banka propadne, kako ćete zaštiti građane od oscilacije money supply u pojedinim valutama (npr. što ako banka izda previše novčanica, a ja čuvam ušteđevinu u toj valuti dok moj susjed u drugoj, i onda moj susjed sjedenjem kod kuće postaje bogatiji od mene)?
Mi ovdje prićamo o ukinuću legal tendera. Pa onda mu plati u nekoj drugoj valuti, dogovori se s njime, postoje omjeri, koliko je jedna valuta vrijedna u drugoj valuti kao što danas imaš više valuta tako bi bilo u free bankingu samo što to nebi bio državni novac. Tj državni novac bi postojao ali bi imao konkurenciju. Državni novac bi bio primarni no ukoliko bi ljudi bili skeptični prema vrijednosti tog novca , ukoliko država tiska novac, stvara inflaciju ljudi bi imali priliku prebaciti se na drugu valutu. Novac ima reprezentativnu ulogu on sam po sebi nema vrijednost (bar papiranti novac). Ti koristi novac koji hoćeš, ukoliko misliš da će Agrokor Dolar crknuti trguj srebrenim certifikatima.

Dakle Ron Paul želi ukinut centralnu baku, uvest bankarstvo pune rezerve, ukinut legal tender laws te vratiti dolar na zlatni standard. On ne želi ukinuti dolar, dolar će biti zaštićen od inflacije ali ukinuće legal tender zakona je dodatno osiguranje jer ti daje slobodu npr zamisli da imaš ušteđevinu u dolarima te počne hiperinflacija, bilo bi ti bolje da si na zlatu no u americi je zabranjeno trgovati biločim osim dolarom, porezi na plementie metale su visoki a kako je ron paul reko:

The Founding Fathers intended only gold and silver to be used as currency, however, inch by inch over the decades, this country has backed away from this important restraint. Our money today has no link whatsoever to gold or silver. For many reasons, this is extremely dangerous, and has a lot to do with the boom and bust cycles that have resulted in the crisis in which we find ourselves today.

Pročitaj članak koji sam ti dao do kraja.

Quote:
“upravo je to ono što zagovornici črstih valuta ne razumiju- te valute, kad državaili centralna banka imaju monopol n anjihovo izdavanje, su posve protivne TRŽIŠNIM principima, je vrijednost te valute je umjetno napuhana zato što je ona NAMETNUTA kao jedino sredstvo razmjene.”

Velite tržišnim principima? A nismo li već svi zaključili odavno da novac nije roba i da je onda jaka pretpostavka da vrijede tržišni principi? Novac je proizvod zakona, ali zakon piše sabor i provodi država. Ili biste i zakon privatizirali?
Novac je podložan tržišnim zakonima npr ponude i potržanje.

http://2.bp.blogspot.com/-yf61nrzBYt...of+physics.jpg

Quote:
Kažete čvrstih valuta? Lol, a što pod tim podrazumijevate? Papirnati novac nikada nije bio čvrst – danas iza njega ne stoji ništa, a u zlatnom standardu su se svi pretvarali da stoji zlato, ali je to bila obmana. A kakve su to meke valute i što ja zagovaram u toj vašoj terminologiji?
pa mogao si otići u banku te zamjeniti svoj novac za zlato

Quote:
Velite nametnuto? Pa mnoge stvari su nametnute u životu – mora se plaćati porez, moraju se poštivati zakoni.
Ne treba slijepo prihvaćati državne zakone koji ograničavaju slobodu pojedinca. Državni zakoni bi trebali štiti pojedinca od sile, od prevare te štititi imovinu. Ne braniti ljudima da trguju.
Quote:
Ja bih isto tako mogao reći da su porezi nametnuti, zakoni su nametnuti itd. Pa i novac je propisan/nametnut zakonom. I što sada?
Sada ćemo poakzati kako je to štetno i nelogično
Quote:
Ja kao pojedinac nemam se vremena baviti tečajevima 20 raznih valuta i razmišljati svaki put kada idem u dućan koliko čega ponjeti. Živite u zajednici i zato poštujete zakone. Ili odete na pusti otok, pa onda vam nitko ništa ne nameće.
Ok kul, ali nemaš pravo braniti drugim ljudima ta trguju s nečim čim žele tipa k plus bonovima umjesto kuna.
__________________
The only good thing about Karl Marx.. is that he wasn't a Keynesian.
Zagorec88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 19:41   #2006
Ma zaboravi, raditi ćemo razmjenu čistim zrakom (način stvaranja kreditnog novca) kako to radimo i sada uz nadoknadu najjačem izdavaču novca. A to će biti Agrokor Kuna+.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 01:05   #2007
BANKSTERI RAZMATRAJU RUŠENJE USTAVNOG PORETKA U GRČKOJ, ŠPANJOLSKOJ I PORTUGALU

Evo danas sam pročitao članak u Večernjem listu da analitičari JP Morgana imaju neke svoje ideje kako “popraviti” ekonomije u kriznim državama EU-ropske unije. Evo cijeli članak iz Večernjeg:

Grčka, Španjolska i Portugal trebaju se odreći demokracije.

