Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2011., 11:16   #81
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Vrlo primjeren citat. Da postoji Nobelova nagrada za biologiju, Radman bi je dosad dobio 5 puta. O tome bi moglo biti debate, međutim, nijedan imbecil na planetu ne može njega svrstat među ignorante...

Ovo da namjerno laže...to je još gore. On je sveučilišni profesor, radi na institutima pri sveučilišta čisto znanstveno istraživački rad.

Kao ponajbolji genetičar, mogao se baviti profitnom djelatnošću...primjer..jedan njegov kolega je razvio alfa fazu 'lijeka za produživanje telomera' i time zaradio 720 milijuna dolara. Drugi, poznatiji kolega je razvio 'umjetnu stanicu, umjetni život' i time zaradio tko zna koliko...vjerojatno je milijarder.

Radman je prema takvima silno kritičan, posebno Venteru.

Dakle, od tebe se samo traži da objasniš da li je Radman neznalica ili laže i zašto. Obrazloži malo.

Da bude smisleno...ne ko bufferor.
Nisam rekla da laže ili da je neznalica, nego sam stavila citat jednog genetičara vezanon za GMO i znanstvenike općenito.
A Radman, mislim da on ne vidi dalje od same tehnologije genetskog inžinjeringa tj prijenosa gena s jedne vrste na drugu. Mislim da je znanstvenik koji odradi vrhunski svoj posao u laboratoriju, ali ne razmišlja o posljedicama tog finalnog proizvoda., tj. sam utjecaj te genetski modificirane vrste na okoliš, ljude, životinje mislim da mu je daleko manje bitan.
Svaka čast njegovom znanju, ali genetički inžinjering postoji zadnjih 30ak godina, a još uvijek se nezna dovoljno..a već se proizvodi hrana

Evo ti još jedan njegov citat vezan za GMO:
"Ja svakako neću propovijedati strategiju neopreza i nepotrebnog izlaganja opasnostima, ali zdravog avanturizma – da (time se već rješava problem dosade)"

U globalnoj proizvodnji hrane po mom mišljenju nema mjesta zdravom avanturizmu. To je onda kao da idemo brati gljive sa minimalnim znanjem o njima, pa sad možda ćemo nešto naučiti, možda ćemo se najesti, možda ćemo se otrovati, a možda ćemo i svi poumirati.

Koliko ja znam, genetičari mogu dobiti Nobelovu nagradu, i do sada su je i dobivali, ali samo oni najbolji
lenola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 11:48   #82
Quote:
lenola kaže: Pogledaj post
Nisam rekla da laže ili da je neznalica, nego sam stavila citat jednog genetičara vezanon za GMO i znanstvenike općenito.
A Radman, mislim da on ne vidi dalje od same tehnologije genetskog inžinjeringa tj prijenosa gena s jedne vrste na drugu. Mislim da je znanstvenik koji odradi vrhunski svoj posao u laboratoriju, ali ne razmišlja o posljedicama tog finalnog proizvoda., tj. sam utjecaj te genetski modificirane vrste na okoliš, ljude, životinje mislim da mu je daleko manje bitan.
Svaka čast njegovom znanju, ali genetički inžinjering postoji zadnjih 30ak godina, a još uvijek se nezna dovoljno..a već se proizvodi hrana

Evo ti još jedan njegov citat vezan za GMO:
"Ja svakako neću propovijedati strategiju neopreza i nepotrebnog izlaganja opasnostima, ali zdravog avanturizma – da (time se već rješava problem dosade)"

U globalnoj proizvodnji hrane po mom mišljenju nema mjesta zdravom avanturizmu. To je onda kao da idemo brati gljive sa minimalnim znanjem o njima, pa sad možda ćemo nešto naučiti, možda ćemo se najesti, možda ćemo se otrovati, a možda ćemo i svi poumirati.

Koliko ja znam, genetičari mogu dobiti Nobelovu nagradu, i do sada su je i dobivali, ali samo oni najbolji

Jasno si implicirala ili da laže ili da nema pojma. Kako nisi u stanju potkrijepiti tu tvrdnju, prisiljena si odustati od nje.

