Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2017., 22:30   #41
Quote:
Legolass kaže: Pogledaj post
Sada bez zezancije - u HZTK-i se nalazi puno više znanja i među mentorima i među klincima nego što to netko može pretpostaviti. Žalosno je što klici koji dominiraju Europskom i Svjetskom robotikom napuštaju Hrvatsku već nakom gimnazije - snimljeni na međunarodnim takmičenjima i uz stipendiju biraju prestižne fakultete. Ovo ne govorim napamet.
Raketari i aviomodelari pomalo zaostaju.
Tijekom domovinskog rata tadasnji klinci i oni malo stariji su radili izvidnicke bespilotne letjelice. To je bilo prije 25 godina. Od tada do danas na tom podrucju su se stvari bitno promijenile. Danasnji klinci i njihovi mentori mogu dosta toga napraviti, samo u drzavi gdje su glavni fakulteti ekonomski i filozofski to tesko ide.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 22:42   #42
Koja je umjetnost da dobijes drona s kamerom. Trebas karticu, internet vezu i nekoliko klikova:
https://www.amazon.de/Yuneec-Multiko...s=drone+yuneec
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:17   #43
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Tijekom domovinskog rata tadasnji klinci i oni malo stariji su radili izvidnicke bespilotne letjelice. To je bilo prije 25 godina. Od tada do danas na tom podrucju su se stvari bitno promijenile. Danasnji klinci i njihovi mentori mogu dosta toga napraviti, samo u drzavi gdje su glavni fakulteti ekonomski i filozofski to tesko ide.
Nažalost, u RH ostaju upravo sa završenim filozofskim i ekonomskim fakultetom. Bolje bi nam bilo da te struke "pamet" idu prodavati van, a ovi sa tehničkih fakulteta ostanu kod nas.
Legolass is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:54   #44
Ukratko ne moze...

Razlog 1.

Tehnoloski vrhunac hrvatske zrakoplovne industrije je ovo http://www.tpt-hr.com/proizvodi.html , licencna proizvodnja lopatica turbine za ovo https://en.wikipedia.org/wiki/Armstrong_Siddeley_Viper... ovo britansko tehnolosko dostignuce je koristeno u Super Galeb, Galeb i Orao , ergo ponosima nekadasnje SFRJ koja nije bila u stanju proizvesti turbomlazni motor za svoje mokre snove... sto bi jedna Hrvatska onda mogla?

Motor je srce zrakoplova oko kojeg se zrakoplov radi ,motor odlucuje letne karakteristike masu i velicinu zrakoplova osim ako niste u stanju naruciti motor tocno odredenih specifikacija od svoje firme nakon sto razvijete zrakoplov sto je primjer Dassault u slucaju Rafale sa firmom Snecma...

Dobro uz dobre politicke odnose mozemo nabaviti motore ili kupiti licencu za proizvodnju nekih manje kompleksnih djelova... pa na kraju krajeva niti Svedska nije dizajnirala i razvila motore za svoje Gripene nego je kupila americansku licencu...

Razlog 2.

Instrumenti... nakon motora najsofisticarniji dio zrakoplova je avionika... Hrvatska ne moze proizvesti crijevo za pitot instalaciju tako da tu nemamo o cemu pricati ali nastavimo malo... Teleoptik je proizvodio odredene isntrumente za vec spomenute zrakoplove ali i on je probao ali i onako nije u RH tako da Hrvatska nema povijest proizvodnje zrakoplovnih instrumenata...

Razlog 3.

Aerodinamika zrakoplova, Hrvatska nema zracni tunel... nema strucnjake koji bi mogli dizajnirati krilo zrakoplova tako da ima uporabljive letne karakteristike danasnjih lovaca...

Razlog 4.

To je skup sport, samo licence i testiranja potrebnih djelova kad bismo ih mogli konstruirati i proizvesti poduplali bi javni dug...

Razlog 5.

Nije ekonomski isplativo, kad bismo i proizveli zrakoplov 4. generacije proizveli bi cca 30 komada maksimalno za nase potrebe i nebismo nikada nasli drugog kupca, puno je jeftinije kupiti vec gotovi proizvod (zemljama koje imaju tu industriju) a nama je to jedina opcija...


Kada bi se skupilo nekoliko entuziazista u hrvata sa pocetnim kapitalom od 10-15 000 000 eurica mogli bi "proizvesti" inferiornu verziju Extre 300... proizvesti pod navodnike jer bi morali kupiti 100 Lycomingovih motora i avioniku za 100 zrakoplova da bi ih mogli proizvesti jer bi uvjetno jedino mogli dizajnirati oblik i proizvesti unutarnju konstrukciju i oplatu zrakoplova...