Analitičari JP Morgan Chasea, jedne od najvećih svjetskih banaka, objavili su analizu u kojoj razmatraju bi li nabolje rješenje za izlazak iz krize pojedinih eu-ropskih zemalja bilo NAPUŠTANJE demokracije i povratak autoritativnim režimima, piše portal WSWS koji se domogao jednog od primjeraka ovog izvještaja pod nazivom “Prilagodba EUROAZIJE, na pola smo puta” (primijetite odabir riječi Euroazija). Prema ovome dokumentu potrebno je provesti “političke reforme” kako bi se suzbio otpor mjerama štednje i odricanja u zemljama koje su problem Eu-ropske unije poput Grčke, Španjolske ili Portugala.
- Politički sustavi u ovim zemljama uspostavljeni su nakon pada diktatura, a sada je tipično da su tamošnji političari slabi i neutjecajni, da je središnja državna vlast slaba u odnosu na regionalne structure vlasti, da u njima raste utjecaj socijalista – piše u izvještaju uz napomenu da bi za rješavanje krize bilo bolje kada bi državom upravljale čvrste i jake osobe.

Evo linka o ovome na internetu: http://www.wsws.org/en/articles/2013.../morg-j17.html
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...e-politke.html

Jučer sam pročitao u Jutarnjem o konferenciji u Hong Kongu pod pokroviteljstvom poznatog “demokrate” Soroša, gdje su razni “stručnjaci” isto raspravljali o nedostatku demokracije. Po njima ova naša cijela kriza je uzrokovana zato što stoka sitnog zuba krivo glasa, i da bi trebalo ograničiti glasačka prava. Vele da je demokracija potrošena i da je to zapravo diktatura neobrazovane rulje, i pozivaju na vladavinu meritokracije, gdje bi državom upravljali obrazovani (prosvijeći ili iluminirani). A naravno zna se tko su to iluminirani – Soroš i njegova financijska aristokracija.

Eto gdje ide naša Eu-ropska unije. Što se krije iza svega ovoga? Pa moje mišljenje znate – već sada imamo demokraciju bez demosa i već sada upravljaju elite skrivene po tajnim društvima, tako da ova njihova objašnjenja ne drže vodu. Krizu su oni uzrokovali, i mogu je lako riješiti u svakom trenutku tako da siđu sa vlasti (nacionalizacijom banaka i stavljanjem funkcije stvaranja novca u korist zajednice) što je teško očekivati, ili novim Marsallovim planom. Svako mjenjanje režima je opasno za njih, tako da oni ne bi pozivali na promjene da im se ne trese stolica.
Moje mišljenje jest da je financijsku aristokraciju uhvatila panika, jer vide da cijeli projekt bankarske unije i novog svjetskog poretka propada. Kao što sam već govorio, počeli su “gubiti nevidljivost”, a samo kao nevidljiva, aristokracija može opstati na vlasti. Boje se naroda i pobjede derotarizirane (demasonizirane) desnice koja može razoriti njihov projekt EU-ropske unije. Boje se da se ne dogodi Mađarska u tim državama, i onda sada čujemo gluposti o “neobrazovanoj rulji”, “diktaturi većine”, o “potrošenosti demokracije” itd.
Međutim sve ovo nam ukazuje i na to da su elite u Europi potpuno izgubile kompas – samo razmatranje ovakvih ideja i iznošenje u javnost vam govori o njihovoj ludosti. Povijest nas uči da ta riješenja nemaju ama baš nikakve šanse. Nikada još se nije uspijelo instalirati kapitalistički diktatorski režim, a da on bude legitiman i stabilan (a nije da nisu pokušavali po nerazvijenim državama). Npr. sve diktature koje su Ameri uvodili po Južnoj Americi su bile nestabilne i s vremenom su propale. A takvi režimi se uvijek oslanjaju na veliku vanjsku silu (Ameriku u tom slučaju). Ali ne možete graditi takve režime bez vanjskog policajca. Također jedno je Latinska Amerika, a drugo je Europa – sam pokušaj takvog nečeg bi potpuno diskreditiralo EU i napravilo bi mnogo više štete po ostalim dijelovima nego koristi.

Znao sam ja da je stanje loše, ali baš toliko?
qwerty30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 03:27   #2008
Quote:
Zagorec88 kaže: Pogledaj post
Htjeo bi ugasiti FED ali prioritet je ukinuti legal tender laws

End The Fed, Or At Least Repeal Its Monopoly Powers
http://www.ronpaul.com/2009-02-23/en...nopoly-powers/

ukoliko država nebi imala monopol nad novcem trgovina nebi postojala, logično

pitaj

Mi ovdje prićamo o ukinuću legal tendera. Pa onda mu plati u nekoj drugoj valuti, dogovori se s njime, postoje omjeri, koliko je jedna valuta vrijedna u drugoj valuti kao što danas imaš više valuta tako bi bilo u free bankingu samo što to nebi bio državni novac. Tj državni novac bi postojao ali bi imao konkurenciju. Državni novac bi bio primarni no ukoliko bi ljudi bili skeptični prema vrijednosti tog novca , ukoliko država tiska novac, stvara inflaciju ljudi bi imali priliku prebaciti se na drugu valutu. Novac ima reprezentativnu ulogu on sam po sebi nema vrijednost (bar papiranti novac). Ti koristi novac koji hoćeš, ukoliko misliš da će Agrokor Dolar crknuti trguj srebrenim certifikatima.