Krajnje je licemjerno biti oprezan s proizvodnjom hrane. Možda nama nije potrebno 'riskirati' s tim, ali promotri koliko ima onih kojima bi genetski modificirane biljke mogle pomoći

http://www.starvation.net/

Naravno, što se tiče Nobelove nagrade, ponovno krivo 'znaš'. Nobelova nagrada se dijeli za MEDICINU. Dakle, genetičar koji radi na razvoju lijekova ili točnog postupka za liječenje bolesti je može dobiti.

Radman je molekularni biolog. Bavi se fundamentalnom znanosti. Za to se ne dobiva ta nagrada. Da postoji ekvivalent u biologiji, on bi bio čest dobitnik.

Za one koji se bave razvojem lijekova su bitnije milijarde koje zarađuju nego eventualna Nobelova nagrada.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:20   #83
Quote:
lenola kaže: Pogledaj post
Nisam rekla da laže ili da je neznalica, nego sam stavila citat jednog genetičara vezanon za GMO i znanstvenike općenito.
A Radman, mislim da on ne vidi dalje od same tehnologije genetskog inžinjeringa tj prijenosa gena s jedne vrste na drugu. Mislim da je znanstvenik koji odradi vrhunski svoj posao u laboratoriju, ali ne razmišlja o posljedicama tog finalnog proizvoda., tj. sam utjecaj te genetski modificirane vrste na okoliš, ljude, životinje mislim da mu je daleko manje bitan.
Svaka čast njegovom znanju, ali genetički inžinjering postoji zadnjih 30ak godina, a još uvijek se nezna dovoljno..a već se proizvodi hrana

Evo ti još jedan njegov citat vezan za GMO:
"Ja svakako neću propovijedati strategiju neopreza i nepotrebnog izlaganja opasnostima, ali zdravog avanturizma – da (time se već rješava problem dosade)"

U globalnoj proizvodnji hrane po mom mišljenju nema mjesta zdravom avanturizmu. To je onda kao da idemo brati gljive sa minimalnim znanjem o njima, pa sad možda ćemo nešto naučiti, možda ćemo se najesti, možda ćemo se otrovati, a možda ćemo i svi poumirati.

Koliko ja znam, genetičari mogu dobiti Nobelovu nagradu, i do sada su je i dobivali, ali samo oni najbolji
Samo malo da skrenem pozornost na to da se Radman ne bavi s GMO nego temelj njegovog istrazivanja je bakterija Deinococcus radiodurans, odnosno molekularni mehanizmi popravka njezine DNA koji joj omogucavaju dugovjecnost i prezivljavanje u uvjetima ekstremne radijacije.
arminonly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:23   #84
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Jasno si implicirala ili da laže ili da nema pojma. Kako nisi u stanju potkrijepiti tu tvrdnju, prisiljena si odustati od nje.

Krajnje je licemjerno biti oprezan s proizvodnjom hrane. Možda nama nije potrebno 'riskirati' s tim, ali promotri koliko ima onih kojima bi genetski modificirane biljke mogle pomoći.

Ja nisam ništa implicirala , nego sam ti stavila citat jednog genetičara. Da se sada ja uvrijedim jer ti sumnjaš u njegovu stručnost?

Ne pričaj mi gluposti kome bi genetski modificirane biljke pomogle. Pomogle bi velikim firmama, zar ti stvarno misliš da će ta hrana biti jeftinija od one iz klasične proizvodnje?Na koji način? Da će manje onečistit okoliš?
Ako je tebi krajnje licemjerno biti oprezan s proizvodnjom hrane..ja neznam šta reć na to
http://www.starvation.net/

Naravno, što se tiče Nobelove nagrade, ponovno krivo 'znaš'. Nobelova nagrada se dijeli za MEDICINU. Dakle, genetičar koji radi na razvoju lijekova ili točnog postupka za liječenje bolesti je može dobiti.

Radman je molekularni biolog. Bavi se fundamentalnom znanosti. Za to se ne dobiva ta nagrada. Da postoji ekvivalent u biologiji, on bi bio čest dobitnik.

