Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2014., 22:02   #41
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
i ima ih oko 550 operativnih u ovom trenutku. To je 2800 sati po komadu! Ukratko... M 2000 leti po primjerku više od f 16 ako se gleda na ovaj način.
Ali 'se ne gleda' na taj način.
USAF leti 100-125k sati godišnje sa 350-400 F16, koliko broji aktivni sastav.
To kaje proizvedeno 4500 F16 ne znači da ih tolko i leti...Trubica, ne fantaziraj.

Quote:
Dizajn M2000 je s kraja 70ih, dok bi za gripen znamo da je on ipak nedonošće
Trubica, Gripen je 'nedonošće' dvadeset godina mlađe od M2000 sa američkim motorom (najizdržljiviji motor danas) i beskrajno naprednijim FCSom, kojih je do danas palo 3 i gdje su sva 3 pilota sretno iskočila i živi su i zdravi dan danas.
Daj me malo podsjeti kako je samo ova godina izgledala za M2000 u tom smislu (12.5./9.6./4.8./otpisi i to sve francuski avioni), a da ne spominjem pogbije pilota 1.3.2011.(oba člana posade), 19.7.2011.(pilot) pa 3.10.2012. (pilot), itd.?

Nekad je ekipa kupovala DS (Žaba), jer su mislili da su jako otmjeni kad voze francusko...jasno, Žabi je prdnula hidraulika već nakon par godina, a to niko živ nije znal popravit izvan Francuske pa su se onda vozili sa guzicom koja im se vukla po asfaltu, ali visoko uzdignute glave...Trubica, nit' je HRZ "Pokondirena tikva", nit' je zapovjednik HRZa J.P.Sterija.

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Čini se da meteor zna i francuski!
METEOR ne zna francuski...Gripen, EF i Rafale znaju METEORski, a uči ga i JSF.
M2000 je prestar i preglup da bi naučio METEORski.

An_02,
samo kratak podsjetnik...kolko je palo F16 za vrijeme DRa, a kolko M2000 po satu leta?

Zadnje uređivanje Cola1973 : 28.08.2014. at 22:10.
Cola1973 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 22:27   #42
Pada Mirage 2000 no padaju i drugi. U 2014. su pala i dva F-18, pala i dva Kfira, pao je jedan F-16 ...

Lista za 2014.:http://www.ejection-history.org.uk/0...up_to_date.htm

Unatoč svemu tvrditi da je Mirage 2000 stara kanta, a posjedovati i letjeti u Migu-21 je pomalo neumjereno, bez obzira tko šta mislio o Mirage 2000 zrakoplovu. Ne nije najbolji no u klasi je F-16, a Gripen je po mnogočemu osim po operativnim troškovima iza Mirage 2000-5. Pogledajmo karakteristike pojedinih zrakoplova pa će sve biti jasno. No to je na kraju krajeva nebitno, bitno je da se naši odgovorni konačno odluče za nasljednika 21-ca i napravi taj korak naprijed, a za zemlju čiju borbenu eskadrilu čini/činit će 12 Mig-21 zrakoplova koji su djelom stariji od pilota koji sjede u njima svaki korak naprijed je za pozdraviti. Stoga bili to F-16, Gripeni ili Mirage 2000-5 potpuno je svejedno.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 22:48   #43
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
...a Gripen je po mnogočemu osim po operativnim troškovima iza Mirage 2000-5.
A da, po čemu?

Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
pao je jedan F-16 ...
Je, a?
A kolko je pilota ubil?
Cola1973 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 23:59   #44
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
A da, po čemu?


Je, a?
A kolko je pilota ubil?
Po brzini penjanja, plafonu, brzini, brzini krstarenja, veća nosivost ... Avionika Mirage 2000-5 je na razini Gripena C/D.

Korišten u brojnim ratnim operacijama i još uvijek je dobar za Armée de l'Air te bi po logici stvari trebao biti dovoljan i za naš HRZ koji koristi to što koristi, na žalost.