Dakle Ron Paul želi ukinut centralnu baku, uvest bankarstvo pune rezerve, ukinut legal tender laws te vratiti dolar na zlatni standard. On ne želi ukinuti dolar, dolar će biti zaštićen od inflacije ali ukinuće legal tender zakona je dodatno osiguranje jer ti daje slobodu npr zamisli da imaš ušteđevinu u dolarima te počne hiperinflacija, bilo bi ti bolje da si na zlatu no u americi je zabranjeno trgovati biločim osim dolarom, porezi na plementie metale su visoki a kako je ron paul reko:

The Founding Fathers intended only gold and silver to be used as currency, however, inch by inch over the decades, this country has backed away from this important restraint. Our money today has no link whatsoever to gold or silver. For many reasons, this is extremely dangerous, and has a lot to do with the boom and bust cycles that have resulted in the crisis in which we find ourselves today.

Pročitaj članak koji sam ti dao do kraja.

Novac je podložan tržišnim zakonima npr ponude i potržanje.

http://2.bp.blogspot.com/-yf61nrzBYt...of+physics.jpg

pa mogao si otići u banku te zamjeniti svoj novac za zlato

Ne treba slijepo prihvaćati državne zakone koji ograničavaju slobodu pojedinca. Državni zakoni bi trebali štiti pojedinca od sile, od prevare te štititi imovinu. Ne braniti ljudima da trguju. Sada ćemo poakzati kako je to štetno i nelogično Ok kul, ali nemaš pravo braniti drugim ljudima ta trguju s nečim čim žele tipa k plus bonovima umjesto kuna.

“Htjeo bi ugasiti FED ali prioritet je ukinuti legal tender laws”

Ne, tako ne piše na linku koji ste stavili. Prvo želi izvršiti audit FED-a, jer je cijeli FED danas tajan, te nikome ne odgovara. Zatim ako se pokaže ono što on sumnja, tada želi staviti zakon na glasanje pred kongres da se FED ukine, te da se izdavanje novca vrati pod ovlasti kongresa. Ako to kongres odbije, tek onda želi ukinti tender laws. Vi ste izbacili glavnu stvar koju Ron Paul zagovara, a sve da ga prikažete u skladu sa svojim teorijama (free banking i austrijska skola)
Evo ga cijeli citat copy-paste iz vašeg linka:
“The first step is to pass legislation I will soon introduce requiring an audit of the Federal Reserve so we can at least get an accurate picture of what is happening with our money. If this audit reveals what I suspect, and Congress has finally had enough, they can also PASS MY LEGISLATION TO ABOLISH THE FEDERAL RESERVE AND PUT CONTROL OF THE ECONOMYS LIFEBLOOD, THE CURRENCY, BACK WHERE IT CONSITUTIONALLY BELONGS. If Congress refuses to do these two things, the very least they could do is repeal legal tender laws and allow people to choose a different currency in which to operate. If the Fed refuses to open its books to an audit, and Congress refuses to demand this, the people should not be subject to the whims of this secretive and incompetent organization.”

Kaže da želi vratiti kontrolu nad novcem tamo gdje pripada po ustavu. A što piše u američkom ustavu? Samo na jednom mjestu piše o novcu, članak 1, sekcija 8: Tamo piše da kongres ima ovlasti da “kuje novac”. Papirnati novac se u ustavu nigdje ne spominje.
E sada ja vas pitam, kada se Ron Paul poziva na ukidanje FEDa, te vraćanje kontrole novca tamo gdje pripada po ustavu, a ustav samo kaže da kongres ima pravo “kovati novac”, ne misli li Ron Paul da kongres (država) treba preuzeti svoj prerogativ stvaranja novca?
Ron Paul spominje ukidanje legal tendera jedino ako ovo ne uspije. Tako vidimo kako vrhunski manipulatori izbacuju što im ne odgovara, naglašavaju što im ide u prilog, i onda prikažu nekog njihovog “autoriteta” kako govori u skladu sa njihovom teorijom.


“Državni novac bi bio primarni no ukoliko bi ljudi bili skeptični prema vrijednosti tog novca , ukoliko država tiska novac, stvara inflaciju ljudi bi imali priliku prebaciti se na drugu valutu. Novac ima reprezentativnu ulogu on sam po sebi nema vrijednost (bar papiranti novac). Ti koristi novac koji hoćeš, ukoliko misliš da će Agrokor Dolar crknuti trguj srebrenim certifikatima.”