Za one koji se bave razvojem lijekova su bitnije milijarde koje zarađuju nego eventualna Nobelova nagrada.
Ne, ti krivo znaš, nagrada je za fiziologiju ili medicinu i da je toliko sposoban onda bi je i dobio. Jer vidiš, drugi znanstvenici iz njegovog polja su je dobili.
Ti uvijek braniš tuđe mišljenje ili ponekad koristiš i vlastito? Ali dobro, vidim da imaš neke fiksacije sa Radmanom, pa neka ti bude.
Činjenica da postoje genetičari koji upozoravaju na GMO, to ni ne čuješ
lenola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:26   #85
Tek sada vidim da sam se ubacila u tvoj tekst , umjesto da sam normalno citirala.
lenola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:38   #86
Quote:
lenola kaže: Pogledaj post
Ne, ti krivo znaš, nagrada je za fiziologiju ili medicinu i da je toliko sposoban onda bi je i dobio. Jer vidiš, drugi znanstvenici iz njegovog polja su je dobili.
Ti uvijek braniš tuđe mišljenje ili ponekad koristiš i vlastito? Ali dobro, vidim da imaš neke fiksacije sa Radmanom, pa neka ti bude.
Činjenica da postoje genetičari koji upozoravaju na GMO, to ni ne čuješ
Ja ne znam....

Radman se ne bavi niti fiziologijom niti medicinom. Što ti nije jasno? Ne razumijem?

Razumiješ li razliku između biologije i medicine?

Navedi jednog iz njegovog 'polja' koji je dobio tu nagradu...i objasni u čemu je sličnost s njegovim radom?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:40   #87
Quote:
lenola kaže: Pogledaj post
Ne, ti krivo znaš, nagrada je za fiziologiju ili medicinu i da je toliko sposoban onda bi je i dobio. Jer vidiš, drugi znanstvenici iz njegovog polja su je dobili.
Ti uvijek braniš tuđe mišljenje ili ponekad koristiš i vlastito? Ali dobro, vidim da imaš neke fiksacije sa Radmanom, pa neka ti bude.
Činjenica da postoje genetičari koji upozoravaju na GMO, to ni ne čuješ
Malo pogledaj koliko godina treba proci od tog nekog temeljnog otkrica do kada osoba dobije nobelovu nagradu. I Nobelova nagrada se dobiva samo za on otkrica koja se kroz dosta godina pokazu veoma korisna ljudskom rodu, to je pravilu. NE dodjeljuje se za otkrica koja neki smatraju zanimljivima i revolucionarnima
arminonly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:44   #88
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ja ne znam....

Radman se ne bavi niti fiziologijom niti medicinom. Što ti nije jasno? Ne razumijem?

Razumiješ li razliku između biologije i medicine?

Navedi jednog iz njegovog 'polja' koji je dobio tu nagradu...i objasni u čemu je sličnost s njegovim radom?
Ne postoji nobelova nagrada za biologiju. Nego svima znanstvenicima koji se bave molekularnom medicinom dodjeljuje se Nobelova nagrada za medicinu. Dakle jos jednom ponavljam, nagrada se dodjeljuje samo za ona otkrica koja se kroz dosta godina pokazu kao direktna korist ljudskom rodu. Dakle sto se tice toga nagrada moze biti dodijeljena samo za podrucje molekularne medicine koja je dio molekularne biologije, a nikako klasicne biologije u koju spadaju botanika, zoologija itd.
arminonly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:53   #89
Vratimo se sada na GMO hranu
lenola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:56   #90
Quote:
arminonly kaže: Pogledaj post
Ne postoji nobelova nagrada za biologiju. Nego svima znanstvenicima koji se bave molekularnom medicinom dodjeljuje se Nobelova nagrada za medicinu. Dakle jos jednom ponavljam, nagrada se dodjeljuje samo za ona otkrica koja se kroz dosta godina pokazu kao direktna korist ljudskom rodu. Dakle sto se tice toga nagrada moze biti dodijeljena samo za podrucje molekularne medicine koja je dio molekularne biologije, a nikako klasicne biologije u koju spadaju botanika, zoologija itd.
Čak i ako se rušenje genetskog zida među bakterijima ili rad sa deinococcus radiodurans ili Turritopsis nutricula pokažu revolucionarnim otkrićima koji će dati nemjernljivu korist čovječanstvu, Radman svejedno neće dobiti Nobelovu nagradu za medicinu.

Jel tako?

