Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2014., 03:53   #1
Otpis nekretnine u novi zemljišnoknjižni uložak

Prodajem kuću i njivu uz kuću kupcu koji to kupuje stambenim kreditom. Radi hipoteke Banka traži da se nekretnine koje se prodaju izdvoje u zaseban zemljišnoknjižni uložak. Molila bih ako tko ima tekst podneska sudu (zahtjev / prijedlog / ili kako se već zove) kojim tražim da se iz postojećih zku otpišu te kč u novi zku. S obzirom da bih to na gruntovnicu slala poštom, trebam li taj podnesak (svoj potpis) ovjeriti kod bilježnika? Ujedno molim obrazloženje da li postoji u takvom pravnom poslu za mene kao prodavatelja kakav rizik - mislim na to što (ako sam dobro informirana) banka stavlja hipoteku na nekretnine dok su još u mojem vlasništvu i dok još nisam isplaćena. Jako mi je hitno pa molim ako tko ima vremena da mi odgovori. Zahvaljujem se unaprijed!
Baka Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 08:36   #2
Nazovi gruntovnu .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 22:42   #3
Ma, prvo sam i zvala gruntovnicu, ali gospođa "nije imala vremena" da mi objašnjava. Znam da mi to može napisati javni bilježnik ili odvjetnik, ali oni će mi pojesti pola mirovine!
Baka Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 20:50   #4
Ajde dušice drage odvojite malo vremena pa mi pomognite. Pa niste valjda svi na moru???
Baka Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 08:45   #5
Moraš shvatiti da pravnici drže do svoje struke više nego svi ostali zajedno, a posebno u smislu zemljišnoknjižnog prava.

Smatram da sam ti kao ne-pravnik dao najbolji mogući savjet jer ti u grutnovni moraju objasniti kako žele da izgleda taj zahtjev. Preporučam ti da pročitaš članke 145. - 162. Zakona o zemljišnim knjigama ( http://www.zakon.hr/z/103/Zakon-o-zemljišnim-knjigama ), a stavak 2, članka 147. čak direktno odgovara na jedno tvoje pitanje.

Što se redoslijeda tiče, banka upisuje hipoteku prije isplate i to je tako. Oni žele biti sigurni da će gruntovna dopustiti upis hipoteke, jer što da im se dogodi da ti isplate novce, a da z.k. odjel odbije upis hipoteke? Slično kao kad kupuješ auto, prvo potpišeš da sve živo može pripast njima, a onda tek oni isplate pare .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 17:08   #6
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Moraš shvatiti da pravnici drže do svoje struke više nego svi ostali zajedno, a posebno u smislu zemljišnoknjižnog prava...
Ma, ne mogu shvatiti jer za mene je pomoći nekome isto, bez obzira o kakvoj vrsti pomoći se radi. A oni su ti koji nam u državi prave i tumače zakone i svoje moralne kvalitete su iskazali kroz cijene svojih usluga. Od takvih je onda uzaludno i očekivati kakvu pomoć. Žalosno je kada im čovjek i plati za uslugu, a oni nestručno obave svoj posao - i za to im ne možeš ništa...

No, ja sam uspjela napraviti svoje pa ću ovdje staviti tekst da se drugi mogu poslužiti ako im zatreba.
Napominjem da sam trebala napisati dva podneska:
1. Prijedlog za otpis katastarskih čestica u novi zemljišnoknjižni uložak i
2. Molba za otpis katastarskih čestica u novi zemljišnoknjižni uložak.
Oba podneska imaju potpuno isti tekst, samo im je naziv drugačiji. Objašnjeno mi je da Prijedlog ide sudu, a Molba da ide u zbirku isprava. Uz podneske treba priložiti i 50.- kn biljega. Prijedlog i Molbu podnosi osoba koja je vlasnik predmetnih katastarskih čestica i tu se ne mijenja vlasnički odnos, samo se te k.č. otpisuju u novi zemljišnoknjižni uložak.
Na podneske se obavezno mora staviti oznaka: Zemljišnoknjižni predmet

Bit ću sretna ako nekome ovo posluži i zadrži mu u džepu koju kunicu.
__________________________________________________ ____________
ZEMLJIŠNOKNJIŽNI PREDMET

(ime i prezime podnositelja /vlasnika k.č.)
OIB ________
(adresa)

Mjesto i datum_________

Općinski sud u ________
Stalna služba u _______
Zemljišnoknjižni odjel

PRIJEDLOG za otpis katastarskih čestica u novi zemljišnoknjižni uložak

Molim gore navedeni naslov da izvrši otpis katastarskih čestica:

1. Katastarska općina ________, Zemljišnoknjižni uložak br. _____, katastarska čestica br. ________,
(oznaka zemljišta: stambena zgrada... dvorište... oranica... livada...) ______, površina __________

2. ...

u novi zemljišnoknjižni uložak _________ iste katastarske općine, u vlasništvo (ime, prezime, OIB i adresa podnositelja Prijedloga / vlasnika predmetnih k.č.).

Molim otpis gore navedenih k.č. iz razloga što s njima želim posebno raspolagati.

ime i prezime
Osobna iskaznica br.______ izdana dana______ u _______

potpis


Rješenje dostaviti:
(ime, prezime i adresa podnositelja Prijedloga)
Baka Lela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.