Fun fact


Extra Aircraft je privatna firma u vlasnistvu pilota Waltera Extre koji je ujedno i osmislio sve svoje zrakoplove i prakticki sam financirao razvoj i pocetnu proizvodnju... cijela Hrvatska kad bi se udruzila mozda bi mogla to postici...
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 00:05   #45
Mislio sam ne pisati ali kada čitam neke upise, ne mogu da ne napišem barem nešto...

Jedini avion tj dobar dio njega koji se proizvodi u RH je upravo drveni u Ščitaru
http://www.opcina-stitar.hr/index.php?stranica=50

Osobno sam mogao obnoviti tri povijesna RH zrakoplova koji propadaju umjesto toga.

Osobno sam se pobrinuo da Annex 2 pravilnik CCAA sadrži elemente za razvoj bespilotnih zrakoplova
te mogućnost korištenja bivših vojnih bez ograničenja težine...

Osobno sam pokušao napraviti centar zrakoplovne izvrsnosti od Zmaja, nije išlo a ta "ljubav" traje i danas
Naravno u firmi je prosperitet, kada bi se zekali

Osobno sam pokrenuo projekt remonta i razvoja vertikalnih zrakoplova koji je zaustavljen radi koncesije na ZLZ

Osobno sam pokrenuo projekt privođenja ilegalnih "interventnih" helidroma na prometnu razinu. Izlobirao pravilnik
te u njemu napisao 16. članaka.

Osobno sam sredio da 30tak studenata FSBa zrakoplovnog smjera budu gosti Russ Heli i Kamova na MAKSu 2011.

Ovaj zrakoplov smo mogli proizvoditi u RH ->
https://www.youtube.com/watch?v=kpzT-sDzmvo

Nažalost RH me je u tome uglavnom samo sabotirala, pa sam krajem 2012. prepustio sva ta zadovoljstva drugim
majstorima a ja pijem kavu te vas ovdje malo uveseljavam.... (a Marijana posebno)

Mog juniora koji je kao klinjo vozio APU uz TP Finist koji je bacao padobrance, kasnije sam poslao malo u pustinju
Mojave u aerospace industriju a sada malo glumi metu za EC Tiger dok se školuje za ATPL H te dizajnira glavu za
neku bespilotnu sa ekipom tamo...
Da je ostao tu od njega ne bi bilo ništa.... to Vam je RH
Slobodno me razuvjerite
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 00:24   #46
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Mislio sam ne pisati ali kada čitam neke upise, ne mogu da ne napišem barem nešto...

Jedini avion tj dobar dio njega koji se proizvodi u RH je upravo drveni u Ščitaru
http://www.opcina-stitar.hr/index.php?stranica=50

Osobno sam mogao obnoviti tri povijesna RH zrakoplova koji propadaju umjesto toga.

Osobno sam se pobrinuo da Annex 2 pravilnik CCAA sadrži elemente za razvoj bespilotnih zrakoplova
te mogućnost korištenja bivših vojnih bez ograničenja težine...

Osobno sam pokušao napraviti centar zrakoplovne izvrsnosti od Zmaja, nije išlo a ta "ljubav" traje i danas
Naravno u firmi je prosperitet, kada bi se zekali

Osobno sam pokrenuo projekt remonta i razvoja vertikalnih zrakoplova koji je zaustavljen radi koncesije na ZLZ

Osobno sam pokrenuo projekt privođenja ilegalnih "interventnih" helidroma na prometnu razinu. Izlobirao pravilnik
te u njemu napisao 16. članaka.

Osobno sam sredio da 30tak studenata FSBa zrakoplovnog smjera budu gosti Russ Heli i Kamova na MAKSu 2011.

Ovaj zrakoplov smo mogli proizvoditi u RH ->
https://www.youtube.com/watch?v=kpzT-sDzmvo

Nažalost RH me je u tome uglavnom samo sabotirala, pa sam krajem 2012. prepustio sva ta zadovoljstva drugim
majstorima a ja pijem kavu te vas ovdje malo uveseljavam.... (a Marijana posebno)

Mog juniora koji je kao klinjo vozio APU uz TP Finist koji je bacao padobrance, kasnije sam poslao malo u pustinju
Mojave u aerospace industriju a sada malo glumi metu za EC Tiger dok se školuje za ATPL H te dizajnira glavu za
neku bespilotnu sa ekipom tamo...
Da je ostao tu od njega ne bi bilo ništa.... to Vam je RH
Slobodno me razuvjerite
Hmm mislio sam da su zatvorili pogon u Štitaru

Kolega imate li nekakve informacije sto se tocno dogodilo sa Diamond Aircraftom u Varazdinu?