Dobit će je netko tko će njegovo fundamentalno istraživanje pretvoriti u lijek koji produžuje život ili štiti od radijacije ili nešto treće...?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 12:56   #91
Dosta o Radmanu i Nobelovoj nagradi za medicinu
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 14:18   #92
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Nisu lego kockice ali neki se boje GMO-a ne zbog mogućnosti da gen u novom okruženju može uzrokovati lučenje toksina nego zbog straha da će ako budu pili mlijeko od GMO krave sa genom za povećanje produkcije mlijeka da će taj gen preživjeti probavu krvotokom doći do stanica,ugraditi se u njihov genom i uzrokovati sranje.
Da, mlijeko je automatski drugačije jer je gen forsirao njegovu proizvodnju, a naš organizam će drugačije prihvatiti drugačije mlijeko od onog normalnog
a što se tiće ovog da gen preživi u tom prehrambenom lancu, to si rekao upravo ti, ja nikad

Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Glavno da si ti tako pametan da ne znaš ni osnove biologije pa pričaš o genima koji prežive probavu i ugrađuju se u genom konzumenta .
Ti, vidim, ne znaš ni osnove osnova biologije, tj kako organizam ne prihvača različite unešene stanice isto
__________________
circus comes to town, you play the lead clown
bufferor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 14:55   #93
Quote:
bufferor kaže: Pogledaj post
Da, mlijeko je automatski drugačije jer je gen forsirao njegovu proizvodnju, a naš organizam će drugačije prihvatiti drugačije mlijeko od onog normalnog
a što se tiće ovog da gen preživi u tom prehrambenom lancu, to si rekao upravo ti, ja nikad



Ti, vidim, ne znaš ni osnove osnova biologije, tj kako organizam ne prihvača različite unešene stanice isto

Kakvo je to norrmalno mlijeko ?

Sastav mlijeka varira ovisno o životinjskoj vrsti, pasmini,ishrani...

Ne laži!
Ti si rekao da će gen za proizvodnju više mlijeka raditi sranje u našim stanicama a to bi se moglo dogoditi samo ako bi gen preživo probavu i ugradio se u genom u našim stanicama.

Evo ti dokaza:
Quote:
bufferor kaže: Pogledaj post
trajnost plodova je isto kao i 20% više mlijeka za što se krave cijepe.
ako krava proizvodi 20% više mlijeka što taj gen radi u našim stanicama ?

Zadnje uređivanje mau123 : 14.08.2011. at 15:08.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 19:40   #94
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Krajnje je licemjerno biti oprezan s proizvodnjom hrane. Možda nama nije potrebno 'riskirati' s tim, ali promotri koliko ima onih kojima bi genetski modificirane biljke mogle pomoći

http://www.starvation.net/
Pa ti i dalje ne kužiš.

GMO je namjenjen zapadnim i bogatim zemljama, tj zemljama koje imaju lovu za platiti tu tehnologiju.
A ovi budu i dalje gladni jer nemaju love za platit GMO sjeme.
Monsanto-humanitarna organizacija
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 20:09   #95
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Pa ti i dalje ne kužiš.

GMO je namjenjen zapadnim i bogatim zemljama, tj zemljama koje imaju lovu za platiti tu tehnologiju.
A ovi budu i dalje gladni jer nemaju love za platit GMO sjeme.
Monsanto-humanitarna organizacija
Ti ne kužiš da je ovo podforum prirodnih znanosti gdje se ne bavimo političko-ekonomskim pitanjima dok nismo riješili prirodoznanstvene.
Znači, na koji to točno način GMO ugrožava ostale organizme u prirodi?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 00:12   #96
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ti ne kužiš da je ovo podforum prirodnih znanosti gdje se ne bavimo političko-ekonomskim pitanjima dok nismo riješili prirodoznanstvene.
Znači, na koji to točno način GMO ugrožava ostale organizme u prirodi?
Moja isprika.
Prirodoznanstvene
-Polen GM kukuruza kontaminira moj kukuruz i dobijem kaj? Dobijem tužbu.

-Zamisli, recimo jagodu.
Potom zamisli dvadesetak neakomptabilnih gena u toj jagodi.
Zamisli da se ti GM organizmi ne mogu testirat, jer se svake godine ubacuju novi(biraš gene ko dodatnu opremu na autu).
Zamisli da je to tehnologija made in china.

Daj tu jagodu svojem djetetu bez straha.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 08:24   #97
žao mi je što se nisam uključila ranije, jer volim ovu temu
arminonly

na postavljeno pitanje ne mogu odgovoriti sa DA ili NE jer slika nije crno bijela. postoji više metoda modifikacije, sa različitim ciljevima i veliki broj modificiranih organizama.
za neke smatram da su odlični, za neke da ne valjaju. case by case.


nebudi mi teško idem češljet sve redom što se pisalo


Quote:
prema propisima GMO hrana mora biti posebno naznacena i mora stajati odvojeno od svih ostalih stvari (objasnjenje nadleznih: da nebi doslo do prijenosa "zaraze" s GMO na normalno hranu).
gdje to piše?