U principu, ovo sjajno zvuči i ja bih se složio sa vama. Ali ja mislim da bi državni novac jednostavno pomeo konkurenciju – čim država zahtijeva poreze u svom novcu i plaća u njemu, to bi vam proizvelo stanje gdje bi dražavni novac potpuno dominirao, a ovi privatni bi držali manje od 10% “tržišta”. Drugi problem na koji morate odgovoriti, kako regulirati money supply? To sam vam pitanje postavio, i vi niste na njega odgovorili. Vi stalno spominjete državu i inflaciju, ali što spriječava privatne izdavatelje da oni ne naštampaju svog novca koliko hoće?
Niste odgovorili na pitanje u kojoj valuti plaćati porez i kako plačati PDV kod svake transakcije.
Niste odgovorili na pitanje što će se dogoditi sa novcem ako banka propadne.
Da li vi zagovarate full banking reserve, novac sa zlatnom podlogom (1$ zlata za 1$ novčanice) ili zagovarate printanje novca (1$ zlata u rezervi, a privatnik izprinta 10 novčanica po 1$). Kako bi novac ulazio u opticaj – kao kredit?

Kako spriječiti sljedeću situaciju: recimo da postoje 2 privatna izdavatelja novca u nekom selu od 200 seljana. Prvi bankar da kredite u svom novcu stotini seljaka, a oni založe svoje farme/kuće. Drugi bankar isto izdaje svoj novac, ali nije dao puno kredita. Recimo da je u optjecaju odnos novca prvog i drugog bankara 1:1. Nakon nekog vremena dvojica bankara se dogovore da će povlačiti novac prvog bankara iz optjecaja. Tu se udruže sa lokalnim trgovcem. On svaki dolar prvog bankara koji dobije u trgovini odnosi drugom bankaru i zamijenjuje ga. Kada nakon nekog vremena, u optjecaju nestane novca prvog bankara, ja sada vas pitam, kako će seljani vratiti kredit prvom bankaru, ako nema novca u optjecaju (oni koji su uzeli kredit moraju vratiti taj kredit u tom novcu, ali novac je nestao).
Tko će spriječiti ovakve manipulacije? Mislite li vi da je ovo pravedno i da je to “tržište”?
Bye the way, ovi trikovi posuđivanja novca uz hipoteku, zatim povlačenje novca iz optjecaja, su stari trikovi – to su radili lihvari u srednjem vijeku, i još prije. To je glavni razlog zašto je lihva (usury) bila uvijek zabranjena u svim religijama. Mi danas mislimo da je srednji vijek bio primitivan, i mi smo danas izmislili “time value of money”, ali lihva je prije bila zabranjena baš zbog ovakvih trikova. U modernom dobu se ništa nije promijenilo – moderni bankster je nasljednik starih “money changera”. Isto kao i nekada, moderni banksteri namjerno rade krize i povlače novac iz optjecaja, i onda to uzrokuje masovne gubitke imovine zaduženih.

O zlatnom standardu:
“pa mogao si otići u banku te zamjeniti svoj novac za zlato”

Lol, opet vi. Nikada novac nije imao zlatni standard. Zadnjih 300 godina su se države/privatnici PRETVARALI da imaju zlato. Bezbrojne su banke propale u tih 300 godina. Ovo “mogao sam” – točnije rečeno, imali ste mogućnost otići u banku zamjeniti novac, jedino ako je vrlo mala manjina prakticirala tu mogućnost. Čim bi veći broj ljudi odlučio podignuti svoje zlato, banke bi u pravilu propadale. Cinik bi rekao, imali ste mogućnost da zamijenite papir za zlato, sve dok to ne biste i pokušali. Bilo je bezbroj slučaja ili propasti banaka, ili suspenzije povlačenja metala. Cijela povijest free bankinga (početkom 19.stoljeća) u Americi je prepuna prevara i kriminala.

“Ne treba slijepo prihvaćati državne zakone koji ograničavaju slobodu pojedinca. Državni zakoni bi trebali štiti pojedinca od sile, od prevare te štititi imovinu. Ne braniti ljudima da trguju.”

Naravno da ne treba. Slažem se sa vašom konstatacijom: Državni zakoni bi trebali štititi pojedinca od sile, od PREVARA, te ŠTITITI imovinu. Pokazalo se da je free banking u povijesti zapravo teška prevara, koja uvijek šteti imovini javnosti. Tako da baš zbog te dvije stvari i treba uvesti nekreditni državni novac.
Ovo o branjenju ljudi da trguju nema veze ni sa kim na ovom forumu – nitko nikome ništa ne brani.

“Ok kul, ali nemaš pravo braniti drugim ljudima ta trguju s nečim čim žele tipa k plus bonovima umjesto kuna.”