Khm khm jedna zanimljivost:


I jos jedna:

Quote:
Dizajn je izradio Emil Fresl 1936. u Zagrebu




__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 00:27   #47
Imam ali nisu za Forum.... u svakom slučaju priča je duga i tužna,
tipična r'vacka. Happy end je samo za par ljudi koji sada rade u Bečkom
Novom Mjestu

PS zaboravih, 2009. sam u pismenom obliku predao prijedlog MORHu da se Pula
razvije u zrakoplovni proizvodni prostor a da na ime najma isporuči 6 kom M345/6
HRZ je bio protiv....

Zadnje uređivanje 9aplus : 23.02.2017. at 00:48.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 01:11   #48
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Naša industrija je jedino u stanju sudjelovati u proizvodnji:



i to tako da osigura:



Sasvim dovoljno.
Samsung je inicijalno autoprijevozničko trgovačko poduzeće, a njegov osnivač Lee Byung Chul je kamiondžija (nesvršeni student u Japanu, iz bogatije zemljoposjedničke obitelji - ukratko obiteljski jebivjetar). Danas je Samsung jedna od najvećih svjetskih IT kompanija mjerena prihodima (imaju još dosta podružnica u nepovezanim djelatnostima). Hyundai je započeo kao građevinska firma, a osnivač Chung Ju Yung je u početku bio obični bauštelac porijeklom iz siromašne seljačke obitelji. Ni drugi korejski chaeboli se bitno ne razlikuju u svojim počecima.
Poanta je da su ovi poduzetnici počeli skromno ali su znali prepoznati prilike (korejski i vijetnamski rat), diverzificirati se u različite grane gospodarstva (iz autoprijevoza i bauštele u elektroniku, autoindustriju, brodogradnju), razmišljati dugoročno (duže od petogodišnjih planova južnokrejskog diktatora Park Chung Hee-a (PCH), u prvim godinama nisu pokušali nabaviti mečku, bemburu ili jahtu) i usvojiti nove tehnologije kad im se za to pružila prilika (PCH deal - Korejci u vijetnamski rat u zamjenu za američku financijsku potporu i transfer tehnologije u R.Koreju i njene chaebole).
Nego da se vratim na borbene avione. Korean Aerospace Industries koji proizvode FA-50 i razvija KF-X u početku je privatni joint-venture Samsung Aerospace-a, Daewoo Heavy Industries-a i Hyundai Space and Aircraft Company a tek kasnije državna kompanija. Dakle, radi se o kompaniji koja je nastala od zajedničkog ulaganja podružnica kompanija sa skromnim počecima.
Ali da, Hrvati nisu sposobni kao Koreanci niti razmišljaju tako da...
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 08:30   #49
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Ukratko ne moze...
Kolega smanjio sam ti post jer je ovo bila njegova poanta. Ukratko, naravno da moze. Pitanje je jedino vremena i novca. S obzirom da nemamo ni jedno ni drugo onda ne moze.

Najjeftiniji nacin proizvodnje suvremnog borbenog aviona u HR bi iznosio oko 6 milijardi dolara inicijalnog ulaganja. To znamo po ponudi koju je LM iznio Indiji za F-16 (ta ponuda, za razliku od raznih saab kuloarskih prica je sluzbena). Dakle za pobjedu na tenderu LM se obvezao kompletnu proizvodnu liniju preseliti u Indiju.

Sa novcima se moze sve. Kina je najbolji primjer.


Kolega Kalijaga, samo jedno pitanje. Cijim bi vi to novcima financirali?
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 10:29   #50
Proizvodnja borbenog aviona sa posadom nije isplativa ni za vece drzave od RH. Za Indiju vjerojatno je. Proizvodnja bespilotnih letjelica je realnija stvar. Ako takvu letjelicu mogu napraviti djeca, vjerujem da inzenjeri mogu napraviti bolju.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 10:41   #51
Upravo iz toga razloga pozdravljam svaku privatnu inicijativu za otvaranje takve tvornice kod nas. "Dobronamjerne" komentare koji zapocinju sa "drzava bi trebala..." zaobilazim u sirokom luku.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 10:50   #52
Ne, moje neuko i skromno mišljenje,jer smo izgubili puno toga,a nismo baš imali puno.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 10:56   #53
A evo tu ima malo o stanju tehnike kod nas ako čitate između redova ->
https://www.fsb.unizg.hr/usb_frontend/?site_id=35