GM hrana se prema EU zakonima mora označavati, ali prije svega zato što su to tako tražili potrošači.
EU potrošači su skeptični prema GM hrani i kako bi se njima zajamčilo pravo izbora, GM hrana podliježe obveznom označavanju.
kad bi geni tako lako lijetali s jednog organizma mi bi se već davno pretvorili u hranu koju jedemo


ovo tvrdnja mi nije jasna
Quote:
Da se razumijemo ja sam isto ZA, sam covjek od struke, i razumijem sta to sve znaci. Prezirem novinare razi senzacionalizma o GMO, i sta plase ljude, a ne shvacaju da sve ovo sta se moze kupit po ducanima, recimo ove sjemenke za sadnju doma u vrtu, su na neki nacin genetski modificirane, dakle kod njih doma u vrtu ce de facto izrast GMO biljka, ali o tome nitko ne misli.
Najvise me smeta sto ljudi ustvari ne razmisljaju nego samo ko ovce upijaju ono sta im plasiraju novine ili razno razni portali
što to znači "na neki način modificirane"? da vam u HR vrtu izraste bilo kakva GM biljčoza gadno bi se proveli

Quote:
smatram rizikom što se prelaskom na GMO smanjuje raznolikost jedinki.
ovo je na tragu problema, ali nema direktno veze sa GMOom već općenito sa modernom agronomijom i selekcijom novih sorata.

Quote:
Možeš li pojasniti kako na molekularnoj razini GMO hrana šteti konzumentima? Konkretno..slijed događaja kad taj GMO krumpir uđe u tijelo...što se točno događa i kako to točno šteti?
GM krumpir koji se nalazi na tržištu nije namijenjen za prehranu ljudi već za industrijsku upotrebu. škrob u krumpiru čine dvije komponente: amiloza i amilopektin koje se nalaze u približno jednakim udjelima, no industrijski je samo amilopektin značajan. modifikacijom je dobiven krumpir koji daje gotovo samo amilopektin. dakle umjesto da se pola sirovine baca, iskorištava se gotovo cijela, te je za isto potrebno upola manje površine za sadnju.
osim toga ovaj GM nije transgeni, već je samo napravljena izmjena unutar gena same biljke - geni za produkciju amiloze su tzv. utišani. rekla bi: odličan proizvod!

nastavljam...
CrazyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 09:00   #98
Quote:
Iz nešto malo istraživanja nezavisnih znanstvenika, više je štetna GMO hrana, nego korisna. Znamo da su naručivana istraživanja, koja naravno ne odgovaraju isitini.
Problem je u tome što se ne znaju posljedice konzumiranja takve hrane. Trebalo je utrošiti nekoliko desetljeća i pratiti razvoj događaja, što se nije desilo.

Pouzdano znamo da su soja i kukuruz tretirani. Odličan je urod, ali od tog uroda nema sjemena za dalje. Znači da moramo kupovati svake godine sjeme nečega i sijati ili saditi. Zašto? Zbog love! Da bi netko debelo zarađivao, a nema potrebe, ukoliko je biljka normalna, tj. bez GMO.
svako istraživanje košta i financira se od nekuda. što je po tebi neovisno istraživanje? ako ga se plati iz državne kase, onda je politički manipulirano, ako ga se plati iz privatne kase, onda je neka zločesta multukorporacija sve namjestila. sve se da izokrenuti kako kome odgovara
no neovisno o financiranju, svaki znanstvenik zna što je znanstveno istraživanje i koji su znanstveni časopisi relevantni.
kada ti neki trash ekonomist napiše doslovno beletristiku tipa "sjeme zla" ne radi on to da otvori oči obmanjenoj javnosti, već da proda svoje trash štivo, jer su teorije zavjere najbolji recept da se u ovom našem vremenu nešto proda.

ovo o kupovanju svake godine novog sjemena kukuruza je priča za agronome i nema veze sa GMOom (iako zvuči dobro kao argument protiv), tu bi se trebao koji sjemenar javiti. to je cijela priča za sebe.