OK kul, ali vi libertarijanka manjina nemate pravo terorizirati većinu (mene i ostale) sa vašom ekonomskom skolastikom i PRISILJAVATI nas na 20 vrsta lažnog novca i maltretirati nas svaki put kada idemo u dućan.
Mislim da je vaše gledište manjinsko, mislim da prosječni građanin ne bi htio 20 vrsta novca u državi.
____________
John Locke: «Observe well these rules: It is a very common mistake to say that money is a commodity ... Bullion is valued by its weight... money is valued by its stamp.»
qwerty30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 13:56   #2009
Koliko sam ja shvatio, ova ekipa koja se zalaže za ukidanje državnog monopola na novac kao sredstvo plaćanja i razmjene i mjere vrijednosti (općeg ekvivalenta) tvrdi da bi to riješilo probleme u monetarnoj sferi ekonomije.

Međutim, volio bih da osvijetlimo takvu "eventualnu" praksu i sa računovodstvenog aspekta.... pa bi bilo dobro nam neko da primjer knjiženja u računovodstvu takvih poslovnih transakcija.

Mislim na kraju poslovne godine, kao što znamo, svaka firma i pojedinac moraju sastaviti završne finansijske izvještaje i radi sebe i radi ostalih stakeholdera. Na šta bi to ličilo kad bi neko u pasivi naveo da ima obavezu od 17.000 Todorićevih bonova prema radnicima, a u aktivi 130.000 unfafa (moja lična valuta) nekakve stalne imovine koju je kupio od mene. Logično morao bi moje unfafe i Todorićeve bonove svesti na istu jedinicu mjere, ali pitanje je po kojem kursu.

Dalje takav finansijski izvještaj mora biti usporediv sa drugim privrednim subjektima (znači po horizontali), i sa njegovim ranijim finansijskim izvještajima u prošlosti (znači po vertikali).

Koji je prijedlog računovodstvenih standarda, politika itd. u ovom slučaju?


Ovo je pitanje za ove koji se zalažu da svašta može biti u funkaciji novca (krave, koze, Todorićevi bonovi, moji unfafi, itd.)

Edit: (malo šale)
Na kraju svakog mjeseca naš privredni subjekt obračuna PDV i pošto je njegovo sredstvo plaćanja koza (domaća životinja) on taj PDV recimo treba da plati sa 7 i po koza, ali pošto trenutno na bankovnom računu nema koza nego je prihvatio komšijino sredstvo plaćanja kravu (domaća životinja) prilikom prodaje neke svoje usluge on bi trebao zaklati kravu u banci u kojoj je istu deponovao, ali opet je pitanje u kojem omjeru (krava : koza= x krava : 7,5 koza).
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.

Zadnje uređivanje COD2 : 20.06.2013. at 14:43.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:31   #2010
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, ova ekipa koja se zalaže za ukidanje državnog monopola na novac kao sredstvo plaćanja i razmjene i mjere vrijednosti (općeg ekvivalenta) tvrdi da bi to riješilo probleme u monetarnoj sferi ekonomije.
To bi bio prvi preduvjet za pošten novac kojim bi se spriječilo njegovo sustavno obezvrijedjivanje. Drugi preduvjet bi bio napuštanje prakse djelomičnih rezervi i uspostave pune pričuve u bankarstvu.

Time bi se postiglo da novac bude zaista kapital u službi privrede a ne sredstvo financijskih manipulacija u svrhu bogaćenja.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:40   #2011
Quote:
Bubba Zanetty kaže: Pogledaj post
E vidiš, ja sam svojedobno dobio božićnicu u Todorić dolarima, a bilo bi mi puno draže da sam dobio kune. I vidiš koji si ti naivac. Ti misliš da bi ukidanjem monopola države na štampanje valute razmjena uvijek išla po dogovoru? Naravno da nebi, već bi sredstvo razmjene u velikoj većini slučajeva opet bilo nametnuto.
ali ti je puno draže da si dobio todorić bonove nego da nisi dobio ništa.
a sad imamo situaciju da novca "nema", a zapravo ga ima na tone, samo u rukama malog broja ljudi koji ga ne žele trošit niti ulagat. i onda ostali ne mogu "zaradit", tj. vršit razmjenu, jer nemaju sredstva za nju.
cijela kriza je najobičnije kočenje u cirkulaciji sredstva razmjene. da je ono slobodno, tog kočenj ne bi bilo

Quote:
Bubba Zanetty kaže: Pogledaj post
Da. Prije nego što se počeo kovati novac.
i nakon toga, razmjena se vršila kao prvo u raznim vidovima kovanog novca, bilo je samo važno da su dvije strane suglasne. moglo se koristit i nešto treće, ako nije bilo novca.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:40   #2012
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
To bi bio prvi preduvjet za pošten novac kojim bi se spriječilo njegovo sustavno obezvrijedjivanje. Drugi preduvjet bi bio napuštanje prakse djelomičnih rezervi i uspostave pune pričuve u bankarstvu.