Hajde Cola1973 reci mi koji to zrakoplov sa tolikim brojem sati naleta nije imao nezgodu sa pogibijom pilota?

F-18, F-16, Tornado ...? Mislim da se ne treba zaboraviti u kojim uvjetima su se ti zrakoplovi koristili i što su sve prolazili te koliko sati leta su sve skupa odradili. Po tvom shvaćanju su svi zrakoplovi koji su ikada pali i dogodila se, na žalost, pogibija pilota bi trebali biti otpisani? Po toj logici Mig-21 ne bi već decenijama trebao biti aktivan, ali ni mnogi drugi. Ja razumijem da netko ne voli francuske stvari počevši od automobila pa do očito mnogih drugih stvari, no malo realnosti nije na odmet. Zapravo izgledi da HRZ izabere Mirage 2000 za nasljednika Migova je uistinu mala pa se ne treba toliko ni bojati Mirage 2000. Ono što je pomalo čudno je to da ga se svrstava u smeće, a on to definitivno nije. Moj prvi izbor je još uvijek F-16, no mislim da nema smisla ovakve tirade mržnje upućivati prema Mirage 2000.

Ja bih radije umjesto vrijeđanja i omalovažavanja kolega sa foruma pročitao argumente koji bi imali svoju težinu pa i poneku komparaciju sa drugim zrakoplovima. Ne mogu vjerovati da netko kao Ti diskutira na taj način i na toj razini.

I za kraj pogledaj padove F-16 koji koristi, dijelom, isti motor kao i Gripen pa ćeš vidjeti da je dosta pilota USAF-a ali i drugih ratnih zrakoplovstava gubilo život prilikom pada F-16:

http://www.f-16.net/aircraft-databas...and-accidents/

Zadnje uređivanje Buck : 29.08.2014. at 00:08.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 08:05   #45
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
METEOR ne zna francuski...Gripen, EF i Rafale znaju METEORski, a uči ga i JSF.
M2000 je prestar i preglup da bi naučio METEORski.
Loša matematika Cola1973 Mirage2000 proizveden 1993 prestar i preglup a Mađarski JAS-39 isto proizveden 1994 godine, uz to u najmu uz pušing ili lizing financija Mađarskog MO i renta aircraft uz ugovore 10+10+10+ unedogled je što? To je vrića bez dna!

Koju sada triba uvaliti "glupome napoleonu" koji kaže:

Quote:
Mađarska je uzela 14 švedskih Gripena na lizing, godišnji je trošak 116 milijuna eura, od toga 20 milijuna eura su operativni troškovi (letovi).
Quote:
Šćuri je, pak sklon regionalnom razvoju sposobnosti, gdje bi nekoliko zemalja stvorilo zajedničku eskadrilu na optimalnim udaljenostima, a i financiranje bi se podijelilo prema potrebama. Mi bi se tu mogli uključiti s Mađarskom, smatra
http://www.vecernji.hr/hrvatska/josi...prostor-957247

Napoleon-Šćuri misli da se Hrvatska proteže od Mure do Plesa pa da Mađarski JAS-39 na pušing ili renta aircraft može s Kecskeméta pokriti 113680 km 2 ili idiotizam na kvadrat.

Normalno da zagovarateljima takvoga idiotizma i prepuštanja suvereniteta dijela Hrvatskog neba smeta nešto samostalno i suvereno što bi se moglo dogoditi kroz Mirage2000, pa im je isti zrakoplov prestar i preglup a žele nam uvaliti mađarsku škovacu iz 1994 godine.

Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
An_02,
samo kratak podsjetnik...kolko je palo F16 za vrijeme DRa, a kolko M2000 po satu leta?
F-16 su letili 4 puta više palo ih je 4 puta više. Odgovor je = broj.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 08:19   #46
Svakako bolje hrvatski Mirage 2000 nego mađarski Gripen.