Quote:
U svojoj kolumni u Playboyu dr. Miroslav Radman piše kako u prosječnom ručku pojedemo na tisuće milijarde životinjskih i biljnih stanica. Konzumiramo na desetine milijuna milijardi gena raznoraznih vrsta mesa i povrća. Ipak, hrvatsku javnost ne brine ta enormna količina gena koja nam svakodnevno ulazi u organizam, nego jedan gen iz bakterije ili kvasca ugrađen u npr. kromosom rajčice.

Radman se pita zašto umjesto "lova na GM vještice" Hrvatska ne postane među prvim zemljama uzgoja GM bilja pod visokim ekološkim standardima, budući da tako uzgojenom GM bilju neće trebati ni pesticidi ni insekticidi, ni ostale toksične kemikalije. Radman isto pitanje postavlja i u širem kontekstu: Zašto njegovati glupost i zatucanost ako možemo pamet i odgovornost?
ovo je tako lijepo
ljudi nema gena ribe i štakora u mrkvi! to su novinarske bajke. ima gen koji proizvodi protein koji radi nešto. mi želimo da on radi nešto drugo i izmjenimo taj gen ili se poigramo sa njegovim okidačima.


Quote:
GMO je namjenjen zapadnim i bogatim zemljama, tj zemljama koje imaju lovu za platiti tu tehnologiju.
A ovi budu i dalje gladni jer nemaju love za platit GMO sjeme.
wrong! tehnike rekombinantne DNA su opće poznate i uopće nisu rezervirane samo za najbogatije. svaki laboratorij koji danas radi istraživanja na molekularnoj razini vrlo vjerojatno radi neki oblik genetske modifikacije. ono što velikim i bogatima daje prednost je plasiranje na tržište i komercijalizacija jer zahtjeva 10ogodišnje ishođenje dozvola i skupljanje risk assessement analiza.
zanimljivo isti taj monsanto (pioneer, singenta, bayer, BASF...) nude i konvencionalno sjeme i njima je bitno da prodaju svoj proizvod. ako ne želiš GM imaju oni i drugo za ponuditi. uzmite u obzir da osim europe, ostatak svijeta je više openmainded i daleko je veće tržište od EU. ne dajmo si toliki veliki značaj, kad ga nemamo.


zanimljivo je da je zbog sekpticizma koji vlada u europi su se i europske velike tvrtke preselile u SAD. ode nam znanje i tehnologija, a s time i šuška.
i što sad imamo; sustav žestoko koji brani proizvodnju, a trgovina je dozvoljena za 40ak biljnih vrsta i gomilu njihovih prerađevina. baš smo mudri
CrazyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 09:50   #99
CrazyD


Vjerojatno si biolog pa znaš o čemu pričaš.

Stavi GM organizme u kontekst globalne sirove kapitalističke trgovine i dobiješ pravu istinu o tome.

Pogledaj lik i dijelo prof Jošta, koji je specijalist za genetiku i oplemenjivanje bilja.

Pogledaj citat često gore spomenutog znanstvenika( nije iz Playboy-a)

"Ja nam svima želim slobodu sumnje bez koje nema prave slobode te da iz starog upravo prošlog barbarstva, ne upadnemo u novo, buduće "high-tech" barbarstvo."
Akademik Miroslav Radman (siječnja, 2004.).
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 10:29   #100
ovo o kupovanju svake godine novog sjemena kukuruza je priča za agronome i nema veze sa GMOom (iako zvuči dobro kao argument protiv), tu bi se trebao koji sjemenar javiti. to je cijela priča za sebe.



Jedan od argumenata za proizvodnju GMO hrane je smanjenje gladi u svijetu. Sjeme se treba kupovati svake godine od iste tvrtke jer postoji licenca na GMO sjeme. To sjeme je skuplje i ne garantira bolji urod, zapravo u praksi je urod manji. Ne garantira ni da neće biti problema sa štetnicima, tako da se svejedno mora prskati sa kemikalijama. A interesantno je i da ti urodi traže duplo veću potrošnju vode tokom navodnjavanja. Tako da argument da je GMO hrana rješenje gladi u svijetu- ne drži vodu. Naravno da postoji cijeli niz različitih gmo proizvoda i da je svaki različit pa je samim time i njegova priča drukčija.
Gmo tehnologija se tiče cijelog niza stručnjaka jer je i njegova primjena široka.
lenola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:34.