Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2013., 09:43   #61
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
Ja sam Hrvat, moj kolega je bio Madjar, samnom u rovu je bio Dzo, sada, pravoslavni vladika, a komandant je bio Bugarin poreklom...ali svi su padobranci...


Hrvat? pa u rat protiv svojih,jeli?
Aj se prvo informisi koliko godina imam i gde i kad sam bio na terenu...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 11:40   #62
čitam ovo i ne mogu vjerovat..
jugonostalgija na djelu i ne samo to
ovakve gluposti jedino su mogli pušit nekakvi balavci...nema toga više.Prošla su ta vremena.
Čitam a pred očima mi se vrte oni propagandno-informativni video prilozi koji su išli nekad,u onim emisijama o armiji "Dozvolite da se Obratimo" i "U istom stroju"...tad sam bio klinac pa mi je to sjedalo..danas se sam sebi smijem...kakva puška,drugarstvo,bratstvo i jedinstvo...prvo talasanje i sve je puklo ko balon od sapunice...i Juga i JNA...a ta "slavna"JNA ..je blago rečeno jedan ogroman promašaj.
Nisam je služio ali budući da se posljedice iste osjećaju dan danas mogu jasno pretpostavit kakva je bila na svome vrhuncu...
Financijska rupa bez dna..gutala je lovu a da se nitko nije usudio pitati di to sve ide.A što se tiče kadra malo ih je bilo pravih i kao zapovjednika i kao ljudi.Uglavnom se radilo o likovima profila ulizivačko-dupelizačkih individua sklonih alkoholu i sadizmu potpomognutom erektilnom disfunkcijom...JNA je kratko rečeno bila jedna katastrofa od vojske.Isto ko i ta država.A ti padobranci sumnjam da je tu bilo išta bolje ..uglavnom glasine i propaganda
Ne pišem ja ovo tek tako..na pamet.Sa tim JNA kadrom sam radio..i mogu reć samo živi užas .od njih deset s jednim se moglo,taj je bio pravi a ova devetorica ma kakvi ..katastrofa...Od njihovog ratničkog znanja stečenog u JNA apsolutno nikakve koristi..Jedino što su znali smislit je kako najbolje prcat ljude u mozak..i to je bilo to.I svi su isti ko jedan..ko da su ispali iz iste mašine.
Sve što je imalo neke veze sa JNA..to je uglavnom ispalo trulo i neupotrebljivo...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 12:22   #63
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
čitam ovo i ne mogu vjerovat..
jugonostalgija na djelu i ne samo to
ovakve gluposti jedino su mogli pušit nekakvi balavci...nema toga više.Prošla su ta vremena.
Čitam a pred očima mi se vrte oni propagandno-informativni video prilozi koji su išli nekad,u onim emisijama o armiji "Dozvolite da se Obratimo" i "U istom stroju"...tad sam bio klinac pa mi je to sjedalo..danas se sam sebi smijem...kakva puška,drugarstvo,bratstvo i jedinstvo...prvo talasanje i sve je puklo ko balon od sapunice...i Juga i JNA...a ta "slavna"JNA ..je blago rečeno jedan ogroman promašaj.
Nisam je služio ali budući da se posljedice iste osjećaju dan danas mogu jasno pretpostavit kakva je bila na svome vrhuncu...
Financijska rupa bez dna..gutala je lovu a da se nitko nije usudio pitati di to sve ide.A što se tiče kadra malo ih je bilo pravih i kao zapovjednika i kao ljudi.Uglavnom se radilo o likovima profila ulizivačko-dupelizačkih individua sklonih alkoholu i sadizmu potpomognutom erektilnom disfunkcijom...JNA je kratko rečeno bila jedna katastrofa od vojske.Isto ko i ta država.A ti padobranci sumnjam da je tu bilo išta bolje ..uglavnom glasine i propaganda
Ne pišem ja ovo tek tako..na pamet.Sa tim JNA kadrom sam radio..i mogu reć samo živi užas .od njih deset s jednim se moglo,taj je bio pravi a ova devetorica ma kakvi ..katastrofa...Od njihovog ratničkog znanja stečenog u JNA apsolutno nikakve koristi..Jedino što su znali smislit je kako najbolje prcat ljude u mozak..i to je bilo to.I svi su isti ko jedan..ko da su ispali iz iste mašine.
Sve što je imalo neke veze sa JNA..to je uglavnom ispalo trulo i neupotrebljivo...
Ja ne pricam o celokupnoj JNA, koja jeste dozivela debakl gde god se pojavila od 1991 do 1995.