U to ime jedna za dobro jutro: http://youtu.be/m15Jd1A5OPU

Međutim mene zanima, zašto rabljeni Mirage 2000, a ne rabljeni F-16, kad je ovaj drugi više up to date, i dalje se proizvodi, razvija se nova inačica V, dok se Mirage 2000 više neće proizvoditi? Jel bi bio značajno jeftiniji u nabavi ili što?
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 08:41   #47
Još 1986 je tadašnje JRV i PVO bivše države "uspoređivalo strana riješenja", letjelo se za miragu 2000, planirala modernizacija radarsko navigacijske opreme i naoružanja miga 21. Od ovog drugog sigurno nećemo vidjeti ništa, no ja bih volio da 2016 naši piloti ponovo budu za komandama miragea 2000, u sklopu testiranja za zamjenu migova.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 09:39   #48
Nego, jel su neke indicje da se razmatra Mirage 2000 ka opcija ili je ovo ćisto naše razglabanje na forumu, di ima dima ( an_02 ) ima i vatre
pinco is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 10:11   #49
Moja dva jedina i osnovna cilja pošto znam da je ovaj podforum čitan, gledan, kopiran i "posmatran" kada sam prije koji dan pokrenuo ovaj topic bila su:

I biti će pokazati:

1. Bolje i Mirage2000 nego gašenje nadzvučne.

2. Bolje Mirage2000 nego financirati Mađarski pušing te jug Hrvatske prepustiti Talijanima
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 10:21   #50
Jasna stvar, bolje i Mig-21 nego gašenje nadzvučne a kamoli Mirage 2000.......
Mene zanima jel to neko službeno razmatranje, jel neko tražija upit, dobija ponudu?
Da se nas na forumu pita stvar bi bila jasna, nebi se tribalo bojat.
pinco is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 10:31   #51
Mene je prije par dana razveselila jedna informacijama koju mi je javio prijatelj kada je vidio da sam pokrenuo temu.
Kaže 14 komada Mirage2000 5 nuđeno inicijalna ponuda cijena itd. Otom potom.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 10:33   #52
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Po brzini penjanja, plafonu, brzini, brzini krstarenja, veća nosivost ... Avionika Mirage 2000-5 je na razini Gripena C/D.
Ma dobro, otkud tebi ti podaci, tko ti je to rekao i kaj znaš o avionici M2000 i Gripena?

Quote:
Hajde Cola1973 reci mi koji to zrakoplov sa tolikim brojem sati naleta nije imao nezgodu sa pogibijom pilota?
Kod M2000 malo puno previše...4 mrtva pilota u rasponu od 18 mjeseci, u zemlji proizvođaču je katastrofa i svako drugo normalno zrakoplovstvo bi prizemljilo kompletnu flotu na neodređeno.
Pogledaj malo odnos USAFa prema situaciji sa F22 i kaje prouzročila smrt "jednog jedinog" pilota na Aljaški.
I to je samo jedan od razloga zašto je Armee de L'Air impozantan samo diletantima i RZima koja to zapravo nisu, dok je u svijetu ozbiljnih RZa kojima bi i HRZ kao malo ali učinkovito RZ trebal aspirirat, AdlA najblaže rečeno ruglo.
Uglavnom, statistika je jasna i nije slučajna, a i Rafale je krenuo istim stopama (odnos nesreća i poginulih pilota) i opet ne slučajno...zajednički nazivnik "Dassault".
I F16, i Gripen padaju znatno rjeđe od M2000 i sa bitno blažim posljedicama, što je osnovni preduvjet za visoki nalet a tim i osposobljenost pilota i efikasnost RZa, što je inače osnova i Izraelaskog uspjeha na koji mnogi ovdije dr*aju, iako većina nema pojma o čemu se radi, osim da "Židovi rockz", jer su odabrani narod.