Time bi se postiglo da novac bude zaista kapital u službi privrede a ne sredstvo financijskih manipulacija u svrhu bogaćenja.
OK, ti to decidno tvrdiš i recimo da si u pravu.

Ali ja sam postavio sasvim drugo pitanje na koje bi takav sistem morao znati odgovoriti, a to je pitanje računovodstvenog procesa unutar pojedinačnih poslovnih subjekata, kao i istog procesa na nivou cijele ekonomije jedne države, a također i evidentiranja takvih poslovnih promjena i transakcija na međunadonom planu odnosno na planu poslovanja firmi iz različitih država.

Daj mi molim te objasni kako bi izgledao računovodstveni proces u kojem ne postoji jedna domaća valuta, nego ih ima onoliko koliko kome zatreba.

Kako bi izgledali ti finansijski izvještaji i kako bi recimo neki stakeholderi poput zainteresiranih investitora mogli objektivno procijenjivati i upoređivati vrijednos firmi u koje bi ulagati svoje bogatstvo?
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:44   #2013
Quote:
qwerty30 kaže: Pogledaj post

OK kul, ali vi libertarijanka manjina nemate pravo terorizirati većinu (mene i ostale) sa vašom ekonomskom skolastikom i PRISILJAVATI nas na 20 vrsta lažnog novca i maltretirati nas svaki put kada idemo u dućan.
Mislim da je vaše gledište manjinsko, mislim da prosječni građanin ne bi htio 20 vrsta novca u državi.
ko vas prisiljava na 20 vrsta novca? potpuno izokrećeš teze, ako netko traži da ima 20 vrsta piva, jel on prisiljava nekog na 20 vrsta piva? pa pij ti samo jednu ako hoćeš!
mi se zalažemo za slobodu izbora, ti ako hoćeš koristit samo državni novac, koristi ga.

zašto ja moram?
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:51   #2014
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ali ti je puno draže da si dobio todorić bonove nego da nisi dobio ništa.
a sad imamo situaciju da novca "nema", a zapravo ga ima na tone, samo u rukama malog broja ljudi koji ga ne žele trošit niti ulagat. i onda ostali ne mogu "zaradit", tj. vršit razmjenu, jer nemaju sredstva za nju.
cijela kriza je najobičnije kočenje u cirkulaciji sredstva razmjene. da je ono slobodno, tog kočenj ne bi bilo
Kriza nije nastala zbog nekakve tezauracije novca. Svaki iole ozbiljan investitor zna da novac ima vremensku vrijednost i da je na gubitku ako ga drži u čarapi jer u čarapi ga jede inflacija.


Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
i nakon toga, razmjena se vršila kao prvo u raznim vidovima kovanog novca, bilo je samo važno da su dvije strane suglasne. moglo se koristit i nešto treće, ako nije bilo novca.

Ovo su elementarne stvari iz finansija. Kovani novac raznih kraljeva, država itd. je imao vrijednost u samom sebi, odnosno kako je kovan od plemenitih metala vrijedio je upravo koliko je težio. Takav novac se vremenom i trošio pa je dolazilo do situacija da neki apoen više vrijedi u opticaju nego što mu je stvarna vrijednost i ponekad takav pohaban novac nije priman kao valjano sredstvo razmjene. Druge vrste kovanog novca su imale povjerenje ljudi koji su ih koristili kao sredstvo razmjene samo zahvaljujući tome što je neka zemlja imala jaku ekonomiju i što se taj novac mogao koristiti u toj zemlji bez problema, jer ako bi država koja je emitovala nekakav bakreni novac propala propala bi i sva vrijednost takvog novca koji je polako već pretvarao u simbol poput papirnog novca. Takav novac ima vrijednost zbog toga što je prihvaćen kao sredstvo plaćanja (odnosno zato što je u opticaju), a ne zato što ima vrijednost kao roba, to je još Marks zaključio.
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:57   #2015
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Kriza nije nastala zbog nekakve tezauracije novca. Svaki iole ozbiljan investitor zna da novac ima vremensku vrijednost i da je na gubitku ako ga drži u čarapi jer u čarapi ga jede inflacija..
ali se više gubi ako se loše investira.

a do te situacije se došlo, investitori su se prepali. doduše još drže novce u bankama, koje im još donose kamatu, ali gotovo isključivo zato što kreditiraju deficite država.
bez nabijanja javnog duga i expanzije središnjih banaka, imali bismo depresiju.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 19:14   #2016
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ali se više gubi ako se loše investira.
Pa naravno. Rizik je elementarna stvar u bilo kojem poslu. Šta god da radiš postoji rizik da ćeš ako ništa izgubiti vrijeme. Zna se kako se rizik računa, to recimo ovi aktuari u osiguravajućim kućama vrlo dobro znaju, a i zna svaka bakica koja prodaje domaći sir na pijaci (ne mislim da zna računati rizik, ali ga je svjesna i zna da recimo što ima više sira za prodati, da može više zaraditi, ali zna da ako svu tu količinu i ne proda, ona (sav taj sir) može propasti pa je i šteta, a samim tim i rizik veći.)

Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
a do te situacije se došlo, investitori su se prepali. doduše još drže novce u bankama, koje im još donose kamatu, ali gotovo isključivo zato što kreditiraju deficite država.
Očigledno ti nije jasno da čim novac deponuješ u banku on postaje sredstvo koje banka investira u razne vrste pozajmica onima koji imaju manjak sredstava.
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
bez nabijanja javnog duga i expanzije središnjih banaka, imali bismo depresiju.
Opet miješaš fiskalnu i monetarnu sferu. One jesu povezane, ali ne na taj način.
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.

Zadnje uređivanje COD2 : 20.06.2013. at 19:54.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 19:47   #2017
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ko vas prisiljava na 20 vrsta novca? potpuno izokrećeš teze, ako netko traži da ima 20 vrsta piva, jel on prisiljava nekog na 20 vrsta piva? pa pij ti samo jednu ako hoćeš!
mi se zalažemo za slobodu izbora, ti ako hoćeš koristit samo državni novac, koristi ga.

zašto ja moram?
A kaže da moraš? Ti moraš koristiti sredstvo razmjene koje prihvata drugi tj. onaj koji ti prodaje nešto. Možeš ti naštampati svojih novčanica, ali sumnjam da će ih neko prihvatiti jer bi sa njima mogao trgovati samo s tobom, a ti bi mu onda mogao odrećivati cijene kako ti hoćeš, a osim toga ne posjeduješ i ne možeš posjedovati sve što njemu treba.

Racimo da si kovač i da imaš svakakvih vrsta otkivaka i da naravno imaš nekakav svoj novac.

I zamislimo da je neko prihvatio tvoj novac kad si ti nešto kupovao od njega i sad on je tebi dao 4 tone uglja koji tebi treba za kovačnicu i za to je dobio 10.000 TN (tvog novca) i onda on dođe kod tebe da kupi paprika.

Ali ti nemaš paprike. A on ima tvoj novac (a to znači da ima potraživanje na tebe kao emitenta tog novca) i zahtjeva da mu prodaš paprike koje ti nemaš.

Šta ćeš uraditi? Hoćeš li sam prihvatiti vlastito sredstvo plaćanja?

Ako to ne uradiš tvoj novac znači ne vrijedi ništa i ti si čovjeka prevario i time je zavšila tvoja uloga emitetna, a čovjek bi ti mogao malo i ispeglati rebra jer si ga prevario.

A ako prihvatiš da mu prodaš paprike, onda moraš te paprike kupiti od nekog drugog koje također voljan da ti ih proda za tvoj novac (TN). itd. itd.

Na kraju bi ti imao transakcijske troškove kakve ne možeš ni zamisliti.



No da se vratimo u realnost. Dakle ti možeš slobodno trgovati svim robama i raditi kompenzacije (roba za robu ili roba za uslugu) ako takve transakcije neko prihvati (a to je česta pojava i dešava se svaki dan), jedino što si obavezan u takvim transakcijama iskazati vrijednost i jedne i druge robe ili usluge u zvaničnoj domaćoj valuti, odnosno, priznatom sredstvu plaćanja.
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 20:56   #2018
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ali ti je puno draže da si dobio todorić bonove nego da nisi dobio ništa.
...
Mudrac. Ako ti jednog dana kao plaću ponude k...u u zube, baš me zanima kakav će onda biti tvoj stav po tom pitanju. Take it or leave it i budi sretan što nisi dobio ništa.
Bubba Zanetty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 21:51   #2019
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ko vas prisiljava na 20 vrsta novca? potpuno izokrećeš teze, ako netko traži da ima 20 vrsta piva, jel on prisiljava nekog na 20 vrsta piva? pa pij ti samo jednu ako hoćeš!
mi se zalažemo za slobodu izbora, ti ako hoćeš koristit samo državni novac, koristi ga.

zašto ja moram?

Lol, ja izokrećem teze? Hahaha, ova vam je dobra. Najbolja mi je usporedba sa policom piva. Vi ste 20 vrsta novca usporedili sa kupovinom u dućanu sa 20 vrsta piva. Međutim, loša vam je usporedba. To bi više odgovaralo kupovini gdje ja imam OBAVEZU da kupim jedno od 20 vrsta piva. U običnoj kupovini ja imam mogućnost ODUSTATI od kupovine. Ja ne mogu odustati od korištenja nekog od 20 vrsta novca – osim ako pristanem da umrem od gladi (jer kruh se mora kupovati novcem). Velika je razlika kada sudjelujete na tržištu bez obaveze kupovine i sa obavezom. Tako da je usporedba jako loša, te dvije stvari nisu ni približno slične. Također, vas tržišne fundamentaliste treba podsjetiti na jedan “mali” uvjet koji se obično zahtijeva – a to je što kompetitivnije tržište. Slučaj kada kupac ima obavezu da kupi sigurno da ne doprinosi kompetitivnosti (to je slučaj npr. sa obaveznim osiguranjima, ali nećemo sada o tome, ovo nije mjesto za to).