Ne pricam ni o Belim orlovima, Tigrovima i ostalim divljim ili podivljalim zivotinjama, vec pricam o jednom malom broju ljudi jedne vrlo konkretne jedinice koji su uprkos svemu funkcionisali, a i dan danas se druze.
A ti me demantuj, ali sa argumentima.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 13:22   #64
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Ja ne pricam o celokupnoj JNA, koja jeste dozivela debakl gde god se pojavila od 1991 do 1995.
Ne pricam ni o Belim orlovima, Tigrovima i ostalim divljim ili podivljalim zivotinjama, vec pricam o jednom malom broju ljudi jedne vrlo konkretne jedinice koji su uprkos svemu funkcionisali, a i dan danas se druze.
A ti me demantuj, ali sa argumentima.
jedan hrvatski legionar mi je pričan o Niškim specijalcima u HV. Sve su znali kao i legionari ali nisu imali akcija kao ovi van. Bili su korektni vojnici.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 16:20   #65
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Aj se prvo informisi koliko godina imam i gde i kad sam bio na terenu...
a da nas ti informišeš?
mislim da su svoju ukupnu vrijednost sve te puste jedinice bivše Jna pokazale na početku rata u Hrvatskoj 1991 godine gdje i uz svu pomoć naoružanja Jna nisu uspjele satrati jednu Hrvatsku koja je bila naoružana možda nekih 20% naoružanja Sao krajine iz 1995 godine.Boj ne bije zlaćano oružje, već srce u junaka.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 16:39   #66
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
a da nas ti informišeš?
mislim da su svoju ukupnu vrijednost sve te puste jedinice bivše Jna pokazale na početku rata u Hrvatskoj 1991 godine gdje i uz svu pomoć naoružanja Jna nisu uspjele satrati jednu Hrvatsku koja je bila naoružana možda nekih 20% naoružanja Sao krajine iz 1995 godine.Boj ne bije zlaćano oružje, već srce u junaka.
Sa takvim ponasanjem nemam nameru da se raspravljam sa tobom.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 16:42   #67
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
a da nas ti informišeš?
mislim da su svoju ukupnu vrijednost sve te puste jedinice bivše Jna pokazale na početku rata u Hrvatskoj 1991 godine gdje i uz svu pomoć naoružanja Jna nisu uspjele satrati jednu Hrvatsku koja je bila naoružana možda nekih 20% naoružanja Sao krajine iz 1995 godine.Boj ne bije zlaćano oružje, već srce u junaka.
Ima tu puno stvari zasto JNA to nije uspjela.
Evo npr VRS je bila puno efikasnija od JNA,kao i sve ostale vojske,JNA je bila glomazna,i napadala je bez ikakvog valjanog plana.Da su npr Mladicu ili MIlovanovicu dali tu vojsku,sa puno manje gubitaka i puno manje vremena bi trajale npr operacije na Vukovar i slicno.

Bio sam u zap. Slavoniji 91,ti takvi napadi su bili besmisleni,Desavalo se da napredujemo,ali bez ikakve prave koristi od tehnike kao sto je to bilo 92.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 16:50   #68
[QUOTE=diverzant72;47833121.Da su npr Mladicu ili MIlovanovicu dali tu vojsku,sa puno manje gubitaka i puno manje vremena bi trajale npr operacije na Vukovar i slicno.

ma daj ljudino mi kaži tko je bio komandant kninskog korpusa JNA 1991 godine?tko je napadao prema tri hrvatska grada (šibenik-Zadar-Sinj) sa 110 tenkova dok hrvatska strana na tom potezu nije imala nijednog tenka.ova brojka od 110 tenkova koji su došli u Knin prije napada na te hrvatske gradove nije rekla-kazala nego svjedočenje stanovnika Knina iz tog vremena gdje su se ti silni tenkovi taj dan parkiravali po ulicama u Kninu jer nisu mogli stati u kasarnu.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 18:15   #69
[QUOTE=stargalaxy;47833244][QUOTE=diverzant72;47833121.Da su npr Mladicu ili MIlovanovicu dali tu vojsku,sa puno manje gubitaka i puno manje vremena bi trajale npr operacije na Vukovar i slicno.