Quote:
Po tvom shvaćanju su svi zrakoplovi koji su ikada pali i dogodila se, na žalost, pogibija pilota bi trebali biti otpisani?
Ne to je tvoja interpretacija mog shvaćanja i uz to kriva.
Je*e se meni kaj su F104 padali po Njemačkoj.
To je njemački problem s kojim HRZ nema ništa, ali zato kaje "F104 bil dobar za Luftwaffe" ne znači da je dobar i za HRZ, ili znači?
Kud svi Turci,...jel'?

Quote:
Ja bih radije umjesto vrijeđanja i omalovažavanja kolega sa foruma pročitao argumente koji bi imali svoju težinu pa i poneku komparaciju sa drugim zrakoplovima. Ne mogu vjerovati da netko kao Ti diskutira na taj način i na toj razini.
Kakvo vrijeđanje? Tko koga tu vrijeđa i kakve bi ti argumente?
Armee de L'Air ima 300 M2000 s kojima godišnje, ako, napravi 50k sati, kaje 40% USAFovih F16, a padne ih isto ili više. Ovo nije dovoljan argument?
Gle, ja ne mogu promijenit svijet i glupane napravit pametnima, ali mogu postavit neke stvari na svoje mjesto na nekom Forumu negdje...eto to mogu...pa onda to i radim.

Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Loša matematika Cola1973 Mirage2000 proizveden 1993 prestar i preglup a Mađarski JAS-39 isto proizveden 1994 godine, uz to u najmu uz pušing ili lizing financija Mađarskog MO i renta aircraft uz ugovore 10+10+10+ unedogled je što? To je vrića bez dna!
Kakav M2000 iz '93 i kakav Gripen iz '94?
Kakvi mrtvi Mađari?
An_02, s kim se ti svadiš?

Quote:
Koju sada triba uvaliti "glupome napoleonu" koji kaže:
E sad, apropos ovog...vidim slike iz hangara na kojim si navodno i ti u kadrovima pa pretpostavljam di si onda dočasnik u HRZ.
Uglavnom...ako jesi, "Napoleon" kakav god da je, je i dalje tvoj zapovjednik i za ovakve postove bi trebal dobit stegovni i sve dok kultura u OSRH bude na nivou plemenske (klanske) prčije moj dragi An_02, dotle će se i HRZ tuć za ostatke, ostataka i bit sprdnja od RZa...eto, tolko o "kulturi" (pa i tehničkoj), na koju se pozivaš.

Quote:
F-16 su letili 4 puta više palo ih je 4 puta više. Odgovor je = broj.
Da, u tvojoj mašti...

Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
1. Bolje i Mirage2000 nego gašenje nadzvučne.
2. Bolje Mirage2000 nego financirati Mađarski pušing te jug Hrvatske prepustiti Talijanima
E pa vidiš upravo ti i takvi kao ti, ovakvim stavovima dajete prostor političarima za raznorazne eskimutaže pa onda imamo HRZ kakav imamo, umjesto onakvog kakvog su Agotić i Tus imali u planu.

Zadnje uređivanje Cola1973 : 29.08.2014. at 11:17.
Cola1973 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 10:40   #53
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Kaže 14 komada Mirage2000 5 nuđeno inicijalna ponuda cijena itd. Otom potom.