Usput ovogodišnji Air Cargo Chalenge se dešava u Zagrebu... radi ovoga
https://www.fsb.unizg.hr/usb_fronten..._id=35&id=2497
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 18:01   #54
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
A evo tu ima malo o stanju tehnike kod nas ako čitate između redova ->
https://www.fsb.unizg.hr/usb_frontend/?site_id=35

Usput ovogodišnji Air Cargo Chalenge se dešava u Zagrebu... radi ovoga
https://www.fsb.unizg.hr/usb_fronten..._id=35&id=2497
Ovo je dobro i znaci da kod nas postoji potencijal, sam treba malo pameti kod onih koji vode drzavu. Ocito tu zapinje.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 08:15   #55
@ Kalijaga

Ovo je Regočeva katriga, ili si malo pretjera sa formatom slike. Jebateled triba san kod susida vidit kraj kolika je.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 08:41   #56
Sve se može kad se hoće.
Takva je depresija i klima u HR da bi čovjek rekao da nismo u stanju ni kruh napraviti.
Uz jako puno inovativnosti, kreativnosti, želje i volje - genijalci uvijek mogu.
I Tesli su rekli da nemože, eto ti nedavan primjer Rimca- koliko puta su njemu rekli nemožeš to i to, pa je napravio svoje. Bolje od mnogih megakopmanija danas.
Dopuštam da zrakoplov nije automobil, ali prema mnogima ovdje mi nismo u stanju ni bicikl napravit.

Vidi samo što su Švabe radile u WWII, većinom od drveta! Al da treba znat, treba.

https://www.youtube.com/watch?v=MqgfjXaJxV8&t=781s
NoMoreMam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:09   #57
Mi smo u SFRJ kadili vojne avione G-2 od šperploče, obvezatno na tehničkom.
Da bagra nije stukla SOKO u Mostaru, kako strojni park- tako dokumentaciju,
HR bi s ostalim zainetresiranim mogla nastaviti proizvodnju G4 +++ s novi mštedljivijim motorom i novim tehničko-komunikacijskim sredstvima.

I daans je to moguće, otkupljujući projekte koji su prošli prototipna ispitivanja a vojske tih zemalja ih nisu izabrale jer su birale druge projekte.
Ali to nikoga ne zanima.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 01:29   #58
Lakše je kupiti nego napraviti i prodati.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 08:07   #59
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Upravo iz toga razloga pozdravljam svaku privatnu inicijativu za otvaranje takve tvornice kod nas. "Dobronamjerne" komentare koji zapocinju sa "drzava bi trebala..." zaobilazim u sirokom luku.
ima jedna recenica u tom smislu: drzava bi trebala... odjebati iz novcanika ljudi i brinuti se za svoj djelokrug rada, samo i iskljucivo
a ljudima postaviti jasne i cvrste zakonske okvire i osigurati sigurnost, kako fizicku i materijalnu, tako i pravnu i pravosudnu i pustiti ih da stvaraju, smisljaju i rade
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 08:30   #60
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Ovako jedan ozbiljniji odgovor.

Sad ne moze, jer nema industrije, know-howa ni strucnjaka. To se moze promijeniti, sve je pitanje volje i novca.
Ne bi se uopce moralo ici na najnovije tehnologije, moze se kupiti licenca za, idealno, avion tipa F-5.
Najveci problem u svemu tome je trziste, dakle da bi ti se nesto isplatilo, trebao bi moci prodati x komada da pokrijes troskove razvoja i infrastrukture.
Recimo da "moderni" F-5 kosta 20ak milijuna eura sa avionikom, radarom i motorima, vjerovatno bi morao prodati bar 70-80 kom da dodjes do pozivitvne nule. HRZ bi morao naruciti bar 2-3 eskadrile, i onda za 10-15 god opet uloziti u program modernizacije.
Nikad neš razumit. Stvari koje su od državne važnosti tj od najveće vrijednosti za njenu naciju nemogu bit podložne ekonomskim razmatranjima jer se nastavljajući ti priču dovodiš u situaciju da pričaš kako moraš raspustit vojsku jer nije ekonomski prihvatljiva. To je opasno razmišljanje jer predstavlja uzrok ekonomske potlačenosti države.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:36.