ma daj ljudino mi kaži tko je bio komandant kninskog korpusa JNA 1991 godine?tko je napadao prema tri hrvatska grada (šibenik-Zadar-Sinj) sa 110 tenkova dok hrvatska strana na tom potezu nije imala nijednog tenka.ova brojka od 110 tenkova koji su došli u Knin prije napada na te hrvatske gradove nije rekla-kazala nego svjedočenje stanovnika Knina iz tog vremena gdje su se ti silni tenkovi taj dan parkiravali po ulicama u Kninu jer nisu mogli stati u kasarnu.[/QUOTE]

On je tamo 91 napravio Krajinu i postavio granice,gdje su Srbi zivjeli to je bilo u sastavu tadasnje RSK,tako da je ispunio ciljeve.Da se razumijemo/
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 18:48   #70
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Ja ne pricam o celokupnoj JNA, koja jeste dozivela debakl gde god se pojavila od 1991 do 1995.
Ne pricam ni o Belim orlovima, Tigrovima i ostalim divljim ili podivljalim zivotinjama, vec pricam o jednom malom broju ljudi jedne vrlo konkretne jedinice koji su uprkos svemu funkcionisali, a i dan danas se druze.
A ti me demantuj, ali sa argumentima.
oprosti ali meni je pojam profesianolizma u JNA nespojiv sa pameti..i to još na razini čitave jedinice..jednostavo teško za povjerovati.Od argumenata jedino što imam je to da sam jedno kratko vrijeme proveo s jednim "Nišlijom" e sad dal je taj bio zbilja to za što se predstavljao..ne znam.Čovjek je imao priču uvjerljivu..kojekakve obuke događaji i šta ti ja sve znam itd..al na terenu..hmm.Jednom prilikom spremamo se za "akciju" i u jednom momentu taj frajer uzme kašikaru i onu iglu,osigurač,rascjepku onak spoji..zbliži i takvu bombu zatakne za uprtač.Ja ga gledam i mislim si ajd dobro čovjek je Specijalac valjda zna što radi ..ja ću svoje ipak u džepove.Ili drugom zgodom .. idemo postavljat nekakve mine..minsko polje.I pitam ga ja ne bi li trebali imat nekakav plan,nacrt..(jer sam to čuo negdje da se tak radi) a on meni odgovori ajd mali šuti ..samo čim prije pozabadaj to što imaš i pazi da ne potegneš žicu...i nemoj pametovat...i tak .
Mogu samo pisati o onom što sam vidio ili doživio .. jel ovaj moj bio pravi padobranac ..zbilja ne znam.Bio je malo drugačiji i djelovao vojnički al opet..možda je bio neki muljator.
JNA je kad se malo bolje pogleda i analizira bila jedna katastrofa od vojske i da je tu moglo bit nešto normalno...teško...zbilja teško.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 19:34   #71
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
Mogu samo pisati o onom što sam vidio ili doživio .. jel ovaj moj bio pravi padobranac ..zbilja ne znam.Bio je malo drugačiji i djelovao vojnički al opet..možda je bio neki muljator.
To nije nikakav padobranac..možda je pao iz aviona ali na tintaru.
Profi vojnik se osim znanja i vještina i ponaša bilo gdje profesionalno.
Ovo je neki čobančić sa ovaca izronio.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 20:04   #72
Buzara je u pravu...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 20:18   #73
husky ajd nam ispričaj svoju priču
__________________
Think fast,act right or die hard..
decoy87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 20:37   #74
Quote:
decoy87 kaže: Pogledaj post
husky ajd nam ispričaj svoju priču
Sta te konkretno zanima?
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 20:57   #75
Quote:
decoy87 kaže: Pogledaj post
husky ajd nam ispričaj svoju priču
Ae neka on priča svoju priču na nekoj drugoj temi.Bez uvrede.
Netko je spomenuo da vojnik..nazovimo ga kako hoćemo,specijalac,izviđač ili kako god,svejedno ne mora misliti svojom glavom nego koristiti usvojena i naučena znanja i vještine.
To ima malo veze s istinom.
Mogučnosti takvog vojnika a vezano za iskorištavanje njegove inteligencije u ratu plus znanja,vještine,automatizam koji takvi ljudi posjeduju u reagiranju da li sa oružjem ili bilo čim drugim su ogromne.
Stvara jedan fenomen koji je boljka svih vojski svijeta-nepredvidljivost.
Provjereni obrasci ratovanja kod velike većine zemalja je njihova slaba točka.
Zato se van svih normi i pravila drilaju ljudi koji su prilagođeni specifičnoj situaciji.
Ta prilagodljivost je veliki plus u obavljanju nekih zadataka.
Nepredvidljivost,kada jednostavno u glavi nemaš dovoljno opcija za rješavanje nekih problema kada naiđeš na takvog vojnika.
Jna je bila po tome poznata(ruski sistem)..slaba koordinacija zapovijedanja,tromost i oslanjanje na slabo izučene časnike koji nisu imali uvid u stvarno događanje na terenu nego su dobijali informacije od istih takvih,slabo školovanih dočasnika i nižih časnika.