Pa ti pij jednu zato što moraš!

Lol, slobodari (libertarijanci ili whatever) se zalažu za slobodu? Ma neeeee, nikada ne bih pogodio. Jel to kao ono “Smrt fašizmu, sloboda narodu”? A što ako ljudi koje pokušavate osloboditi to ne žele?
Ma šalu na stranu, pohvalno je to što vi sve nas želite osloboditi, svaka čast. Samo nije dovoljno se nazvati slobodarima i krenuti u boj. Mislim da bi bilo korisnije da prvo smislite ratni plan. Za početak, mogli bi odgovoriti na naša pitanja - pitanje je bilo o računovodstvu koje je COD2 postavio, zatim o porezima (kako plaćati PDV i porez državi), kako kontrolirati money supply, kako se osigurati od inflacije, postavio sam pitanje o hipotetskoj situaciji sa bankarima i seljanima, što napraviti ako nitko u državi nema dovoljnu količinu zlata/srebra, što se događa kada banka propadne, kako kupovati ako svaki trgovac prima različite valute, kako plaćati radnike u firmi ako svaki želi drugačiju valutu, kako urediti sudstvo (npr. kako plaćati opomene, zatezne kamate, kazne i bezbroj drugih stvari), da li bankari imaju pravo na stvaranja više novca nego što imaju zlata, što napraviti ako bankari krenu povlačiti državni novac plasiranjem vlastitog, kako onda plaćati porez državi i još je bilo dosta drugih pitanja. Zagovornici nekreditnog novca i monetarne reforme su ponudili i teoriju i primjenu, vi ste samo ponudili ideologiju (država ne valja, mi smo slobodari mi se borimo za slobodu).
Također, volio bih da nam vaše ideje ilustrirate sa povijesnim primjerima. Znači da mi pokažete primjer države gdje je bilo veći broj bankstera koji su plasirali “privatni novac” (i da li to uopće možemo smatrati novcem, a ne običnom robom, rekli smo da postoji razlika između novca i robe koja služi umjesto novca). Volio bih vidjeti kako bi funkcioniro slučaj gdje jedan drži kao podlogu pikule, drugi poštanske marke itd.

“a do te situacije se došlo, investitori su se prepali. doduše još drže novce u bankama, koje im još donose kamatu, ali gotovo isključivo zato što kreditiraju deficite država.
bez nabijanja javnog duga i expanzije središnjih banaka, imali bismo depresiju.”

Lol, ovo je isto nonsense. Do krize nije došlo zato što su se investitori prepali, već zato što su banksteri povukli novac iz optjecaja. Deficite država kreditiraju privatni banksteri sa novcem isprintanim iz čistog zraka, to nema nikakve veze sa štednjom. Kreditiranje nema nikakve veze sa štednjom u bankarstvu djelomične rezerve, to već znaju i vrapci na granama, a to je glavni mehanizam emisije/kontrakcije novca u ekonomiji, a ne nikakvi investitori.
qwerty30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 13:28   #2020
Treba samo zamisliti u praksi ostvarenu ideju da svako kome padne na pamet emituje svoju monetu. Recimo da u jednom trenutku na tržištu jedne države kola 17 nekakvih valuta i da neki građanin u svom novčaniku ima jedno 13 različitih valuta u raznim apoenima i krene na pijacu.

Dolazi čovjek na pijacu da kupi krompir i paradajz. I nailazi na štand .... ? Samostalni poljoprivrednik iskazao cijene u valuti koju naš zamišljeni kupac nema u novčaniku.

Zatim slijedi pogađanje oko kursa valute u kojoj je istaknuta cijena i kursa neka valute koju kupac ima u novčaniku.

E moj divizija. Pa tvoj model bi najviše koristio mjenjačnicama, bankarima i švercarima, a osim toga zbog nemogućnosti dogovora oko cijene bi opao promet.

Treba zatim zamisliti na šta bi ličili bankovni računi firmi. Svaka firma bi morala imati otvorene bankovne račune u svim valutama. Logično, jel tako? I onda recimo firma treba platiti nešto u bilo kojoj valuti, ali ako nema dovoljno neke valute mora vršiti konverziju i plaćati proviziju bankarima.

Cirkus. Jebeš kameno doba. Svi bi morali imati sa sobom nekakv GPS digitron za sve moguće međuvalutne kurseve sa trenutnim vrijednostima i provizijama. Pa kom obojci, kom opanci.

Ja mislim da bi se na kraju prešlo na naturalnu privredu i čistu trampu jer bi to bilo manje zamorno, a transakcijski troškovi bi bili tu negdje.
__________________
Da li ste znali?
Izrael je najhumanije snabdjevao oružjem Hutue (Ruanda) koji su tim istim oružjem 1994. godine počinili genocid nad Tutsima. I da, Izrael je bio svjestan toga šta se dešava.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.