kolko dvosjeda?
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 11:00   #54
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Mene je prije par dana razveselila jedna informacijama koju mi je javio prijatelj kada je vidio da sam pokrenuo temu.
Kaže 14 komada Mirage2000 5 nuđeno inicijalna ponuda cijena itd. Otom potom.
To je lipa informacija!
Straju me kad naši vidu 14 komada, ubošće ih u oći broj, ipak smo mi u NATO-u
Neka govori ko šta oće al Dassault je proizvođać pravih borbenih strojeva, dokazano desetljećima i kad su imali i nisu imali nadmoć Mirage se borija, a Francuzi su bili korektni u podrški kad je njihova tehnika bila u ratu. Meni je to bolja referenca od plačivagina Gripena, Carl Bildt i Švedske politike ograđivanja od svega.
pinco is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 11:12   #55
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
...a Francuzi su bili korektni u podrški kad je njihova tehnika bila u ratu.
Jel'?
Pitaj Židove kak su Francuzi bili korektni prema njima i zakaj je Mirage nakon kaje postal zvijeda '67., otišao u zaborav.
...i vi tu sjedite godinama i 'raspravljate' a osnovni elementi vam nisu jasni...žalosno i indikativno.
Cola1973 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 11:26   #56
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Jel'?
Pitaj Židove kak su Francuzi bili korektni prema njima i zakaj je Mirage nakon kaje postal zvijeda '67., otišao u zaborav.
...i vi tu sjedite godinama i 'raspravljate' a osnovni elementi vam nisu jasni...žalosno i indikativno.
Prodali su in komplet dokumentaciju za Mirage V, prića da su in ovi ukrali je naivna Vjerovatno su in usput isporućili alate, i tehničare....
Jasno mi je da postoju lobiji, pa čak i na forumima, šta mi je u najmanju ruku bezveze, većina tu forumaša nema nikakvi utjecaj na ništa, osim šta plača poreze, nas se neće ništa pitat. Nesmiš povridit Rumunje, imaju dežurnoga odvjetnika, nesmiš Gripen imaju odvjetnika.
Jasno je meni kako stvari funkcioniraju u državi Hrvatskoj, ništa se ne nabavlja da neko nema svoj zub. Nemoš ni dite upisat u vrtić bez da nisi sredija nekako, makar oba roditelja bila zaposlena, i onda dite stoji doma.

Zadnje uređivanje pinco : 29.08.2014. at 11:33.
pinco is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 11:47   #57
Evo jedna fotka... Grčki M 2000-5!





Slična takva je krasila i naslovnicu HAFa 2007!

http://www.specialprojects.gr/acms_i...ALP_1_1280.jpg
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 12:10   #58
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Prodali su in komplet dokumentaciju za Mirage V, prića da su in ovi ukrali je naivna Vjerovatno su in usput isporućili alate, i tehničare....
Kakve alate i tehničare? Kakvu dokumentaciju?
MirageV je MirageIII, kojeg su Izraelci već imali u sastavu.

Quote:
Jasno mi je da postoju lobiji...
Ma nije tebi (a i ne samo tebi), nažalost, ništa jasno.

Zadnje uređivanje Cola1973 : 29.08.2014. at 12:15.
Cola1973 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 12:17   #59
Meni je samo fascinantno kak sa jedne strane ništa nemamo ili imamo muzejske primjerke što je još gore i sa razinom opreme istom ili sličnom vremenu kad su izašli iz tvornice, a sa druge strane nam ništa ne valja...
Ni M 2000, ni F 16, ni LEO 2 A4/5, ni Bremeni....

I tak, dok nam je sve bez veze i ništ ne valja, i dalje nemano ništa, ne napredujemo ni ne lovimo korak, zaostajemo svake godine sve više...

I pripremamo si sami teren da u EU budemo ono što je Kosovo bilo u bivšoj državi...
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 12:24   #60
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Kakve alate i tehničare?
MirageV je MirageIII, kojeg su Izraelci već imali u sastavu.


Ma nije tebi (a i ne samo tebi), nažalost, ništa jasno.
Tema je Mirage 2000, trolaš temu sa Gripenon, ako si njihov lobista, a oćito da jesi, piši o njemu u drugoj temi i pusti nas da neke stvari zakljućimo sami. To tvoje nametanje će samo upropastit ovu temu.
Meni i netriba ništa bit jasno, nije mi ovo struka, pa ni većini tu, al jasno mi je kad neko lobira za nešto iz osobne koristi. Nesviđa mi se ta prodaja sa nametanjen, lipo prezentiaj svoj proizvod zasebno bez da trolaš druge. I to opušteno....
pinco is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.