U toku rata se u jednom trenutku pokazala izučenost dečki iz Rakitja i sličnih.
Naš rat je bio odličan primjer kako pametno izučiti ljude koji gomilu stvari rješavaju nevjerojatnom lakoćom.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 21:20   #76
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Ae neka on priča svoju priču na nekoj drugoj temi.Bez uvrede.
Netko je spomenuo da vojnik..nazovimo ga kako hoćemo,specijalac,izviđač ili kako god,svejedno ne mora misliti svojom glavom nego koristiti usvojena i naučena znanja i vještine.
To ima malo veze s istinom.
Mogučnosti takvog vojnika a vezano za iskorištavanje njegove inteligencije u ratu plus znanja,vještine,automatizam koji takvi ljudi posjeduju u reagiranju da li sa oružjem ili bilo čim drugim su ogromne.
Stvara jedan fenomen koji je boljka svih vojski svijeta-nepredvidljivost.
Provjereni obrasci ratovanja kod velike većine zemalja je njihova slaba točka.
Zato se van svih normi i pravila drilaju ljudi koji su prilagođeni specifičnoj situaciji.
Ta prilagodljivost je veliki plus u obavljanju nekih zadataka.
Nepredvidljivost,kada jednostavno u glavi nemaš dovoljno opcija za rješavanje nekih problema kada naiđeš na takvog vojnika.
Jna je bila po tome poznata(ruski sistem)..slaba koordinacija zapovijedanja,tromost i oslanjanje na slabo izučene časnike koji nisu imali uvid u stvarno događanje na terenu nego su dobijali informacije od istih takvih,slabo školovanih dočasnika i nižih časnika.
U toku rata se u jednom trenutku pokazala izučenost dečki iz Rakitja i sličnih.
Naš rat je bio odličan primjer kako pametno izučiti ljude koji gomilu stvari rješavaju nevjerojatnom lakoćom.
Opet se moram sloziti sa tobom.
U pravu si.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 21:27   #77
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Sta te konkretno zanima?
zanima me sve.... ali nam je bluzara zabranio
__________________
Think fast,act right or die hard..
decoy87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 21:30   #78
Quote:
decoy87 kaže: Pogledaj post
zanima me sve.... ali nam je bluzara zabranio
Otvori temu o specijalcima uopste ili o 63. Brigadi, pa cemo pisati!
Ili hoces da nastavimo na PP?
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 21:39   #79
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Otvori temu o specijalcima uopste ili o 63. Brigadi, pa cemo pisati!
Ili hoces da nastavimo na PP?
O ne, nije kolegijalno. Sve nas zanima...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 12:18   #80
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Padobranci su bili angazovani u Hrvatskoj na obezbedjenju aerodroma, u glavnom i na nekoliko operacija traganja i spasavanja oborenih pilota.
Malo se zna da se ekipa Brigade oprostila od svojih saboraca nakon proglasenja otcepljenja Slovenije i Hrvatske na dostojanstven i lep nacin, gde su svi pripadnici jedinice iz tih republika, sada zemalja, otisli vojnim avionima kuci.
To je jedina jedinica gde nikada nije bilo nacionalizma ili bilo cega drugog, za razliku od ostatka JNA.
Cist profesionalizam i nista vise.
evo ovdije intervju sa njihovim zapovjednikom ako koga zanima http://www.youtube.com/watch?v=PN35PGRUKAE
Ovdije se brkaju vojnike kapatana Dragana i A rkanovce mislim da su imali iste zapovjednike ali su zasebno djelovali. Arkanovci optuženi za brojne ratne zločine, bili su čudna mješavina kriminalaca i idealiste ratovali bez ikavke plaće govori se da su mnogo toga opljačkali, poubijali mnogo ljudi, tu su bili i dragovoljci od Draškovića neznam što je sa njima bilo kad su ubili Gišku isto nekog kriminalca koji poginuo kod Gospića. Isto tako neki njihov zapovjednik Čubrilo govori kako su arkanovci došli na velebit ali su brzo išli ća jer im je bilo zima i nisu imali šta ukrast.
__________________
Obrati se i vjeruj evanđelju
Ako tko misli da je mudar među vama na ovome svijetu, neka bude lud da bude mudar. Jer mudrost ovoga svijeta ludost je pred Bogom. Ta pisano je ; On hvata mudre u njihovom lukavstvu. I opet; Gospodin poznaje namisli mudrih one su isprazne.

Zadnje uređivanje dernakamal : 20.01.2014. at 12:27.
dernakamal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.